Ερώτηση για Θεραπεία με Φιναστερίδη / Ντουταστερίδη

bgeo88

New Member
Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος και θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθεια σας. Είμαι 34 και εμφάνισα μεγάλη (rapid) αραίωση κυρίως στον αριστερό κρόταφο (που προχωράει προς το κέντρο) μέσα σε διάστημα 3-4 εβδομάδων (το σχήμα της αραίωσης παραπέμπει σε ΑΑ). Επισκέφθηκα δερματολόγο ο οποίος μου είπε ότι δεν έχω τίποτα αλλά μου έδωσε μινοξιδίλη (ούτε καν με εξέτασε χαχα). Επίσης, τους τελευταίους 4-5 μήνες έχω αυξημένη τριχοφυία στο σώμα (ίσως να οφείλεται και στην κορτιζόνη που έπαιρνα για μεγάλο χρονικό διάστημα, περίπου 1.5 χρόνο). Τα συμπώματα έντονης αραίωσης παρατηρήθηκαν περίπου 2 μήνες μετά την σταδιακή διακοπή (tapering) της κορτιζόνης. Έχω κάνει πλήρη ορμονικό έλεγχο (θα δώσω φωτογραφίες σε pm) και οι DHT και TESTO είναι σε χαμηλά/κανονικά πλάισια (έχω αυξημένη προλακτίνη)., ενώ λόγω εντονότατου στρες, έχω μεγάλα σκαμπανεβάσματα στις τιμές της κορτιζόλης. Σε ερώτηση μου σε ενδοκρινολόγο μου είπε ότι όλα αυτά οφείλονται σε έντονο στρες και όχι σε ΑΑ. θα ήθελα αν είναι δυνατό, να επικοινωνήσουν μαζί μου μέσω προσωπικού μηνύματος τα έμπειρα μέλη του φόρουμ. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε και καλωσόρισες στο φόρουμ.
Αν θες βάλε καταρχήν κάποιες φωτογραφίες να καταλάβουμε τι συμβαίνει, αν και όπως το περιγράφεις μυρίζει ΑΑ καραμπινάτη η οποία πιθανόν να ενεργοποιήθηκε στα ορμονικά κύματα που κάνει η αλωπεκία κυρίως σε αυτές τις ηλικίες 30-35.
Μαλλιά και να χάσεις από το άγχος, άμα δεν έχεις ΑΑ, θα επανέλθουν αργότερα, άρα αυτό δε το θεωρώ σοβαρή αιτία ότι και να λένε.
 

witcher

Well-Known Member
Φίλε δεν χρειάζεται να έχεις υψηλή τεστο/dht για να έχεις ΑΑ, αρκεί να έχεις κληρονομήσει τους υποδοχείς που καταστρέφουν τα τριχοθυλάκια στο τριχωτό. Αυτό θα στο πει ένας σοβαρός γιατρός έπειτα από εξέταση από μικροσκόπιο, αλλά αν έχει προχωρήσει κιόλας φαίνεται και με το μάτι.
 

bgeo88

New Member
Φίλε δεν χρειάζεται να έχεις υψηλή τεστο/dht για να έχεις ΑΑ, αρκεί να έχεις κληρονομήσει τους υποδοχείς που καταστρέφουν τα τριχοθυλάκια στο τριχωτό. Αυτό θα στο πει ένας σοβαρός γιατρός έπειτα από εξέταση από μικροσκόπιο, αλλά αν έχει προχωρήσει κιόλας φαίνεται και με το μάτι.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε μου. Το θέμα είναι ότι πήγα σε 2 γιατρούς τον τελευταίο μήνα και κανένας δε με εξέτασε με μικροσκόπιο. Δεν είχαν καν όρεξη να ασχοληθούν, αλλά το 50αρι μια χαρά το καβάτζωσαν χαχα.
 
Μπλουζα