Ότι θέλατε να μάθετε για τη Φιναστερίδη και δεν ξέρατε που να ρωτησετε

dim d

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδιά,

Παρηγγειλα 140 κάψουλες προσκαρ των 0.5 mg η κάθε μια απ το φαρμακείο μ. Προτείνετε τη «σειφ». Ημερήσια δόση των 0.5 η την 1mg?
ξεκινα με μιση κι μετα παρε το ενα, εγω επαιρνα αρχικα ενα καθε δυο μερες κι σιγα σιγα το αυξησα στο καθημερινο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tzeni papa

New Member
Εχω τρομερό προβλημα αραίωσης ο δερματολόγος μου μου έχει δώσει διάφορες φτιαχτεί λοσιόν με μινοξιδιλη κ άλλες ουσίες μου είπε όμως πως στις γυναίκες απαγορευεται η φιναστεριδη. ποια η γνώμη σας γι αυτο?
 

dim d

Well-Known Member
Εχω τρομερό προβλημα αραίωσης ο δερματολόγος μου μου έχει δώσει διάφορες φτιαχτεί λοσιόν με μινοξιδιλη κ άλλες ουσίες μου είπε όμως πως στις γυναίκες απαγορευεται η φιναστεριδη. ποια η γνώμη σας γι αυτο?
οτι πολυ καλα εκανε.
 

lazos07

Member
Καλημέρα σε όλους!
Θέλω να εκφράσω τον προβληματισμό μου αναφορικά με την φιναστεριδη σε ένα θέμα και θα ήθελα τις απόψεις σας. (πιθανόν να έχει ήδη αναφερθεί εδώ αλλά να μην το έχω διαβάσει)
Εχω ξεκινήσει από 01/08 proscar, κομμένο στα 4.
Μπορώ να πώ ότι για διάστημα 2,5 μηνών μόνο έχω δει θεαματικό αποτέλεσμα στα μαλλιά (μαζί με minoxidil) και δεν μπορώ να πω ότι έχω δει καποιο side effect στα γνωστά.

Αυτό που με προβλημάτισε με το φάρμακο είναι κάποιες αναφορές για καρκίνο του στήθους.
Διάβασα ότι τα cases είναι ελάχιστα αλλά από έρευνα που ισως οι πιο έμπειροι να έχετε κάνει που έχετε καταλήξει;
Λόγω αυτού, σκέφτομαι μήπως να μειώσω την δόση στο 0,5 από κάποιο από τα φαρμακεία που τα φτιάχνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

tol

Well-Known Member
Καλημέρα σε όλους!
Θέλω να εκφράσω τον προβληματισμό μου αναφορικά με την φιναστεριδη σε ένα θέμα και θα ήθελα τις απόψεις σας. (πιθανόν να έχει ήδη αναφερθεί εδώ αλλά να μην το έχω διαβάσει)
Εχω ξεκινήσει από 01/08 proscar, κομμένο στα 4.
Μπορώ να πώ ότι για διάστημα 2,5 μηνών μόνο έχω δει θεαματικό αποτέλεσμα στα μαλλιά (μαζί με minoxidil) και δεν μπορώ να πω ότι έχω δει καποιο side effect στα γνωστά.

Αυτό που με προβλημάτισε με το φάρμακο είναι κάποιες αναφορές για καρκίνο του στήθους.
Διάβασα ότι τα cases είναι ελάχιστα αλλά από έρευνα που ισως οι πιο έμπειροι να έχετε κάνει που έχετε καταλήξει;
Λόγω αυτού, σκέφτομαι μήπως να μειώσω την δόση στο 0,5 από κάποιο από τα φαρμακεία που τα φτιάχνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φιλε μου, καταρχας μπορεις να μας ενημερωσεις πού διαβασες αυτες τις αναφορες περι καρκινου του στηθους;

Αν ειναι απο επισημες επιστημονικες μελετες, φυσικα χρηζουν συζητησης.

Αν ειναι απο τον μπαρμπα Θοδωρο τον ψευτη, τοτε ειναι αναξιες λογου.

Αν υποθεσουμε οτι ειναι επιβεβαιωμενες περιπτωσεις ατομων που εκαναν χρηση φιναστεριδης, τοτε η ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ λεει πως η MERC σαν εταιρεια θα επρεπε να διαγραφει απο το χαρτη.

Η ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ λεει οτι, αν οι συγκεκριμενοι χρηστες ειχαν αποδειξεις για το ευφανταστο ευφυολογημα τους, θα ειχαν συρει στα δικαστηρια την εταιρεια και θα ειχαν παρει μυθικες αποζημιωσεις, καταρρακωνοντας το κυρος της και οδηγωντας την σε χρεοκοπια.
 

dim d

Well-Known Member
Στο προπεκια ειναι γραμμενο στις ακραιες παρενεργεγειες...κι η ασπιρινη αν δεις εχει σαν πιθανοτητα ενα σωρο πραγματα. Δεν υπαρχει λογος να τρελαινομαστε.
 
Καλημέρα σε όλους!
Θέλω να εκφράσω τον προβληματισμό μου αναφορικά με την φιναστεριδη σε ένα θέμα και θα ήθελα τις απόψεις σας. (πιθανόν να έχει ήδη αναφερθεί εδώ αλλά να μην το έχω διαβάσει)
Εχω ξεκινήσει από 01/08 proscar, κομμένο στα 4.
Μπορώ να πώ ότι για διάστημα 2,5 μηνών μόνο έχω δει θεαματικό αποτέλεσμα στα μαλλιά (μαζί με minoxidil) και δεν μπορώ να πω ότι έχω δει καποιο side effect στα γνωστά.

Αυτό που με προβλημάτισε με το φάρμακο είναι κάποιες αναφορές για καρκίνο του στήθους.
Διάβασα ότι τα cases είναι ελάχιστα αλλά από έρευνα που ισως οι πιο έμπειροι να έχετε κάνει που έχετε καταλήξει;
Λόγω αυτού, σκέφτομαι μήπως να μειώσω την δόση στο 0,5 από κάποιο από τα φαρμακεία που τα φτιάχνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Η φιναστερίδη είναι ένα απόλυτα ασφαλές φάρμακο έχει παρενέργειες όπως κάθε φάρμακο έχει όμως σε πάρα πολύ μικρό ποσοστό δηλαδή είναι πολύ σπάνιο κάποιος να παρουσιάζει παρενέργειες Αυτό φυσικά το ξέρει καλύτερα ο δερματολόγος σε παρακολουθεί και για αυτό σου έδωσα αυτό το φάρμακο βλέποντας τις αντιδράσεις σου από τη στιγμή που λες ότι δεν βλέπεις καμία παρενέργεια εδώ και τέσσερις μήνες Συνέχισε την αγωγή σου κανονικά και μην τη μειώσεις οργανισμός του συνήθισες στο 1mg και αντιδράει πολύ καλά να ξέρεις ότι η φιναστερίδη και η μινοξιδίλη είναι ένα φάρμακο που το παντρεύεσαι όταν σταματήσεις τη χρήση του χάνεις και το αποτέλεσμα που πήρες από αυτά Όμως Μην ανησυχείς για διάφορα ανυπόγραφα που γράφονται στο ίντερνετ και ως μόνο σκοπό έχουν να φοβίζουν τον κόσμο για να εξυπηρετούν τα δικά τους συμφέροντα
 
Εχω τρομερό προβλημα αραίωσης ο δερματολόγος μου μου έχει δώσει διάφορες φτιαχτεί λοσιόν με μινοξιδιλη κ άλλες ουσίες μου είπε όμως πως στις γυναίκες απαγορευεται η φιναστεριδη. ποια η γνώμη σας γι αυτο?
Ανάλογα την ηλικία αν έχεις κάνει παιδί και δεν σε απασχολεί δεύτερο τότε μπορείς να πάρεις άφοβα .πάντως αν είσαι σε γόνιμη ηλικία θα σου πρότεινα να μην την ξεκινήσεις μπορεί να επηρεάσει τα γυναικολογικά σου .και αν μείνεις έγκυος και δεν το καταλάβεις και συνεχίζεις την χρήση του μπορεί να δημιουργήσεις πρόβλημα στο εμβρυο
 

giwrgos8888

Active Member
Ανάλογα την ηλικία αν έχεις κάνει παιδί και δεν σε απασχολεί δεύτερο τότε μπορείς να πάρεις άφοβα .πάντως αν είσαι σε γόνιμη ηλικία θα σου πρότεινα να μην την ξεκινήσεις μπορεί να επηρεάσει τα γυναικολογικά σου .και αν μείνεις έγκυος και δεν το καταλάβεις και συνεχίζεις την χρήση του μπορεί να δημιουργήσεις πρόβλημα στο εμβρυο
για γυναικα δεν ξερω αλλα εγω περνω 2 χρονια τωρα περα απο το αρεωμενο σπερμα δεν εχω καποιο αλλο προβλημα.ο ουρολογος μου εχει πει σαν αντρας δεν υπαρχει προβλημα να τεκνοποιησης.
 
για γυναικα δεν ξερω αλλα εγω περνω 2 χρονια τωρα περα απο το αρεωμενο σπερμα δεν εχω καποιο αλλο προβλημα.ο ουρολογος μου εχει πει σαν αντρας δεν υπαρχει προβλημα να τεκνοποιησης.
Όταν θελήσεις με το καλό να τεκνοποιησεις καλό είναι να το σταματήσεις για ένα διάστημα μέχρι να συλλάβει και δεν θα γίνει μεγάλη ζημιά αν την σταματήσεις για ένα διάστημα μήνα με δύο.ομως είναι επικίνδυνο να προσπαθήσεις να συλαβεις και να συνεχίσεις να παίρνεις χάπι γιατί μπορεί να αλλιωθει το αναπαραγωγικό σύστημα του εμβρύου .καλύτερα να κάνεις μια συζήτηση γύρω από την σύλληψη με έναν ουρολόγο .ακόμα και γνωστοί ηθοποιοί όπως πχ ashton kutcher σταμάτησε την ντουταστεριδη που έπαιρνε από 20 χρόνων για να τεκνοποιήσει το είχε πει σε μια συνέντευξη και ύστερα ξεκίνησα μια κουβέντα με έναν ουρολόγο και μου το είχε πει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giwrgos8888

Active Member
Όταν θελήσεις με το καλό να τεκνοποιησεις καλό είναι να το σταματήσεις για ένα διάστημα μέχρι να συλλάβει και δεν θα γίνει μεγάλη ζημιά αν την σταματήσεις για ένα διάστημα μήνα με δύο.ομως είναι επικίνδυνο να προσπαθήσεις να συλαβεις και να συνεχίσεις να παίρνεις χάπι γιατί μπορεί να αλλιωθει το αναπαραγωγικό σύστημα του εμβρύου .καλύτερα να κάνεις μια συζήτηση γύρω από την σύλληψη με έναν ουρολόγο .ακόμα και γνωστοί ηθοποιοί όπως πχ ashton kutcher σταμάτησε την ντουταστεριδη που έπαιρνε από 20 χρόνων για να τεκνοποιήσει το είχε πει σε μια συνέντευξη και ύστερα ξεκίνησα μια κουβέντα με έναν ουρολόγο και μου το είχε πει
αμα την σταματησεις για κανα 5μηνω ποιος ο λογος να την ξανααρχησεις 5 μηνες και οτι εκανες τοσα χρονια πανε στραφη. μια συζητηση με των ουρολογο θα την εκανα βεβαια.
 

giankri21

Member
Έφτιαξα ένα βιντεακι 18min (μιας και θέλετε και γνωσεις ΚΑΙ παρασκηνιο!) για το θρυλικό Finasteride.
Δείτε το και θα παρακαλέσω να ΜΗΝ αναλωθούμε σε προσωπικές ιστοριες και "ξέρω καποιον που ξέρει κάποιον που έπαθε αυτο".
Πάντα υπάρχουν και θα υπάρχουν αυτα!
Σας παρουσιάζω επώνυμα και ΔΗΜΟΣΙΑ ποια είναι η επιστημονική ομοφωνία για τo Finasteride.
Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις.
Ευτυχώς πολύ σπάνιες!

ΕΛΠΙΖΩ να μπορέσω να απαντησω ερωτησεις συντομα!

ENJOY!:cool:

https://youtu.be/-y9uAyHUKYo
Οποιος παιρνει αντικαταθληπτικα (SSRI) μπορει να παρει φινα;
Ευχαριστω!
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Καλησπέρα σε όλους. Έχω διαβάσει προσεκτικά όλα τα νήματα σχετικά με την φιναστερίδη και θέλω μια συμβουλή είτε από κάποιο ιατρό (κατά προτίμηση τον κ. Αναστασάκη που άνοιξε το νήμα μέσα στο forum) , είτε από κάποιον που να έχει την εμπειρία σχετικά με τη χρήση φιναστερίδης την περίοδο που η γυναίκα σου είναι σε ενδιαφέρουσα και μάλιστα γνωρίζεις ότι κυοφορεί άρρεν έμβρυο.
Γράφουν όλα τα site ότι δεν πρέπει η γυναίκα να έρθει καν σε στιγμιαία επαφή με την φιναστερίδη γιατί μπορεί να δημιουργηθεί ανωμαλία στα γεννητικά όργανα του άρρενος έμβρυου. Κάποια άλλα ότι δεν κάνει να την λαμβάνει ο άντρας γιατί κατα την συνουσία ακόμα και με προφύλαξη , ή ακόμα και να σε ακουμπάει ή να σε αγκαλιάζει η γυναίκα σου , μπορεί να επηρεαστεί το αναπαραγωγικό σύστημα του εμβρύου.

Προσωπικά όλα αυτά τα ακούω τερατώδη. Μπορώ να καταλάβω ότι δεν πρέπει μια γυναίκα να λαμβάνει από το στόμα φιναστερίδη ,ή να μην κάνει τοπική αγωγή. Ακούγεται λογικότατο. Αλλά το να ακουμπήσει στιγμιαία καταλάθος ή να ακουμπάει και να αγκαλιάζει τον άντρα της που λαμβάνει το φάρμακο είτε τοπικά είτε σε χάπι , και να επηρεαστεί το αναπαραγωγικό σύστημα του εμβρύου ακούγεται τερατώδες. Είναι σαν να παίρνω εγώ depon και να με ακουμπάει η γυναίκα μου και να της περνά ο πονοκέφαλος.

Παρόλα αυτά θα ήθελα τη γνώμη κάποιων που τυγχάνει να ξέρουν περισσότερα διότι είμαι σε αυτή τη φάση που με τη γυναίκα μου περιμένουμε ένα αγοράκι και θα ήθελα να ξέρω αν πρέπει να μην ξεκίνησω την αγωγή και να περιμένω να γεννηθεί ή αν μπορώ από τώρα για να μην χάνω χρόνο. Σπερμοδιάγραμμα έχω άριστο όπως και psa εξαιρετικές τιμές.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Δυσκολη απάντηση μιας και απουσιάζουν απολυτα τεκμηριωμενα δεδομενα.
Τα γεννητικα όργανα εχουν ολοκληρωθει τις πρωτες 12 εβδομαδες της κυησης και δεν θεωρω οτι υπάρχει κινδυνος ακόμα και να λαμβανε η γυναικα Φιναστερισδη η ιδια από το στομα μετα από αυτο το διάστημα. Ομως από τη θεωρια στην πραξη υπάρχει συχνα τεραστια απόσταση.
Η απορρόφηση της Φιναστεριδης από το αθικτο δερμα των χεριων ειναι αμελητεα. Στο τριχωτό λογω των πόρων των τελικών τριχων ειναι σιγουρα πολλες φορες μεγαλυτερη και για αυτο και δουλευει και τοπικα, οσο δουλευει τελοσπαντων.
Η προειδοποιήσεις στις οδηγιες ειναι ενιοτε υπερβολικες για να αποτρεψουν νομικούς μπελάδες αν προκυψει κάποιο πρόβλημα (που θα ειναι άσχετο, αλλα αντε να το αποδειξει η κατηγορουμενη εταιρεια) και κατηγορηθει η εκαστοτε εταιρεια ότι δεν ενημέρωσε, κατι σαν τα ποτηρια του καφε "προσοχη εξαιρετικα ζεστο".
ΔΕΝ μπορω να σου "υπογραψω" κάτι, όπως και κανεις ιατρός από την στιγμη που δεν έχουν γινει μελέτες σε ανθρώπους, και φυσικα δεν μπορούν να γινουν, διότι θα ήταν ανηθικες και αντιδεονολογικές. Φαντασου να εδιναν σε εγκυους Φιναστεριδη σε διαφορετικα σταδια της κυησης για να δουν από ποτε και μετα ειναι ασφαλές!
Προσωπικα θεωρω πως ειναι προτιμοτερο να ξεκινησεις χαπι μεχρι να γεννησει η γυναικα σου και ευχομαι να ειναι καλότυχο και υγιες το αγορακι σας.

Σου παραθετω το αντιστοιχο τμημα απο το νεο μου βιβλιο στα Αγγλικα με τις παραπομπες. (συγνωμη, ειναι λιγο αργα για μεταφρασεις, αλλα το google translate θα σε βοηθησει αν χρειαστεις!)

Women of reproductive age should even avoid touching Finasteride tablets since the intact skin might absorb Finasteride.180 In order to prevent unintentional exposure of women of reproductive age to Finasteride, Propecia® tablets are covered in a hard capsule, and unless crushed or broken, normal handling of intact capsules is safe. Men under Finasteride treatment should not donate blood earlier than six months after treatment discontinuation181, since the donated blood may be transfused to a pregnant woman.

The amount of Finasteride in the semen is insignificant, even with a regular intake of 5mg/day Finasteride, and there is no risk for a pregnant woman. The use of a condom is not necessary for this reason. Notably, the quantities of the drug in the semen are 50- to 100-fold less than in serum.182 Merck and Co. reported that men treated with Finasteride 1mg for 6 weeks had levels of the drug 750 times lower than the ‘‘no effect’’ level for developmental abnormalities in rhesus monkeys.215 Notably, more than 4lt of semen (assuming a 5-mL ejaculate) would be needed for Finasteride to reach an unsafe amount inside the female genital tract.

180. US package insert for Propecia® (Finasteride 1mg tamplets) Physicians’ desk reference; 52nd ed. Montvale: Medical Economics Company; 1998; p A53-5
181.Wambier CG, Pereira CS, Prado J nior Bde P, Foss NT. Brazilian blood donation eligibility criteria for dermatologic patients. An Bras Dermatol. 2012 Aug;87(4):590-5
182. Laborde E, Brannigan RE. Effect of 1-mg dose of finasteride on spermatogenesis and pregnancy. J Androl. 2010 Mar-Apr;31(2):e1-2
215. Merck and Co, Inc, PROPECIA® (Finasteride) Tablets, 1 mg, Product Insert. Issued May 2007. Distributed by Merck and Co, Inc, Whitehouse Station, NJ 08889, USA
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Πραγματικά δεν κάνει να διαβάζεις σχόλια περί του χαπιού όσο το λαμβάνεις. Έκανα ένα σαφάρι στις προηγούμενες σελίδες μπας και μάθω τίποτα καινούργιο και αντ'αυτού κόντεψα να πάω στη μπανιέρα να βάλω τα κλάματα.
 

tol

Well-Known Member
Πραγματικά δεν κάνει να διαβάζεις σχόλια περί του χαπιού όσο το λαμβάνεις. Έκανα ένα σαφάρι στις προηγούμενες σελίδες μπας και μάθω τίποτα καινούργιο και αντ'αυτού κόντεψα να πάω στη μπανιέρα να βάλω τα κλάματα.

Φιλε James, το ανθρωπινο μυαλο ειναι το σημαντικοτερο εφοδιο που διακρινει τον ανθρωπο απο τα άλλα αλογα οντα.

Ωστοσο, ειναι και το πιο επικινδυνο. Οταν "καρφωθουν" στο μυαλο παραλογες σκεψεις και φοβιες, τοτε οι συνεπειες μπορει να ειναι απροβλεπτες.

Ο κινδυνος αυθυποβολης ελλοχευει ανα πασα στιγμη.

Στην περιπτωση της φιναστεριδης εχει καλλιεργηθει ενας ανυποστατος τρομος. Μια τρομολαγνεια απο ατομα επιρρεπη στο να αποδιδουν καθετι που τους συμβαινει σε παραγοντες που δεν εχουν καμια σχεση. Με το παραμικρο συμπτωμα εχουν το δαχτυλο στην σκανδαλη...ετοιμοι να πυροβολησουν...ετοιμοι να αναζητησουν εξιλαστηρια θυματα.

Αυτα που διαβαζουμε για δηθεν πιθανες παρενεργειες της φιναστεριδης ειναι ειτε αποκυηματα της φαντασιας, ειτε αποτοκα αυθυποβολης, ειτε συπτωματα που οφειλονται σε εντελως διαφορετικες αιτιες.

Το καλυτερο που εχεις να κάνεις, φιλε μου, ειναι να διαβαζεις ολα αυτα τα σχολια λιγο πριν κοιμηθεις...σαν να διαβαζεις ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ και να σε παιρνει ευχαριστα ο υπνος!!!

Να εχεις παντοτε στο μυαλο οτι η χρηση φιναστεριδης ειναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ οπλο που διαθετεις στον ανισο αγωνα κατα της αλωπεκιας. Να εισαι αισιοδοξος με τη σκεψη οτι μετερχεσαι το μοναδικο μεσο που μπορει να φερει το χαμογελο στα χειλη σου. Καλη συνεχεια και καλα αποτελεσματα.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Φιλε James, το ανθρωπινο μυαλο ειναι το σημαντικοτερο εφοδιο που διακρινει τον ανθρωπο απο τα άλλα αλογα οντα.

Ωστοσο, ειναι και το πιο επικινδυνο. Οταν "καρφωθουν" στο μυαλο παραλογες σκεψεις και φοβιες, τοτε οι συνεπειες μπορει να ειναι απροβλεπτες.

Ο κινδυνος αυθυποβολης ελλοχευει ανα πασα στιγμη.

Στην περιπτωση της φιναστεριδης εχει καλλιεργηθει ενας ανυποστατος τρομος. Μια τρομολαγνεια απο ατομα επιρρεπη στο να αποδιδουν καθετι που τους συμβαινει σε παραγοντες που δεν εχουν καμια σχεση. Με το παραμικρο συμπτωμα εχουν το δαχτυλο στην σκανδαλη...ετοιμοι να πυροβολησουν...ετοιμοι να αναζητησουν εξιλαστηρια θυματα.

Αυτα που διαβαζουμε για δηθεν πιθανες παρενεργειες της φιναστεριδης ειναι ειτε αποκυηματα της φαντασιας, ειτε αποτοκα αυθυποβολης, ειτε συπτωματα που οφειλονται σε εντελως διαφορετικες αιτιες.

Το καλυτερο που εχεις να κάνεις, φιλε μου, ειναι να διαβαζεις ολα αυτα τα σχολια λιγο πριν κοιμηθεις...σαν να διαβαζεις ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ και να σε παιρνει ευχαριστα ο υπνος!!!

Να εχεις παντοτε στο μυαλο οτι η χρηση φιναστεριδης ειναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ οπλο που διαθετεις στον ανισο αγωνα κατα της αλωπεκιας. Να εισαι αισιοδοξος με τη σκεψη οτι μετερχεσαι το μοναδικο μεσο που μπορει να φερει το χαμογελο στα χειλη σου. Καλη συνεχεια και καλα αποτελεσματα.

Εξαιρετικό σχόλιο! Προσυπογράφω tol! Μάλλον παρερμηνευτηκε και ο τρόπος που έγραψα το άνωθεν σχολιο, χιουμοριστικα το ανέβασα για να θίξω το γεγονός πως το κακόμοιρο μόνο για τις φωτιές δεν έχει κατηγορηθεί και για το οτι έφυγε ο Μεσι από τη Μπαρτσα. Ολα τα αλλα τα έχει ακούσει! Σε ευχαριστούμε πολύ εμείς οι νεότεροι για τα σχόλια σου που είναι '' εγκυκλοπαιδειες'' και προσωπικά εύχομαι περισσότερος κόσμος να αρχίσει να αγνοεί όσα ανυπόστατα ακούει αριστερά και δεξιά για την ουσία αυτή και να την εμπιστευτεί. Καλή επιτυχία σε όλους μας σε ότι και να κάνουμε!
 
  • Like
Reactions: tol

Kostas97

Well-Known Member
Προσωπικα εχω περασει φάση που όσα διαβαζα στα μαθήματα νόμιζα τα είχα.

Όταν το μυαλό φτιαχνει σενάρια του τυπου με τη φινα χάνω ανδρισμο με τη φινα γίνομαι τζουφιος, μαντέψτε τι θα ακολουθήσει.... αυτο βεβαια για εμένα δείχνει και ψυχολογικό πρόβλημα ως ένα βαθμό που σε αυτο πρέπει κάποιος να στοχεύσει γιατί ψαχνει τρόπους να κομπλαριστει.

Με τη φινα δεσμεύσεις απλα ένα ένζυμο και το συντρηπτικο ποσοστό ανθρώπων, είναι ακριβως οπως ήταν πριν ξεκινήσει.
Αυτό είναι όλο.

Και η ζωή συνεχίζεται
 
  • Like
Reactions: tol

Kostas97

Well-Known Member
Δυσκολη απάντηση μιας και απουσιάζουν απολυτα τεκμηριωμενα δεδομενα.
Τα γεννητικα όργανα εχουν ολοκληρωθει τις πρωτες 12 εβδομαδες της κυησης και δεν θεωρω οτι υπάρχει κινδυνος ακόμα και να λαμβανε η γυναικα Φιναστερισδη η ιδια από το στομα μετα από αυτο το διάστημα. Ομως από τη θεωρια στην πραξη υπάρχει συχνα τεραστια απόσταση.
Η απορρόφηση της Φιναστεριδης από το αθικτο δερμα των χεριων ειναι αμελητεα. Στο τριχωτό λογω των πόρων των τελικών τριχων ειναι σιγουρα πολλες φορες μεγαλυτερη και για αυτο και δουλευει και τοπικα, οσο δουλευει τελοσπαντων.
Η προειδοποιήσεις στις οδηγιες ειναι ενιοτε υπερβολικες για να αποτρεψουν νομικούς μπελάδες αν προκυψει κάποιο πρόβλημα (που θα ειναι άσχετο, αλλα αντε να το αποδειξει η κατηγορουμενη εταιρεια) και κατηγορηθει η εκαστοτε εταιρεια ότι δεν ενημέρωσε, κατι σαν τα ποτηρια του καφε "προσοχη εξαιρετικα ζεστο".
ΔΕΝ μπορω να σου "υπογραψω" κάτι, όπως και κανεις ιατρός από την στιγμη που δεν έχουν γινει μελέτες σε ανθρώπους, και φυσικα δεν μπορούν να γινουν, διότι θα ήταν ανηθικες και αντιδεονολογικές. Φαντασου να εδιναν σε εγκυους Φιναστεριδη σε διαφορετικα σταδια της κυησης για να δουν από ποτε και μετα ειναι ασφαλές!
Προσωπικα θεωρω πως ειναι προτιμοτερο να ξεκινησεις χαπι μεχρι να γεννησει η γυναικα σου και ευχομαι να ειναι καλότυχο και υγιες το αγορακι σας.

Σου παραθετω το αντιστοιχο τμημα απο το νεο μου βιβλιο στα Αγγλικα με τις παραπομπες. (συγνωμη, ειναι λιγο αργα για μεταφρασεις, αλλα το google translate θα σε βοηθησει αν χρειαστεις!)

Women of reproductive age should even avoid touching Finasteride tablets since the intact skin might absorb Finasteride.180 In order to prevent unintentional exposure of women of reproductive age to Finasteride, Propecia® tablets are covered in a hard capsule, and unless crushed or broken, normal handling of intact capsules is safe. Men under Finasteride treatment should not donate blood earlier than six months after treatment discontinuation181, since the donated blood may be transfused to a pregnant woman.

The amount of Finasteride in the semen is insignificant, even with a regular intake of 5mg/day Finasteride, and there is no risk for a pregnant woman. The use of a condom is not necessary for this reason. Notably, the quantities of the drug in the semen are 50- to 100-fold less than in serum.182 Merck and Co. reported that men treated with Finasteride 1mg for 6 weeks had levels of the drug 750 times lower than the ‘‘no effect’’ level for developmental abnormalities in rhesus monkeys.215 Notably, more than 4lt of semen (assuming a 5-mL ejaculate) would be needed for Finasteride to reach an unsafe amount inside the female genital tract.

180. US package insert for Propecia® (Finasteride 1mg tamplets) Physicians’ desk reference; 52nd ed. Montvale: Medical Economics Company; 1998; p A53-5
181.Wambier CG, Pereira CS, Prado J nior Bde P, Foss NT. Brazilian blood donation eligibility criteria for dermatologic patients. An Bras Dermatol. 2012 Aug;87(4):590-5
182. Laborde E, Brannigan RE. Effect of 1-mg dose of finasteride on spermatogenesis and pregnancy. J Androl. 2010 Mar-Apr;31(2):e1-2
215. Merck and Co, Inc, PROPECIA® (Finasteride) Tablets, 1 mg, Product Insert. Issued May 2007. Distributed by Merck and Co, Inc, Whitehouse Station, NJ 08889, USA
Γιατρε ενώ ο οργανισμός θεωρητικά αδειάζει από φιναστεριδη σε μια βδομάδα γιατί για αιμοδοσία αναφέρεται ένα εξάμηνο;
Έχω ακούσει ότι στους ιστους του δέρματος παραμενει τουλάχιστον ένα μήνα, και χαρακτηριστικά "γνωστός ιατρος του γιουτιουμπ" που το αναφέρει ,ισχυρίζεται πως υπήρχε έρευνα από το 2000 που αναφέρει ότι η φιναστεριδη εντοπίστηκε στους ιστους του δέρματος(στο scalp εαν δε κανω λαθος) ακομα και 1 μηνα μετα την τελευταία δόση.

Προσωπικα αν και έψαξα την έρευνα δεν την βρήκα.
Από που προκύπτει λοιπόν το εξάμηνο; εχει κάποια βάση αυτο που ανέφερα πιο πάνω;
Ευχαριστώ:D
 

kharmacoma

Well-Known Member
Εγώ δεν μπήκα να διαβάσω τίποτα για παρενέργειες και δεν με έπιασε τίποτα πάντως. Απλά αγνοώ όλα τα άρθρα που μιλούν για παρενέργειες.
 
  • Like
Reactions: tol
Μπλουζα