Τριχόπτωση 3 χρόνια μετά την μεταμόσχευση

ntino77

New Member
Καλησπέρα σε όλους....
Γράφω 1η φορά στο forum για να μοιραστώ τον προβληματισμό μου και ψάχνοντας λύσεις.
Πριν απο μια τριετία έκανα μεταμόσχευση σε γνωστή κλινική της Αθήνας με ομολογουμένως εξαιρετικό αποτέλεσμα και είχα μείνει κατενθουσιασμένος.
Δυστυχώς τους τελευταίους 9-10 μήνες βρίσκομαι αντιμέτωπος με έντονη τριχόπτωση στην περιοχή της μεταμόσχευσης σε βαθμό που πλεόν έχει γίνει αντιληπτή οπτικά και σε άτομα του περιβάλλοντος μου.Όταν απευθύνθηκα στην κλινική μου είπαν οτι ενδεχομένως να είναι κάτι εποχιακό και μου πρότειναν τη θεραπεία prp .Όσο περνάει ο καιρός όμως παρά τα χρήματα που ξοδεύω σε prp το πρόβλημα παραμένει και επιδεινώνεται...Το ακόμα πο περίεργο είναι οτι στο crown που δεν έχω βάλει μοσχεύματα δεν έχω καμία αραίωση όλο αυτό το διάστημα. Απο την μεταμόσχευση έως και σήμερα χρησιμοποιώ καθμερινά μινοξιδίλη 5 % (προτιμώ το regain σε μορφή αφρού ώστε να έχω καλύτερο έλεγχο στην περιοχή που εφαρμόζω την μινοξιδίλη).Έχει αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχο πρόβλημα?Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει ,[ως μπορώ να το λύσω και που να απευθυνθώ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
απο το prp καταλαβαινουμε που εκανες, και ποσα δινεις καθε φορα. Δεν ειναι οτι δεν γντ να βοηθησει αλλα το πιο πιθανο ειναι οτι εβαλες μοσχευματα απο περιοχη οχι ασφαλη η οτι εχεις μοτιβο που επηρεαζει και την δοτρια. Σε αυτη τη βαση, εχεις μια μονο λυση κατ εμε και ειναι η φινα. Δικια σου επιλογη βεβαια.
 

ntino77

New Member
απο το prp καταλαβαινουμε που εκανες, και ποσα δινεις καθε φορα. Δεν ειναι οτι δεν γντ να βοηθησει αλλα το πιο πιθανο ειναι οτι εβαλες μοσχευματα απο περιοχη οχι ασφαλη η οτι εχεις μοτιβο που επηρεαζει και την δοτρια. Σε αυτη τη βαση, εχεις μια μονο λυση κατ εμε και ειναι η φινα. Δικια σου επιλογη βεβαια.
..Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Δεν είμαι διατεθειμένος να ρισκάρω με τις παρενέργειες της φίνα...Η δότρια μου ήταν και παραμένει εξαιρετικά πλούσια (απο ότι μου έχουν πει μου δίνει τη δυνατότητα τουλάχιστον για άλλες τρεις μεταμοσχεύσεις) ενώ η τριχόπτωση μου εξαρχής εντοπίζεται στο hairline....Η περιοχή του crown δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα έως τώρα και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα που θα μπορούσε να εξηγήσει την απώλεια μοσχευμάτων και αν υπάρχει ευθύνη της κλινικής ή όχι...Σκέφτομαι ακόμη και τη λύση νέας μεταμόσχευσης...
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φωτογραφίες πριν και μετά την μεταμόσχευση υπάρχουν?
Τι ηλικία είσαι?
Μήπως σου έπεσαν τα υπάρχων μαλλάκια και αραίωσες?
 

afanas#not

Active Member
Μήπως η μινοξιδίλη έχασε την ισχύ της και χάνεις μαλλιά-εξαρτώμενα που ειχες κερδίσει με τη χρήση της;
 

piros75

Well-Known Member
Είναι πολύ πιθανό να αραιώνουν τα όποια μαμά μαλλιά είχες γύρω από τα μεταμοσχευμένα. Άλλη περίπτωση, είναι αυτή που ανάφερε ο dim d, αλλά αν δεν δούμε φωτογραφία της περιοχής που πάρθηκαν τα μοσχεύματα δεν μπορούμε να το πούμε με σιγουριά. Αυτό που μπορούμε να πούμε με σιγουριά ωστόσο είναι ότι δύσκολο να σου πήραν σε μια σοβαρή κλινική, μαλλί από μη ασφαλή περιοχή της δότριας. όπου μη ασφαλής περιοχή, η περιοχή που μετά από κάποια χρόνια οι θύλακες θα νεκρώνονταν όπου και αν βρίσκονται.
 

dim d

Well-Known Member
Εχω δει δουλειες που το υψος ληψης φτανει σε επικινδυνα επιπεδα...Οπως και να εχει, οι φωτο θα ειναι πιο διαφωτιστικες σιγουρα.
 
Μπλουζα