manly_Man

Well-Known Member
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για την REDENYL Hair growth lotion, την οποία μου προτεινε η δερματολόγος μου.

Συγκεκριμένα μου είπε να βάζω Regain 5% κάθε πρωί το και το βράδυ την REDENYL Hair Growth Lotion...

Έχει δοκιμάσει κανείς την Redenyl lotion και αν ναι ειχε αποτελέσματα;;


Συγκεκριμένα το site της lotion αναφέρει:

Η Redenyl Lotion έχει διπλάσια αποτελεσματικότητα από τη Minoxidil και καλύτερα αποτελέσματα από τη Finasteride, γι' αυτό, σύμφωνα με μελέτες, είναι το πλέον προηγμένο, ολοκληρωμένο και αποτελεσματικό προϊόν που υπάρχει σήμερα και για τις τρεις φάσεις του τριχωτού της κεφαλής (Anagen - Katagen - Telogen) και ανοίγει μια νέα εποχή στο πρόβλημα της τριχόπτωσης και της τριχοφυΐας.

Περιέχει:
• Redensyl:
σε ex vivo μελέτες αποδείχθηκε ότι η ίδια ποσότητα Redensyl έχει σχεδόν διπλάσια αποτελεσματικότητα σε σχέση με τη Minoxidil. Πηγή: INDUCHEM Redensyl (Increase of Hair Follicle Lenght - Philpott Test).
• Sepicontrol: σε μελέτες αποδείχθηκε ότι το Sepicontrol είναι ισχυρότερος αποκλειστής του ένζυμου 5α Reductase (το οποίο ενοχοποιείται για την τριχόπτωση) σε σύγκριση με την Finasteride. Πηγή: Anti-seborrheic activity of Sepicontrol A5 with Finasteride as reference molecule).
• Menthol 1,5%: για τοπική υπεραιμία.
• Polyphenols: σύμφωνα με τελευταίες μελέτες (6/2017) εκτός της αντιοξειδωτικής τους δράσης και την αύξηση της μικροκυκλοφορίας, οι πολυφαινόλες συμβάλλουν ενεργά στην ανάπτυξη της τριχοφυΐας.

http://www.medimar.gr/el/hikashop-menu-for-categories-listing/product/18-redenyl-hair-growth-lotion

REDENYLmeleti.jpg


REDENIL2.jpg
 

Συνημμένα

  • REDENYLmeleti.jpg
    REDENYLmeleti.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 47
  • REDENIL2.jpg
    REDENIL2.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 45
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Δε νομίζω να εχει δοκιμαστεί ,αλλωστε πρέπει να ειναι πολυ νεο σαν προϊόν.
ναι, δεν το εχει δει καπου στο forum γιαυτο ρωτησα...παντως κανει σύγκριση με μινοξιδιλη και φινα και υπόσχεται καλα αποτελέσματα...πιστευεις αξιζει μια δοκιμη;;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
και ελεγα τι θα δοκιμασω,εχω τοσα χρονια να βαλω λοσιον.
λοιπον παρηγγειλα ενα,το τεστ θα γινει σε κροταφους μονο, με φωτο πριν την εναρξη και κατα την δειαρκεια της θεραπειας
 

manly_Man

Well-Known Member
και ελεγα τι θα δοκιμασω,εχω τοσα χρονια να βαλω λοσιον.
λοιπον παρηγγειλα ενα,το τεστ θα γινει σε κροταφους μονο, με φωτο πριν την εναρξη και κατα την δειαρκεια της θεραπειας

Θα το δοκιμάσω κ εγω να δω αν οντως εχει τοσο καλα αποτελέσματα οπως υπόσχεται... γτ σε μένα το regain έπεσε σε αποδοση μετα απο 2 χρονια...κ απλα το βάζω για μια υποτιθεμενη συντηρηση!!!

πιστευω παντως θα πρεπει να περασει καποιο διαστημα για να δεις αποτέλεσμα οπως με ολες τις θεραπειες...πχ κανενα 3μηνο; για ποσο καιρο θα το τεσταρεις;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Θα το δοκιμάσω κ εγω να δω αν οντως εχει τοσο καλα αποτελέσματα οπως υπόσχεται... γτ σε μένα το regain έπεσε σε αποδοση μετα απο 2 χρονια...κ απλα το βάζω για μια υποτιθεμενη συντηρηση!!!

πιστευω παντως θα πρεπει να περασει καποιο διαστημα για να δεις αποτέλεσμα οπως με ολες τις θεραπειες...πχ κανενα 3μηνο; για ποσο καιρο θα το τεσταρεις;
οσο δουλευει, αν δουλευει,υπολογιζω μισο ml την μερα για να καλυψω κροταφους οποτε θα μου βγαλει αρκετους μηνες
 

kaiba

Active Member
Χμμ στο εξωτερικό δεν υπάρχει τπτ βγαλαν κατι που ειναι πιο δυνατο απο μινοξιδιλ και φινα μαζι και ακομα δεν εχει ακουστεί? Μαλλον μουφα πρεπει να ναι. Για μενα άρχισε φίνα εγώ μετάνοιωσα που άργησα να την ξεκινησω
 

Symbiote

New Member
Για την δραστική ουσία redensyl υπάρχουν κάποια post. Λένε μπορεί να γίνει major player αλλα δεν εχει ακουστεί κάτι έντονα ακόμα. Σαν blocker έχει το septicontrol, κυρίως χρησιμοποιείται κατά της ακμής λένε. Το σύνολο τώρα, κάνεις δεν ξέρει. Keep us posted kapa
 

manly_Man

Well-Known Member
Χμμ στο εξωτερικό δεν υπάρχει τπτ βγαλαν κατι που ειναι πιο δυνατο απο μινοξιδιλ και φινα μαζι και ακομα δεν εχει ακουστεί? Μαλλον μουφα πρεπει να ναι. Για μενα άρχισε φίνα εγώ μετάνοιωσα που άργησα να την ξεκινησω
Δεν ξέρω ειμαι δυστακτικός ακομα για την φίνα, λεω να δώσω μια ευκαιρια στο redenyl και να δω πως θα τα παει...
 

andrew1988

Member
την παραγγειλα κι εγω, και πηρα και το σαμπουαν για δοκιμη!

Ο οργανισμός μου είναι αρκετά "ευαισθητος" στις παρενέργειες (με την μινο ας πουμε είχα κατευθειαν ζαλαδες και ταχυκαρδια), αρα θα τεσταρω την redenyl και σε αυτό τον τομέα.

Αυριο παραλαμβάνω, για να δουμε!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

IraklisV

New Member
και εμένα μου τη πρότεινε η δερματολόγος και τη βάζω, σχεδόν 2 μήνες. Απλά είναι πιο ακριβή σε σχέση με τη minoxidyl. Βασικά μου την πρότεινε γιατί της είπα ότι έχω χαμηλή πίεση, οπότε μου το είπε σαν ενναλλακτική του Regaine.
Επίσης μου είπε να παίρνω σα συμπλήρωμα διατροφής novoxidyl caps. (30 caps) Είναι της ίδιας εταιρείας με τη lotion. (Medimar).
Απλά το κόστος θεραπείας είναι σχεδόν 50 ευρώ/μήνα, με τη λογική να παίρνεις 1 φορά/ημέρα την κάψουλα, ενώ το φυλλάδιο λέει 2 φορές την ημέρα. (25 ευρώ κάψουλες, 25 ευρώ lotion)
Μάλιστα θα ήθελα αν ξέρετε να μου προτείνετε κάτι πιο οικονομικό όσον αφορά τις κάψουλες. Αναφέρω παρακάτω τα συστατικά του.
"Το NOVOXIDYL CAPS περιέχει δύο ισχυρούς αναστολείς του ενζύμου 5α Αναγωγάση (5α Reductase), το φυτικό δραστικό Serenoa Repens (Saw palmetto) και το Zinc Gluconate, που σταματούν την τριχόπτωση και μεγαλώνουν το χρόνο ζωής της τρίχας. Περιέχει πολυφαινόλες και αντιοξειδωτικούς παράγοντες (Camellia sinensis και Olea europea) που αυξάνουν τη ροή του αίματος και δίνουν ζωντάνια στο τριχωτό της κεφαλής. Σύμφωνα με πρόσφατες μελέτες (Ιούνιος 2017), οι πολυφαινόλες είναι νέος αυξητικός παράγοντας του τριχωτού της κεφαλής."
Μήπως γνωρίζετε κάποιο άλλο συμπλήρωμα, τουλάχιστον με τα 2 βασικά συστατικά Serenoa Repens (Saw palmetto) και το Zinc Gluconate,?
Ευχαριστώ.
 

makis25

Well-Known Member
Αν οι αυξητικοι παραγοντες μπορουσαν να αναστείλουν ή να αντιστρεψουν την ανδρογενετικη αλωπεκια μονοι τους τοτε 1) οι χρηστες αναβολικων και HGH θα ηταν ολοι NW0-1 , αλλα συμβαινει το αναποδο . Καμια θεραπεια δεν πετυχαινει συγκεντρωση αυξητικων παραγοντων στο τριχωτο οσο η prp , και παλι βλεπουμε με την prp συνηθως μετρια αποτελεσματα που μονα τους δεν φτανουν την φινα+μινοξ . Χρειαζεται ενα υποστρωμα αναστολης της dht για να δουλεψει καλα οτιδηποτε και να κρατησει σε βαθος χρονου . Κανενα υποκαταστατο φυτικο ή οχι μεχρι τωρα , που αναστελει την dht τοπικα ή οχι , δεν μπορει να συγκριθει με τους φαρμακευτικους αναστολεις , φιναστεριδη ντουταστεριδη . Κανενα συμπληρωμα διατροφης δεν μπορει να αντιστρεψει την ανδρογενετικη αλωπεκια . Η τριχωπτωση που οφειλεται σε προβληματα διατροφης , στρες , ελλειψη βιταμινων , πρωτεινων, ειναι παντα προσωρινη . Κριμα να ξοδεψεις 50 ευρω το μηνα για προιοντα διχως αποδειξεις απο τα οποια θα παρεις ελαχιστα ή καθολου αποτελεσματα .
 

Sandy

Active Member
Κάποιος να μας πει έαv το δοκίμασε.
Πώς τα πηγαίνει σκέφτομαι να το ξεκινήσω....

Ειμαι η fargon η redenyl
 

manly_Man

Well-Known Member
Κάποιος να μας πει έαv το δοκίμασε.
Πώς τα πηγαίνει σκέφτομαι να το ξεκινήσω....

Ειμαι η fargon η redenyl
εγω το ξεκινησα πριν 10 μερες, αλλα ειναι νωρις ακομα για να το κρινω...γενικα να ξερεις τα λαδώνει τα μαλλια..εγω το βαζω κάθε βράδυ και τα λουζω το πρωι μολις σηκωθω..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Κάποιος να μας πει έαv το δοκίμασε.
Πώς τα πηγαίνει σκέφτομαι να το ξεκινήσω....

Ειμαι η fargon η redenyl
υπομονη,υπαρχει περιπτωση να μην δουλευει,εγω κοντευω 2 εβδομαδες,σε 2 εβδομαδες ακομα το πολυ, θα φανει αν κανει κατι
 

manly_Man

Well-Known Member
υπομονη,υπαρχει περιπτωση να μην δουλευει,εγω κοντευω 2 εβδομαδες,σε 2 εβδομαδες ακομα το πολυ, θα φανει αν κανει κατι

kapa το αποτελεσμα πως θα το κρινεις αν ειναι θετικο;; αν σου δινει επανεκφυση ή αν σ περιορισει την τριχόπτωση;;;

γενικα επανεκφυση γινεται μονο αν ειναι ακομα ενεργός ο θύλακας και οχι σε ατροφικα τριχοθυλάκια, ετσι δεν ειναι;;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kapa το αποτελεσμα πως θα το κρινεις αν ειναι θετικο;; αν σου δινει επανεκφυση ή αν σ περιορισει την τριχόπτωση;;;

γενικα επανεκφυση γινεται μονο αν ειναι ακομα ενεργός ο θύλακας και οχι σε ατροφικα τριχοθυλάκια, ετσι δεν ειναι;;
τριχοπτωση δεν εχω καθολου λογω της θεραπειας που ακολουθω 15?μηνες τωρα
https://www.hairlossgr.com/threads/Μασάζ-συσκευες-μασαζ-αιματωση.8656/page-15#post-215561
δεν ειναι μασας,ειναι δημιουργια ηλεκτρισμου στο σκαλπ μεσω πολυ γρηγορης κινησης.
το μονο που λειπει ειναι η επανεκφυση,αν δωσει τιποτα στα χνουδακια στους κροταφους,εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες μινοξ και ξερω μεχρι που με παει
 

manly_Man

Well-Known Member
τριχοπτωση δεν εχω καθολου λογω της θεραπειας που ακολουθω 15?μηνες τωρα
https://www.hairlossgr.com/threads/Μασάζ-συσκευες-μασαζ-αιματωση.8656/page-15#post-215561
δεν ειναι μασας,ειναι δημιουργια ηλεκτρισμου στο σκαλπ μεσω πολυ γρηγορης κινησης.
το μονο που λειπει ειναι η επανεκφυση,αν δωσει τιποτα στα χνουδακια στους κροταφους,εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες μινοξ και ξερω μεχρι που με παει

οταν λες δεν εχεις καθόλου τριχόπωση...δηλαδη ακομα και στο λούσιμο δεν σου πέφτει καμια τρίχα;;;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
οταν λες δεν εχεις καθόλου τριχόπωση...δηλαδη ακομα και στο λούσιμο δεν σου πέφτει καμια τρίχα;;;
καμια,η λυση στην τριχοπτωση ηταν εκει που δεν κοιταξαμε https://www.hairlossgr.com/threads/Γαλβανικο-ρευμα.8911/
το μελος ΝΙΚΟΣ που του αναφερω λεπτομερως την χρηση, μου ειπε σε πμ πως απο τοτε που ξεκινησε να το κανει σωστα σε 3 μερες σταματησε η τριχοπτωση του
 
Μπλουζα