Αραίωση μετά από δερματίτιδα

Dolphin

New Member
Γεια σας,ταλαιπωρούμαι με δερματίτιδα εδώ και ένα χρόνο.Μου εμφανίστηκε από οταν έκανα εντριβές με κατι λάδια.(μεγάλο λάθος)

Η δερματολόγος μου έδωσε το Oliprox και μαζί με vichy dercos και head and shoulders με κίτρο το έχω υπο έλεγχο.Η λιπαρότητατα παραμένει και θέλει καθημερινό λούσιμο πάντως.Έχω δοκιμάσει και άλλα σαμπουαν και όλα με έκαναν χειρότερα(ειδικά το fungoral)

Παρατηρώ οτι τα σημεία που "χτυπήθηκαν" περισσότερο έχουν μια μικρή αραίωση.Μήπως η δερματίτιδα "πυροδότησε" ΑΓΑ πίσω? Να αναφέρω οτι στις αρχές που ήταν κατακόκκινο το δέρμα έπεφταν πολλά μαλλιά.Τώρα έχουν σταθεροποιηθεί σε φυσιολογικούς ρυθμούς θα έλεγα.
Η δερματολόγος πιστεύει οτι είμαι τρελός και θεωρεί τα μαλλιά πολύ καλα για καποιον που 30ριζει.
Για κάθε ενδεχόμενο μέσα στην εβδομάδα θα παω για γενικές και ορμονικές εξετάσεις.

Ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220331_122403.jpg
    IMG_20220331_122403.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 192
  • IMG_20220331_122405.jpg
    IMG_20220331_122405.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 167
  • IMG_20220331_124043.jpg
    IMG_20220331_124043.jpg
    2.7 MB · Προβολές: 226

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dolphin

New Member
Τελικά είναι ανδρογενες αλοπεκια σε αρχικά στάδια.
Η δερματολογος μου πρότεινε η λοσιον μινοξιδιλι 2χημερα η φινα 1/4 proscar την ημέρα.
Μου ζήτησε και μια εξέταση για το προστάτη πριν το γράψει.
 

Kostas97

Well-Known Member
Εισαι τυχερος που πηγες σε δερματολογο που σε κατευθυνε σωστα. Η αγωγη αφου εντοπισε το θεμα σου ειναι η εγκεκριμενη. Καλη επιτυχια. Δεδομενης της τωρινης σου καταστασης μπορεις να περιμενεις πολυ καλα αποτελεσματα.
Αρκει να εισαι συνεπης.

Υ.Γ.: Τη μινοξιδιλη εαν σε ζοριζει και μια φορα τη μερα να τη βαζεις εισαι σε μεγαλο βαθμο καλυμενος. Βεβαια οι δυο ειναι ανωτερες, αν και αρκετα δυσκολοτερο να το εφαρμοζεις σε βαθος χρονου.
 

Denvi

Well-Known Member
Καλησπερα, μονο με το ματι τη διεγνωσε την ανδρογενή ή εκανες και καποια εξεταση με μετρησεις?
 

Dolphin

New Member
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
έκανα εξετάσεις στα παντα ακόμα και προστάτη και δεν εχω τίποτα,ουτε έλλειψη βιταμινών/σιδήρου,ουτε θυριοειδή,ουτε ορμονικά,τεστοστερόνες όλα είναι φυσιολογικά.
ευτυχώς το hairline είναι καλό και πυκνό ακόμα(η δεξια πλευρά είναι ελαφρώς πιο μέσα)
Όταν το εξέτασε η γιατρός μου είπε ότι έχει ξεκινήσει από πίσω.Βρήκε τα μαλλιά πιο αραιά από οτι είναι μπροστά.Μου είπε επίσης ότι η φλεγμονή και οι πόνοι στις ρίζες οφείλονται στη τριχόπτωση.

edit:
το proscar δε θέλει συνταγή? Γιατί δε μου το έγραψε.Μου είπε να το πάρω έτσι.
Μπορώ να το ξεκινήσω μέρα παρα μέρα και μετά να το αυξήσω? Φοβάμαι μην έχω καμια περίεργη παρενέργεια.

edit2:Α ξέχασα να αναφέρω ότι από τη πλευρά του πατέρα μου όλοι είναι από NW4 και πάνω.Ο πατέρας μου είναι 5+.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
έκανα εξετάσεις στα παντα ακόμα και προστάτη και δεν εχω τίποτα,ουτε έλλειψη βιταμινών/σιδήρου,ουτε θυριοειδή,ουτε ορμονικά,τεστοστερόνες όλα είναι φυσιολογικά.
ευτυχώς το hairline είναι καλό και πυκνό ακόμα(η δεξια πλευρά είναι ελαφρώς πιο μέσα)
Όταν το εξέτασε η γιατρός μου είπε ότι έχει ξεκινήσει από πίσω.Βρήκε τα μαλλιά πιο αραιά από οτι είναι μπροστά.Μου είπε επίσης ότι η φλεγμονή και οι πόνοι στις ρίζες οφείλονται στη τριχόπτωση.

edit:
το proscar δε θέλει συνταγή? Γιατί δε μου το έγραψε.Μου είπε να το πάρω έτσι.
Μπορώ να το ξεκινήσω μέρα παρα μέρα και μετά να το αυξήσω? Φοβάμαι μην έχω καμια περίεργη παρενέργεια.

edit2:Α ξέχασα να αναφέρω ότι από τη πλευρά του πατέρα μου όλοι είναι από NW4 και πάνω.Ο πατέρας μου είναι 5+.
Για ψυχολογικους λογους ναι, μπορεις να αρχισεις ενα μηνα μερα παρα μερα και μετα να ανεβασεις.
Για παρενεργεια μη σκεφτεσαι καν. Ειναι μικρο ποσοστο και η σκεψη δε θα σε βοηθησει.
Απλα ξεκινα το. Απο το καθολου καλυτερα το μερα παρα μερα 100%
Εαν ομως θες να διατηρησεις το μαλλι σου και λογω ηλικιας, δεν αποφευγεται το καθε μερα. Αρα οσο το συντομοτερο ενταξε το καθημερινο.

Οχι δε χρειαζεσαι συνταγη γιατρου. Πας και το παιρνεις.
Καποια φαρμακειο μπορουν να στο κανουν καψουλες του 1mg κιολας ωστε να μην αναγκαζεσαι να το σπας στα 4 και να παιρνεις 1.25mg/ ημερα.
 

Dolphin

New Member
ok ρωτήσα και τη γιατρό και μου είπε κάθε μέρα αλλιώς δε θα έχει αποτέλεσμα.Η δόση αλλάζει μόνο εαν εμφανίσω παρενέργειες
Θα ξεκινήσω και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Θα επιστρέψω σε κανένα 6αμηνο να κάνω update με φωτογραφίες,έως τότε δε θα ξανα ασχοληθώ με τα μαλλιά ακόμα και εαν έχω εντονο shedding.
 

Kostas97

Well-Known Member
ok ρωτήσα και τη γιατρό και μου είπε κάθε μέρα αλλιώς δε θα έχει αποτέλεσμα.Η δόση αλλάζει μόνο εαν εμφανίσω παρενέργειες
Θα ξεκινήσω και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Θα επιστρέψω σε κανένα 6αμηνο να κάνω update με φωτογραφίες,έως τότε δε θα ξανα ασχοληθώ με τα μαλλιά ακόμα και εαν έχω εντονο shedding.
Σωστα. Δεν θα εμφανισεις παρενεργειες. Εχεις κανει και τις εξετασεις σου αλλωστε.
Καλα αποτελεσματα!
 

ManCyprus87

Well-Known Member
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
έκανα εξετάσεις στα παντα ακόμα και προστάτη και δεν εχω τίποτα,ουτε έλλειψη βιταμινών/σιδήρου,ουτε θυριοειδή,ουτε ορμονικά,τεστοστερόνες όλα είναι φυσιολογικά.
ευτυχώς το hairline είναι καλό και πυκνό ακόμα(η δεξια πλευρά είναι ελαφρώς πιο μέσα)
Όταν το εξέτασε η γιατρός μου είπε ότι έχει ξεκινήσει από πίσω.Βρήκε τα μαλλιά πιο αραιά από οτι είναι μπροστά.Μου είπε επίσης ότι η φλεγμονή και οι πόνοι στις ρίζες οφείλονται στη τριχόπτωση.

edit:
το proscar δε θέλει συνταγή? Γιατί δε μου το έγραψε.Μου είπε να το πάρω έτσι.
Μπορώ να το ξεκινήσω μέρα παρα μέρα και μετά να το αυξήσω? Φοβάμαι μην έχω καμια περίεργη παρενέργεια.

edit2:Α ξέχασα να αναφέρω ότι από τη πλευρά του πατέρα μου όλοι είναι από NW4 και πάνω.Ο πατέρας μου είναι 5+.
Είσαι τυχερός που την "έπιασες" νωρίς την ΑΓΑ.
Και η αραίωση που ξεκινά απο πίσω είναι συχνά πολύ ραγδαία και στη συνέχεια μεταφέρεται και μπροστά.
Με τη φίνα σε τέτοιο αρχικό στάδιο που είσαι θα τη μασήσεις όμως.
Καλή συνέχεια εύχομαι.
 

Kostas97

Well-Known Member
Mε τετοιο μαλλι δεν θα εβαζα μινοξ προσωπικα. Θα περιμενα ενα χρονο φινα να δω που θα με παει.
Συμφωνω με τον Vag. @Dolphin
Πολυ σωστη παρατηρηση που νομιζω ολοι θα θελαμε να μας την πει καποιος πριν ξεκινησουμε :D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Denvi

Well-Known Member
Γεια σας,ταλαιπωρούμαι με δερματίτιδα εδώ και ένα χρόνο.Μου εμφανίστηκε από οταν έκανα εντριβές με κατι λάδια.(μεγάλο λάθος)

Η δερματολόγος μου έδωσε το Oliprox και μαζί με vichy dercos και head and shoulders με κίτρο το έχω υπο έλεγχο.Η λιπαρότητατα παραμένει και θέλει καθημερινό λούσιμο πάντως.Έχω δοκιμάσει και άλλα σαμπουαν και όλα με έκαναν χειρότερα(ειδικά το fungoral)

Παρατηρώ οτι τα σημεία που "χτυπήθηκαν" περισσότερο έχουν μια μικρή αραίωση.Μήπως η δερματίτιδα "πυροδότησε" ΑΓΑ πίσω? Να αναφέρω οτι στις αρχές που ήταν κατακόκκινο το δέρμα έπεφταν πολλά μαλλιά.Τώρα έχουν σταθεροποιηθεί σε φυσιολογικούς ρυθμούς θα έλεγα.
Η δερματολόγος πιστεύει οτι είμαι τρελός και θεωρεί τα μαλλιά πολύ καλα για καποιον που 30ριζει.
Για κάθε ενδεχόμενο μέσα στην εβδομάδα θα παω για γενικές και ορμονικές εξετάσεις.

Ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας.
Ξαναβλεπω τις φωτο σου και, ασχετως αν δε γνωριζω ποιο ειναι το καλυτερο να κανεις με θεραπειες, θα σου προτεινα να το παρεις χαλαρα, χωρις καθολου στρες -και γενικα, οχι μονο για το μαλλι- γιατι ενδεχομενως αν δεν στρεσαρεσαι να σου παει ηπια η εξελιξη, οποτε κανε ενα γενικοτερο καλο μηπως παιξει ρολο.
 

Dolphin

New Member
Τελικά δεν έβαλα μινοξιδίλι,μόνο φινα προς το παρόν και λόγω δερματίτιδας.
Μέσα σε 4 εβδομάδες πάντως εξαφανίστηκαν πλήρως οι κοκκινίλες και η λιπαρότητα/πιτιρίδα.
Πέφτουν λίγο περισσότερο από πριν αλλά βελτιώθηκε το χρώμα και το πάχος την τρίχας ειδικά πίσω.
Αύριο κλείνω 5 βδομάδες,το πάιρνω κανονικά κάθε μέρα και δεν έχω καποια άλλη σοβαρή παρενέργει μέχρι τώρα.
Μπρόστα στο δεξί κρόταφο έχουν βγει μικρές τρίχες σε σημείο που ήταν άδειο.
 

Dolphin

New Member
update φοτο

πάνω κατω στα ίδια ενώ έχουν πέσει παρα πολλά αδύναμα

λίγο λιπαρότητα παραμένει αλλά η δερματίτιδα έχει καθαρίσει
 

Συνημμένα

  • 2.5 month.jpg
    2.5 month.jpg
    2.7 MB · Προβολές: 122

dlazaros

Well-Known Member
update φοτο

πάνω κατω στα ίδια ενώ έχουν πέσει παρα πολλά αδύναμα

λίγο λιπαρότητα παραμένει αλλά η δερματίτιδα έχει καθαρίσει
Σε 2 μήνες δεν φαίνεται ακόμα κάτι. Κοντά στον χρόνο δεν θα ξέρεις τι να κάνεις τα μαλλιά απο κούρεμα και προϊόν styling ενω οι τρίχες στο υπόλοιπο σώμα και τα γένια μπορεί να μειωθούν λίγο. Αμα δεν έχεις καμία ανεπιθύμητη επίδραση στον οργανισμό σου τότε συνέχισε και ζήσε την ζωή σου και άρχισε σιγά σιγά να κοιτάς κουρέματα μακρυά για άνδρες... :cool:
 

Dolphin

New Member
επιστορφή παλι στο ίδιο επίπεδο περίπου
η δερματίτιδα έρχεται και φεύγει
11/11 θα είναι 7 μήνες

τελευταία έχει αρχίσει παλι shedding πολύ μικρών και αδύναμων τριχών.Eίναι φυσιολογικό? Μήπως πρέπει να βάλω και avodart 1 φορά την εβδομάδα?
Η περιμένουμε να περάσει τουλάχιστον 1 με 1.5 χρόνος?
 

Συνημμένα

  • under 7 months.jpg
    under 7 months.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 101

dlazaros

Well-Known Member
επιστορφή παλι στο ίδιο επίπεδο περίπου
η δερματίτιδα έρχεται και φεύγει
11/11 θα είναι 7 μήνες

τελευταία έχει αρχίσει παλι shedding πολύ μικρών και αδύναμων τριχών.Eίναι φυσιολογικό? Μήπως πρέπει να βάλω και avodart 1 φορά την εβδομάδα?
Η περιμένουμε να περάσει τουλάχιστον 1 με 1.5 χρόνος?
Το κεφάλι σου είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Ούτε δερματίτιδα βλέπω ούτε τίποτα και η αραίωση... ποιά αραίωση? Συνέχισε με φίνα κάθε μέρα όπως παίρνεις εδω και 6 μήνες και κατά τον 10ο με 12ο μήνα θα ξεχάσεις το φόρουμ...
Η ΣΔ σμηγματοροϊκή δερματίτιδα είναι αυτοάνοσο που ενεργοποιείται με διάφορα προϊόντα που βάζεις στο κεφάλι. Μπορεί να είναι κάποιο σαμπουάν, κάποιο κερί για τα μαλλιά ή κάποια κακής ποιότητας βούρτσα. Μόλις το βρείς ησυχάζεις. Επίσης όσοι απο εμάς έχουμε ΣΔ θέλουμε λούσιμο ποιό συχνά απο τους άλλους καθώς το σμήγμα μας κάνει καπάκια βουναλάκια που είναι σαν πιτυρίδα επειδή στέγνωσε.
 

Dolphin

New Member
Ευχαριστώ πολύ για τη απάντηση.
Δεν βάζω κανένα προϊόν πανω στο κεφάλι. Conditioner μονο στα μηκη.
Σαμπουαν βάζω το κετο(neo egmol) 1 φορά την εβδομάδα για συντήρηση.
Ενδιάμεσα βάζω η septona για μωρα η head&shoulders. Τωρα είναι οκ αλλά μερικές φορές κοκκινίζει λίγο και εχει και λιγο πιτυριδα.
 

dlazaros

Well-Known Member
Ευχαριστώ πολύ για τη απάντηση.
Δεν βάζω κανένα προϊόν πανω στο κεφάλι. Conditioner μονο στα μηκη.
Σαμπουαν βάζω το κετο(neo egmol) 1 φορά την εβδομάδα για συντήρηση.
Ενδιάμεσα βάζω η septona για μωρα η head&shoulders. Τωρα είναι οκ αλλά μερικές φορές κοκκινίζει λίγο και εχει και λιγο πιτυριδα.
Κοντίσιονερ... το ξέρεις οτι είναι γεμάτα σιλικόνη και είναι το νούμερο 1 που προκαλεί δερματίτιδα...
Δοκίμασε κάποιο άλλο και διάβασε να μην έχει τίποτα που να τελειώνει σε: Dimethicone, Cyclomethicone, Amodimethicone, Pheryl Trimethicone, Ceteraryl Methicone, Dimethiconol, Stearyl Dimethicone και οτιδήποτε τελειώνει σε -cone.
Επίσης αμα έχεις μαλλιά που δεν ακουμπάνε στους ώμους όσον αφορά το μήκος, τότε δεν χρειάζεσαι μαλακτική.

Αν διαβάζεις αγγλικά πήγαινε εκεί που λέει για τα μαλλιά μετά την μέση που λέει για contact dermatitis.
 

Dolphin

New Member
Το μήκος τους είναι λίγο κάτω από τους ωμους.
Τι μπορώ να βάλω ως εναλλακτική? Γιατί φριζαρουνε και "πετάνε"
 
Μπλουζα