Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Georgex6

Well-Known Member
Όχι δεν ασχολήθηκα παράγγειλα gel φιναστεριδης από την advance clinic (όταν είχα πάει εκεί μου είπαν ότι πουλάνε) 66€ 60ml και επιτέλους σχεδόν μετά από δυο εβδομάδες αναμονής μου έστειλαν Mail από farmacia Parati ότι το gel ντουταστεριδης που έχω παραγγείλει είναι έτοιμο 75€ 30ml
Σκέφτομαι να παίζω από 2-3 φορές την εβδομάδα χάπι φίνα
2 φορές τζελ φιναστεριδης και 2 φορές τζελ Ντούτας τις ημέρες του χαπιού πρωί βράδυ regaine και τις ημέρες των τζελ μόνο βράδυ
Αυτα τα ολιγά
Υ.γ. Ξέχασα να πω ότι για το τζελ ντουταστεριδης πλήρωσα κι έναν δερματολόγο εδώ αλλά 30€ για να μου υπογράψει την συνταγή
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lalakis

Active Member
Ξεκινησα gel finasteride 2.5% εδω κ 19 μερες.εχω βγαλει καποιες τριχες καποιο χνουδι σε γυμνους κροταφους. .υπαρχει μια κινητικοτητα που ειναι εμφανεις .θα ενημερωσω για την πορεια μου ξανα.απλα εχω την αισθηση οτι δουλευει καλα .ενημερωνω στην συνεχεια .βγαζω κ φωτο ωστε αν υπαρξει σημαντικο αποτελεσμα ν κοινοποιησω
 

lalakis

Active Member
Τζεορτζ το τζελ ντουταστεριδης το φτιαχνουν σε οποιοδηποτε φαρμακειο;επισης να ξερεις οτι τα καλα αποτελεσματα τουλαχιστον απο φινα να τα περιμενεις μετα το 6μηνο.εγω ειμαι 4μηνα με fimasteride gel, εχω τριχοπτωσγ εντονη τωρα,αλλα δν πανικοβαλομαι γιατι ξερω οτι ετσι δουλευει.το ιδιο θεμα στους 5μηνες ειχα οταν επαιρνα φινα σε χαπι και ειχα πανικοβληθει .αλλα μετα τον 6μηνα εβγαλα μαλλι απιστευτο
 

witcher

Well-Known Member
@lalakis Μπορείς να βάλεις κάποιες φωτογραφίες να δούμε την κατάσταση σου; Για να δούμε αν μπορεί να σου δώσει επανέκφυση η φίνα ή τζάμπα περιμένεις.
 

lalakis

Active Member
Witcher εισαι κανα δερμαρολογος; η ετσι εχεις την εμπειρια απο μονος σου;για να την χρησιμοποιω κ να ασχολουμαι χρονια με αυτα σημαινει οτι κατι εχω στο κςφαλι μου για να ελπιζω .δν ρωτησα καμια γνωμη απο κανεναν για το αν εχει περιθωρια το gel να με βελτιωσει.αν ημουν τελειος λαμπας δν θα ηλπιζα καν
 
Τελευταία επεξεργασία:

witcher

Well-Known Member
Witcher εισαι κανα δερμαρολογος; η ετσι εχεις την εμπειρια απο μονος σου;για να την χρησιμοποιω κ να ασχολουμαι χρονια με αυτα σημαινει οτι κατι εχω στο κςφαλι μου για να ελπιζω .δν ρωτησα καμια γνωμη απο κανεναν για το αν εχει περιθωρια το gel να με βελτιωσει.αν ημουν τελειος λαμπας δν θα ηλπιζα καν
Απλά αν αποδυναμωθούν πολύ οι τρίχες σου και γίνουν σχεδόν σαν χνούδι, τότε είναι δύσκολο να τις επαναφέρει ακόμα και η φίνα σε χάπι, πόσο μάλλον η τοπική της μορφή.
 

vayero

Member
Όχι δεν ασχολήθηκα παράγγειλα gel φιναστεριδης από την advance clinic (όταν είχα πάει εκεί μου είπαν ότι πουλάνε) 66€ 60ml και επιτέλους σχεδόν μετά από δυο εβδομάδες αναμονής μου έστειλαν Mail από farmacia Parati ότι το gel ντουταστεριδης που έχω παραγγείλει είναι έτοιμο 75€ 30ml
Σκέφτομαι να παίζω από 2-3 φορές την εβδομάδα χάπι φίνα
2 φορές τζελ φιναστεριδης και 2 φορές τζελ Ντούτας τις ημέρες του χαπιού πρωί βράδυ regaine και τις ημέρες των τζελ μόνο βράδυ
Αυτα τα ολιγά
Υ.γ. Ξέχασα να πω ότι για το τζελ ντουταστεριδης πλήρωσα κι έναν δερματολόγο εδώ αλλά 30€ για να μου υπογράψει την συνταγή
Πόσο καιρό διαρκούν τα 60ml gel fina και με τι χρήση καθημερινά; Έχει δοσομετρητή; Αντίστοιχα τα 30ml gel duta;
 

lalakis

Active Member
Τα καλα αποτελεσματα τωρα ειναι πιο εμφανη σε μενα.σε 8 μερες κλεινω 6 μηνο με finasteride gel.προσθεσα κ τοπικη duta απο fagron που πηρα σε φαρμακειο μια φορα την βδομαδα μετα απο ρολερ.μπορω ν βαλωκ φωτο τωρα με αποτελσματα.η θεραπεια με πιανει σιγα σιγα τωρα με εμφΝη αποτελεσματα οπως οταν ειχα ξεκινησει με το χαπι ,που πηρε 6 μηνες.φωτο θ βαλω σιγουρα να δουμε ποτε.ειμαο αισιοδοξος γιατι βλςπψ δυναμικη
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Τα καλα αποτελεσματα τωρα ειναι πιο εμφανη σε μενα.σε 8 μερες κλεινω 6 μηνο με finasteride gel.προσθεσα κ τοπικη duta απο fagron που πηρα σε φαρμακειο μια φορα την βδομαδα μετα απο ρολερ.μπορω ν βαλωκ φωτο τωρα με αποτελσματα.η θεραπεια με πιανει σιγα σιγα τωρα με εμφΝη αποτελεσματα οπως οταν ειχα ξεκινησει με το χαπι ,που πηρε 6 μηνες.φωτο θ βαλω σιγουρα να δουμε ποτε.ειμαο αισιοδοξος γιατι βλςπψ δυναμικη
Τι ηλικία έχεις φίλε μου αν επιτρεπέται;
 

grg19ggls

Member
Τα καλα αποτελεσματα τωρα ειναι πιο εμφανη σε μενα.σε 8 μερες κλεινω 6 μηνο με finasteride gel.προσθεσα κ τοπικη duta απο fagron που πηρα σε φαρμακειο μια φορα την βδομαδα μετα απο ρολερ.μπορω ν βαλωκ φωτο τωρα με αποτελσματα.η θεραπεια με πιανει σιγα σιγα τωρα με εμφΝη αποτελεσματα οπως οταν ειχα ξεκινησει με το χαπι ,που πηρε 6 μηνες.φωτο θ βαλω σιγουρα να δουμε ποτε.ειμαο αισιοδοξος γιατι βλςπψ δυναμικη
Τη duta σε τι concentration την πήρες?
Το προτόκολλο (duta once a week) στο έδωσε κάποιος γιατρός η από αυτά που διάβασες στο internet?
 

lalakis

Active Member
Ειναι αφρος με trichofoam .οχι χωρις συνταγογραφηση. Τους ειπα στο φαρμακειο τι θελω κ σ τι αναλογιες απο αυτα που πασαρει η fagron .το παραγγειλανε κ μου το φτιαξανε
 

Συνημμένα

  • 20210513_170806.jpg
    20210513_170806.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 29

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Ειναι αφρος με trichofoam .οχι χωρις συνταγογραφηση. Τους ειπα στο φαρμακειο τι θελω κ σ τι αναλογιες απο αυτα που πασαρει η fagron .το παραγγειλανε κ μου το φτιαξανε
Πώς σοτ φαινεται το Duta lalaki??
Τι τιμη το χρεωνουν αυτο;
Σκεφτομαι να το δοκιμασω.
 

lalakis

Active Member
36 ευρω κανει τωρσ οτθ αποτελεσμα κ να χει δν ξερω αν θα ναι απο αυτο η απτην finasteride gek
 

bobby

Well-Known Member
Τα καλα αποτελεσματα τωρα ειναι πιο εμφανη σε μενα.σε 8 μερες κλεινω 6 μηνο με finasteride gel.προσθεσα κ τοπικη duta απο fagron που πηρα σε φαρμακειο μια φορα την βδομαδα μετα απο ρολερ.μπορω ν βαλωκ φωτο τωρα με αποτελσματα.η θεραπεια με πιανει σιγα σιγα τωρα με εμφΝη αποτελεσματα οπως οταν ειχα ξεκινησει με το χαπι ,που πηρε 6 μηνες.φωτο θ βαλω σιγουρα να δουμε ποτε.ειμαο αισιοδοξος γιατι βλςπψ δυναμικη
Βάλε καμιά φώτο φίλε, ακούγεται ενδιαφέρον!
 

Kostas97

Well-Known Member
36 ευρω κανει τωρσ οτθ αποτελεσμα κ να χει δν ξερω αν θα ναι απο αυτο η απτην finasteride gek
Την τσιμπανε σε τιμη την ντουτα :D

Προσωπικα σκεφτομαι τι πλανο να ακολουθησω. Θα πεσει αρκετη μελετη με το που βρεθει ευκαιρια.
Δεν ξερω κατα ποσο η duta(ακομα και τοπικα) οταν εισερχεται στο συστημα ποσο μενει...
Δηλαδη αν σημερα παρεις ντουτα και αυριο φινα, τοπικα παντα, εισαι καλυμμενος;;
Ή η ντουτα παραμενει μεσα και φτιαχνεις ατομικη μπομπα που λεει και ο Vlafo :D

Οποιος εχει δοκιμασει Duta και φινα συνδιαστικα, καθε εμπειρια καλοδεχουμενη :D
 

grg19ggls

Member
Την τσιμπανε σε τιμη την ντουτα :D

Προσωπικα σκεφτομαι τι πλανο να ακολουθησω. Θα πεσει αρκετη μελετη με το που βρεθει ευκαιρια.
Δεν ξερω κατα ποσο η duta(ακομα και τοπικα) οταν εισερχεται στο συστημα ποσο μενει...
Δηλαδη αν σημερα παρεις ντουτα και αυριο φινα, τοπικα παντα, εισαι καλυμμενος;;
Ή η ντουτα παραμενει μεσα και φτιαχνεις ατομικη μπομπα που λεει και ο Vlafo :D

Οποιος εχει δοκιμασει Duta και φινα συνδιαστικα, καθε εμπειρια καλοδεχουμενη :D
Εγώ δοκιμάζω εδώ και 4 μήνες περίπου.
Φινα 1mg /day και duta τοπική κάποιες μέρες της εβδομάδας.
Έχω δοκιμάσει διάφορες συγκεντρώσεις από 0,025% Dutasteride - 3 φορές τη βδομάδα έως 0,1% 1 φορά τη βδομάδα.
Σίγουρα λειτουργεί σε κάποιο βαθμό. Αλλά επειδή δεν έχει δοκιμαστεί ευρέως δε ξέρουμε κατάλληλη συγκέντρωση και συχνότητα εφαρμογής.
Ο dr Mwamba στους ασθενείς του εφαρμόζει προτόκολλο Τοπικης Φίνας 0,025% EOD και Τοπικής Duta (once a week).
Ισχυρίζεται ότι το συγκεκριμένο προτόκολλο είναι safe. Επίσης πολλοί Ισπανοί γιατροί συνταγογραφούν Duta (Τοπική και Χάπι).
Πιστεύω ότι η Τοπική Duta έχει προοπτικές αλλά θα αργήσουμε μέχρι να ξέρουμε για το κατάλληλο Concentration, Vehicle κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπερα σε ολους στο forum.Ειμαι νεος στην ομαδα αν και σας ακολουθω 1 χρονο περιπου.Ξεκινησα μινοχ 1 φορα την μερα (βραδυ)και ρεβινονκεν 1 φορα το πρωι τον Αυγουστο 2020.Σιγουρα εχω δει διαφορα ειμαι τελειως καραφλος και καταφερα να αποκτησω καπου 200 τριχες κανονικες μεχρι τωρα και επισης εχω γεμισει χνουδι. Ξεκινησα επισεισ και το avodart τον φεβρουαριο 1 χαπι καθε 2 μερες αλλα οι παρενεργιες ειναι αρκετες οποτε αποφασισα να φιαξω ενα τοπικο διαλυμα με το avodart και αυτος ειναι ο λογος που γραφω το ποστ.Νομιζω πως η απαντηση στο διαλυμα που ψαχνουμε ειναι το DMSO. Ειναι ενα διαλυτικο παραγωγο του ξυλου απολυτα ασφαλες για ανθρωπινη χριση με αντιφλεγμονωδη
ιδιοτητες και το μεγαλο του ατου ειναι οτι διαπερναει πολυ ευκολα το δερμα και μεταφερει ολα τα συστατικα που του εχουμε προσθεσει εμεις μεσα του π.χ. avodart η φινα.(Υπαρχει σε πολλες κρεμες για τους πονους στην μεση).Τωρα το θεμα ειναι η δοσολογια γιατι το DMSO ειναι 100% απορροφησημο απο το δερμα μεσα σε 20 λεπτα.Αν καποιος εχει ασχοληθει περισοτερο με το θεμα ας κανει τον κοπο να ψαξει τις μαγικες του δυνατοτητες και να μας πει την γνωμη του.
 

sito

Active Member
Καλησπερα σε ολους στο forum.Ειμαι νεος στην ομαδα αν και σας ακολουθω 1 χρονο περιπου.Ξεκινησα μινοχ 1 φορα την μερα (βραδυ)και ρεβινονκεν 1 φορα το πρωι τον Αυγουστο 2020.Σιγουρα εχω δει διαφορα ειμαι τελειως καραφλος και καταφερα να αποκτησω καπου 200 τριχες κανονικες μεχρι τωρα και επισης εχω γεμισει χνουδι. Ξεκινησα επισεισ και το avodart τον φεβρουαριο 1 χαπι καθε 2 μερες αλλα οι παρενεργιες ειναι αρκετες οποτε αποφασισα να φιαξω ενα τοπικο διαλυμα με το avodart και αυτος ειναι ο λογος που γραφω το ποστ.Νομιζω πως η απαντηση στο διαλυμα που ψαχνουμε ειναι το DMSO. Ειναι ενα διαλυτικο παραγωγο του ξυλου απολυτα ασφαλες για ανθρωπινη χριση με αντιφλεγμονωδη
ιδιοτητες και το μεγαλο του ατου ειναι οτι διαπερναει πολυ ευκολα το δερμα και μεταφερει ολα τα συστατικα που του εχουμε προσθεσει εμεις μεσα του π.χ. avodart η φινα.(Υπαρχει σε πολλες κρεμες για τους πονους στην μεση).Τωρα το θεμα ειναι η δοσολογια γιατι το DMSO ειναι 100% απορροφησημο απο το δερμα μεσα σε 20 λεπτα.Αν καποιος εχει ασχοληθει περισοτερο με το θεμα ας κανει τον κοπο να ψαξει τις μαγικες του δυνατοτητες και να μας πει την γνωμη του.
Αν είναι να βάλεις φίνα ή ντούτα σε dmso για τοπική χρήση, δεν θα έχει και πολύ μεγάλη διαφορά από oral.
Σε διάφορα φορουμ, όσοι χρησιμοποιούν dmso για τοπικά, έχουν και τα αντιστοιχά sides.
Συνήθως χρησιμοποιείται για να διαλυθούν ουσίες που δεν διαλύονται εύκολα στο οινόπνευμα
 

Tasos150

New Member
Καλησπέρα παιδιά,

είμαι βετεράνος στην αντιμετώπιση της τριχόπτωσης, κυρίως αναγνώστης φόρουμ του εξωτερικού από τις αρχές της δεκαετίας του 2000. Μπαίνω μόνο και μόνο επειδή διάβασα αυτό το θέμα και δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ ιδιαίτερα λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά και επειδή το θέμα της τριχόπτωσης με έχει κουράσει πλέον στα 40 μου.

ΜΗΝ κάνετε το λάθος και φτιάξετε τοπικό διάλυμα φιναστερίδης ή ντουταστερίδης (ιδιαίτερα η δεύτερη). Δεν είναι μόνο η ανυπαρξία ερευνών που να τεκμηριώνουν την αποτελεσματικότητα τέτοιου διαλύματος (πέραν κάποιων περίεργων τύπων που εμφανίζονται ενίοτε σε φόρουμς του εξωτερικού και οι οποίοι δηλώνουν ότι το ξεκινούν και μετά από κάποιους μήνες το σταματάνε απογοητευμένοι και εξαφανίζονται απο τα φόρουμς ή πουλάνε δικές τους τέτοιες λοσιόν), δεν είναι ούτε καν τον ενδεχόμενο να υπάρχει αντίδραση φίνας/ντούτας με τα διαλύματα (πχ με την αλκοόλη) με αποτέλεσμα ακόμη και να γίνεται ζημιά στο τριχωτό της κεφαλής.

Το πιο επικίνδυνο είναι η περίπτωση επαφής φίνας ή ντούτας (ειδικά η δεύτερη) με έγκυο όπου και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ζημιάς στο έμβρυο. Στις κλινικές μελέτες της Merck σε πειραματόζωα που ήταν σε εγκυμοσύνη, η ντούτα προξένησε ζημιά (από βλάβες στα γεννητικά όργανα αλλά ακόμη και πιο σοβαρές τερατογενέσεις) στα έμβρυα. Προς απόδειξη των λεγομένων μου, μπορείτε να διαβάσετε εδω: https://www.rxlist.com/avodart-drug.htm#warnings

Δεν υπάρχει δικαιολογία ότι ''αφού δεν υπάρχει έγκυος στο σπίτι, μπορούμε να δοκιμάσουμε να φτιάξουμε τέτοιο διάλυμα''. Γιατί ένα διάλυμα με ντούτα/φίνα που χρησιμοποιείται καθημερινά και γίνεται μασάζ στο κεφάλι με τα χέρια, είναι φυσιολογικό να μεταφέρεται εκτός σπιτιού, είτε στο χώρο εργασίας, είτε στην καφετέρια που θα πάμε να κάτσουμε και θα πιάσουμε το ποτήρι, είτε στο λεωφορείο που θα μπούμε και θα πιαστούμε στην λαβή κλπ. Η πιθανότητα είναι μεν μικρή να γίνει η στραβή, αλλά δεν είναι αμελητέα, ιδιαίτερα όταν η χρήση αυτού του διαλύματος δεν γίνεται μόνο επί 1-2 μέρες προφανώς. Ακόμη πολλοί από μας ζούμε στο νοίκι και μπορεί οι μετέπειτα ένοικοι να ζουν σε ένα σπιτι όπου ο πρώην ένοικος έκανε χρήση τέτοιου διαλύματος και σκεφτείτε σε πόσα σημεία του σπιτιού αγγίζουμε. Μην ξεχνάτε ότι η ντούτα έχει μεγάλο χρόνο ημιζωής και αποδεδειγμένα εισέρχεται στον οργανισμό με την επαφή με το δέρμα, επομένως μπορεί να συμβεί και σε άλλους εκτός από εμάς. Σκεφτείτε όλα τα ενδεχόμενα.

Ως παλιός έχω δοκιμάσει τα πάντα στην τριχόπτωση, έχω ξεστραβωθεί στο διάβασμα σε φόρουμ του εξωτερικού επί χρόνια και σας λέω ότι η τοπική χρήση φίνας ή ντούτας δεν πρόκειται να έχει κάποιο αποτέλεσμα στην τριχόπτωση. ΔΕΝ παίζουμε με τις ζωές άλλων, λοιπόν, για να δοκιμάσουμε κάτι (που δεν πρόκειται να δουλέψει κιόλας), ακόμη και αν η τριχόπτωση μας έχει γίνει βάσανος.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 
Μπλουζα