Γνώμες για το πρόβλημα μου

azizmaiden21

New Member
Καλησπέρα,

Καλη χρονιά, χρόνια πολλά με υγεία να έχουμε. Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και το δικό μου πρόβλημα που δεν είναι άλλο από την Α.Α. Θα μπω αμέσως στο θέμα.

Ηλικία: 32

Χαρακτ. Προσώπου: Μακρόστενο μικρό.

Χαρακτ. Τρίχας: Κυμματιστή/σγουρή & πάχος κανονικό προς χοντρό.

Ιστορικό τριχόπτωσης στην οικογένεια:
1) Παππούς από μητέρα μου norwood μεγαλο 6-7.
2) 2 Θείοι μου (αδελφια μητερας) ΜΟΝΟ κορυφή norwood 3-3+.
2)Παππούς από πατέρα norwood 2,2+ ΜΟΝΟ κροτάφοι.
4)Πατέρας μου norwood 2,2+ ΜΟΝΟ κροτάφοι.

Δεν παίρνω ούτε πήρα ποτέ καμία αγωγή.

Το μόνο που κάνω είναι να λούζομαι με ένα σαμπουαν dercos anti pelliculaire anti dandruff 1 φορά την εβδομάδα γιατί αν δεν το κάνω μετά από κανα μήνα βγάζω σπυριά που ματώνουν και νηφάδες φαγούρα κτλπ.

Η τριχόπτωση άρχισε αργά και σταθερά και συνεχίζει έτσι από την ηλικια των 25-26 θα έλεγα (τότε δεν είχα καταλάβει και έκανα ένα πέρασμα σε παλιές φωτογραφίες πριν ένα χρόνο για να μπορέσω να καταλάβω τον ρυθμό και πότε άρχισε). Έχανα κροτάφους με λίγα λόγια αυτό έβλεπα.

Στα 27 έγινε αντιληπτή από τον κομμωτή μου, ακόμα στα δικά μου μάτια τιποτα.

Στα 29 έγινε αντιληπτή πλέον και σε εμένα, πέρα από κροτάφους έχασα και στην μέση της Α ζώνης (μια γραμμή ευθεία προς τα μέσα).

Στους άλλους ακόμα δεν έχει γίνει αντιληπτη γιατι βοηθάνε σε μεγάλο βαθμό τα χαρακτηριστικά της τρίχας μου.

Επειδή για την ώρα καλύπτεται αρκετά εύκολα, ιδανικά δεν θέλω ακόμα να παντρευτώ από τώρα με μινοξιδίλη και φίνα (τοπικές). Εδώ να πω, πως σε αυτή την φάση είμαι αρνητικός στο να πάρω αγωγή από το στόμα.

Ιδανικά επειδή πιστευώ οτι το pattern μου έχει κάπως ξεκαθαρίσει για το που παει (θα δείτε και από τις φώτο) θελω να αναμένω την ηλικία των 35 ετών για να κάνω την 1η μου Μ.Μ.

Γενικά και από πολλά blogs και από γιατρούς σε βίντεο και Ελλάδα και εξωτερικό (Ενδεικτικά θα αναφέρω τον Αναστασάκη πχ στο τελευταίο βίντεο του για την καταλληλότητα ενός για Μ.Μ.) βλέπω συνέχεια την εξης αναφορά, πως ότι σοβαρή απώλεια μαλλιών είναι να βιώσεις θα την έχεις βιώσει μέχρι τα 35, αντε μαξ 40 (μειωση dht). Αυτό μπορώ να πω, πως σε σύγκριση με το πρόβλημα μου, τον ρυθμό της τριχόπτωσης μου, την κατάσταση της δότριας μου και την ηλικία μου, που οκ πλησιάζει τα 35 με παρηγορεί αρκετά. Το ιδανικό για μένα θα ήταν να κάνω 1 Μ.Μ η και αν χρειαστει 2η να ειναι μετα τα 45.

Παιδιά μου όμως γράφω γιατί σαφώς και θέλω και την δική σας καθοδήγηση σε όλο αυτό γιατί υπάρχουν μέλη με μεγάλη εμπειρία στο κομμάτι.
Επίσης μπορεί σε κάποια να κάνω λάθος. Εγώ από το καλοκαίρι άρχισα να ψάχνομαι για να ξέρω 5 πράγματα για όταν πάω σε κλινική για Μ.Μ στο μέλλον.

Οι φωτογραφίες που επισυνάπτω είναι τραβηγμένες με λάμπα αντίστοιχη με το φώς ημέρας και είναι ακριβώς από πάνω μου.

Για να μιλήσω και με αριθμούς η γραμμή στην μέση από την άκρη του hairline μπροστά μπροστά έως την κόκκινη οριζόντια γραμμή που έβαλα στην εικόνα 6 προς τα μέσα βαθαίνει 2.5cm και εχει παχος 1.2cm.

Κροτάφοι έχουν μπει μέσα 1cm, εκτός του δεξιού στην εικονα 7 που είναι στα 1.3cm.

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο και την βοήθεια σας πραγματικά.


Χωρίς τίτλ1ο.png
Χωρίς τίτλο6.png
Χωρίς τίτλο7.png
Χωρίς τίτλο9.png
Χωρίς τίτλο.jpg







Χωρίς τίτλο4.jpg
Χωρίς τίτλο8.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis88test

Active Member
Καλή ποιότητα τρίχας, καλή δότρια (στο μάτι) μικρό πρόβλημα, πιθανώς και μικρό μελλοντικό πάττερν. Αν ξεκινήσεις όραλ μίνο κ φίνα σε 1 χρόνο μπορεί να έχεις μεγάλη βελτίωση.
 

dlazaros

Well-Known Member
Ότι σου είπε και ο Γιάννης απο πάνω. Ξεκινάς προσκάρ κομμένο στα 4 και ενα κομματάκι κάθε μέρα και σε 1 χρόνο οι πιθανότητες να έχεις όλα τα μαλλιά σου είναι αρκετές. Αλλά μην αφήσεις 2-3 χρόνια να περάσουν όσο το σκέφτεσαι γιατί η κατάσταση μπορεί να πάρει την κατηφόρα σε τόσο σύντομο χρόνο που δεν θα το πιστεύεις και μετά θα σε πάρει απο κάτω που άργησες και αντε να το μαζέψεις.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε.
Μικρό προς το παρόν το πρόβλημα σου, αλλά με "σηματοδοτημένες" (προς κατάρρευση) περιοχές για το μέλλον.
Είσαι σε κομβικά ηλικιακό σημείο θεωρώ καθώς από τα 30 μέχρι τα 35, υπάρχουν στους περισσότερους γερά ορμονικά κύματα της αλωπεκίας.
Με φίνα μπλοκάρεις την εξέλιξη της αλωπεκίας σίγουρα στις πίσω ζώνες, και φρενάρεις όσο το δυνατόν περισσότερο και την εξέλιξη μπροστά στην Α' ζώνη.
Μην περιμένεις θαύματα μπροστά από τη φίνα, καθώς όπως είναι γνωστό δουλεύει καλύτερα στις πίσω ζώνες.
Καλή επιτυχία.
 

azizmaiden21

New Member
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

θα τα λάβω υπόψη αυτά που μου είπατε αν και πιο πιθανό είναι να βάλω τοπική φίνα και μινοξ.
Για οραλ ακόμα δεν το έχω δουλέψει μέσα μου ακόμα. Τωρα θα μου πεις αν ειχες χοληστερίνη δεν θα έπαιρνες χαπι? ναι οκ το δέχομαι.
Ναι τα χνούδια ανάμεσα στα τσουλούφια τα 2 και στον κρόταφο θα φύφουν έως τα 35 σίγουρα και θα είναι πιο κενό αν δεν πάρω αγωγή.
Γενικά βλέπω το πάτερν μου να ειναι στην Α ζωνη και να μείνουν τα 2 τσουλουφια στο μέλλον.
Μακάρι να μην επεκταθεί και άλλο μέχρι τα 35 (εκει θα νιώσω ασφαλής να φτιάξω ότι ζημιά έχει γίνει με την Μ.Μ.).

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο με βάση τις εικόνες και το πρόβλημα μου πόσα grafts με υπολογίζετε?
Εγώ λέω κάπου στα 2-2.5k με καλή πύκνωση.

Να κατεβάσω κροτάφους 1cm (1.3 ο 2ος) και να πυκνώσω την γραμμή στην μέση της Α ζώνης έχει μήκος 2.5cm και πλάτος 1.3cm.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
2000+ τα χρειάζεσαι...ίσως περιμένα κάνα 2 χρονακια ακόμη. Τοππικ βάζεις καθόλου?
 

azizmaiden21

New Member
2000+ τα χρειάζεσαι...ίσως περιμένα κάνα 2 χρονακια ακόμη. Τοππικ βάζεις καθόλου?
Οχι όπως γράφω και πάνω δεν έχω πάρει τίποτα, ξέρω έγραψα μεγάλο κείμενο αλλά ήθελα να είμαι ξεκάθαρος και αναλυτικός στο πρόβλημα μου.

Σίγουρα πριν τα 35 δεν κανω Μ.Μ. όσο σκάτα πάνε η δεν πάνε τα πράγματα. (Για μένα η ηλικία των 35-36 είναι must γιατί θέλω ότι σοβαρή απώλεια είναι να πάθω να την έχω πάθει και μετα να παω για την 1η Μ.Μ.) Αν δώ ότι χάνω έδαφος επειδή το παρακολουθώ σχετικά καθημερινά χωρίς ακόμα να είναι τοσο ψυχοφθόρο λόγο ότι είναι μικρό το πρόβλημα ακόμα. Θα ξεκινήσω αγωγή άμεσα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ναι το πρόβλημα σου είναι σχετικά μικρό αν δεν σε ενοχλεί κιόλας. Αλλά αν σκεφτεσαι να ξεκινήσεις αγωγή αργότερα πιστεύω έπρεπε ήδη να το είχες κάνει.
 

jersey

Well-Known Member
Το καλύτερο που πρέπει να κάνεις αυτή τη στιγμή ειναι να ΜΗ κάνεις μεταμόσχευση. Και να ξεκινήσεις όραλ μίνοξ και όραλ φίνα. Μέσα σε ένα χρόνο αν όλα πάνε καλά θα δεις μεγάλη διαφορά και θα είναι σαν να έχεις κάνει μεταμόσχευση.
 

obi one

Active Member
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

θα τα λάβω υπόψη αυτά που μου είπατε αν και πιο πιθανό είναι να βάλω τοπική φίνα και μινοξ.
Για οραλ ακόμα δεν το έχω δουλέψει μέσα μου ακόμα. Τωρα θα μου πεις αν ειχες χοληστερίνη δεν θα έπαιρνες χαπι? ναι οκ το δέχομαι.
Ναι τα χνούδια ανάμεσα στα τσουλούφια τα 2 και στον κρόταφο θα φύφουν έως τα 35 σίγουρα και θα είναι πιο κενό αν δεν πάρω αγωγή.
Γενικά βλέπω το πάτερν μου να ειναι στην Α ζωνη και να μείνουν τα 2 τσουλουφια στο μέλλον.
Μακάρι να μην επεκταθεί και άλλο μέχρι τα 35 (εκει θα νιώσω ασφαλής να φτιάξω ότι ζημιά έχει γίνει με την Μ.Μ.).

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο με βάση τις εικόνες και το πρόβλημα μου πόσα grafts με υπολογίζετε?
Εγώ λέω κάπου στα 2-2.5k με καλή πύκνωση.

Να κατεβάσω κροτάφους 1cm (1.3 ο 2ος) και να πυκνώσω την γραμμή στην μέση της Α ζώνης έχει μήκος 2.5cm και πλάτος 1.3cm.
γεια σου φίλε μου,, δεν ξέρω αν η μμ είναι σωστή επιλογη σε αυτη την φάση,, Νομίζω οτι η πρόληψη προέχει κ καλο είναι να ξεκινήσεις αγωγη εχθές με minox + fina ή duta..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

azizmaiden21

New Member
γεια σου φίλε μου,, δεν ξέρω αν η μμ είναι σωστή επιλογη σε αυτη την φάση,, Νομίζω οτι η πρόληψη προέχει κ καλο είναι να ξεκινήσεις αγωγη εχθές με minox + fina ή duta..
Το δεχομαι για την αγωγη, αλλα για Μ.Μ. μιλαω για τα 35-36 οχι για τωρα που ειμαι 32.
 

dlazaros

Well-Known Member
Το δεχομαι για την αγωγη, αλλα για Μ.Μ. μιλαω για τα 35-36 οχι για τωρα που ειμαι 32.
Ο καλός φίλος εννοεί οτι ΜΜ κάνουμε όταν έχουμε σταθεροποιήσει την κατάσταση, ή με θεραπεία ή έχουμε χάσει οτι ήταν να χάσουμε και είμαστε στο χειρότερο ώστε να μπορέσει να γίνει ενα πλάνο ΜΜ που θα χρειαστεί μια δεύτερη ΜΜ μετά απο μερικά χρόνια αμα συνεχίσει λίγο η υποχώρηση των μαλλιών. Με λίγα λόγια φαντάσου οτι το κεφάλι σου είναι ενα χωράφι όπου τα σύνορα του χάνονται απο πλημμύρα σιγά σιγά. Ότι ΜΜ και να κάνεις χωρίς σταθερότητα θα σου δημιουργήσει κενά ανάμεσα στα δικά σου μαλλιά και στα μεταμοσχευμένα κάνοντάς την εμφάνιση χειρότερη με τώρα. Μπορείς βέβαια να μπαίνεις για ΜΜ κάθε τόσο αλλά η δότρια δεν είναι ανεξάντλητη οπότε είναι μια μάχη που δεν έχει νίκη.
 

panosss23

Active Member
Στα 31μου ήμουν σαν εσένα. Μέσα σε 7 χρόνια το χάος. Εγώ θα περίμενα μερικά χρόνια να δω πως θα εξελιχθεί. Δεν είναι και κάτι πολύ τραγικό. Στο λέω για να μην σπάταλησεις απο τώρα σε δύο σημεία τα μοσχεύματα γιατί δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί, μπορεί σε 5 χρόνια να έχεις αδειάσει αρκετά και τότε να ήταν πιο εφικτή η μμ γιατί θα τα απλοσουν αλλιώς από το να βάλεις τώρα μόνο κροτάφους. Με λίγο τοπική τώρα γίνετε δουλειά χωρίς να είναι αντιληπτή
 
Μπλουζα