Ερωτήσεις σχετικά με μελλοντική μεταμόσχευση

Καλησπέρα παιδιά είμαι 19 χρόνων και εδω και μάλλον 2 χρόνια έχουν αρχίσει να μου αραιώνουν τα μαλλιά (diffuse thinning, και σε εμφανές βαθμό σε βάθος 2 χρόνων receding). Παρ'ολα αυτά γνωρίζω οτι χωρίς τη χρήση φιναστεριδης προοριζομαι -στην καλύτερη- για Norwood 6, γι'αυτο λοιπόν έχω αρχίσει ήδη να σκέφτομαι τη μελλοντική μμ. Η ερώτηση μου είναι αν είναι δυνατόν να καλυφθεί ένα μεγάλο norwood(6-7) με ακόμη και 3 μμ σε βάθος χρόνου χρησιμοποιώντας ακόμη και τρίχες απο το μούσι και το στήθος (απ'αυτές τουλάχιστον έχω μπόλικες). Προφανώς και όχι με τέλεια πυκνότητα, αλλά με μια μέτρια πυκνότητα που να δίνει όμως κάλυψη, ακόμη κι αν σε περίπτωση nw7 χρειαστεί να μείνει κενό το crown και απλά να μαζευτεί λίγο γύρω γύρω το μπιφτέκι(αυτό δε θα με πείραζε αφού πιστεύω ότι είναι πιο ανεκτό να είσαι άδειος πίσω παρά μπροστά και στη μέση). Με βάση τις τωρινές οικονομικες δυνατότητες μου βέβαια δε θα μπορέσω να πάω στους κορυφαίους όπως οι erdogan, lorenzo, rahal κλπ, αλλα μόνο σε κάποιον στην Κωνσταντινούπολη όπως ο Cinik, τουλάχιστον για την πρώτη συνεδρία, αν στο μεσοδιάστημα μέχρι τη δεύτερη εκπληρώσω τους στόχους μου επαγγελματικά τότε ελπίζω να μπορέσω να πάω σε κάποιον από τους κατά τεκμήριο κορυφαίους για το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα. Μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να προσέχω κατά την αναζήτηση κλινικής; Για μέθοδο, αποφυγή shock loss και ο,τι αλλο είναι απαραίτητο; Επίσης αν έχετε να μου δώσετε καμία συμβουλή για το πως να το αντιμετωπίσω όλο αυτό ψυχολογικά σε αυτήν την ηλικία σε περίπτωση που είχατε και σεις επιθετική τριχόπτωση σε τοσο μικρή ηλικία, θα το εκτιμούσα πραγματικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spi

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε. Πρώτον είσαι πάρα πολύ μικρός για να μπεις στο λούκι και δυστυχώς δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί η τριχόπτωση στο μέλλον. Δεύτερον πρέπει να ανεβάσεις φωτογραφίες για να μπορέσουμε να σου πουμε κάποια γνώμη από όλο το κεφάλι
 

kk20

Member
Φίλε έχω να γράψω πολύ καιρό στο φόρουμ αλλά μπήκα για να γράψω ειδικά για σένα. Και αυτό επειδή είσαι πολύ μικρός (όπως ήμουν και εγώ όταν έχασα τα μαλλιά μου) και κυρίως, επειδή βλέπω ότι σε απασχολεί πολύ το πράγμα στο ψυχολογικό κομάτι.

Θα μείνω κυρίως σε αυτό που είπες: "φοβάμαι μη μείνω καραφλός πριν τη σχολή και κυρίως πριν παντρευτώ"

Θα σου πρότεινα λοιπόν, να ξεχάσεις τέτοιες σκέψεις και να ζήσεις τα πιο ωραία σου χρόνια όσο πιο ανέμελα γίνεται. Δεν γίνεται να το λες αυτό. Δεν έχεις δει καράφλες με πανέμορφες κοπέλες? και να καραφλιάσεις τι έγινε??

Όλους μας απασχολεί, και μένα με απασχολεί αλλά μην κάνεις το λάθος που έκανα, να θεωρήσεις ότι είναι σοβαρό πρόβλημα για την ζωή σου, ΔΙότι φίλε δεν είναι. Μπορεί το άλλο φύλο να μην γυρίζει τόσο εύκολα στο δρόμο να σε κοιτάξει αν καραφλιάσεις τελείως, αλλά πίστεψέ με όταν βάλεις κάποια στο μάτι και ασχοληθείς οι πιθανότητες σου πάντα θα είναι εκεί και θα το δεις. Μην τα λες αυτά.

Οι μεταμοσχεύσεις προχωράνε και εξελίσσονται, βλέπω το ψάχνεις και ήδη ξέρεις κάποια πράγματα. Αν δεν ανήκεις σε κάποια κατηγορία τραγικής δότριας όντως θα μπορέσεις να σουλουπώσεις την κατάσταση και είναι γενικά όπως τα λές. Να περιμένεις όμως να σου φύγουν αρκετά μαλλιά, μην επέμβεις νέος σε diffuse περιοχή και κυρίως μην κινηθείς με πανικό.

Και κυρίως απόλαυσε τα ωραία σου τα χρόνια!!! Είμαστε το τυχερό φύλο διότι το άλλο, το όμορφο φύλο γοητεύεται με το χιούμορ και τη διάθεση και όχι με τους κόλους και τα βυζιά που σκαλώνουμε εμείς, εκμεταλλέυσου το!!
 

Mak39

Member
Θα συμφωνήσω εν μέρη με τον φίλο παραπάνω να ζήσεις τα πολύ όμορφα χρόνια σου ανέμελα και να τα χαρείς όσο μπορεις. Κανένας σοβαρός γιατρός δεν θα σε αναλάβει σε αυτή την ηλικία γι αυτό πρόσεχε πολύ τις κινήσεις σου. Το μέλλον σου ανήκει καθώς οι μεταμοσχεύσεις θα εξελιχθούν και εξελίσσονται. Διάβασε το φόρουμ και να ενημερώσεσαι για τις εξελίξεις. Η γνώση είναι δύναμη που θα πρέπει να τη χρησιμοποιήσεις σωστα στο μέλλον.
 
Καλησπέρα φίλε. Πρώτον είσαι πάρα πολύ μικρός για να μπεις στο λούκι και δυστυχώς δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί η τριχόπτωση στο μέλλον. Δεύτερον πρέπει να ανεβάσεις φωτογραφίες για να μπορέσουμε να σου πουμε κάποια γνώμη από όλο το κεφάλι
Κατ'αρχας ευχαριστώ για την απάντηση,
Παρα πολύ μικρός είμαι, στο λούκι (ή μάλλον, για να περιγράψω την κατάσταση καλύτερα, στη λούπα) όμως δυστυχώς έχω μπει και για τα καλά. Επισυνάπτω και φωτογραφία με το πως ήταν τα μαλλιά μου το καλοκαίρι που κουρεύτηκα πάνω με τη μηχανή για να δω τη ζημιά είχε γίνει. Τώρα βέβαια σίγουρα έχει προχωρήσει κι αλλο αν και το μαλλί μου έχει μακρύνει και καλύπτεται η αραίωση οπότε δεν έχει νόημα να βγάλω φωτογραφία απο το πως είμαι τώρα. Τη Δευτέρα θα παω και σε έναν δερματολόγο να δω τι θα μου πει. Είχα πάει και σε έναν καραγκιόζη το καλοκαίρι που αντί να με εξετάσει, να μου γράφει αιματολογικά κλπ απλά μου τράβηξε δυο φορές μια τουφα είδε οτι δεν έπεσε και μου είπε δεν έχεις τίποτα και μου έγραψε μια placebo αλοιφή που δεν είχε σχέση με την τριχόπτωση την οποία δεν πήρα αφότου το κατάλαβα
 
Φίλε έχω να γράψω πολύ καιρό στο φόρουμ αλλά μπήκα για να γράψω ειδικά για σένα. Και αυτό επειδή είσαι πολύ μικρός (όπως ήμουν και εγώ όταν έχασα τα μαλλιά μου) και κυρίως, επειδή βλέπω ότι σε απασχολεί πολύ το πράγμα στο ψυχολογικό κομάτι.

Θα μείνω κυρίως σε αυτό που είπες: "φοβάμαι μη μείνω καραφλός πριν τη σχολή και κυρίως πριν παντρευτώ"

Θα σου πρότεινα λοιπόν, να ξεχάσεις τέτοιες σκέψεις και να ζήσεις τα πιο ωραία σου χρόνια όσο πιο ανέμελα γίνεται. Δεν γίνεται να το λες αυτό. Δεν έχεις δει καράφλες με πανέμορφες κοπέλες? και να καραφλιάσεις τι έγινε??

Όλους μας απασχολεί, και μένα με απασχολεί αλλά μην κάνεις το λάθος που έκανα, να θεωρήσεις ότι είναι σοβαρό πρόβλημα για την ζωή σου, ΔΙότι φίλε δεν είναι. Μπορεί το άλλο φύλο να μην γυρίζει τόσο εύκολα στο δρόμο να σε κοιτάξει αν καραφλιάσεις τελείως, αλλά πίστεψέ με όταν βάλεις κάποια στο μάτι και ασχοληθείς οι πιθανότητες σου πάντα θα είναι εκεί και θα το δεις. Μην τα λες αυτά.

Οι μεταμοσχεύσεις προχωράνε και εξελίσσονται, βλέπω το ψάχνεις και ήδη ξέρεις κάποια πράγματα. Αν δεν ανήκεις σε κάποια κατηγορία τραγικής δότριας όντως θα μπορέσεις να σουλουπώσεις την κατάσταση και είναι γενικά όπως τα λές. Να περιμένεις όμως να σου φύγουν αρκετά μαλλιά, μην επέμβεις νέος σε diffuse περιοχή και κυρίως μην κινηθείς με πανικό.

Και κυρίως απόλαυσε τα ωραία σου τα χρόνια!!! Είμαστε το τυχερό φύλο διότι το άλλο, το όμορφο φύλο γοητεύεται με το χιούμορ και τη διάθεση και όχι με τους κόλους και τα βυζιά που σκαλώνουμε εμείς, εκμεταλλέυσου το!!
Ευχαριστώ για την απάντηση,
Δεν είναι οτι θεωρώ τοσο τραγικό να μου πέσουν τα μαλλιά γενικά, το θεωρώ όμως τραγικό να μου πέσουν σε αυτήν την ηλικία τώρα που άρχισα να είμαι φέτος σεξουαλικά ενεργός και εμφανισιακά στα καλύτερα μου. Αν το πάθαινα στα 30 πραγματικά δε θα με ενοιαζε. Καραφλους με ωραίες κοπέλες έχω δει, κανένα όμως στην ηλικία μου.
Δηλαδή για να επέμβω με μμ πρέπει να είμαι τελείως άδειος; Δεν μπορώ στα 21-22 να κάνω την πρώτη και μετά σταδιακά και οσο προχωράει η αραίωση τις υπόλοιπες συνεδρίες αν χρειαστούν; Φυσικά και δεν πρόκειται να κινηθώ με πανικό και φυσικά θα το ψάξω διεξοδικά πριν το κάνω, ότε και αν το κάνω. Μέχρι τότε ελπίζω να υπάρχει και κάποια καλύτερη τεχνολογία αν και δεν το βλέπω, πέρα απο την κλωνοποίηση θυλακων που θα αργήσει και όταν βγει στη αγορά θα ναι πανάκριβη..
 
Θα συμφωνήσω εν μέρη με τον φίλο παραπάνω να ζήσεις τα πολύ όμορφα χρόνια σου ανέμελα και να τα χαρείς όσο μπορεις. Κανένας σοβαρός γιατρός δεν θα σε αναλάβει σε αυτή την ηλικία γι αυτό πρόσεχε πολύ τις κινήσεις σου. Το μέλλον σου ανήκει καθώς οι μεταμοσχεύσεις θα εξελιχθούν και εξελίσσονται. Διάβασε το φόρουμ και να ενημερώσεσαι για τις εξελίξεις. Η γνώση είναι δύναμη που θα πρέπει να τη χρησιμοποιήσεις σωστα στο μέλλον.
Το μέλλον δε ξέρω αν θα μου ανήκει, γιατί χωρίς φιναστεριδη θα τη χρειαστώ σε καμία τριετία την επέμβαση.. Όπως και να χει ευχαριστώ για την απάντηση
 
περιμενα να εισαι πολυ χαλια ετσι οπως το περιεγραφες.
Μεσα σε ενα χρόνο έγινα ετσι, τώρα απο το καλοκαίρι που είναι η φωτογραφία έχει χειροτερέψει αλλα οκ καλύπτεται η αραίωση. Το μέλλον με φοβίζει όμως όχι το παρόν, και το τι μπορώ να κάνω
 

spi

Well-Known Member
Από την φωτογραφία που έχεις βάλει (μάλλον δεν είναι και η καλύτερη) δεν φαίνεται σαν ένα πρόβλημα τόσο τραγικό όσο το περιγράφεις. Σίγουρα υπάρχει αραίωση αλλά πίστεψέ με στην ηλικία σου είχα χειρότερο προβλημα στους κροτάφους. Αυτό που λες λοιπόν για σεξουαλικότητα κλπ δεν ισχύει. Χωρίς να το παίζω γκόμενος πίστεψέ με και με αρκετές γυναίκες πήγα και όμορφες ήταν και παντρεύτηκα οπότε δεν παίζει ρόλο τόσο το μαλλί όσο η προσωπικότητα και η αυτοπεποίθηση. Βγάλε από το μυαλό σου τα στερεότυπα που νομίζεις ότι έχουν οι γυναίκες. Τώρα θα με ρωτήσεις εσύ γιατί προχωρησες σε μμ; Αυτό έχει να κάνει με το πώς βλέπω εγώ τον εαυτό μου και όχι οι άλλοι. Ακόμα και στο πιο χαλια σημείο μου πριν την μμ είχα πέραση χωρίς να είμαι και κανενας κούκλος. Σκέψου μόνο θετικά τίποτα άλλο.
Για μμ είναι πάρα πάρα πολύ νωρίς και όπως είπαν και πιο πάνω οποίος σε δεχτεί είναι εγκληματιας
 
Από την φωτογραφία που έχεις βάλει (μάλλον δεν είναι και η καλύτερη) δεν φαίνεται σαν ένα πρόβλημα τόσο τραγικό όσο το περιγράφεις. Σίγουρα υπάρχει αραίωση αλλά πίστεψέ με στην ηλικία σου είχα χειρότερο προβλημα στους κροτάφους. Αυτό που λες λοιπόν για σεξουαλικότητα κλπ δεν ισχύει. Χωρίς να το παίζω γκόμενος πίστεψέ με και με αρκετές γυναίκες πήγα και όμορφες ήταν και παντρεύτηκα οπότε δεν παίζει ρόλο τόσο το μαλλί όσο η προσωπικότητα και η αυτοπεποίθηση. Βγάλε από το μυαλό σου τα στερεότυπα που νομίζεις ότι έχουν οι γυναίκες. Τώρα θα με ρωτήσεις εσύ γιατί προχωρησες σε μμ; Αυτό έχει να κάνει με το πώς βλέπω εγώ τον εαυτό μου και όχι οι άλλοι. Ακόμα και στο πιο χαλια σημείο μου πριν την μμ είχα πέραση χωρίς να είμαι και κανενας κούκλος. Σκέψου μόνο θετικά τίποτα άλλο.
Για μμ είναι πάρα πάρα πολύ νωρίς και όπως είπαν και πιο πάνω οποίος σε δεχτεί είναι εγκληματιας
Ναι όπως είπα και πιο πάνω, δε θέλω να κάνω τώρα μμ, αλλά όταν αδειάσω κι άλλο. Αλλά μάλλον το βέλτιστο θα ήταν να αδειάσω τελείως και μετά να προχωρήσω. Τι nw ήσουν όταν έκανες τη μμ αν επιτρέπεται;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spi

Well-Known Member
Ήμουν nw νομίζω 5αρι (η αλήθεια είναι πως δεν τα πάω καλά με nw). Δες αν θες το νήμα μου στις μεταμοσχεύσεις.εδω 35 μέρες έχει που την εκανα
 
Μπλουζα