Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φιναστερ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tasos

Active Member
Κόστος 199 $


HairDX Introduces Genetic Test For Finasteride Response
Breakthrough Test Helps Doctors Determine Best Treatment To Save Patients’ Hair

SAN FRANCISCO — Molecular dermatology research and development innovator PharmaGenoma, Inc. and its subsidiary HairDX, LLC (www.hairdx.comhttp://), pioneers of genetic tests for predicting the risk of male and female hair loss, today introduced The HairDX (RxR) Genetic Test for Finasteride - a breakthrough genetic test for predicting Finasteride response for the treatment of common hair loss (Androgenetic Alopecia).

The announcement was made at the annual meeting of The American Academy of Dermatology. The HairDX (RxR) Genetic Test for Finasteride is available now and carries a suggested retail price of $199.

Finasteride is the active ingredient in medications used by doctors to help prevent patient hair loss due to Androgenetic Alopecia (AGA). The threat of a sexual side effect often deters patients from using Finasteride because they are uncertain that there will be enough of a benefit to warrant the risk. Others are discouraged by the slow progress of hair growth combined with the cost of Finasteride, and quit the therapy before they see results.

The HairDX (RxR) Genetic Test for Finasteride Response will help doctors predetermine if patients will have a subtle, moderate, or great treatment response to Finasteride, allowing the physician to provide patients with the best treatment regimen to save their hair.

Currently one of the most widely prescribed medications, Finasteride, works by blocking the production of the androgen called DHT (dihydrotestosterone), the hormone responsible for hair loss in Androgenetic Alopecia. For many years Finasteride therapy, which blocks the enzyme 5- alpha reductase from converting testosterone into dihydrotestosterone (DHT), has become a mainstay to treat AGA. This treatment is an effective means to stabilize hair loss, and in some cases to strengthen and re-grow lost hair.

The Androgen Receptor gene has been identified as a major determinant of Androgenetic Alopecia (AGA), commonly called male pattern baldness. Certain variants of the nucleoside sequence on the Androgen Receptor gene, known as CAG repeats, appear to determine androgen sensitivity in men. The HairDX (RxR) Genetic Test for Finasteride Response provides doctors with a patient score, called the CAG repeat score.
Advertisement

“A smaller CAG test score is associated with an increased response to Finasteride for treatment of Androgenetic Alopecia,” says Dr. Sharon Keene, HairDX Chief Medical Officer. “Scientists discovered that among men that had the best response to Finasteride approximately 70% had a CAG score below 22 while among men that had a subtle response to Finasteride approximately 70% had a CAG score above 22.”

About HairDX, LLC

HairDX, LLC (www.hairdx.comhttp://) is a subsidiary of PharmaGenoma, Inc. Based in Irvine, CA, USA. HairDX is a molecular dermatology research and development company. HairDX markets the first genetic test for male and female hair loss. The company is dedicated to the research and development of new prescription based therapies tailored to an individual's genetic make up. HairDX uses only CLIA certified laboratories (Clinical Laboratory Improvement Amendments) to perform the genetic analysis. The HairDX test collection kit is listed with Japan's Pharmaceuticals and Medical Devices Agency (PMDA) and the United States Food and Drug Administration (FDA) as a Class I medical device.

Among HairDX leaders is William V. Murray former Division President of the Molecular Biology Division of Applied BioSystems, Inc., who formerly served in various executive leadership positions within Medtronic, Inc., Andy Goren former CEO of MobileWise, Inc. and GeePS, Inc., Professor Doron Lancet, PhD, Head of the Crown Human Genome Center at the Department of Molecular Genetics, Weizmann Institute of Science, Dr. Elon Pras, Director of the Institute of Human Genetics, Sheba Medical Center in Tel-Hashomer, Israel, Sharon Keene, MD and President and Medical Director of Physician's Hair Institute, in Tucson, Arizona and nationally recognized for her pioneering work in the hair transplant field, and Elliott J. Stein, an intellectual property attorney and co-founder of GeePS, Inc.

http://www.centredaily.com/business/technology/story/1160504.html]
[url]http://www.centredaily.com/business/technology/story/1160504.html
[/url]

Βέβαια θα προτιμούσα τα αποτελέσματα να μου δείχναν και αν υπάρχει πιθανότητα να εμφανίσει στον ενδιαφερόμενο παρενένεργειες..... γιατί δεν εμφανίζει σε όλους παρενέργειες.

Αυτό θα ήταν πιο σημαντικό
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

ενδιαφέρον...

περισσότερο με ενδιαφερει τι γίνεται με την αναπαραγωγική ικανότητα/τεκνοποίηση στην χρόνια λήψη φιναστερίδης,όπως και τυχόν παρενέργειες στην σύλληψη και ανάπτυξη του εμβρύου... :-\
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

εγω παντως δεν θα επιχειρουσα να βαλω στο προγραμμα για παιδι οταν εχω μειωσει στον οργανισμο μου τα ανδρογονα
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

Παναγιωτης είπε:
εγω παντως δεν θα επιχειρουσα να βαλω στο προγραμμα για παιδι οταν εχω μειωσει στον οργανισμο μου τα ανδρογονα
ξέρω,
συνιστάται διακοπή της αγωγής κανένα 3μηνο πριν και επανέναρξη μετά την σύλληψη ... :-\

το θέμα είναι πως θα είμαι στο μεταξύ από τριχόπτωση και κατά πόσο είσαι "καθαρός" πριν την σύλληψη,ώστε να μην μεταδώσεις τίποτα στο έμβρυο ... :-\

βρήκε κάποιος κανένα άρθρο;!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

αρθρο πανω σε τι σπυρο

αν σταματησεις το χαπι για μερικους μηνες για να τεκνοποιησεις τοτε πας σε κατι φυτικο χωρις παρενεργειες οπως το revivo η παιρνεις σκετη μινοξιδιλη μαζι με αποσταγμα πρασινου τσαγιου και αυτα σε καθημερινη βαση θα σου συντηρησουν το κεφαλι για λιγους μηνες ωσπου να τεκνοποιησει καποιος
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

τασο πολυ καλο αυτο το ποστ

αναρωτιεμαι ομως αν αυτο το τεστ μπορει να γινει και σε αλλα φαρμακα
επισης αναρωτιεμαι για την αποτελεσματικοτητας του


το θετικο παλι ειναι οτι δοκιμαζοντας στο τεστ κατα ποσο το καθε φαρμακο βοηθαει σε εμας μπορουμε να επιλεξουμε το καλυτερο δυνατο

βεβαια το κοστος ειναι αρκτετα μεγαλο
μιας και θα πρεπει κανεις να τεσταρει αρκετα φαρμακακια τοτε ξεφευγει απο τα ορια που μπορει να πληρωσει ο μεσος ελληνας


παντως τασο ευχαριστουμε για την ενημερωση πολυ καλο το θεμα σου
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

Παναγιωτης είπε:
αρθρο πανω σε τι σπυρο

αν σταματησεις το χαπι για μερικους μηνες για να τεκνοποιησεις τοτε πας σε κατι φυτικο χωρις παρενεργειες οπως το revivo η παιρνεις σκετη μινοξιδιλη μαζι με αποσταγμα πρασινου τσαγιου και αυτα σε καθημερινη βαση θα σου συντηρησουν το κεφαλι για λιγους μηνες ωσπου να τεκνοποιησει καποιος
άρθρο για sides υπογεννητικότητας-τερατογέννησης... :eek:
ΑΜΆΝ - έγινα inotech+death valley :) :p

όσο για αυτό που προτείνεις...
χμμμ...σωστό!!!
πάλι καλά που έχω καβάντζα 3 μπουκαλάκια revivogen... 8)

πόσο καιρό να το σταματήσω άραγε;!
και πως θα είμαι σίγουρος ότι "καθάρισα";!
::) :-\ :mad:
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

Σπύρος είπε:
[
πόσο καιρό να το σταματήσω άραγε;!
και πως θα είμαι σίγουρος ότι "καθάρισα";!
::) :-\ :mad:[/color][/i][/b]

6 μηνες για 100% σιγουρια
3μηνες λενε καποιοι οτι ειναι οκ , , , αλλα με αυτα δε παιζεις οταν προκειτε για παιδι
οποτε βαλε 6μηνο να εισαι μεσα

πας κανεις ορμονικες εξετασεις για να δεις τα ανδρογονα στον οργανισμο σου
οπως επισης και εξετασεις για την τεστοστερονη

με εναν καθηγητη γιατρο που μιλησα μου ειπε σε 3 μηνες ο οργανισμος σου θα ειναι σαν να μην ειχε παρει ποτε του κατι

αλλα παλια λεγαν οτι πρεπει να περασει 6μηνο
για αυτο σου λεω καλυτερα 6μηνο
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

κοιτά,
πάνω-κάτω σταδιακά αλλάζω την θεραπεία - τα συστατικά στην μινοξ. προς revivogen πάνε (saw palm./pygeum),
και έχω 3μηνη θεραπεία revivogen στο ντουλάπι... :-\

μάλλον από 'βδομάδα θα πάω αρχικά σε 1/5-1/6 proscar και αρχή revivogen,
και στη συνέχεια διακοπή proscar... :-\
 

dim74

Member
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

σπυρο πανω κατω τον ιδιο καιρο περνουμε προσκαρ...διαβασα πως εισαι κοντα στο να το σταματησεις και να πας στο revivogen...εγω σκεφτομαι να αρχισω revivogen h crinagen για κανα εξαμηνο και μετα να κοψω το προσκαρ...τελικα το προσκαρ σου εδωσε οτι περιμενες?εισαι ευχαριστημενος?εγω δεν μπορω να πω ναι...δεν μου εχει δωσει 7,5 μηνες κατι ιδιαιτερο...οποτε ειμαι σε πιο ευκολα θεση να το κοψω !
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

δες τα αποτελέσματά μου και κρίνε μόνος σου - τα έχω ποσταρει στην "επιτυχή θεραπεία"

πάντως,
σύμφωνα με την MERCK,
πρέπει να περιμένουμε στο 9-12μηνο για ορατά αποτελέσματα από την φινα ...

υ.γ.: ο μοναδικός λόγος που θέλω να διακόψω το proscar είναι ότι σκέφτομαι να τεκνοποιήσω,
και δεν υπάρχουν έρευνες για παρενέργειες της φινα για υπογεννητικότητα κ.α
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

για μενα ρε σπυρο δεν χρειαζεται και ιδιαιτερες ερευνες

αν σκεφτεις οτι μειωνουμε τα αδρογωνα στον οργανισμο μας με τα χαπια
δεν ειναι δυσκολο να σκεφτει καποιος οτι κανοντας παιδι με μειωμενη μια απο τις πιο δυνατες ορμονες στο οργανισμο μας δεν ειναι καλο

απο 6 μηνες και πανω θα το σταματουσα και μετα θα τεκνοποιουσα και εγω
 

magic810

New Member
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

Παντως δεν ξερω αν το ακουσατε πλεον υπαρχουν κλινικες που κανεις παιδι κατα παραγγελια...
δηλαδη με τα χαρακτηριστικα που θελεις το παιδι σου...
ασχετο απλα ηθελα να το πω :p
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

λες να το παραγγείλω ρε φίλε;! :p
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

ναι magik εχω ακουσει αρκετα επιλογη φυλου και διαφορα αλλα


σπυρο ασε την μητερα φυση να αποφασισει ;)
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

μόνο μην βγει/γεννηθεί τα ζώδια/ζώα που αντιπαθώ...την έκατσε!!! :) ;)
 

gkok

Member
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

Εγώ πάντως παιδιά πρώτα τέλειωσα με τις τεκνοποιήσεις και μετά άρχισα φινα.Για να είμαστε σίγουροι.

Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

έτσι το σκέφτηκα και εγώ ...
 

gkok

Member
Απ: Γενετικό τέστ για την αποτελεσματικότητα της Φινασ

Σπύρος είπε:
έτσι το σκέφτηκα και εγώ ...
Καλά κάνεις.Να είσαι σίγουρος.Δεν ξέρω βέβαια πόσο χρονών είσαι κι αν είσαι παντρεμένος αλλά αν είσαι ξεκίνα όσο είσαι νέος.Είναι καλύτερα κατά την άποψη μου.Έχεις πιο πολλές αντοχές και κουράγιο για να μεγαλώσεις ένα παιδί.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα