Οριστική Κατάργηση του Nizoral/Fungoral ??

geobald

Member
Χτες πήγα στο φαρμακείο να αγοράσω το αγαπημένο μου σαμπουάν fungoral και ο φαρμακοποιός με ενημέρωσε ότι καταργήθηκε οριστικά, λόγω προβλημάτων στην σύνθεση του. Να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια για συντήρηση, καθώς είναι γνωστό οτι η κετοκοναζόλη είναι πολύ σημαντική σαν dht blocker (εξού και το συγκεκριμένο σαμπουάν χαρακτηρίζεται από πολλούς σαν απαραίτητο μέρος της big 3 αγωγής ).

Με ενημέρωσε ότι το μόνο σαμπουάν που περιέχει πλέον 2% κετοκοναζόλη είναι το neo-egmol μιας ελληνικής εταιρείας. Το πήρα γιατί δεν είχα εναλλακτική, αλλά μου έκανε εντύπωση πως ενα τόσο γνωστό σαμπουάν (fungoral-nizoral) που έχει χρησιμοποιηθεί από εκατομμύρια κόσμου για τόσα χρόνια, ξαφνικά χαρακτηρίζεται ακατάλληλο και καταργείται.

Έχει ακούσει κανείς κάτι σχετικό;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Που το βρισκουμε online?
Online αποκλυεται να το βρεις.
Εαν ψαξεις σε φαρμακεια σιγουρα καποιος θα εχει καβατζα και Fungoral.
Παντως εντυπωση μου κανει που σταματησε καθως και στις μυκητιασεις ειχε τον πρωτο λογο :O
 

ΛΕΣ

Active Member
Μενω Αγγλια το Nizoral υπαρχει μεχρι και στα σουπερ μαρκετ. Το Neo-egmol το ειχα χρησιμοποιησει στην Ελλαδα αλλα μου φανηκε οτι ξεραινει υπερβολικα το κεφαλι μου. Fungoral>Nizoral>Neo-Egmol για μενα. Τωρα οσον αφορα το αν σταματησε η προσφορα τους στην Ελλαδα δεν γνωριζω κατι.
 

Heat

Member
Παιδια απο αυτα τα σαμπουν που λετε που περιεχουν κετοκοζανολη

Εχετε δει διαφορα στην τριχοπτωση σας ?
Εχετε δει να σταμαει η τριχοπτωση δηλαδη να παραμενει σταθερη ?
Και αν ναι ποσο χρονικο διαστημα κανετε χρηση του προιοντος ?

Σε βιντεο του ο γιατρος κ.Αναστασακης στο youtube εξηγει οτι δεν υπαρχουν τετοιου ειδους σαμπουαν εναντια στην τριχοπτωση ( DHT blockers) που κανουν μαγικα κολπα, το οποιο συνεπαγεται οτι υπαρχουν μονο 2 θεραπειες οι οποιες ειναι εγκεκριμενες κατα τις τριχοπτωσης, η μινοξιδιλη και η φιναστεριδη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΛΕΣ

Active Member
Παιδεια απο αυτα τα σαμπουν που λετε που περιεχουν κετοκοζανολη

Εχετε δει διαφορα στην τριχοπτωση σας ?
Εχετε δει να σταμαει η τριχοπτωση δηλαδη να παραμενει σταθερη ?
Και αν ναι ποσο χρονικο διαστημα κανετε χρηση του προιοντος ?

Σε βιντεο του ο γιατρος κ.Αναστασακης στο youtube εξηγει οτι δεν υπαρχουν τετοιου ειδους σαμπουαν εναντια στην τριχοπτωση ( DHT blockers) που κανουν μαγικα κολπα, το οποιο συνεπαγεται οτι υπαρχουν μονο 2 θεραπειες οι οποιες ειναι εγκεκριμενες κατα τις τριχοπτωσης, η μινοξιδιλη και η φιναστεριδη.
Καθαρά βοηθητικό το σαμπουάν, δεν κάνει δουλειά μόνο του συνεπικουρεί τη μινοξιδιλη και τη φιναστεριδη. Και βοηθάει και ατόμα όπως εμένα που έχουν σδ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geobald

Member
Παιδια απο αυτα τα σαμπουν που λετε που περιεχουν κετοκοζανολη

Εχετε δει διαφορα στην τριχοπτωση σας ?
Εχετε δει να σταμαει η τριχοπτωση δηλαδη να παραμενει σταθερη ?
Και αν ναι ποσο χρονικο διαστημα κανετε χρηση του προιοντος ?

Σε βιντεο του ο γιατρος κ.Αναστασακης στο youtube εξηγει οτι δεν υπαρχουν τετοιου ειδους σαμπουαν εναντια στην τριχοπτωση ( DHT blockers) που κανουν μαγικα κολπα, το οποιο συνεπαγεται οτι υπαρχουν μονο 2 θεραπειες οι οποιες ειναι εγκεκριμενες κατα τις τριχοπτωσης, η μινοξιδιλη και η φιναστεριδη.

Σίγουρα κανένα σαμπουάν από μόνο του δεν κάνει θαύματα. Είναι ένα χρήσιμο εργαλείο όμως σε συνδυασμό με τις κύριες αγωγές. Η δε κετοκοζανόλη αποδεδειγμένα αποτελεί αναστολέα της διυδροτεστοστερόνης, συνεπώς μπορεί να βοηθήσει με την τριχόπτωση, όπως πιστεύω οτι εχει κανει και στην δικη μου περίπτωση.
 

Disco

Well-Known Member
Σίγουρα κανένα σαμπουάν από μόνο του δεν κάνει θαύματα. Είναι ένα χρήσιμο εργαλείο όμως σε συνδυασμό με τις κύριες αγωγές. Η δε κετοκοζανόλη αποδεδειγμένα αποτελεί αναστολέα της διυδροτεστοστερόνης, συνεπώς μπορεί να βοηθήσει με την τριχόπτωση, όπως πιστεύω οτι εχει κανει και στην δικη μου περίπτωση.
Όντως υπάρχουν έρευνες που λένε ότι βοηθάει η κετοκοναζολη στην τριχόπτωση αλλα θέλει μέτρο μεχρι 3 φορές την εβδομάδα. Πόσες φορές λουζεσαι με σαμπουάν κετο την εβδομάδα και ποση ώρα το αφήνεις?
 

geobald

Member
Όντως υπάρχουν έρευνες που λένε ότι βοηθάει η κετοκοναζολη στην τριχόπτωση αλλα θέλει μέτρο μεχρι 3 φορές την εβδομάδα. Πόσες φορές λουζεσαι με σαμπουάν κετο την εβδομάδα και ποση ώρα το αφήνεις?

Για συντήρηση το χρησιμοποιώ. Λούζομαι 1 φορα τις 10 ημέρες και το αφήνω 2-3 λεπτά να δράσει πριν το ξεπλύνω. Οι υπόλοιποι τι εμπειρίες έχετε απο το εν λόγω σαμπουαν;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Quarantine

Active Member
Εγώ το βρίσκω στο φαρμακείο το fungoral συνέχεια και αν θέλω κάτι οικονομικοτερο αγοράζω το botaderm που εχει περισσότερα ml και είναι και ποιο παχυρευστο. Το φουνγκοραλ είναι πολύ νερουλό και πέφτει ΠΟΛΥ. Επίσης μπορείς να αγοράσεις από Amazon,το νιζοραλ είναι best seller εκει.Εγω που κάνω και χρήση Μινοξιδιλης χρόνια τώρα, βάλω δεν βάλω Κετοκοναζολη ίδια είναι η κατάσταση, μάλλον μπούρδα είναι τα περί βοήθειας για να αγοράζουν οι απελπισμένοι.
 

Xristos87

Well-Known Member
Για συντήρηση το χρησιμοποιώ. Λούζομαι 1 φορα τις 10 ημέρες και το αφήνω 2-3 λεπτά να δράσει πριν το ξεπλύνω. Οι υπόλοιποι τι εμπειρίες έχετε απο το εν λόγω σαμπουαν;
το ιδιο κανω κ εγω.
Το ειχα ξεκινησει γιατι σαφως ειχα ξηροδερμια στο τριχωτο της κεφαλης αλλα ειχα κ κοκκινιλα με σμηγα στη μυτη. Πλεον εχει μεινει μονο η κοκκινιλα στη μυτη.
 

geobald

Member
Εγώ το βρίσκω στο φαρμακείο το fungoral συνέχεια και αν θέλω κάτι οικονομικοτερο αγοράζω το botaderm που εχει περισσότερα ml και είναι και ποιο παχυρευστο. Το φουνγκοραλ είναι πολύ νερουλό και πέφτει ΠΟΛΥ. Επίσης μπορείς να αγοράσεις από Amazon,το νιζοραλ είναι best seller εκει.Εγω που κάνω και χρήση Μινοξιδιλης χρόνια τώρα, βάλω δεν βάλω Κετοκοναζολη ίδια είναι η κατάσταση, μάλλον μπούρδα είναι τα περί βοήθειας για να αγοράζουν οι απελπισμένοι.

Καμία σχέση με "μπούρδα για απελπισμένους" η κετοκοζανολη. Υπάρχουν διάφορες έρευνες που επιβεβαιώνουν την δράση της έναντι στην dht, παραθέτω παράδειγμα:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306987703002640?via=ihub "In this paper, evidence is presented to support the hypothesis that ketoconazole 2% shampoo has a local disruption of the DHT pathway"
 
Μπλουζα