Η ζωη με Covid-19

Georgie

Well-Known Member
Αν περάσει το πιστοποιητικό εμβολιασμού
Βλέπω το Nammos να ανοίγει Αιδηψό το καλοκαιρι .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Περισυ μόλις ειχε ανακοινωθεί το lockdown στην Ιρλανδία μας ειχε σοκάρει ολους .
Ηταν πριν του Αγίου Πατρικίου και η προσμονή της μεγαλύτερης γιορτής της χώρας ειχε μετατραπεί σε μια δυστοπικη πραγματικότητα που δυστυχώς συνεχίζεται .
Ας ελπίσουμε φίλοι μου το μέλλον να ειναι πραγματικά πιο φωτεινό για ολους μας .
Απο τη σημερινή γιορτή, που δεν ειχε για δεύτερη χρονια τη καθιερωμένη (εντυπωσιακή πάντα) παρέλαση .
Οι Ιρλανδοί με εξέπληξαν ξανά !

Τι ωραίος λαός !
Happy Saint Patrick's Day
 

Hairsick

Active Member
Ποιο καλοκαίρι; Ακόμη και στα περίπτερα να διατεθούν τα εμβόλια δεν προλαβαίνουμε. Είναι σα να μπεις για ΜΜ τώρα και να προσδοκάς μπούκλες το καλοκαίρι, όπως έλεγε και μια ψυχή σε άλλο νήμα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μάλλον προλαβαίνουμε.

1617789692288.png

Επειδή μου αρέσει το follow-up, παρατηρώ ότι πλέον έχουμε ξεπεράσει σταθερά τις 50K εμβολιασμούς την ημέρα και ανεβαίνουμε. Η άποψη μου (και το έχω πει από την αρχή) είναι ότι το πρόβλημα δεν είναι η δυνατότητα εμβολιασμών. Η όλη προσπάθεια φαίνεται και είναι καλά οργανωμένη. Θεωρώ ότι κάποια στιγμή μπορεί να δούμε και 6ψηφια ημερήσια νούμερα. Αυτό σε συνδυασμό με τα εμβόλια που περιμένουμε μέχρι και τον Ιούνιο (5800Κ 2δοσικά και 1330Κ 1δοσικά J&J) σημαίνει ότι μέχρι τέλος Ιουνίου θα έχουμε φτάσει το 50%. Σε συνδυασμό με την φυσική ανοσία αυτών που νόσησαν θα ξεπεράσει το 60% και κάπου εκεί θα υπάρξει ραγδαία αποκλιμάκωση σε συνδυασμό φυσικά με την ζέστη του καλοκαιριού.
 

vlafo

Well-Known Member
Eχτές που τσέκαρα έσπασε το ρεκόρ εμβολιασμών λίγο κάτω από 60k,τα 100k θα τα πιάσει μέσα στο Μάιο.
 

Hairsick

Active Member
7B1E6DAA-7B59-44AA-98CC-B50485A1F89A.jpeg
Βέβαια ο αριθμός που δίνει την πλήρη ανοσία και αντισώματα είναι ο παραπάνω, που απέχει παρασάγγας από τον 1ο. Σε κάθε περίπτωση το παιχνίδι θα παιχτεί στο μεσοδιάστημα, δηλ μέχρι να φτάσουμε στα τέλη Ιούνη και στο κατά πόσο η κατάσταση θα παραμείνει σε «ελεγχόμενα» επίπεδα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πρώτον και από την πρώτη δόση έχεις αρκετά υψηλή ανοσία. Δεύτερον αν κάνεις τα μαθηματικά θα δεις ότι με 2Μ μέχρις σήμερα και 7Μ μέχρι τέλη Ιούνη σημαίνει 9Μ δια 2 δόσεις = 4.5Μ γράψε 5Μ (γιατί το 1Μ της J&J είναι μονοδοσικο). Άρα χοντρικά το 50% του πληθυσμού.
 

Hairsick

Active Member
Πρώτον και από την πρώτη δόση έχεις αρκετά υψηλή ανοσία. Δεύτερον αν κάνεις τα μαθηματικά θα δεις ότι με 2Μ μέχρις σήμερα και 7Μ μέχρι τέλη Ιούνη σημαίνει 9Μ δια 2 δόσεις = 4.5Μ γράψε 5Μ (γιατί το 1Μ της J&J είναι μονοδοσικο). Άρα χοντρικά το 50% του πληθυσμού.
Δεν διαφωνώ, το αντίθετο. Ο στόχος είναι το ποσοστό αυτό, όπως έδειξε και η μοναδική χώρα που το έφτασε και «ελευθερώθηκε», το Ισραήλ. Το μεσοδιάστημα, είναι που με απασχολεί, μιας και επιχειρείται ταυτόχρονο άνοιγμα, αφού η οικονομία δεν μπορεί να περιμένει πλέον.
2E39FEDB-F500-4AD3-93E8-8B35B57E24F6.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εκτιμώ ότι θα πιεστούμε τον Απρίλιο αλλά θα αντέξουμε. Από αρχές Μαίου (ίσως και λίγο νωρίτερα) θα αρχίσει η αποκλιμάκωση (και μιλάω πάντα για ΜΕΘ όχι για κρούσματα).
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς ως προς τις ΜΕΘ και εννοώ τις ανεξέλεγκτες καταστάσεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Και στα δικα μας @CVIAL
Ωραίο μαλλι, ωραίο style
Με ενα Con όμως .
Το Ralph Lauren στείλτο ρε Mod, δεν !
Γυρνά το στο Fred Perry :)
QPR εισαι
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Βλέπω ισραηλινά γράμματα πίσω αν δεν κάνω λάθος? Γιατί προτίμησες να κάνεις εκεί αν είσαι και πιο εμβόλιο έκανες Cvial?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Βλέπω ισραηλινά γράμματα πίσω αν δεν κάνω λάθος? Γιατί προτίμησες να κάνεις εκεί αν είσαι και πιο εμβόλιο έκανες Cvial?

Εδώ φίλε στο Ισραήλ μόνο Pfizer κάνουν. Στην Ελλάδα αν θα έκανα θα αργούσα, περί τον Ιούνιο η πρώτη δόση και οι περισσότερες πιθανότητες ήταν να είναι Astra που σημαίνει η επαναληπτική σε 3 μήνες. Δηλαδή τέλος Αυγούστου. Άρα μέχρι τότε παπαλα τα ταξίδια με πράσινο διαβατήριο στο Ισραήλ (ή και άλλου). Τώρα ξανάρχομαι στις 10/5 για την δεύτερη δόση και μετά έχω ελευθέρας.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εδώ φίλε στο Ισραήλ μόνο Pfizer κάνουν. Στην Ελλάδα αν θα έκανα θα αργούσα, περί τον Ιούνιο η πρώτη δόση και οι περισσότερες πιθανότητες ήταν να είναι Astra που σημαίνει η επαναληπτική σε 3 μήνες. Δηλαδή τέλος Αυγούστου. Άρα μέχρι τότε παπαλα τα ταξίδια με πράσινο διαβατήριο στο Ισραήλ (ή και άλλου). Τώρα ξανάρχομαι στις 10/5 για την δεύτερη δόση και μετά έχω ελευθέρας.

Μάλιστα..ο μπαμπάς μου έκανε προχθές 12 Απριλίου πρώτη δόση Pfizer αλλά δίνουν σειρά προτεραιότητας αν κατάλαβα καλά εδώ?Είναι 70 ετών.. Τελικά πρέπει να είναι το καλύτερο εμβόλιο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το καλύτερο εμβόλιο είναι αυτό που μπορείς να κάνεις πιο γρήγορα. Στο Ισραήλ δεν υπάρχει πλέον προτεραιότητα. Έχουν ήδη εμβολιασει το 70%. Μόνος μου ήμουν σε ένα τεράστιο εμβολιαστική κέντρο.
 

Aris81

Well-Known Member
Eμένα αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση,μιας και μέχρι πρότεινος το είχα ακούσει μόνο σε θεωρητικό επίπεδο,
είναι πως γνωστός μου γιατρός,διαγνώστηκε με κορονοιό ενώ είχε κάνει ήδη δύο δόσεις του εμβολίου τουλάχιστον
δύο μήνες πριν εκδηλώσει συμπτώματα.
Ποιο εμβόλιο ακριβώς δεν ξέρω..

Aλγεινή εντύπωση μου προκαλεί και η συνεχής εργαλιοποίηση της πανδημίας από τους πολιτικούς,
πράγμα που δε συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα.
Μένοντας στην πόλη του Oktoberfest,άκουσα τις προάλλες το εξής καταπληκτικό,
ότι δεν πειράζει να μην πραγματοποιηθεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά,
γιατί δε μας νοιάζει αν οι πολυεκατομμυριούχοι ιδιοκτήτες κάθε ζυθοποιίας γίνουν δισεκατομμυριούχοι...
μπλα μπλα.....πλουτοκρατία....μπλα μπλα....ολιγοπώλια....μπλα μπλα...
Οι κλασσικές μίζερες θεωρήσεις από τους γνωστούς επαναστάτες του κ...... με τα μηδέν ένσημα.

Η πραγματικότητα είναι πως το Οktoberfest,είναι μία από τις δημοφιλέστερες τουριστικές ατρακτιόν της Ευρώπης
και κατά τη διάρκειά του,τονώνεται σημαντικά η τοπική οικονομία,μιας και το χρήμα έρχεται κυρίως από έξω.
Και δίνει μεροκάματο από τον φοιτητή/ια που θα δουλέψει σερβιτόρος,τους ποδηλάτες-ταξί που μεταφέρουν τουρίστες,μέχρι τα αναρίθμητα airbnb.
Σχεδόν όλη η πόλη επωφελείται,έστω για αυτές τις λίγες εβδομάδες,αλλά άμα ζεις σε παράλληλο σύμπαν που να καταλάβεις..
 
Μπλουζα