Απορία!!!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

nikos76

Member
Παιδιά έχω μια μεγάλη απορία..

Πώς είναι δυνατόν το proscar και propecia να φέρνει σε κάποιους(γιατί όντως φέρνει) πτώση της λίμπιντο και γενικότερα σεξουλικές διαταραχές(στύση κ.α) ενώ δεν επηρεάζει την τετοστερόνη αλλά την dht???Γιατί από ότι ξέρω,διορθώστε με αν κάνω λάθος, η τετοστερόνη είναι αυτή που οφειλέται για την σεξουαλικότητα, και όχι η dht.
Ειλικρινά δεν μπορώ να το εξηγήσω.. ::)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Απορία!!!

nikos76 είπε:
Παιδιά έχω μια μεγάλη απορία..

Πώς είναι δυνατόν το proscar και propecia να φέρνει σε κάποιους(γιατί όντως φέρνει) πτώση της λίμπιντο και γενικότερα σεξουλικές διαταραχές(στύση κ.α) ενώ δεν επηρεάζει την τετοστερόνη αλλά την dht???Γιατί από ότι ξέρω,διορθώστε με αν κάνω λάθος, η τετοστερόνη είναι αυτή που οφειλέται για την σεξουαλικότητα, και όχι η dht.
Ειλικρινά δεν μπορώ να το εξηγήσω.. ::)

Για να είμαστε ακριβείς η φιναστερίδη (1mg/μέρα) αυξάνει τα επίπεδα τεστοστερόνης στο αίμα κατά 9% ενώ μειώνει τα επίπεδα της DHT στο αίμα κατά 70%.
Η σεξουαλικότητα εξαρτάται από τα επίπεδα των ανδρογόνων (αλλά και οιστρογόνων) στον οργανισμό μας.
H DHT είναι 3 φορές πιο ισχυρό ανδρογόνο από την τεστοστερόνη. Ρϊχνοντας κατά πολύ τα επίπεδα ενός πολύ ισχυρού ανδρογόνου όπως η DHT, με τη χρήση της φιναστερίδης και παρόλη τη μικρή αύξηση της τεστοστερόνης τα "υδραυλικά" σε κάποιους μπορεί να μη δουλέψουν σωστά...

Εγώ προσωπικά όποτε επιχείρησα να αυξήσω τα επίπεδα της DHT ή παραγώγων της στο αίμα μου (με χρήση αναβολικών) θυμήθηκα τα νιάτα μου... ;D
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Απορία!!!

tropheus είπε:
Για να είμαστε ακριβείς η φιναστερίδη (1mg/μέρα) αυξάνει τα επίπεδα τεστοστερόνης στο αίμα κατά 9% ενώ μειώνει τα επίπεδα της DHT στο αίμα κατά 70%.
πολυ σωστα τα ποσοστα εκει κυμαινονται
να προσθεσω μονο οτι η τεστοστερονη αυξανετε για τον εξης απλο λογο
ο οργανισμος καταλαβαινει οτι εχουμε χαμηλοτερη διυδροτεστοστερονη και ετσι προσπαθει να φτιαξει περισσοτερη για αυτο παραγει και μεγαλυτερες ποσοτητες τεστοστερονης


tropheus είπε:
Εγώ προσωπικά όποτε επιχείρησα να αυξήσω τα επίπεδα της DHT ή παραγώγων της στο αίμα μου (με χρήση αναβολικών) θυμήθηκα τα νιάτα μου... ;D
και το proviron μπορει να το κανει αυτο
και μαλιστα ειναι παμφτηνο
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα