Απόψεις για μεγάλο θέμα αραίωσης

Rogo14

New Member
Καλησπέρα. Είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα τις απόψεις σας για το τεράστιο θέμα μου. Είμαι 25 χρονών και όσο χάνω τα μαλλιά μου τόσο χειροτερεύει και η ψυχολογία μου με την εικόνα αυτή.
Θα ήθελα την άποψη σας για κάποια κλινική στη Θεσσαλονίκη,πιθανό κόστος και
ποσά τριχοθυλάκια πιστεύετε θα χρειαστούν
 

Συνημμένα

  • IMG_20230529_135308.jpg
    IMG_20230529_135308.jpg
    820.2 KB · Προβολές: 105
  • IMG_20230529_135344.jpg
    IMG_20230529_135344.jpg
    1 MB · Προβολές: 103
  • IMG_20230529_135429.jpg
    IMG_20230529_135429.jpg
    818.8 KB · Προβολές: 102

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chris34

Active Member
Σε ρήμαξε η αλωπεκία ρε φίλε. 25 χρόνων σε αυτή την κατάσταση και με αυτή τη δοτρια πολυ δύσκολα τα πράγματα.
Όλο το μαλλί φαίνεται άρρωστο. Δούλεψε το μέσα σου και κάνε τα buzz cut όλα. Φτιάξε άλλο στυλακι. Γενικά μην μπεις για μεταμόσχευση η δική μου γνώμη.
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα. Είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα τις απόψεις σας για το τεράστιο θέμα μου. Είμαι 25 χρονών και όσο χάνω τα μαλλιά μου τόσο χειροτερεύει και η ψυχολογία μου με την εικόνα αυτή.
Θα ήθελα την άποψη σας για κάποια κλινική στη Θεσσαλονίκη,πιθανό κόστος και
ποσά τριχοθυλάκια πιστεύετε θα χρειαστούν
Φίλε μου αυτό δεν είναι αραίωση είναι φούλ καράφλα. Η αραίωση ήταν πρίν 5-7 χρόνια. Τώρα έχεις 2 επιλογές. Ή το παλεύεις ή το παρατάς. Αν το παλέψεις θέλει φιναστερίδη με μινοξιδίλη για 1-1,5 χρόνο όπως είπε και ο μπόμπυ και μετά πας για ΜΜ. Θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για μακροχρόνια θεραπεία με φιναστερίδη ακόμα και μετά την ΜΜ. Η δεύτερη επιλογή μπορεί να φαντάζει εύκολη όμως είναι η δυσκολότερη. Επειδή σε νεαρή ηλικία θα είσαι χωρίς μαλλιά θα πρέπει να ισορροπήσεις το αισθητικό κομμάτι που θα σου "λείπει" με βελτίωση της φυσικής σου κατάστασης, βελτίωση του ντυσίματος σου, ενίσχυση της μόρφωσης και εμπλουτισμό του χαρακτήρα σου (πήγαινε και πες καράφλα κάποιον που είναι στην πένα και θα σου βγεί και απο πάνω οτι τα μαλλιά είναι για αυτούς που γουστάρουν να λούζονται...). 2 δρόμους έχει η ζωή και εσύ πρέπει να διαλέξεις φίλε μου.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Βαριά αλωπεκία στα 25.
Λοιπόν φίλε μου, μπορώ να αντιληφθώ αρκετά τη ψυχολογική σου κατάσταση με το θέμα μαλλιά.
Όσο δύσκολη και να φαίνεται η τρέχουσα κατάσταση σου, θα σου έλεγα να το παλέψεις, ξεκινώντας για 1-2 χρόνια με φιναστερίδη φούλ δόση, 1mg/day (νοουμένου ότι είσαι διατεθειμένος να κάνεις θεραπεία).
Και επειδή σχεδόν τα πάντα ξεκινούν και τελειώνουν από τη δυναμική της δότριας, σε 1-2 χρόνια, θα δεις εάν έχει δυναμώσει η δότρια και τα πλαινά σου φυσικά δεν έχουν κατεβεί πιο κάτω.
Να πας σε ένα σοβαρό γιατρό να σου κάνει λεπτομερείς μετρήσεις της δότριας, και με απλά μαθηματικά θα καταλάβεις σε μεγάλο βαθμό πόσο μπορεί να σου καλύψει την λήπτρια.
Εκτός από τη δότρια, έχεις αρκετές πιθανότητες να σώσεις και το middle, το οποίο μεν έχει "σηματοδοτηθεί" να πέσει, αλλά είναι ακόμη εκεί και μπορεί να ζωντανέψει.
Εάν καταφέρεις να σώσεις τη δότρια και όσο πιο πολύ το middle, πιστεύω τότε θα μπορείς να προχωρήσεις σε ΜΜ.
Καλή επιτυχία, εδώ είμαστε ότι θες.
 

cristiano

Member
Συμφωνώ με τα παραπάνω. Δυστυχώς η αραίωση είναι τεράστια.
Υπάρχουν 2 επιλογές:
1. Ξεκινάς φιναστερίδη και μινοξιδίλη για 1 χρόνο και μετά βλέπεις αν μπορείς να κάνεις μεταμόσχευση.
2. Ξυρίζεις και ησυχάζεις
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
ΘΑ συμφωνησω με τους παραπανω δυσκολη περιπτωση και δεν ξερω αν αξιζει να ασχοληθεις με μεταμοσχευση ακομη και με θεραπειες.
Βγαλε ομως και καλυτερες φωτο την δοτρια απο πισω και τα δυο πλαινα. αυτες οι φωτο ειναι χαλια.
 
Μπλουζα