Διάχυτη αραίωση-ασταμάτητη τριχόπτωση! :(

bebalee

New Member
Καλησπέρα σας και καλές γιορτές!

Είμαι η Άννα, 34 ετών.
Αρχικά να πω ότι πάσχω από σκλήρυνση κατά πλάκας, γεγονός που σημαίνει φάρμακα και κορτιζονες. Λοιπόν:

Από το 2012/3 ξεκίνησε μια τριχόπτωση. Είχα πολλά μαλλιά ( λεπτά όμως) και όλοι μου έλεγαν ότι είμαι υπερβολική και ότι όλα είναι καλά. Επομένως, συνέχιζα τη ζωή μου πάντα με τριχόπτωση και πάντα όλοι να παρατηρούν τις τρίχες που πέφτουν στους ώμους μου. Αλλά ακόμα ειχα πολλά μαλλιά. Δε με ανησυχούσε.

Το 2018 ήταν η πρώτη φορά που έπιασα τον εαυτό μου να προσπαθεί να δώσει όγκο κατά το χτένισμα. Πήγα σε δερματολόγο μου έδωσε βιταμίνες και με χαρακτήρισε υπερβολική. Κανένα αποτέλεσμα.

Το Σεπτεμβρη του 2019 έκανα μια αγωγή για την σκλήρυνση η οποία ήταν φάρμακο χημειοθεραπειας. Σύντομα άρχισα να βγάζω ολόκληρες τούφες στο μπάνιο. Τα ίδια και όταν χτενιζομουν. Απλά έκλαιγα επί μήνες.

Τώρα έχω ελάχιστα μαλλιά. Όμως δεν έχει ανοίξει η χωρίστρα. Είναι διάχυτη τριχόπτωση. Οποτε προσπαθώ να το καλύψω όσο μπορώ. Τα μαλλιά συνεχίζουν να πέφτουν, όμως όχι όπως πριν. Βέβαια δεν έμεινε και τίποτα να πέσει...
Πήγα πριν 2 εβδομάδες σε δερματολόγο. Απελπιστικα γιατί ειπε ότι με βλέπει μια χαρά κλπ. Σιχάθηκα τους δερματολόγους! Νομίζω θέλουν να σε έχουν σταθερό πελάτη με πρόβλημα. Δεν τους ενδιαφέρει να βοηθήσουν.

Θα σας στείλω φωτογραφίες από τα μαλλιά που μου απέμειναν..

Η δερματολόγος μου έγραψε ένα σαμπουάν anaphase και λοσιόν haurgen + betnovate

Έχω απελπιστεί!!!! :(

( να σημειώσω ότι δεν έχω θυρεοειδή, ο σίδηρος κλπ είναι σε καλά επίπεδα. Επίσης λόγω της σκλήρυνσης πάντα έπαιρνα βιταμίνες)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Καλώ ήρθες φίλη μας .
Ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε οσοι γνωρίζουμε .
Μια καλή μου φίλη εχει σκλήρυνση κατα πλάκας και σε καποια φάση αντιμετώπιζε προβλημα με τα μαλλια .
Εχω πολυ καιρο να τη δω λογω της καταστασης .
Θα τη ρωτήσω με τη πρωτη ευκαιρία και θα σου απαντήσω στο νήμα .
Να μην απελπίζεσαι και όλα θα πανε καλα .
Σου εύχομαι καλες γιορτές και αισιοδοξία
 

bebalee

New Member
Καλησπέρα σας και καλές γιορτές!

Είμαι η Άννα, 34 ετών.
Αρχικά να πω ότι πάσχω από σκλήρυνση κατά πλάκας, γεγονός που σημαίνει φάρμακα και κορτιζονες. Λοιπόν:

Από το 2012/3 ξεκίνησε μια τριχόπτωση. Είχα πολλά μαλλιά ( λεπτά όμως) και όλοι μου έλεγαν ότι είμαι υπερβολική και ότι όλα είναι καλά. Επομένως, συνέχιζα τη ζωή μου πάντα με τριχόπτωση και πάντα όλοι να παρατηρούν τις τρίχες που πέφτουν στους ώμους μου. Αλλά ακόμα ειχα πολλά μαλλιά. Δε με ανησυχούσε.

Το 2018 ήταν η πρώτη φορά που έπιασα τον εαυτό μου να προσπαθεί να δώσει όγκο κατά το χτένισμα. Πήγα σε δερματολόγο μου έδωσε βιταμίνες και με χαρακτήρισε υπερβολική. Κανένα αποτέλεσμα.

Το Σεπτεμβρη του 2019 έκανα μια αγωγή για την σκλήρυνση η οποία ήταν φάρμακο χημειοθεραπειας. Σύντομα άρχισα να βγάζω ολόκληρες τούφες στο μπάνιο. Τα ίδια και όταν χτενιζομουν. Απλά έκλαιγα επί μήνες.

Τώρα έχω ελάχιστα μαλλιά. Όμως δεν έχει ανοίξει η χωρίστρα. Είναι διάχυτη τριχόπτωση. Οποτε προσπαθώ να το καλύψω όσο μπορώ. Τα μαλλιά συνεχίζουν να πέφτουν, όμως όχι όπως πριν. Βέβαια δεν έμεινε και τίποτα να πέσει...
Πήγα πριν 2 εβδομάδες σε δερματολόγο. Απελπιστικα γιατί ειπε ότι με βλέπει μια χαρά κλπ. Σιχάθηκα τους δερματολόγους! Νομίζω θέλουν να σε έχουν σταθερό πελάτη με πρόβλημα. Δεν τους ενδιαφέρει να βοηθήσουν.

Θα σας στείλω φωτογραφίες από τα μαλλιά που μου απέμειναν..

Η δερματολόγος μου έγραψε ένα σαμπουάν anaphase και λοσιόν haurgen + betnovate

Έχω απελπιστεί!!!! :(

( να σημειώσω ότι δεν έχω θυρεοειδή, ο σίδηρος κλπ είναι σε καλά επίπεδα. Επίσης λόγω της σκλήρυνσης πάντα έπαιρνα βιταμίνες)




Καλησπέρα σας και καλές γιορτές!

Είμαι η Άννα, 34 ετών.
Αρχικά να πω ότι πάσχω από σκλήρυνση κατά πλάκας, γεγονός που σημαίνει φάρμακα και κορτιζονες. Λοιπόν:

Από το 2012/3 ξεκίνησε μια τριχόπτωση. Είχα πολλά μαλλιά ( λεπτά όμως) και όλοι μου έλεγαν ότι είμαι υπερβολική και ότι όλα είναι καλά. Επομένως, συνέχιζα τη ζωή μου πάντα με τριχόπτωση και πάντα όλοι να παρατηρούν τις τρίχες που πέφτουν στους ώμους μου. Αλλά ακόμα ειχα πολλά μαλλιά. Δε με ανησυχούσε.

Το 2018 ήταν η πρώτη φορά που έπιασα τον εαυτό μου να προσπαθεί να δώσει όγκο κατά το χτένισμα. Πήγα σε δερματολόγο μου έδωσε βιταμίνες και με χαρακτήρισε υπερβολική. Κανένα αποτέλεσμα.

Το Σεπτεμβρη του 2019 έκανα μια αγωγή για την σκλήρυνση η οποία ήταν φάρμακο χημειοθεραπειας. Σύντομα άρχισα να βγάζω ολόκληρες τούφες στο μπάνιο. Τα ίδια και όταν χτενιζομουν. Απλά έκλαιγα επί μήνες.

Τώρα έχω ελάχιστα μαλλιά. Όμως δεν έχει ανοίξει η χωρίστρα. Είναι διάχυτη τριχόπτωση. Οποτε προσπαθώ να το καλύψω όσο μπορώ. Τα μαλλιά συνεχίζουν να πέφτουν, όμως όχι όπως πριν. Βέβαια δεν έμεινε και τίποτα να πέσει...
Πήγα πριν 2 εβδομάδες σε δερματολόγο. Απελπιστικα γιατί ειπε ότι με βλέπει μια χαρά κλπ. Σιχάθηκα τους δερματολόγους! Νομίζω θέλουν να σε έχουν σταθερό πελάτη με πρόβλημα. Δεν τους ενδιαφέρει να βοηθήσουν.

Θα σας στείλω φωτογραφίες από τα μαλλιά που μου απέμειναν..

Η δερματολόγος μου έγραψε ένα σαμπουάν anaphase και λοσιόν haurgen + betnovate

Έχω απελπιστεί!!!! :(

( να σημειώσω ότι δεν έχω θυρεοειδή, ο σίδηρος κλπ είναι σε καλά επίπεδα. Επίσης λόγω της σκλήρυνσης πάντα έπαιρνα βιταμίνες)


Φυσικά δεν τολμώ να τα βάψω...
Αυτά λοιπόν είναι τα μαλλιά που απέμειναν. Λίγο ακόμα και δε θα έχω τίποτα. Δεν ξέρω αρχικά πως να το σταματήσω αυτό και έπειτα αν και πώς θα μπορέσω να βγάλω πάλι μαλλιά
 

Συνημμένα

  • 20201228_210319.jpg
    20201228_210319.jpg
    702.8 KB · Προβολές: 152
  • 20201228_210319.jpg
    20201228_210319.jpg
    702.8 KB · Προβολές: 176
  • 20201228_210620.jpg
    20201228_210620.jpg
    576.2 KB · Προβολές: 187
  • 20201228_210736.jpg
    20201228_210736.jpg
    687 KB · Προβολές: 179

bebalee

New Member
Καλώ ήρθες φίλη μας .
Ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε οσοι γνωρίζουμε .
Μια καλή μου φίλη εχει σκλήρυνση κατα πλάκας και σε καποια φάση αντιμετώπιζε προβλημα με τα μαλλια .
Εχω πολυ καιρο να τη δω λογω της καταστασης .
Θα τη ρωτήσω με τη πρωτη ευκαιρία και θα σου απαντήσω στο νήμα .
Να μην απελπίζεσαι και όλα θα πανε καλα .
Σου εύχομαι καλες γιορτές και αισιοδοξία

Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου! Καλές γιορτές με υγεία!
 

Georgie

Well-Known Member
Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου! Καλές γιορτές με υγεία!
Εν το μεταξυ ρε girl περίμενα να σε δω αρκετα χειρότερα απο τη περιγραφή σου .
Μια κούκλα βλέπω με πολυ ωραίο μαλλι !
Take it easy ;)
 

Aldo

Well-Known Member
Συμφωνω με demigod απο πανω, και εγω περιμενα να δω θεματακι, δεν εχεις θεμα χαλαρωσε προασπθησε να φτιαξεις λιγο την διατροφη σου και ξεχνα το μαλλι, αν χρειαστει μπορεις να ξεκινησεις αγωγη με μιονξιδιλη 2%.
Aναμενουμε βεβαια και την ενημερωση απο georgie και την φιλη του.
 

Georgie

Well-Known Member
Συμφωνω με demigod απο πανω, και εγω περιμενα να δω θεματακι, δεν εχεις θεμα χαλαρωσε προασπθησε να φτιαξεις λιγο την διατροφη σου και ξεχνα το μαλλι, αν χρειαστει μπορεις να ξεκινησεις αγωγη με μιονξιδιλη 2%.
Aναμενουμε βεβαια και την ενημερωση απο georgie και την φιλη του.
Ρε Man με έλιωσες με το demigod ;)
Θα το έβαζα και στο cv αν έψαχνα εργασία
 
Προφανώς ξέρεις το μαλλί σου και το βλέπεις με λιγότερο όγκο...χαλάρωσε όμως γιατί αρχικά είσαι σε παρά πολύ καλό επίπεδο

επίσης κάποιες φορες η χημείοθεραπεια που πήρες επηρεάζει την τρίχα και αυτή θέλει τον χρόνο της να επανέλθει!!

Η κατάσταση σ είναι καλή όμως αν θες να ξεκινήσεις μινοξ 2% θα πρέπει να ρωτήσεις αν έχει κάποια αντένδειξη με τα φάρμακα που παίρνεις...

καλές γιορτές με υγεία
 

dkoutsi

New Member
Καλημέρα. Νομίζω ότι είναι μεγάλο λάθος να προδικάζουμε καταστάσεις με βάση την εικόνα που βλέπουμε μπροστά μας. Μπορεί όντως η κοπέλα να είναι σε καλή καταστασή, δλδ αν δεν έλεγε εγώ δε θα σκεφτόμουν ότι έχει θέμα, αλλά αυτή ξέρει καλύτερα το κεφάλι της, οπότε αντιλαμβάνεται την διαφορά που μπορεί να υπάρχει.
Κι εγώ που έχω διάχυτη αραίωση όλοι με λέγαν τρελό και τώρα καταριέμαι το ότι δεν είχα ξεκινήσει φίνα νωρίτερα.
Αν όμως πηγες σε δερματολόγο και σου είπε οκ, απο εδώ δε μπορείς να βρείς κάτι καλύτερο.
Η τρίχα σου είναι όντως λεπτή και νομίζω δικαιολογέι το κενό της χωρίστρας σου. Υπόψιν ότι το πάχος της τρίχας δε μένει σε όλη μας τη ζωή το ίδιο
 
Τελευταία επεξεργασία:

bebalee

New Member
Προφανώς ξέρεις το μαλλί σου και το βλέπεις με λιγότερο όγκο...χαλάρωσε όμως γιατί αρχικά είσαι σε παρά πολύ καλό επίπεδο

επίσης κάποιες φορες η χημείοθεραπεια που πήρες επηρεάζει την τρίχα και αυτή θέλει τον χρόνο της να επανέλθει!!

Η κατάσταση σ είναι καλή όμως αν θες να ξεκινήσεις μινοξ 2% θα πρέπει να ρωτήσεις αν έχει κάποια αντένδειξη με τα φάρμακα που παίρνεις...

καλές γιορτές με υγεία


Καλημέρα σε όλους!
Δυστυχώς δεν ξέρω πως να γράψω απλά ένα μήνυμα εδώ γιατί είμαι καινούργια, δεν ξέρω ακόμα να το χειρίζομαι.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα μηνύματά σας. Πολύ ενθαρρυντικά :)
Δεν ξέρω τι βλέπετε εσείς στη φωτογραφία όμως η πραγματικότητα είναι πως τα μαλλιά μου είναι πολύ λίγα. Και όλο πέφτουν. Φυσικά δεν είμαι καραφλη αν αυτό περιμένατε να δείτε για να το πείτε πρόβλημα. ( από διατροφή και βιταμίνες...ήμουν αθλήτρια πριν την σκλήρυνση. Οποτε μια χαρά)

Και πάλι σας ευχαριστώ! Καλές γιορτές και καλή χρονιά!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
hairgirl.png

Είναι προφανές ότι έχεις θεματάκι και φαίνεται στην κόκκινη περιοχή. Το πρόβλημα με τις γυναίκες είναι ότι λόγω μήκους τρίχας καλύπτουν την αραίωση και επιτυγχάνουν κάλυψη με αποτέλεσμα από τις φώτο να μην μπορείς να καταλάβεις το πρόβλημα. Μόνο η ίδια η οποία έχει αίσθηση του όγκου που είχε πριν και μετά μπορεί να δει την διαφορά. Από αυτά που μας είπες είναι σαφές ότι η χημειοθεραπεία έπαιξε κύριο ρόλο στην τριχόπτωση. Είναι γνωστό ότι προκαλεί χημικό σοκλος στα μαλλιά τα οποία αργούν να επανέλθουν και κάποια τα οποία ήταν σε φάση λέπτυνσης (αν όντως ήσουν στην αρχή μιας διάχυτης αραίωσης) μπορεί να μην επανέλθουν και ποτέ. Με λίγα λόγια έχασες απότομα μαλλιά και το ισοζύγιο όταν επανήλθαν (πάντα επανέρχονται μετά το σοκλος) ήταν αρνητικό.

Έχε επίσης υπόψιν σου ότι και οι τρίχες που δεν χάθηκαν μετά το σοκλος για να πιάσουν ένα σεβαστό μήκος (20-30cm) και να σε βοηθήσουν στην κάλυψη (και στον όγκο) θα χρειαστούν τουλάχιστον 15μήνες συν τους 3-4 μήνες για να ξαναρχίσουν την αναγενή φάση, άρα μιλάς για ένα διάστημα 2 ετών περίπου από την χημειοθεραπεία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

"TNT"

Member
Θα σας στείλω φωτογραφίες από τα μαλλιά που μου απέμειναν...
Ωχ λέω δεν έμεινε τίποτα...
Εγώ προσωπικά δεν βλέπω τόσο μεγάλο πρόβλημα. Φυσικά εσύ ξέρεις πως ήσουν πριν.
Από κληρονομικότητα(γονείς, αδέρφια) πως τα πας ;;;
 

Nikolas17

New Member
Γιατί δεν το κοντύνεις λίγο έτσι ώστε να πάρει τα πάνω του .? Σίγουρα δεν φαίνεται τούμπανο το Μάλι αλλά αν δεν αναφέρεις κάτι εσυ δύσκολα θα σου κάνει κάποιος άλλος αρνητικό σχόλιο.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Παιδιά η κοπέλα μια χαρά τα λέει ...φαίνεται από τις φωτός ότι έχει και διάχυτη και λεπτή τρίχα....επίσης δείτε την φωτό που έχει πιάσει το μαλλί κότσο κ τον δείχνει ....δεν το έκανε τυχαία ....το ποσό χοντρός εινάι ο κότσος είναι η ένδειξη πυκνότητας...
 

karol

Member
πως εισαι
Καλησπέρα σας και καλές γιορτές!

Είμαι η Άννα, 34 ετών.
Αρχικά να πω ότι πάσχω από σκλήρυνση κατά πλάκας, γεγονός που σημαίνει φάρμακα και κορτιζονες. Λοιπόν:

Από το 2012/3 ξεκίνησε μια τριχόπτωση. Είχα πολλά μαλλιά ( λεπτά όμως) και όλοι μου έλεγαν ότι είμαι υπερβολική και ότι όλα είναι καλά. Επομένως, συνέχιζα τη ζωή μου πάντα με τριχόπτωση και πάντα όλοι να παρατηρούν τις τρίχες που πέφτουν στους ώμους μου. Αλλά ακόμα ειχα πολλά μαλλιά. Δε με ανησυχούσε.

Το 2018 ήταν η πρώτη φορά που έπιασα τον εαυτό μου να προσπαθεί να δώσει όγκο κατά το χτένισμα. Πήγα σε δερματολόγο μου έδωσε βιταμίνες και με χαρακτήρισε υπερβολική. Κανένα αποτέλεσμα.

Το Σεπτεμβρη του 2019 έκανα μια αγωγή για την σκλήρυνση η οποία ήταν φάρμακο χημειοθεραπειας. Σύντομα άρχισα να βγάζω ολόκληρες τούφες στο μπάνιο. Τα ίδια και όταν χτενιζομουν. Απλά έκλαιγα επί μήνες.

Τώρα έχω ελάχιστα μαλλιά. Όμως δεν έχει ανοίξει η χωρίστρα. Είναι διάχυτη τριχόπτωση. Οποτε προσπαθώ να το καλύψω όσο μπορώ. Τα μαλλιά συνεχίζουν να πέφτουν, όμως όχι όπως πριν. Βέβαια δεν έμεινε και τίποτα να πέσει...
Πήγα πριν 2 εβδομάδες σε δερματολόγο. Απελπιστικα γιατί ειπε ότι με βλέπει μια χαρά κλπ. Σιχάθηκα τους δερματολόγους! Νομίζω θέλουν να σε έχουν σταθερό πελάτη με πρόβλημα. Δεν τους ενδιαφέρει να βοηθήσουν.

Θα σας στείλω φωτογραφίες από τα μαλλιά που μου απέμειναν..

Η δερματολόγος μου έγραψε ένα σαμπουάν anaphase και λοσιόν haurgen + betnovate

Έχω απελπιστεί!!!! :(

( να σημειώσω ότι δεν έχω θυρεοειδή, ο σίδηρος κλπ είναι σε καλά επίπεδα. Επίσης λόγω της σκλήρυνσης πάντα έπαιρνα βιταμίνες)
Καλησπερα, μετα απο τοσο καιρο, πως εισαι με την τριχοπτωση?
 

veg

Active Member
εγω παντως οταν διαβασα την γνωμη της κοπελας 'οτι δεν εμεινε τιποτα να πεσει ' και ειδα την φωτογραφια σκεφτηκα ' δεν μας δανειζεις αυτο το τιποτα για καμια βδομαδα ?'
Επανερχομενος στο θεμα σε αυτες τις περιπτωσεις θεωρω οτι σημασια εχει ο θυλακας .Τριχοπτωση , εποχιακη , λογω φαρμακων δεν νεκρωνουν το θυλακα αρα τα μαλλια επανερχονται . Τριχοπτωση απο αλωπεκιες οχι . Οποτε σημασια εχει η αιτια της τριχοπτωσης .Μου δινει την εντυπωση
οτι το οποιο προβλημα θα διορθωθει.
Επισης υπαρχει και μια φυσικη ωριμανση των μαλλιων ,δηλαδη ανθρωποι χωρις θεμα , οσο ωριμαζουν/μεγαλωνουν σταδιακα χανουν σε ογκο απο τα εφηβικα τους χρονια .
 
Μπλουζα