Ότι θέλατε να μάθετε για τη Φιναστερίδη και δεν ξέρατε που να ρωτησετε

vlafo

Well-Known Member
αρα αρχιζουμε στο οτι η θεραπεια ειναι ψευτικη σιγουρα οσον αφορα τα ποσοστα παρενεργειων...Επικινδυνη αμεσα δεν θα την χαρακτηριζα καθως το χαλι που σου δημιουργει ειναι αναστρεψιμο!!
Ξεκινάς σωστά με μια προτροπή να υπάρχει ομοψυχία και όχι υπερβολές και καταλήγεις στα ίδια που εσύ κατακρίνεις.
Η παραδοχή σου,που είναι αποκλειστικά δική σου είναι παντελώς λάθος.
Αυθαίρετα συμπεράσματα,χαρακτηρισμοί όπως "χάλι"κ.λ.π δεν οδηγούνε πουθενά.

Πολλές από αυτές τις ερωτήσεις που υποβάλλεις,έχουν ήδη απαντηθεί από το γιατρό και θα τις βρείς.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

simpa

Active Member
Πέρα απο το αβάσιμο-γρήγορο συμπέρασμα που έβγαλε από μόνος του ο γιάννης, ότι τα ποσοστά παρενεργειών είναι λάθος...

Τα ερωτήματα που έθεσε, νομίζω είναι πολύ στοχευμένα.
Έχουν απαντηθεί όλα όμως?
 

Harris_G

Well-Known Member
Το γιατί καποιοι εμφανιζουν παρενεργειες και αλλοι οχι ειναι στοχευμενο; Σα να ρωτας γιατι καποιοι νοσουν απο Covid και αλλοι οχι.
 

gio7

Member
Εξαρταται από το πρόβλημα...
Αν κάποιος ειναι υπογονιμος και προσπαθει να κανει παιδι και ΔΕΝ ξέρει αν ήταν και πριν, θα αναγκαστει να κόψει την Φινα και να χασει μαλλια, ενω μπορει το προβλημα να προυπήρχε. Σε αυτη την περιπτωση ΚΑΙ μαλλια χανει ΚΑΙ παραμενει υπογονιμός.
Υπάρχουν πολλές παραμετροι και ειναι ένας τεραστιος κλινικός αλγοριθμος...
Αν κάποιος παιρνει ήδη Φιναστεριδη, απλα ενημερωνει τον ιατρο του, τιποτα άλλΟ!
Να συμπληρώσω γιατρέ, οτί σε αυτήν την περίπτωση που προϋπήρχε το πρόβλημα,όταν κόψει την φίνα ΚΑΙ τα μαλλιά θα χάσει ΚΑΙ υπογόνιμος θα παραμείνει ΚΑΙ άντε να τον πείσεις ότι η φίνα δεν του άφησε μόνιμο πρόβλημα..
 

giannis1991

Well-Known Member
@Harris_G νομίζω αν εκθέσεις και τα 100 άτομα στον covid και δεν κολλησει κάποιος που είναι αμφίβολο θα είναι επειδή έχει ισχυρό ανοσοποιητικό κτλπ... Εδώ μιλάμε για ένα πιο πολυπλοκο θέμα που παιζει με ορμόνες εφόσον τις μεταβάλουμε και παρεμβαινουμε σε μια εξέλιξη του οργανισμού δλδ την μετατροπή μια; ορμόνης σε μια άλλη... Αν έχεις κάποια πιθανη απάντηση θέλω να την ακουσω...
@vlafo έχεις δίκιο ότι δεν εβαλα την λέξη "γνώμη μου και συμπέρασμα μου"... Ως προς αυτό ήμουν λάθος...
Το αν έχουν απαντηθεί δεν το νομίζω τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει κάτι όπως νομίζω και πολλοι άλλοι...
Αυτό που δεν παιρνω πισω είναι το χαλι αλλά χαίρομαι που το βλεπεις έτσι γιατί μάλλον δεν έχεις καμια παρενεργεια και χαίρομαι για αυτό... Αλλά όταν είσαι 20-22 χρονών και έχεις λίμπιντο στα πατωματα , προβληματα με στυση και όταν πετυχαινεις να κάνεις καλό σεξ να χαίρεσαι λες και κατορθώσες κάτι και να είσαι ανακουφισμενος αντί να χαίρεσαι την στιγμή ε τότε συγνώμη ναι αλλά είναι χαλι....
Όσο για την ομοψυχία βλέπεις πως σου απαντώ... Δεν έχει σχέση η διαφορά γνώμης... Αλλά το να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο χωρίς να τρωγόμαστε ειρωνευόμαστε κτλπ..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιάννη, θα σε παρακαλέσω και εσένα όπως και τους άλλους να κρατήσουμε το νήμα καθαρό ως προς τις βιωματικές εμπειρίες (έχουν συζητηθεί εκτενώς σε άλλο νήμα), και να επικεντρωθούμε σε καθαρά ερωτήματα προς τον γιατρό, όπως αυτά που εύστοχα έθιξες στο προηγούμενο ποστ σου. Κατ' αυτό τον τρόπο δεν θα αναλωθούμε σε αντιπαραθέσεις και σε επαναλήψεις. Ήδη έκανα ένα πρώτο ξεκαθάρισμα ποστ.
 

Κουρσαρος

Presicion turbo
Έφτιαξα ένα βιντεακι 18min (μιας και θέλετε και γνωσεις ΚΑΙ παρασκηνιο!) για το θρυλικό Finasteride.
Δείτε το και θα παρακαλέσω να ΜΗΝ αναλωθούμε σε προσωπικές ιστοριες και "ξέρω καποιον που ξέρει κάποιον που έπαθε αυτο".
Πάντα υπάρχουν και θα υπάρχουν αυτα!
Σας παρουσιάζω επώνυμα και ΔΗΜΟΣΙΑ ποια είναι η επιστημονική ομοφωνία για τo Finasteride.
Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις.
Ευτυχώς πολύ σπάνιες!

ΕΛΠΙΖΩ να μπορέσω να απαντησω ερωτησεις συντομα!

ENJOY!:cool:

https://youtu.be/-y9uAyHUKYo
Καλησπέρα dr αναστασακη όταν έχεις έλλειψη ενζύμων (g6pd) μπορείς να κάνεις μμ
 

nikolakis007

New Member
Έφτιαξα ένα βιντεακι 18min (μιας και θέλετε και γνωσεις ΚΑΙ παρασκηνιο!) για το θρυλικό Finasteride.
Δείτε το και θα παρακαλέσω να ΜΗΝ αναλωθούμε σε προσωπικές ιστοριες και "ξέρω καποιον που ξέρει κάποιον που έπαθε αυτο".
Πάντα υπάρχουν και θα υπάρχουν αυτα!
Σας παρουσιάζω επώνυμα και ΔΗΜΟΣΙΑ ποια είναι η επιστημονική ομοφωνία για τo Finasteride.
Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις.
Ευτυχώς πολύ σπάνιες!

ΕΛΠΙΖΩ να μπορέσω να απαντησω ερωτησεις συντομα!

ENJOY!:cool:

https://youtu.be/-y9uAyHUKYo

Γιατρέ καλησπέρα, αποφάσισα να ξεκινήσω κι εγώ με proscar 1mg/ημέρα παρά τις αντιρρήσεις των δερματολόγων που επισκέφθηκα. Να σας ρωτήσω ποιά είναι η πιο κατάλληλη στιγμή της ημέρας για να παίρνω το χάπι; Ευχαριστώ
 

gerassis

Well-Known Member
To Saw εαααν δουλεψει το κανει οπως ακριβως και η φινα, μπλοκαροντας την 5α-αναγωγάση. Αρα αν οντως λες οτι το Saw σου βελτιωσε την τριχοφυϊα χωρις παρενεργειες, το ιδιο θα σου κανε και η φινα.

Πολύ πιθανόν και παρόλο που ο κ. Αναστασάκης σε βίντεο του είναι υπέρ της χρήσης της Φίνας δε θέλω να πάρω γιατι έχω διαβάσει ότι απαγορέυεται να ΄δωσεις αίμα για κάποιους μήνες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

veg

Active Member
@Κωνσταντίνος Αναστασάκης Γιατρέ ευχαριστούμε για την ενημέρωση που μας παρέχετε! Η ερώτηση μου είναι αν κάποιος σκοπεύει να κάνει παιδί πρέπει ή καλό θα είναι να διακοπεί η χορήγηση για κάποιο χρονικό διάστημα; διακοπεί της θεραπείας στα 2 χρόνια σερί χρήσης για 90 μέρες είναι ασφαλής για τα μαλλιά;

φιλε μου δεν ειμαι γιατρος ,πριν αρκετα χρονια (καμια 10αρια) ειχα στειλει την ερωτηση σε 'γνωστο ' ονομα στην Αμερικη , και μου ειπε οτι αν ενδιαφερεσαι να κανεις οικογενεια μην παιρνεις propecia ( δεν εχω παρει ποτε ) . Το ασφαλες διαστημα διακοπης θα στο πουν οι ειδικοι ,οπως και αν κατι εχει αλλαξει στην αποψη που σου μετεφερα . Παντως ειναι η ακριβης απαντηση που μου εδωσε και ηταν γενικα η αποψη που επικρατουσε τοτε .
 

veg

Active Member
george_hatzi αναρωτιεμαι αν εχεις την ιδια ανησυχια για φαρμακα που ρυθμιζουν την πιεση ή ελεγχουν το ζαχαρο . Υπαρχουν καποια τα οποια κυκλοφορησαν νωριτερα απο 30 χρονια πριν και τα χρησιμοποιουν εκατομυρια ανθρωποι για να επεκτεινουν τη ζωη τους , και να βελτιωσουν την ποιοτητα της ζωης τους . Μαλιστα τετοια φαρμακα δεν ειναι καν στο χερι σου να τα σταματησεις γιατι αν τα σταματησεις τοτε βαζεις σε κινδυνο τη ζωη σου . Ενω σταματωντας τη φιναστεριδη ειτε 1 μηνα αφου την ξεκινησες ειτε 15 χρονια μετα , το πιο πιθανο ειναι απλα να χασεις μαλλια . Παντως μια φρεσκια δημοσιευση (2019) δειχνει πως με δεκαετιες χρησης φιναστεριδης ( 18 χρονια ) εχεις λιγοτερες πιθανοτητες θανατου απο καρκινAttach filesΠροβολή συνημμένου 27015ο του προστατη

Δηλαδη και περισσοτερο μαλλι θα εχεις , και λιγοτερα συμπτωματα απο υπερπλασια του προστατη που ειναι το πιο συνηθισμενο πραγμα καθως μεγαλωνουμε , και λιγοτερη πιθανοτητα να σε ξεκανει αυτος ο διαολος .

ενδιαφερουσα μελετη , πριν πολλα χρονια παρακολουθουσα καποια ξενα forum και στο θεμα αυτο υπηρχε η εξης αποψη ¨-

Σε ενδεχομενη ληψη φιναστεριδης (propecia η εμπορικη ονομασια τοτε ) , πρεπει να ενημερωθει ο ειδικος γιατρος , μηπως και η 'μη αυξηση ' του προστατη ειναι πλασματικη και τα αποτελεσματα ειναι λανθασμενα . Δεν μπορω να το εξηγησω επακριβως ,δεν ειμαι γιατρος , αυτο που ειχα καταλαβει ειναι μηπως η χρηση της φιναστεριδης 'κρυβει ' πιθανο προβλημα στον προστατη για καποιο διαστημα . Ετσι απλοικα οπως το ειχα καταλαβει , αντιληψη ηταν , οτι ο ειδικος γιατρος (ουρολογος πιθανολογω ) πρεπει να ειναι ενημερος οτι θα γινει χρηση φιναστεριδης για να αξιολογει τα αποτελεσματα αναλογα .

δηλαδη αν εισαι εντος των οριων χωρις την ληψη τιποτα εισαι οκ
αν εισαι μεσα στα ορια με χρηση φιναστεριδης ,πιθανων θελει μια δευτερη ματια για τσεκαρισμα
 

Harris_G

Well-Known Member
@veg To αυξημενο PSA ειναι ενδειξη της ακατανομαστης αρρωστιας στον προστατη (συγνωμη παιδια απλα εχω μεγαλη φοβια και δε θελω ουτε καν να το βλεπω γραμμενο) . Αρα λειτουργει σχεδον παντα ως πρ εργαλειο διαγνωσης της παθησης αυτης. Επειδη η φινα ριχνει το PSA στο αιμα μπορει να υποκρυψει την παλιαρρωστια και αναγκαστικα χρειαζεται triplex η συναφες screening. Δλδ απλα δε μπορεις να βασιστεις πλεον στο PSA ως διαγνωστικο μεσο οσο λαμβανεις φινα.
 

makis25

Well-Known Member
το psa ανεβαινει και με την παλια γνωστη ακρως συνηθισμενη καλοηθη υπερπλασια του προστατη harris , σε καποιο βαθμο ,μικρο η μεγαλο την αποκτουν οι περισσοτεροι , μεχρι να φτασεις 50 οι μισοι , μεχρι τα 80 ολοι . καθε σκαμπανευμασμα του psa δεν σημαινει καρκινος . Πολυ ασχημο πραγμα να ζεις με φοβο
 

Harris_G

Well-Known Member
το psa ανεβαινει και με την παλια γνωστη ακρως συνηθισμενη καλοηθη υπερπλασια του προστατη harris , σε καποιο βαθμο ,μικρο η μεγαλο την αποκτουν οι περισσοτεροι , μεχρι να φτασεις 50 οι μισοι , μεχρι τα 80 ολοι . καθε σκαμπανευμασμα του psa δεν σημαινει καρκινος . Πολυ ασχημο πραγμα να ζεις με φοβο
Γραψτο αμα ειναι
 
Έφτιαξα ένα βιντεακι 18min (μιας και θέλετε και γνωσεις ΚΑΙ παρασκηνιο!) για το θρυλικό Finasteride.
Δείτε το και θα παρακαλέσω να ΜΗΝ αναλωθούμε σε προσωπικές ιστοριες και "ξέρω καποιον που ξέρει κάποιον που έπαθε αυτο".
Πάντα υπάρχουν και θα υπάρχουν αυτα!
Σας παρουσιάζω επώνυμα και ΔΗΜΟΣΙΑ ποια είναι η επιστημονική ομοφωνία για τo Finasteride.
Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις.
Ευτυχώς πολύ σπάνιες!

ΕΛΠΙΖΩ να μπορέσω να απαντησω ερωτησεις συντομα!

ENJOY!:cool:

https://youtu.be/-y9uAyHUKYo


Γιατρέ ευχαριστούμε και πάλι για το πολύ χρήσιμο βίντεο, μια ερώτηση, μπορείς να μου πεις κατά πόσο επηρεάζει την εξέλιξη/ αποτελεσματικότητα της θεραπείας , αν διακόπτω μια φόρα το χρόνο -κάθε χρόνο για 4 εβδομάδες την θεραπέια με φινα, ωστε να δώσω εθελοντικά αίμα?

Ευχάριστω
 

giannis1991

Well-Known Member
Ελπίζω ο κ. Αναστασακης όπως λέει και ο τίτλος του νήματος κάποια στιγμή να απαντήσει στα ερωτήματα μας εξηγώντας μας όλο αυτό το πατασκηνιο της φινασυεριδης... Ελπίζω να τι κανει οπως εκανε ο @CVIAL με την παρουσίαση του...
 

Georgie

Well-Known Member
Γιατρέ ευχαριστούμε και πάλι για το πολύ χρήσιμο βίντεο, μια ερώτηση, μπορείς να μου πεις κατά πόσο επηρεάζει την εξέλιξη/ αποτελεσματικότητα της θεραπείας , αν διακόπτω μια φόρα το χρόνο -κάθε χρόνο για 4 εβδομάδες την θεραπέια με φινα, ωστε να δώσω εθελοντικά αίμα?

Ευχάριστω
Το like επειδή δινεις εθελοντικά αιμα .
Συγχαρητήρια και ας εισαι μέταλλο
 
Το like επειδή δινεις εθελοντικά αιμα .
Συγχαρητήρια και ας εισαι μέταλλο


χαχαχα και οι μεταλάδες έχουν ψυχή :D σε ευχαριστώ φίλε, είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε για αυτούς που έχουν ανάγκη.
 
Μπλουζα