Μεταμόσχευση μαλλιών στα 21, AHC

Είμαι 21 ετών και εδώ και αρκετά χρόνια έχω τριχόπτωση, πλέον σε τέτοιο βαθμό ώστε να έχω μεγάλα κενά δίχως μαλλί. Παίρνω μονοξειδίλη πέντε χρόνια και πρόσφατα ξεκίνησα χρήση φιναστερίδης σε μορφή gel της AHC. Πριν την συγκεκριμένη κλινική, είχα επισκεφθεί και τον Αναστασάκη ο οποίος μου είπε ότι είμαι αρκετά μικρός για επέμβαση και πως δεν έχω καλή δότρια περιοχή. Αντίθετα, πριν την έναρξη των μέτρων της καραντίνας, πήγα στην AHC και μίλησα με την κυρία Αγιάντ η οποία εκτός των άλλων μου είπε ότι μπορώ χωρίς κανένα πρόβλημα και θα ήταν καλό να κάνω μεταμόσχευση και πως η δότρια περιοχή μου είναι αρκετά καλή! Μου επεσήμανε φυσικά ότι θα χρειαστεί στο μέλλον και δεύτερη μεταμόσχευση γιατί θα συνεχίσω να χάνω πολλά από τα μαλλιά μου έχουν μείνει, όμως τα θυλάκια που θα τοποθετηθούν με την επέμβαση δεν θα τα χάσω ποτέ! Θα ήθελα να μάθω και τη γνώμη πιο έμπειρων σε τέτοια θέματα καθώς δεν γνωρίζω και πολλά για τις μεταμοσχεύσεις. Υπάρχουν πιθανότητες να πετύχει μια τέτοια επέμβαση τώρα ή είμαι ακόμα αρκετά νέος; Η κλινική AHC είναι αξιόπιστη και θα έχω καλά και φυσικά αποτελέσματα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregkont13

Verified MM member
Καλησπέρα Φίλε μου,

Αρχικά κανένας δεν μπορεί να σου πει αν θα έχεις καλό αποτέλεσμα ή όχι όπου και να πας. Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να ανεβάσεις κάποιες φώτος με το πρόβλημα σου ώστε να δούμε τι κάλυψη χρειάζεσαι και πως γενικά είναι το κεφάλι σου. Επίσης πρέπει να μας πεις τι πλάνο σου πρότεινε η AHC, με ποσα grafts, σε ποιες περιοχές κλπ.

Εδώ να σου πω ότι η ερώτηση του αν μια κλινική είναι καλή ή όχι έχει διάφορες ερμηνίες. Μπορείς να ανατρέξεις στις μμ της συγκεκριμένης κλινικής στο φορουμ και να δεις αποτελεσματα μέσω τον οποιον μπορείς να κρίνεις αν αυτή η κλινικη σε ικανοποιει.

Τελος, η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι τεράστιο λάθος να κάνεις μμ στα 21 και όποιος στο πρότεινε έκανε λάθος. Θεωρώ ότι ο αναστασακής είχε δίκιο σε ότι σου είπε γιατί σε αυτή την ηλικία δεν μπορείς να χαράξεις ένα σωστό πλάνο για το μέλλον και ότι και να κάνεις θα είναι πιθανώς εφήμερο. Όσο για τη φίνα σε τζελ, πιστέυω ότι δεν θα σου προσφέρει πολλά. Αν θες να χαράξεις πλάνο πρέπει να την πάρεις σε χάπι, γνωρίζοντας τις πιθανές παρενέργιες της.

Θα έλεγα να βάλεις φωτογραφίες ώστε να κριθεί καλύτερα το πρόβλημα σου.
 

Georgie

Well-Known Member
Η κυρία Αγιαντ θελει τα λεφτα σου να ξέρεις. Εσυ θέλεις να λύσεις το προβλημα σου, αλλα πληρώνοντας τη κυρία Αγιαντ θα δημιουργήσεις μεγαλυτερο προβλημα στο κεφαλι σου,και η κυρία Αγιαντ θα σου λεει άλλο ποίημα τοτε . Η Advance εχει δώσει καλα αποτελέσματα όπως και άλλες κλινικές αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Δυστυχώς φίλε στην ηλικια που εισαι δεν ειναι για να ρισκάρεις, επειδή η αποτυχία θα ειναι παραπάνω απο σίγουρη . Ξεκινά θεραπειες εάν θες αλλα τη μεταμοσχευση να μη τη σκέφτεσαι καθόλου . Fair play του Αναστασάκη που σου ειπε την αλήθεια .
 

Georgie

Well-Known Member
Απο την αλλη βέβαια ξαναδιαβάζοντας το post, μου κανει εντύπωση που ο Αναστασάκης δε σου πρότεινε καπέλο laser που προτείνει σε άλλους, και δε το αναφέρεις ! Επίσης μου κανει εντύπωση που θυμάσαι και το ονομα της Αγιαντ! Το τρίτο με το ονοματεπώνυμο στο Nickname ειναι που με έβαλε σε σκέψεις να σου πω . Ανέβασε φωτογραφίες αλλιώς το post μυρίζει σοτο φοβάμαι φίλε . Μπορει να κάνω και λάθος .
 
Απο την αλλη βέβαια ξαναδιαβάζοντας το post, μου κανει εντύπωση που ο Αναστασάκης δε σου πρότεινε καπέλο laser που προτείνει σε άλλους, και δε το αναφέρεις ! Επίσης μου κανει εντύπωση που θυμάσαι και το ονομα της Αγιαντ! Το τρίτο με το ονοματεπώνυμο στο Nickname ειναι που με έβαλε σε σκέψεις να σου πω . Ανέβασε φωτογραφίες αλλιώς το post μυρίζει σοτο φοβάμαι φίλε . Μπορει να κάνω και λάθος .
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!! Ήταν δυστυχώς αυτό που φοβόμουν. Μου είχε προτείνει το καπέλο laser ο Αναστασάκης και μάλιστα το πήρα απλώς δεν είδα κανένα αποτέλεσμα οπότε δεν το θεώρησα τόσο σημαντικό για αναφορά. Άρα η μόνη λύση αυτή τη στιγμή είναι η συντήρηση;; Να χρησιμοποιώ τη φιναστεριδη και τη μινοξειδίλη; Αν και δεν βλέπω να σταματούν ιδιαίτερα την τριχόπτωση πια ... Δεν θα ήθελα να ανεβάσω φωτογραφίες αλλά η ιστορία είναι αληθινή απλώς δεν χρησιμοποίησα το πραγματικό μου όνομα.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!! Ήταν δυστυχώς αυτό που φοβόμουν. Μου είχε προτείνει το καπέλο laser ο Αναστασάκης και μάλιστα το πήρα απλώς δεν είδα κανένα αποτέλεσμα οπότε δεν το θεώρησα τόσο σημαντικό για αναφορά. Άρα η μόνη λύση αυτή τη στιγμή είναι η συντήρηση;; Να χρησιμοποιώ τη φιναστεριδη και τη μινοξειδίλη; Αν και δεν βλέπω να σταματούν ιδιαίτερα την τριχόπτωση πια ... Δεν θα ήθελα να ανεβάσω φωτογραφίες αλλά η ιστορία είναι αληθινή απλώς δεν χρησιμοποίησα το πραγματικό μου όνομα.
Απλώς ως τώρα καλύπτω τα κενά σημεία στο κεφάλι με kmax και θα με βόλευε μια μεταμόσχευση τούτη τη στιγμή ώστε να μην ήταν και ευκόλως παρατηρήσιμη, και πάλι όμως ευχαριστώ για την βοήθεια!!!
 

Georgie

Well-Known Member
Οχι φίλε εχει αξία η αναφορά και μεγάλη ! Τα λεφτα σου πήρε και ο Αναστασάκης και σου πούλησε ελπίδα .
Αυτο που κανουν οι περισσότεροι δηλαδή .
Εν παση περίπτωση εισαι αρκετά μικρός για μεταμοσχευση .
 
Καλησπέρα Φίλε μου,

Αρχικά κανένας δεν μπορεί να σου πει αν θα έχεις καλό αποτέλεσμα ή όχι όπου και να πας. Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να ανεβάσεις κάποιες φώτος με το πρόβλημα σου ώστε να δούμε τι κάλυψη χρειάζεσαι και πως γενικά είναι το κεφάλι σου. Επίσης πρέπει να μας πεις τι πλάνο σου πρότεινε η AHC, με ποσα grafts, σε ποιες περιοχές κλπ.

Εδώ να σου πω ότι η ερώτηση του αν μια κλινική είναι καλή ή όχι έχει διάφορες ερμηνίες. Μπορείς να ανατρέξεις στις μμ της συγκεκριμένης κλινικής στο φορουμ και να δεις αποτελεσματα μέσω τον οποιον μπορείς να κρίνεις αν αυτή η κλινικη σε ικανοποιει.

Τελος, η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι τεράστιο λάθος να κάνεις μμ στα 21 και όποιος στο πρότεινε έκανε λάθος. Θεωρώ ότι ο αναστασακής είχε δίκιο σε ότι σου είπε γιατί σε αυτή την ηλικία δεν μπορείς να χαράξεις ένα σωστό πλάνο για το μέλλον και ότι και να κάνεις θα είναι πιθανώς εφήμερο. Όσο για τη φίνα σε τζελ, πιστέυω ότι δεν θα σου προσφέρει πολλά. Αν θες να χαράξεις πλάνο πρέπει να την πάρεις σε χάπι, γνωρίζοντας τις πιθανές παρενέργιες της.

Θα έλεγα να βάλεις φωτογραφίες ώστε να κριθεί καλύτερα το πρόβλημα σου.
Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Ίσως επανέλθω με φωτογραφίες!
 

spi

Well-Known Member
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπεις για μεταμόσχευση τώρα. Χαμένος χρόνος χαμένα λεφτά και χαμένα grafts που ίσως σου φανούν πολύτιμα σε 10 χρόνια. Εγκληματικο που σου πρότειναν να μπεις για μμ έγκληματικο να σου πουλάνε φρούδες ελπίδες και ματζουνια. Ανέβασε φωτογραφίες
 
Μπλουζα