Γενική συζήτηση για Φιναστερίδη

ManD777

Member
Καλησπέρα!Ψάχνοντας αρκετές ώρες στο φόρουμ και εκτώς φόρουμ θέματα σχετικά με την φιναστερίδη μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες!Λένε πως δεν έχει σημασία το πόση ολική DHT έχεις διότι δεν έχει καμιά σχέση αυτή με την ποσότητα που κάθεται στο scalp.Οπότε δεν προτείνουν και εξετάσεις αίματος για DHT όταν συστήνουν φιναστερίδη διότι η πληροφόρια του πόσο DHT έχουμε στο σώμα δεν αφορά κανέναν.Οπότε σκέφτομαι εγώ...Εάν έχεις αρκετή DHT ολική μπορεί αυτό να μην δείχνει το μέγεθος του προβλήματος της τριχόπτωσης αλλά δεν θα μπορεί να δείξει τις πιθανότητες για τα side effects;Απο την βιολογία ξέρουμε πως για να πετύχουμε στύση ας πούμε χρειαζόμαστε ισσοροπία μεταξύ Testo,DHT και οιστρογόνων άρα αν κάποιος έχει αρκετή DHT με το να την μειώσει λίγο με την χρήση φιναστερίδης δεν θα έχει λιγότερες πιθανότητες για κάποιο side effect απο κάποιον που έχει φυσικά λιγότερη DHT;Ελπίζω να έγινα κατανοητός :rolleyes:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Καλησπέρα...δεν νομίζω να μπορεί να σου απαντήσει κάποιος σε αυτό.

θεωρώ πως υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν τη στύση αλλιώς όλοι όσοι περνάν φιναστεριδη θα είχαν πρόβλημα (αν σκεφτείς ότι η μείωση dht φτάνει το 60-70%) όχι μόνο το 3-5% που εμφανίζει..
 
Μπλουζα