Ότι θέλατε να μάθετε για τη Φιναστερίδη και δεν ξέρατε που να ρωτησετε

felaini

Active Member
Δε ξερω αν εχει κανει μετ εγω δεν νομιζω να χει κανει κατι.. μονο θεραπειες.. κ καλα εκανε που την εκοψε οταν ηθελε να κανει τα παιδια..αυτο ειναι το υγιες.. κ δω μεσα στο φορουμ εχει αναφερθει αυτο που εκανε θεραπεια καποιος την σταματησε οταν ηθελε να τεκνοποιησει κ αφου εκανε ενα υγιεστατο παιδι την ξαναρχισε..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Δεν μου την συνταγογραφησε γιατρος, δεν χρειαζονται εξετασεις και ο φαρμακοποιος μου απλα με ρωτησε για την δοσολογια. Η δερματολογος μου απλα μου προτεινε το 1mg (propecia δλδ).

Εγώ ΠΑΝΤΑ ζητάω PSA και σπερμοδιάγραμμα.
ΠΟΛΛΟΙ άνδρες ειναι υπογονιμοι, καποιοι έχουν κιρσοσκηλη και δεν το ξερουν, κάποιοι ορμονικά προβλήματα.
Ειναι συνετο να γνωριζουμε το baseline αυτων των τιμών για να μην υπάρχουν παρεξηγησεις στο μέλλον.
Έχω βγάλει πολλούς ...λαγούς με αυτές τις εξετάσεις.
Το PSA ειναι απαραιτητο προκειμένου ο ιατρός στο μέλλον (μετα τα 45-50) να προσαρμόσει τις τιμές που βλέπει
στη ηλήψη Φινα, δλδ να διπλασιάζει την τιμή που βλέπει στα αποτελεσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Λοιπόν εδω υπαρχει ενα θεμα .
Το propecia ειναι συνταγογραφούμενο φάρμακο σε όλες τις χωρες της ΕΕ αυστηρά !
Ξερω καλα τη πολιτική των φαρμάκων και την αλόγιστη και ανεύθυνη διάθεση τους απο τα Ελληνικα φαρμακεια δυστυχώς
Όμως μου κανει εντύπωση οτι άλλου ζητάτε πρωτόκολλα υπευθυνότητας απο κλινικές κλπ ( που και καλα κάνετε ) όμως στο τροπο διάθεσης, και διαφήμισης απο το φορουμ της ουσίας αυτής δε βλέπω ιδιαίτερες ευαισθησίες .
Δεν εννοώ οτι ειναι επικίνδυνη η ουσία . Ειναι όμως για ολους?
Και ποιος το πιστοποιεί ?
Παρακαλώ τον @CVIAL να παρει θέση .

Το PRopecia ειναι OTC, Over The Counter, δηλαδη ΧΩΡΙΣ συνταγη, όπως τα DEPON.
Η Φιβναστεριδη και η Μινοξιδιλη έχουν κατηγοπιοποιηθει στα LIFESTYLE drugs, δλδ, δεν θεραπευουν ούτε αντιμετωπίζουν κάποια ΑΣΘΕΝΕΙΑ,
ούτε μειώνει τη νοσηρότητα ή τη θνητότητα των χρηστων.

Harth W, Linse R. Body dysmorphic disorder and life-style drugs. Overview and case report with finasteride. Int J Clin Pharmacol Ther. 2001 Jul;39(7):284-7
 

Harris_G

Well-Known Member
Εγώ ΠΑΝΤΑ ζητάω PSA και σπερμοδιάγραμμα.
ΠΟΛΛΟΙ άνδρες ειναι υπογονιμοι, καποιοι έχουν κυρσοσκηλη και δεν το ξερουν, κάποιοι ορμονικά προβλήματα.
Ειναι συνετο να γνωριζουμε το baseline αυτων των τιμών για να μην υπάρχουν παρεξηγησεις στο μέλλον.
Έχω βγάλει πολλούς ...λάγους με αυτές τις εξετάσεις.
Το PSA ειναι απαραιτητο προκειμένου ο ιατρός στο μέλλον (μετα τα 45-50) να προσπρμόσει τις τιμές που βλέπει
στη ηλήψη Φινα, δλδ να διπλασιάζει την τιμή που βλέπει στα αποτελεσματα.
Ακριβως γιατρε, εγω εχω κιρσοκηλη. Παρ'οτι δε βγηκε κακο το σπερμοδιαγραμμα ο γιατρος ειπε "θα μπορουσε και καλυτερο" Στο τσαφ ημουν να αρχισω φινα πριν διαγνωστω με κιρσοκηλη και μετα θα τα ολα εριχνα εκει. Για Kutcher ναι ντουτα βοηθησε αλλα εκανε επι σειρα ετων απο τα κορυφαια κουρεματα "καλυψη-αποκρυψη".
 

Harris_G

Well-Known Member
@felaini Δεν παει ακριβως ετσι. Η 5α-αναγωγαση η οποια μετατρεπει την τεστοστερονη σε DHT ειναι τυπου1 και τυπου2. Η φινα μπλοκαρει μονο την 2. Η ντουτα και τις δυο. Οταν δε σε πιανει η φινα, φταιει που δε μπλοκαρεις την 1 και τοτε πας στη ντουτα. Ομως στη συντριπτικη πλειοψηφια φταιει η 2 και ως εκ τουτου εισαι κομπλε με φινα. Για οποιον δε βαριεται: https://www.youtube.com/watch?v=GJz2XCKsI0Y
 

ΛΕΣ

Active Member
Εγω θελω να ρωτησω γιατι ολοι λενε οτι η φινα βοηθαει στις πισω ζωνες; Δηλαδη ειναι αλλη η αγα μπροστα και αλλη πισω;
 

MrEkko

New Member
Υπάρχουν γνώμες για σύγκριση propecia με γενόσημα; Ξεκίνησα Φινα πριν ένα μήνα και παίρνω accord λόγω σημαντικής διαφοράς στην τιμή. Αν δεν κάνω λάθος ο Ερντογαν είναι ένας από αυτούς που προτείνει αυστηρά μόνο propecia αλλά προφανώς ύπαρχουν και σχέσεις συμφερόντων με τις φαρμακευτικές.
 

ΛΕΣ

Active Member
Τι γίνεται ρε παιδιά τόση δύναμη το φόρουμ?
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2020-08-04-14-21-20-657_com.facebook.katana.jpg
    Screenshot_2020-08-04-14-21-20-657_com.facebook.katana.jpg
    679 KB · Προβολές: 134

Bill1991

Active Member
@ΛΕΣ το 12 είχα διαβάσει από το oneman για την φίνα και δεν την ξεκίνησα από τότε μέγα λάθος μου...το 70% όσων γράφουν στον όμιλο της 24 media είναι χωρίς hairline κομπλεξικοι μέχρι και τέρμα καραφλες... μεγάλοι ζηλιαρηδες!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
Εγώ ΠΑΝΤΑ ζητάω PSA και σπερμοδιάγραμμα.
ΠΟΛΛΟΙ άνδρες ειναι υπογονιμοι, καποιοι έχουν κιρσοσκηλη και δεν το ξερουν, κάποιοι ορμονικά προβλήματα.
Ειναι συνετο να γνωριζουμε το baseline αυτων των τιμών για να μην υπάρχουν παρεξηγησεις στο μέλλον.
Έχω βγάλει πολλούς ...λαγούς με αυτές τις εξετάσεις.
Το PSA ειναι απαραιτητο προκειμένου ο ιατρός στο μέλλον (μετα τα 45-50) να προσαρμόσει τις τιμές που βλέπει
στη ηλήψη Φινα, δλδ να διπλασιάζει την τιμή που βλέπει στα αποτελεσματα.
Σας ευχαριστουμε για την απαντηση σας γιατρε; Οποτε θα προτεινατε αυτες τις εξετασεις κι σε χρηστες κατω των 30 και χρονιους χρηστες;
 

ΛΕΣ

Active Member
Μάλλον αστειεύεται ο φίλος για το γεγονός ότι αυτές τις μέρες που γίνεται έντονη κουβέντα για τη φίνα, ανεβαίνει άρθρο στο oneman για τη φινα και τι αυτή προκαλεί.
Θενξ φίλε νόμιζα ότι ήταν αυτονόητο. Μου έκανε εντύπωση ότι έπρεπε να εξηγήσεις τι εννοώ.
 

manly_Man

Well-Known Member
Θενξ φίλε νόμιζα ότι ήταν αυτονόητο. Μου έκανε εντύπωση ότι έπρεπε να εξηγήσεις τι εννοώ.
το οτι επρεπε να διαβαζουν δηλαδη το φορουμ αυτοι για να ανεβασουν αυτο το αρθρο; θα σε στεναχωρησω αλλα ειναι ευρεως γνωστο εδω και πολλα χρονια φιλε
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Σας ευχαριστουμε για την απαντηση σας γιατρε; Οποτε θα προτεινατε αυτες τις εξετασεις κι σε χρηστες κατω των 30 και χρονιους χρηστες;
οι εξετασεις ειναι χρησιμες ΠΡΙν την έναρξη αγωγής.
Και μετα φυσικά μπορει να καθυσηχασουν κα΄πιον αν ειναι φυσιολογικές.
Αν δεν ειναι, ομως, μπορει να θεωρησει πως φταιει το φαρμακο (ενω μπορει να πριν να υπήρχε προβλημα) και να τρεχει μετα...
 

ΛΕΣ

Active Member
οι εξετασεις ειναι χρησιμες ΠΡΙν την έναρξη αγωγής.
Και μετα φυσικά μπορει να καθυσηχασουν κα΄πιον αν ειναι φυσιολογικές.
Αν δεν ειναι, ομως, μπορει να θεωρησει πως φταιει το φαρμακο (ενω μπορει να πριν να υπήρχε προβλημα) και να τρεχει μετα...
Γιατρε υπαρχει διαφορετικη αντιμετωπιση αν το ειχε απο πριν η οχι; Δεν θα φανει αυτο με τη διακοπη χρησης του φαρμακου;
 

ΛΕΣ

Active Member
το οτι επρεπε να διαβαζουν δηλαδη το φορουμ αυτοι για να ανεβασουν αυτο το αρθρο; θα σε στεναχωρησω αλλα ειναι ευρεως γνωστο εδω και πολλα χρονια φιλε
Φιλε χωρις να θελω να μπω σε καποιου ειδους αντιπαραθεση, ανεβασε το βιντεακι ο γιατρος εγινε ντορος απο ολους μας εδω μεσα με σχολια κλπ και μια μερα μετα ανεβασαν αυτα τα σαιτ που δεν εχουν καμια σχεση με υγεια η φαρμακα αυτο το αρθρο. Προφανως και εκανα πλακα οκ αν δεν ηταν πετυχημενο.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Γιατρε υπαρχει διαφορετικη αντιμετωπιση αν το ειχε απο πριν η οχι; Δεν θα φανει αυτο με τη διακοπη χρησης του φαρμακου;

Εξαρταται από το πρόβλημα...
Αν κάποιος ειναι υπογονιμος και προσπαθει να κανει παιδι και ΔΕΝ ξέρει αν ήταν και πριν, θα αναγκαστει να κόψει την Φινα και να χασει μαλλια, ενω μπορει το προβλημα να προυπήρχε. Σε αυτη την περιπτωση ΚΑΙ μαλλια χανει ΚΑΙ παραμενει υπογονιμός.
Υπάρχουν πολλές παραμετροι και ειναι ένας τεραστιος κλινικός αλγοριθμος...
Αν κάποιος παιρνει ήδη Φιναστεριδη, απλα ενημερωνει τον ιατρο του, τιποτα άλλΟ!
 

kaiba

Active Member
Γιατρέ ποια η γνώμη σας για την ντουταστερίδη μεταφέρεται στο σπέρμα? Από όσο το έχω ψάξει εγώ ο ίδιος ή φινα είναι πιο safe από την ντουτα σε αυτό το κομμάτι. Ένας χρήστης φιναστερίδης χωρίς ιδιαίτερες παρενέργειες μόνο τον πρώτο μήνα κάποιους πόνους στους όρχεις θα ταν safe να προσθέσει κ ντουτα?
 

giannis1991

Well-Known Member
Επιτελους ας αποκτησουμε λιγη ομοψυχια και ας δουμε τα πραγματα λιγο ψυχραιμα και χωρις υπερβολες...Ενας γιατρος δημιουργησε το νημα(το οποιο δεν περιμενα να το ανοιξει για πολλους λογους-οχι για το οτι θα πεσουν να τον φανε) και εχουμε την ευκαιρια να ανοιξουμε διαλογο σε ενα αμφιλεγομενο ζητημα παρουσια και ενος εμπειρου γιατρου και αντι να συνταξουμε ερωτησεις-αποριες κινδυνευουμε να γινουμε ρεζιλι σαν φορουμ!
Στοχος νομιζω θα επρεπε να ειναι να απαντηθουν καποια ερωτηματα και απο τις απαντησεις να κρινουμε τι ειναι καλυτερο για τον εαυτο μας...Αν νομιζουμε οτι ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα τοτε αρχιζουμε την θεραπεια και αν πιστεουμε οτι στερουνται τεκμηριωσης τοτε την απορριπτουμε...
Επιπλεον ολοι οσοι ειναι εδω,ακομα και αυτοι που την κραζουν ειναι γιατι καταβαθος ναι μεν την εχουν αποκλεισει αλλα οχι 100%...Ψαχνουν μια ''φορμουλα'' να την αρχισουν...μα με μειωμενη δοση μα με μερα παρα μερα...ψαχνουν απο καπου να πιαστουν και αυτο ας μην το λογοκρινουμε γιατι ειναι η μονη ουσιαστικη θεραπεια προς την διατηρηση των μαλλιων... και ειμαστε σαν τον πνιγμενο που μεχρι και και να πιαστει απο τα μαλλια του(ειρωνεια ε??)ψαχνει για να σωθει...
Ανηκω σε αυτους που δοκιμασαν αυτο το φαρμακο και ενω πιστεψαν οτι επιτελους νικησαν ειδαν ενα χειροτερο προσωπο αυτο των παρενεργειων...Οτι και να μου πουν οι γιατροι και ολοι οι υποστηρικτες της εγω τα βιωσα και παρα πολλοι αλλοι...Και ναι το πηρα σε μικρη ηλικια,γυμναστηριο πηγαινα φουλκαι εκανα και διατροφαρα...οσοι με γνωριζουν ξερουν...αρα αρχιζουμε στο οτι η θεραπεια ειναι ψευτικη σιγουρα οσον αφορα τα ποσοστα παρενεργειων...Επικινδυνη αμεσα δεν θα την χαρακτηριζα καθως το χαλι που σου δημιουργει ειναι αναστρεψιμο!!Τουλαχιστον σε μενα!!
Εγω θελω να κανω καποιες ερωτησεις και να παρω οσο το δυνατον πιο σαφεις απαντησεις απο τον γιατρο αν βεβαια θελει να μπει στην διαδικασια αυτη...
1)Πως γινεται ενας οργανισμος να δουλευει με καποιους αριθμους στις ορμονες που ειναι και αλληλοεξαρτωμενες(δηλαδη δεν πειραζεις μονο μια ουσιαστικα,μειωνεις dht,αυξανεις λιγο τεστο μετα ισως λιγο τα οιστρογονα κοκ) και οταν εσυ μειωνεις το 60-70% απο μια ορμονη 5 φορες πιο ανδρογονικη απο την τεστο να μην εχεις θεμα ?Σημειωτεον η μειωμενη dht δημιουργει καταθλιψη μεταξυ των αλλων και η αυξηση μετα απο trt βοηθα στην ιαση της...
2)Κλασικο ερωτημα, πως εξηγειται οτι αλλους τους επηρεαζει και αλλους οχι???Γιατι καποιοι βιωνουν παρενεργειες στο 6μηνο και αλλοι στα 2 χρονια???
3)Αραιωμενο σπερμα,ελλατωμενη ποσοτητα και κυριως πρωινες στυσεις δεν θα επρεπε να ανησυχουν???Λεω κυριως για πρωινες στυσεις καθως ειναι αποδεδειγμενα ενας τροπος να τεσταρεις τον εαυτο σου καθως ειναι κατι που ερχεται ασυναισθητα το πρωι και νομιζω οτι φανερωνει μια καποια υγεια του κατω συστηματος...
4)Οσον αφορα την δοση τι παιζει?Πως γινεται π.χ τα 0,5 μγ να μειωνουν στο ιδιο ποσοστο με το 1μγ αλλα να δινεται σαν συνιστωμενη δοση το 1???Και γιατι καποιοι οπως ο Λορεντζο να προτεινει ουσιαστικα 3χ την εβδοαμαδα??Τι διαφορα θα υπαρχει?
 
Μπλουζα