Γνώμη για κλινικές μμ εξωτερικού 2

Thanos92

Active Member
Κατά την γνώμη σας στο level και στην ποιότητα Couto και Freitas, ποιές άλλες κλινικές θεωρείτε καλες στην Ευρώπη? Αν υπάρχουν και πιο οικονομικές απο αυτές τις δύο, ακόμα καλύτερα :D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chris34

Active Member
Έθεσες ψηλά τον πήχη. Αυτοί έχουν και μεγάλες αναμονες νομίζω. Το αποφασίζεις σήμερα και κάνεις μετά από μήνες.
 

JimKan1

Well-Known Member
Κατά την γνώμη σας στο level και στην ποιότητα Couto και Freitas, ποιές άλλες κλινικές θεωρείτε καλες στην Ευρώπη? Αν υπάρχουν και πιο οικονομικές απο αυτές τις δύο, ακόμα καλύτερα :D
Σε αυτο το lvl θα εβαζα Bruno Ferreira και Muresanu
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Couto, Freitas είναι από τους θεωρητικά "τοπ", και είναι αρκετοί θεωρώ για να εστιάσεις σε αυτούς.
Το θέμα είναι ποιος ταιριάζει καλύτερα στη δική σου περίπτωση και στα δικά σου θέλω.
Μην σκεφτείς το οικονομικό, κάνε consultation μαζί τους, για να συζητήσεις τους στόχους και το πλάνο σου.
Από εκεί και πέρα εσύ θα κρίνεις και θα καταλήξεις.
 

Thanos92

Active Member
Έθεσες ψηλά τον πήχη. Αυτοί έχουν και μεγάλες αναμονες νομίζω. Το αποφασίζεις σήμερα και κάνεις μετά από μήνες.
Ο Couto έχει 2 η 3 χρόνια αναμονή και δεν κλεινει αλλα ραντεβού μέχρι νεοτέρας. Για του χρονου τετοιο μηνα με ενδιαφέρει προσωπικα. Για να παρω boost απο φινα που ξεκινησα πριν 15 μερες
 

Thanos92

Active Member
Couto, Freitas είναι από τους θεωρητικά "τοπ", και είναι αρκετοί θεωρώ για να εστιάσεις σε αυτούς.
Το θέμα είναι ποιος ταιριάζει καλύτερα στη δική σου περίπτωση και στα δικά σου θέλω.
Μην σκεφτείς το οικονομικό, κάνε consultation μαζί τους, για να συζητήσεις τους στόχους και το πλάνο σου.
Από εκεί και πέρα εσύ θα κρίνεις και θα καταλήξεις.
Ο Couto δεν κάνει consultations. Εχει αναμονη 2 η 3 χρόνια. Με Freitas έχουμε μιλήσει και το πακέτο του ειναι στα 8k. Πανάκριβο αλλα οπως λες τοπ αποτέλεσμα. Σκέφτηκα να ρωτησω μηπως υπάρχει κατι αντιστοιχο σε ποιοτητα και λιγο πιο οικονομικο.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Ο Couto δεν κάνει consultations.
Δεν κάνει online/remote consultations εννοείς; Εάν πας εκεί δε σε βλέπει ο ίδιος;
Πάντως ο Φρέιτας σε βλέπει ο ίδιος σε consultation αν πας εκεί.
Με Freitas έχουμε μιλήσει και το πακέτο του ειναι στα 8k.
Για πόσα grafts αυτό το ποσό;
Εχει αναμονη 2 η 3 χρόνια.
Μην σε απασχολέι η αναμονή.
Δώσε χρόνο και στη φιναστερίδη να σταθεροποιηθείς καλύτερα.
Σε 2-3 χρόνια θα είσαι και 32-33, άρα και πιο κοντά στο "hit-point" των 35, όπου θα ξεκαθαρίσει και καλύτερα η κατάσταση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Thanos92

Active Member
Δεν κάνει online/remote consultations εννοείς; Εάν πας εκεί δε σε βλέπει ο ίδιος;
Πάντως ο Φρέιτας σε βλέπει ο ίδιος σε consultation αν πας εκεί.
Ξέρω μόνο οτι στο ινσταγκραμ στα σχόλια λέει οτι αυτη την στιγμη δεν κάνουν consultations και οτι το waiting list είναι 2-3 χρονια.
Και το online consultation του Φρειτας με καλύπτει.
Για πόσα grafts αυτό το ποσό;
3.000 follicles (6.000 hairs approx.)
Μην σε απασχολέι η αναμονή.
Δώσε χρόνο και στη φιναστερίδη να σταθεροποιηθείς καλύτερα.
Σε 2-3 χρόνια θα είσαι και 32-33, άρα και πιο κοντά στο "hit-point" των 35, όπου θα ξεκαθαρίσει και καλύτερα η κατάσταση.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα ήθελα να περιμένω 2-3 χρόνια γιατί με επηρεάζει αρκετά στην ψυχολογία και ας μην έχω επιθετική αγα
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα ήθελα να περιμένω 2-3 χρόνια γιατί με επηρεάζει αρκετά στην ψυχολογία και ας μην έχω επιθετική αγα
Ναι σε καταλαμβαίνω απόλυτα με αυτό που λες με το ψυχολογικό, διότι είναι μεγάλο κεφάλαιο που μας επηρεάζει όλους.
Αν είσαι μεγάλο διάστημα σε επιβράδυνση οκ, απλά μετά τα 30 συνήθως στους περισσότερους υπάρχουν ορμονικά κύματα γενικά, και ίσως μέχρι τα 32-33 να έχεις πιο ξεκάθαρη εικόνα που το πάει η αλωπεκία γενικά.
Σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα το timing που θα το κάνεις.

3.000 follicles (6.000 hairs approx.)
Θεωρώ είναι καλή τιμή για το επίπεδο του Φρέιτας. Το θέμα όπως είπα να σου κάνει αυτά που θέλεις στην πράξη.

Επιπλέον ο Φρέιτας παίζει και με manual extraction από τη δότρια ή μόνο motorized;
Ο Couto από οτι γνωρίζω κάνει συνήθως ένα ποσοστό με manual και ένα με motorized ή ακόμη και εξ' ολοκλήρου manual.

Τέλος αν βλέπαμε και καμία ανεξάρτητη παρουσίαση από Φρείτας και Couto θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο, καθώς στο youtube και στα κανάλια τους βλέπουμε μόνο τα επιτυχημένα αποτελέσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Thanos92

Active Member
Ναι σε καταλαμβαίνω απόλυτα με αυτό που λες με το ψυχολογικό, διότι είναι μεγάλο κεφάλαιο που μας επηρεάζει όλους.
Αν είσαι μεγάλο διάστημα σε επιβράδυνση οκ, απλά μετά τα 30 συνήθως στους περισσότερους υπάρχουν ορμονικά κύματα γενικά, και ίσως μέχρι τα 32-33 να έχεις πιο ξεκάθαρη εικόνα που το πάει η αλωπεκία γενικά.
Σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα το timing που θα το κάνεις.


Θεωρώ είναι καλή τιμή για το επίπεδο του Φρέιτας. Το θέμα όπως είπα να σου κάνει αυτά που θέλεις στην πράξη.

Επιπλέον ο Φρέιτας παίζει και με manual extraction από τη δότρια ή μόνο motorized;
Ο Couto από οτι γνωρίζω κάνει συνήθως ένα ποσοστό με manual και ένα με motorized ή ακόμη και εξ' ολοκλήρου manual.
Δεν έχω ιδέα. Εννοεις αν βγαζει τα grafts μηχανιμα η ανθρωπινο χέρι ; Μπορώ να ρωτήσω.
Τέλος αν βλέπαμε και καμία ανεξάρτητη παρουσίαση από Φρείτας και Couto θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο, καθώς στο youtube και στα κανάλια τους βλέπουμε μόνο τα επιτυχημένα αποτελέσματα.
Έχεις δίκιο. Και εγω απο βιντεο αποτελέσματα στο youtube ψηθηκα για Φρειτας. Καλά του Couto τα αποτελέσματα ειναι ασύλληπτα αλλα γρηγορα έμαθα για την αναμονη και τον απέκλεισα. Πάντως ο Φρειτας στη συμφωνια δεν σε υποχρεώνει να μπείς σε διαδικασια παρουσίασης. Δεν ειναι στους όρους τους δηλαδη. Οπότε φαντάζομαι οτι υπάρχουν και άλλα επιτυχημενα αποτελεσματα που δεν βλεπουμε στο youtube που απλά δεν ήθελαν να ασχοληθουν με παρουσιαση.
 

JimKan1

Well-Known Member
Ναι σε καταλαμβαίνω απόλυτα με αυτό που λες με το ψυχολογικό, διότι είναι μεγάλο κεφάλαιο που μας επηρεάζει όλους.
Αν είσαι μεγάλο διάστημα σε επιβράδυνση οκ, απλά μετά τα 30 συνήθως στους περισσότερους υπάρχουν ορμονικά κύματα γενικά, και ίσως μέχρι τα 32-33 να έχεις πιο ξεκάθαρη εικόνα που το πάει η αλωπεκία γενικά.
Σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα το timing που θα το κάνεις.


Θεωρώ είναι καλή τιμή για το επίπεδο του Φρέιτας. Το θέμα όπως είπα να σου κάνει αυτά που θέλεις στην πράξη.

Επιπλέον ο Φρέιτας παίζει και με manual extraction από τη δότρια ή μόνο motorized;
Ο Couto από οτι γνωρίζω κάνει συνήθως ένα ποσοστό με manual και ένα με motorized ή ακόμη και εξ' ολοκλήρου manual.

Τέλος αν βλέπαμε και καμία ανεξάρτητη παρουσίαση από Φρείτας και Couto θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο, καθώς στο youtube και στα κανάλια τους βλέπουμε μόνο τα επιτυχημένα αποτελέσματα.
Στο Ισπανικο forum ειναι 60% Freitas
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Δεν έχω ιδέα. Εννοεις αν βγαζει τα grafts μηχανιμα η ανθρωπινο χέρι ; Μπορώ να ρωτήσω.
Ναι το manual, είναι το χειροκίνητο. Είναι σημαντικό αυτό για τη δότρια, ρώτησε το αν θες, και αν αλλάζει η τιμή με βάση αυτό.
Και εγω απο βιντεο αποτελέσματα στο youtube ψηθηκα για Φρειτας.
Από το youtube η φυσικότητα και η ομοιογένεια στα περιστατικά του Φρέιτας είναι μοναδική.
Αλλά θέλουμε και ανεξάρτητες παρουσιάσεις, διότι στα βιντεάκια φαίνονται όλα πολύ "εκπληκτικά".
Φυσικά και στα ξένα φόρουμ υπάρχουν δυνατές παρουσιάσεις η αλήθεια..
 

Xristos87

Well-Known Member
Γιατί τα περισσότερα αποτελέσματα που έχω δει απο ελληνικές κλινικές δεν με έχουν ικανοποιήσει. Και αυτό που είπε ο φίλος @JimKan1
Δεν ειναι ετσι. εχουμε κλινικες αξιολογες π δεν εχουν να ζηλεψουν τπτ απο αυτες τους εξωτερικου, τουεναντιον!!

Επισης μην παραμυθιαζεστε με το youtube και τα επιλεγμενα περιστατικα.
 

Thanos92

Active Member
Δεν ειναι ετσι. εχουμε κλινικες αξιολογες π δεν εχουν να ζηλεψουν τπτ απο αυτες τους εξωτερικου, τουεναντιον!!
Όπως ?
Επισης μην παραμυθιαζεστε με το youtube και τα επιλεγμενα περιστατικα.
Καλά δε νομίζω να παραμυθιάζει ο Φρειτας και ο Κούτο
 

Disco

Well-Known Member
Αμα ειναι διατεθειμένος καποιος να ξοδέψει παραπάνω λεφτά το εξωτερικό ειναι μονόδρομος για να επιλέξει μια σοβαρή κλινική

Μερικές από τις τοπ επιλογές ειναι:
Vila,Freitas, Couto στην Ισπανία,
Bisanga, Mwamba, Lupanzula, Feriduni Βέλγιο,
FueGenix Ολλανδία,
Hattingen hair ελβετια,
Pinto, Ferreira Πορτογαλία..
Pekiner, HLC, Keser Τουρκία
Eugenix Ινδία (ιδανική επιλογή για μεγάλα norwood)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Thanos92

Active Member
Μόλις μου είπαν απο Φρειτας οτι η πρωτη διαθεσιμη ημερομηνια ειναι για Μαρτιο 2024 o_O εκτός αν ακυρωσει καποιος νωρίτερα
 
Μπλουζα