Βοήθεια για μεταμόσχευση μαλλιών.

Fiponazio

Active Member
Καλησπερα σε όλο το φόρουμ, παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και κάποιο καιρό και γενικότερα έχω φτάσει στην απόφαση να προβώ σε μεταμόσχευση. Είμαι 28 χρόνων και έχω τριχόπτωση εδώ και κάποια χρόνια αλλά τον τελευταίο χρόνο πλέον το πρόβλημα φαίνεται και με ενοχλεί, (πριν δεν έβλεπες τίποτα) εφόσον έχω την δυνατότητα αυτή την στιγμή λέω να το κάνω για να μην μου σιγοκαίει την ψυχή. Έχω ψάξει και έχω πάρει κάποιες τιμές και γνώμες από διάφορες κλινικές αλλά και γιατρούς γενικότερα μου λένε για μια μέρα και γύρω στις 2500+ Drafts. Κάποιοι λένε για χρήση φινας η τοπική η με χάπι μετά την επέμβαση πράγμα που δεν θέλω να πάρω άρα θέλω να ακολουθήσω θεραπεία μόνο με μινοξιδιλη. Παρακάτω ανεβάζω φωτογραφίες παρακαλώ αν μπορείτε βοηθήστε με με συμβουλές και ιδέες σίγουρα γνωρίζεται πολλά περισσότερα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fiponazio

Active Member
Αν χρειάζεστε και άλλες φωτογραφίες μπορώ να στείλω ευχαριστώ. Εγώ πιστεύω ότι είμαι για περισσότερη δουλειά 3000+ αλλά δεν ξέρω.
 

Συνημμένα

  • 5D6F1704-31EA-4711-9202-63716B58E195.png
    5D6F1704-31EA-4711-9202-63716B58E195.png
    2.8 MB · Προβολές: 104
  • 2D1DBD9B-84CC-4EAC-B9F7-D4FA3FEFB339.jpeg
    2D1DBD9B-84CC-4EAC-B9F7-D4FA3FEFB339.jpeg
    198.1 KB · Προβολές: 115
  • A92EDCCA-CE4B-4C8E-AB7F-2E7B51C83F08.jpeg
    A92EDCCA-CE4B-4C8E-AB7F-2E7B51C83F08.jpeg
    140.6 KB · Προβολές: 116
  • 585CC70C-685E-4102-861B-B90178D3B050.jpeg
    585CC70C-685E-4102-861B-B90178D3B050.jpeg
    147.9 KB · Προβολές: 111
  • 655AC67A-E275-4B79-BB71-79656EC1B5A6.jpeg
    655AC67A-E275-4B79-BB71-79656EC1B5A6.jpeg
    131.4 KB · Προβολές: 105
  • D194A05B-05F4-43FE-905E-B8C35D6483DD.jpeg
    D194A05B-05F4-43FE-905E-B8C35D6483DD.jpeg
    236.8 KB · Προβολές: 140
  • 2858C473-3886-4CE4-BC59-D79092A02410.jpeg
    2858C473-3886-4CE4-BC59-D79092A02410.jpeg
    205.6 KB · Προβολές: 138
  • 2E8C466E-4AC2-4522-9698-D0A108493FA2.jpeg
    2E8C466E-4AC2-4522-9698-D0A108493FA2.jpeg
    90.1 KB · Προβολές: 105
  • 829C1248-9E02-4037-86C3-85A0317F4A08.jpeg
    829C1248-9E02-4037-86C3-85A0317F4A08.jpeg
    139.3 KB · Προβολές: 104
  • ED685604-2E4F-4E0E-A9E8-C3A8CD85E636.jpeg
    ED685604-2E4F-4E0E-A9E8-C3A8CD85E636.jpeg
    306.6 KB · Προβολές: 132
Τελευταία επεξεργασία:

dim d

Well-Known Member
χωρις φινα κανενα πλανο μμ δεν θα χει πιστευω νοημα γτ θα αδειασεις στο μελλον κι προς το παρον μονο μπροστα θα μπορουσε να μπει καποιος...Εκτος αν περιμενεις να αδειασεις κι μετα να δεις τι θα κανεις.
 

Fiponazio

Active Member
χωρις φινα κανενα πλανο μμ δεν θα χει πιστευω νοημα γτ θα αδειασεις στο μελλον κι προς το παρον μονο μπροστα θα μπορουσε να μπει καποιος...Εκτος αν περιμενεις να αδειασεις κι μετα να δεις τι θα κανεις.
Ναι αλλά ποιος ξέρει ποτέ θα αδειάσω και αν. Έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα παντός και εδώ και από εξωτερικό και δεν κάναν χρήση φινας.
 

kardinalios

Well-Known Member
Η σωστή τακτική είναι :
1) Σταθεροποίηση τριχόπτωσης , αυτό γίνεται με θεραπεία
2) Χάραξη πλάνου μ.μ αφού σταθεροποιηθεις .
Στην προκειμένη περίπτωση ότι και να κάνεις σε λίγα χρόνια από τώρα χωρίς θεραπεία θα έχεις χάσει το μαλλί σου σε όλη τη nw5-6 περιοχή . Ήδη το pattern σου είναι ξεκάθαρο . Το κεφάλι σου μου θυμίζει πάρα πολύ το δικό μου ..
Το να κάνεις μια μ.μ λύνει το πρόβλημα ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ . Για να μην μπεις σε μια ατέρμονη διαδικασία με αμφίβολα αποτελέσματα ξεκινά θεραπεία και βλέπεις για μ.μ
 

aeratos28

Just aeratos
Φίλε αν μπορείς κάνε ένα βρεξιμο με νερό καλό στο μαλλί και χτενισε τα όλα προς τα πίσω και βγες στο μπαλκόνι μέρα και βγάλε μία φώτο..για να δεις και εσύ το πρόβλημα το πραγματικό..
 

Fiponazio

Active Member
Φίλε αν μπορείς κάνε ένα βρεξιμο με νερό καλό στο μαλλί και χτενισε τα όλα προς τα πίσω και βγες στο μπαλκόνι μέρα και βγάλε μία φώτο..για να δεις και εσύ το πρόβλημα το πραγματικό..
Θα ανεβάσω μια σήμερα το βράδυ η αύριο το πρωί το ξέρω ότι φαίνεται παρά πολύ με βρεγμένο γιαυτο και αποφεύγω την θάλασσα πλέον γιαυτο το σκέφτομαι τόσο σοβαρά για μμ επειδή με ενοχλεί εμένα.
 

Fiponazio

Active Member
Η σωστή τακτική είναι :
1) Σταθεροποίηση τριχόπτωσης , αυτό γίνεται με θεραπεία
2) Χάραξη πλάνου μ.μ αφού σταθεροποιηθεις .
Στην προκειμένη περίπτωση ότι και να κάνεις σε λίγα χρόνια από τώρα χωρίς θεραπεία θα έχεις χάσει το μαλλί σου σε όλη τη nw5-6 περιοχή . Ήδη το pattern σου είναι ξεκάθαρο . Το κεφάλι σου μου θυμίζει πάρα πολύ το δικό μου ..
Το να κάνεις μια μ.μ λύνει το πρόβλημα ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ . Για να μην μπεις σε μια ατέρμονη διαδικασία με αμφίβολα αποτελέσματα ξεκινά θεραπεία και βλέπεις για μ.μ
Επειδή έχω διαβάσει και είσαι έμπειρο μέλος και έχεις κάνει και μμ ποια θεραπεία θα ήταν καλή χωρίς να πειράξω τις ορμόνες μου η γενικότερα δεν θέλω καμία δυσλειτουργία στο σεξουαλικο κομμάτι. Εντάξει να εχουμε μαλλιά αλλά μετά αν είναι να έχουμε αλλά προβλήματα τότε τι να το κάνουμε. Οποίος γνωρίζει ας μου πει.
 

dim d

Well-Known Member
δεν ειναι κατι περιπλοκο..υπαρχει η μινοξιδιλη κι η φινα. Στην περιπτωση σου κι γνκ, μακροχρονια θα σε κρατησει μονον η φινα. Κατι αλλο δεν υπαρχει.
 

aeratos28

Just aeratos
Το αν θα αδειάσεις φίλε ,δεν υπάρχει..έτοιμα για αναχώρηση ειναι όλα τα μαλλιά πάνω..όλα όμως.επισης και οι γέφυρες έχουν ανοίξει ,βλέπω παίρνεις πλαϊνά μαλλιά και τα βάζεις πάνω για κάλυψη..το ποτε που ρώτησες θα φύγουν,εγώ θα πω μια γνώμη.το ανώτερο σε 5 χρόνια,αν δεν κάνεις θεραπεία που σου είπαν και τα παιδιά ..μην σκέφτεσαι πως θα είσαι έτσι και θα βάλεις grafts και θα γεμίσεις ..το πιθανότερο ειναι μόλις κάνεις επέμβαση και μπεις σε αυτά τα μαλλιά ανάμεσα,μέχρι να περάσει ο χρόνος και να δεις το αποτέλεσμα της επέμβασης θα έχεις χάσει ότι μαλλί είχες και δεν θα βλέπεις διαφορά στην εικόνα σου..ο αριθμός που χρειάζεσαι είναι 3000 μόνο για το μπροστά κομμάτι..συνολικά θες 5-6000grafts+.για να έχεις αυτό που σκεφτεσαι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Η πραγματικότητα φαίνεται φίλε με τον τρόπο που σου λέω να κάνεις τα μαλλιά.βρεξιμο και χτένισμα προς τα πίσω και φως ημέρας ..εκεί θα δεις τι συμβαινει
 

kharmacoma

Well-Known Member
Αν ο συμφορουμίτης ήταν 40 ετών πάλι θα ήθελε θεραπεία? Δεν θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε ότι έχει σταθεροποιηθεί η τριχόπτωση?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Παρόμοια αραίωση ήμουν και εγώ στα 28 αν και ήμουν λίγο χειρότερος στο crown,στα 33 έκανα την πρώτη μεταμόσχευση με 3338 μοσχεύματα.
Μοιάζει το patern μας και η δότρια σου φαίνεται καλή και υγείες.
Θα σου πρότεινα μετά τα 31 να δεις για μεταμόσχευση αν δεν προχωρήσεις σε θεραπείες οι οποίες σου δώσουν βεβαία και αποτέλεσμα.
Toppik δεν βάζεις?
 
  • Like
Reactions: spi

aeratos28

Just aeratos
Αδερφέ,αν ήταν 40 θα μιλάγαμε διαφορετικά..στα 28 με αυτή την αραιωση το μέλλον δεν προδιαγράφεται καλά..δυστυχώς..για να σώσει την εικόνα χρειάζεται θεραπεία .αλλιώς περιμένει κάνα δυο χρόνια να αδειάσει και ξεκινάει τις επεμβάσεις.
 

kardinalios

Well-Known Member
Να ξεκινήσεις με το μισό Propecia ( 0,5 mg ) . Να το πάρεις για ένα μήνα και στη συνέχεια να προχωρήσεις σε ολόκληρη δόση ( 1 mg ) .
Με συγχωρείς που είμαι κυνικός αλλά έχω βρεθεί απέναντι στο ίδιο ακριβώς πρόβλημα με την ίδια ακριβώς εικόνα . Το κεφάλι σου ανοίγει σε πολύ μεγάλο nw .
Εγώ αυτό που έκανα ήταν να κόψω όλα τα υπόλοιπα ( βιταμίνες , μινοξιδιλες κλπ ) και να χρησιμοποιήσω μόνο φιναστεριδη .
Αυτή είναι η ενδεδειγμένη θεραπεία για την περίπτωση σου . Αν την ξεκινήσεις ίσως να μην χρειαστεί για πολλά χρόνια ακόμη να κάνεις μ.μ . Εγώ μετανιώνω που δεν την ξεκίνησα νωρίτερα .
Όσον αφορά τα side effects να βγάλεις από το μυαλό σου ότι θα υπάρξουν να οπλιστείς με δύναμη και να δώσεις μια ευκαιρία στην θεραπεία ...
 
  • Like
Reactions: tol

Fiponazio

Active Member
Παρόμοια αραίωση ήμουν και εγώ στα 28 αν και ήμουν λίγο χειρότερος στο crown,στα 33 έκανα την πρώτη μεταμόσχευση με 3338 μοσχεύματα.
Μοιάζει το patern μας και η δότρια σου φαίνεται καλή και υγείες.
Θα σου πρότεινα μετά τα 31 να δεις για μεταμόσχευση αν δεν προχωρήσεις σε θεραπείες οι οποίες σου δώσουν βεβαία και αποτέλεσμα.
Toppik δεν βάζεις?
Δεν βάζω τίποτα προς το παρόν μόνο καπέλα πλέον
 

Stratos

Well-Known Member
Εξηγηστε μου κατι που δεν καταλαβαινω, αν κανει θεραπεία θα διατηρησει τα μαλλια που εχει; Για ποσο καιρο; Αν δηλαδη κρατησει το μαλλι δεν θα κανει ποτέ μμ; Θα μεινει ετσι αραιωμενος για παντα; Αν την κανει τωρα και ξανακανει οταν πεσουν τα γενετικά προδιεγεγραμμενα τι προβλημα υπαρχει;
 

Fiponazio

Active Member
Το αν θα αδειάσεις φίλε ,δεν υπάρχει..έτοιμα για αναχώρηση ειναι όλα τα μαλλιά πάνω..όλα όμως.επισης και οι γέφυρες έχουν ανοίξει ,βλέπω παίρνεις πλαϊνά μαλλιά και τα βάζεις πάνω για κάλυψη..το ποτε που ρώτησες θα φύγουν,εγώ θα πω μια γνώμη.το ανώτερο σε 5 χρόνια,αν δεν κάνεις θεραπεία που σου είπαν και τα παιδιά ..μην σκέφτεσαι πως θα είσαι έτσι και θα βάλεις grafts και θα γεμίσεις ..το πιθανότερο ειναι μόλις κάνεις επέμβαση και μπεις σε αυτά τα μαλλιά ανάμεσα,μέχρι να περάσει ο χρόνος και να δεις το αποτέλεσμα της επέμβασης θα έχεις χάσει ότι μαλλί είχες και δεν θα βλέπεις διαφορά στην εικόνα σου..ο αριθμός που χρειάζεσαι είναι 3000 μόνο για το μπροστά κομμάτι..συνολικά θες 5-6000grafts+.για να έχεις αυτό που σκεφτεσαι
Δηλαδή χωρίς θεραπεία θα χρειαστώ 6000 grafts+ Και με θεραπεία 3000 ;
 

Fiponazio

Active Member
Εξηγηστε μου κατι που δεν καταλαβαινω, αν κανει θεραπεία θα διατηρησει τα μαλλια που εχει; Για ποσο καιρο; Αν δηλαδη κρατησει το μαλλι δεν θα κανει ποτέ μμ; Θα μεινει ετσι αραιωμενος για παντα; Αν την κανει τωρα και ξανακανει οταν πεσουν τα γενετικά προδιεγεγραμμενα τι προβλημα υπαρχει;
Σωστά και μένα τώρα με πονάει αν είναι να φτάσω 40+ τι να το κάνω. Αλλά τώρα που βλέπω άτομα στην ηλικία μου με μαλλιά και εφόσον υπάρχει λύση γιατί να καταστρέφεται η ψυχολογία από τις τρίχες. Φυσικά αν δεν υπήρχε λύση θα τα ξύριζα και τέλος ούτε ο πρώτος θα ήμουν ούτε ο τελευταίος. Αλλά όταν υπάρχει και καλύτερη λύση νμζ πάντα κοιτάς για το καλύτερο.
 
Μπλουζα