Βοήθεια: Topical Finasteride + Hydroxypropyl Chitosan

Khal

New Member
Προσπαθώ να φτιάξω τοπική φίνα βασισμένη σε αυτή τη πατέντα:
http://www.google.com/patents/EP2153836A1?cl=en

Να ακολουθήσω το example 1 η κάποιο άλλο?
Είναι όσο αποτελεσματικό όσο τοπικό Ru?

Πρέπει να βρω ένα φαρμακοποιό με όρεξη γιατί έχω την εντύπωση οι πιο πολλοί θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο αν τους το πάω αυτό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dk1984

Member
εστειλα μνμ στο iron dragon αλλα ουτε καν μου απαντησαν καποιοι εχουν στειλει και στον kane εγω δεν εχω ακουσει κανεναν να εχει δοκιμασει να το φτιαξει
 

weznem

Well-Known Member
Hydroxypropyl Chitosan τι ειναι αυτο ξερουμε?βρισκεται ευκολα?
γενικα δεν εχουμε καποιον που να το εχει χρησιμοποιησει καθολου?


δεν ξερω μηπως χρειαζεται και isopranol μεσα...........
 

Khal

New Member
Είναι μια ουσία που εξάγεται από τις γαρίδες μέσω κάποιας χημικής διεργασίας, και οι ιδιότητες της είναι μεταξύ άλλων να αυξάνει την απορρόφηση διαφορων ουσιών στο δέρμα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Chitosan

Για το που μπορείς να το αγοράσεις βρήκα αυτό: http://vitivia.com/ecoformula.php
 

weznem

Well-Known Member
ακυρωνεται δηλαδη.. με 30 ευρω μον αυτο μιλαμε για μια θεραπεια του 40ευρου αντιο λοιπον..
 

weznem

Well-Known Member
δεν βαζω κανενα..
τα ιδια σχεδον αν φθανει εκει που σκεφτομαι,αν και δεν ξερω μλ χρησης και λοσιον..
 

Khal

New Member
Δηλαδή δεν αποτρέπεις κάπου την διαδικασία επίθεσης του οργανισμού στους θύλακες?

Το zinc oxide σε βοηθάει?
 

weznem

Well-Known Member
Khal είπε:
Δηλαδή δεν αποτρέπεις κάπου την διαδικασία επίθεσης του οργανισμού στους θύλακες?

Το zinc oxide σε βοηθάει?

οχι οτι λεει η υπογραφη μου..
δεν το εφτιαξα ακομα το ζινκ...και δεν νομιζω οτι θα εχω χρονο γαι 2τοπικα μαζι με τι διπλο λαδωμα,,λογω δουλειας...
αν οαε καλα τα οικονομικα λογικα καποι αστιγμη θα μπω ru αφου δεν υπαρχει και κατι αλλο..

αλλα με το χρονο θα εχω προβλημα,δεν ξερω αν θα μπορω να ειμαι συνεπής... θελει 2 φορες την μερα λοσιον,δεν εχω το χρονο ρε γαμωτο..
 

Georgex6

Well-Known Member
Παιδια μπορει να γραψει καποιος τη συνταγη σε ενα χαρτι και να τη παει σε ενα φαρμακειο να ρωτησει αν τη φτιαχνουν;
Δε χρειαζεται να μπλεκετε με kane
υπαρχουν φαρμακοποιοι που τα φτιαχνουν μονοι τους και αλλοι τα δινουν σε εργαστηρια δε χανουμε τπτ να ρωτησουμε.
Αν με αυτο το οχημα οντως πραγματοποιει αυτα που υποσχεται θα ειναι πολυ καλο και με λιγοτερες παρενεργιες απο το χαπι που περνουμε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
EXAMPLE 1

[0021] A film forming solution having the following composition wt./wt.% was prepared:

1) Finasteride 0.25%

2) Ethyl Alcohol 96° 55.00%

3) Propylene Glycol 5.00%

4) Hydroxypropyl Chitosan 1.00%

5) Purified water 38.75%

Preparation

[0022] Ethyl Alcohol, Propylene Glycol and water were mixed at room temperature. Finasteride was then added and mixed until a clear solution was obtained. Hydroxypropyl Chitosan was added as the final ingredient, and the mixture was stirred at room temperature for 24 hours or until dissolution.a
 

Georgex6

Well-Known Member
Αν εννοεις το film forming solution συμπεραινω οτι το αναφερει σαν γρηγορη-ευκολη στη παρασκευη λοσιον
αν κανω λαθος διορθωστε με
 

edyuser1

Active Member
και εγω εχω αποριες για αυτην την ταινια μονοι μας δεν μπορουμε να το φτιαξουμε?


γιατι βλεπω γραφει και ποσοτητες και κατι ακομα ειναι επικυνδινο να το βαζουμε στο κεφαλι?θα γινεται αποροφηση στο αιμα?
 

Georgex6

Well-Known Member
Υπαρχει καποιος που να εχει καποιο φιλο η γνωστο φαρμακοποιο να παει να ρωτησει αν μπορει να φτιαξει αυτη τη συνταγη η να ρωτησει αν ξερει αυτη την ουσια (Hydroxypropyl Chitosan) ??????????????????
 

Jen

Active Member
Georgex6 είπε:
Αν εννοεις το film forming solution συμπεραινω οτι το αναφερει σαν γρηγορη-ευκολη στη παρασκευη λοσιον
αν κανω λαθος διορθωστε με

Ρε παιδιά, μην τρελαίνεστε, film forming solution σημαίνει ένα διάλυμα που δημιουργεί μια λεπτή στρώση στο κεφάλι... ;)
 

Georgex6

Well-Known Member
Παιδιά επειδή προφανώς δεν ασχολείτε Κάνεις έστειλα εγω την συνταγή σημερα σε μια φιλη μου φαρμακοποιό
Περιμένω απαντηση
 
Μπλουζα