Είναι η τσουκνίδα (Stinging nettle) DHT Blocker?

vag25

Well-Known Member
fotisI είπε:
Mengoni είπε:
Χρησιμοποιεί κάποιος αυτή την περίοδο τσουκνίδα;;; Και αν ναι υπάρχουν αποτελέσματα;

Βαζω, εγώ αλλά δεν είμαι τόσο τακτικός. Όταν βαζω συχνά βλέπω ότι πυκνώνουν.
Το μόνο που δουλεύει είναι το φρέσκο τσάι τσουκνίδας και πόσιμο και με εκχυση τοπικά. Για μένα ότι πάρεις έτοιμο δεν κάνει τίποτα, ίσως γιατί τα ενεργά συστατικά δεν κρατάνε σε τυποποιημένο προιον...
Σύντομα περιμένω εναν παρασκευαστή τσαγιού για να κάνω εύκολα την διαδικασία συνέχεια...

To βαζεις σαν ξεβγαλμα μετα απο το μπανιο?
Βλεπεις διαφορα και στην φαγουρα? αν εχεις.

Κανει και ποσιμο δουλεια?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

fotisI

Member
vag25 είπε:
fotisI είπε:
Mengoni είπε:
Χρησιμοποιεί κάποιος αυτή την περίοδο τσουκνίδα;;; Και αν ναι υπάρχουν αποτελέσματα;

Βαζω, εγώ αλλά δεν είμαι τόσο τακτικός. Όταν βαζω συχνά βλέπω ότι πυκνώνουν.
Το μόνο που δουλεύει είναι το φρέσκο τσάι τσουκνίδας και πόσιμο και με εκχυση τοπικά. Για μένα ότι πάρεις έτοιμο δεν κάνει τίποτα, ίσως γιατί τα ενεργά συστατικά δεν κρατάνε σε τυποποιημένο προιον...
Σύντομα περιμένω εναν παρασκευαστή τσαγιού για να κάνω εύκολα την διαδικασία συνέχεια...

To βαζεις σαν ξεβγαλμα μετα απο το μπανιο?
Βλεπεις διαφορα και στην φαγουρα? αν εχεις.

Κανει και ποσιμο δουλεια?

οχι σαν ξεβγαλμα, απλα μόλις στεγνώσουν τα βρέχω με την τσουκνίδα μέχρι και την ρίζα.
Ναί όταν βάζω τα μαλιά τα αισθάνομαι να μένουν χωρίς φαγούρα και για πολύ περισσότερο.
Δεν έχω δοκιμάσει μόνο το ένα από τα 2 οπότε δεν ξέρω.
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Ψαχνοντας στο net οι μισοι λενε οτι η τσουκνιδα ειναι dht blocker και οι αλλοι μισοι οτι ανεβαζει τη dht. Γνωριζει κανεις τι παιζει??

Για οσους βαζουν, απλα κανετε τσαι τσουκνιδας και το χυνετε στο κεφαλι σας μετα το μπανιο??

Εχετε να προτεινετε καποιο αλλο φυσικο dht blocker??
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Μετα απο παρακολουθηση του θεματος, εκανα και εγω μια ερευνα για την τσουκνιδα μιας και ψαχνω φυτικα μπλοκερς και βρηκα ότι κατα γενικη ομολογια οτι ειναι καλη η ριζα της τσουκνίδας αλλα και τα φύλλα, για την υπερπλασία του προστάτη και για την υγεια του ουροποιητικού αναμεσα σε παρα πολλες ευεργητικες ιδιοτητες της οπως υψηλη περιεκτικοτητα σιδηρου, μαγνησιου και βιταμινης c θεωρειται δε κατάλληλη για ολες τις παθησεις (πανάκια) κατα τους αρχαιους ημών προγόνους, οπότε αφού κανει καλο στον προστατη οπως και η σημερινη ιατρική παραδεχεται, ειναι δυνατον να ανεβάσει την παραγώμενη dht? Οχι. Θεωρητικα απο οσα ξερω η dht κανει κακο στον προστατη .Για τα μαλλιά χρησιμοποιειται με επιτυχια στην τριχοπτωση αλλα και στην παχυνση της τριχας(σας θυμιζει κατι?)
Βρηκα τα εξης προιοντα:
1. καψούλες της arkopharma (γαλλικη εταιρεία με καλες προδιαγραφες) σκετη τσουκνίδα ποσα mg δεν αναφερει εχω διαβασει ομως οτι χρειαζεται πανω απο 250 την ημερα για την τριχοπτωση κοστος περιπου 8 ευρω απο σκρουτζ
2. καψουλες και παλι, terranova (england) nettleroot εχει μαζι και αλλα φυτικα εκχυλισματα οπως βρωμης αλλα και μαγνησιο ολα σε υψηλα ποσοστα και θεωρητικα ιδανικά για μπλοκερς η τιμη του 15 ευρω φυσικα σκρουτζ , παρουσιαζεται δε ως συμπληρωμα γιατον προστατη και αυτο,,,τι συμπτωση.
3. ελαιο βιολογικο τσουκνιδα 100ml herbstore (Elladara) απο τα πιέρεια όρη κοστος 8 ευρω αλλα και μειγμα ελαιων ετοιμο για εφαρμογη τσουκνιδα, δεντρολιβανο και δαφνη 200ml στα 9 ευρω( συμφερει)
4. Απο τα μοναστηριακα βρηκα σαμπουαν τσουκνιδα και δεντρολιβανο στα 7,5 ευρω
εγω θα ξεκινησω με τις καψουλες 1. και ισως δοκιμασω και το λαδι για μασαζ, σαμπουαν προς το παρών εχω και ελπιζω σε βαθος τριων μηνων να εχω καλα μαντατα για την τριχόπτωση μου
καλη συνεχεια στο θεμα θα το παρακολουθω
 

anime

Member
Γενικά παιδιά πιστεύετε καλύτερη απορρόφηση έχουμε με το λάδι ή με το βάμμα; Επίσης το λάδι που λες νικολας νικ φαίνεται καλό αν εντόπισα το ίδιο αλλά έχει και άλλα συστατικά μέσα.. είναι σίγουρο πως όλα αυτά συνεργάζονται μεταξύ τους;
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Γενικά παιδιά πιστεύετε καλύτερη απορρόφηση έχουμε με το λάδι ή με το βάμμα; Επίσης το λάδι που λες νικολας νικ φαίνεται καλό αν εντόπισα το ίδιο αλλά έχει και άλλα συστατικά μέσα.. είναι σίγουρο πως όλα αυτά συνεργάζονται μεταξύ τους;
Αν είναι σίγουρο οτι συνεργάζονται, αυτό που θεωρώ δεδομένο ειναι οτι ολα ξεχωριστά, αποδεδειγμένα, κάνουν καλό και για το λόγο αυτο χρησιμοποιούνται εδω και πολλα χρονια απο τη βιομηχανία καλυντικών και συμπληρωματων διατροφής, οσον αφορά στα προβλήματα των μαλλιών, όμως για να σταματήσουν την τριχόπτωση τελείως το θεωρω κομματάκι δυσκολο, οπότε ας το χρησιμοποιήσουμε επικουρικά μιας και αρκετός κόσμος εχει δει θετικά αποτελέσματα και θα βγάλουμε τα συμπεράσματα μας.
Για το βάμμα δεν γνωρίζω, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Πάντως το λαδάκι δυο φορές την εβδομάδα από τρεις ώρες τουλάχιστον,
δείχνει να απορροφάται καλα και σίγουρα κανει καλό θεωρητικά, σε ένα μήνα θα ενημερώσω το θρέντ για τις εως τότε παρατηρήσεις μου
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Πως παει ρε παιδια? Εγινε το θαυμα σε κανεναν? Εγω συνεχιζω σχεδον τεταρτη εβδομαδα με καψουλες τσουκνιδας και μασαζ δυο φορες την εβδομαδα με ελαιο τσουκνιδας βιολογικο, μετα το κραταω δυο ωριτσες μεσα σε πετσετα το κεφαλι, δε λεω το μαλλι εχει αποκτησει λαμψη και γενικα νιωθω ευεξια το τελευταιο διαστημα...ισως απο τις καψουλες δεν ξερω... αλλα για τριχόπτωση δεν ειδα διαφορά καμια εχω δυστυχως πολυ...ισως ειναι νωρίς, ειπα θα παω στο τριμηνο μιας και δεν ειναι δαπανηρο το κοστος και ειδωμεν
 

graham

Member
Καλή χρονιά...

Ψάχνοντας στο forum για ρίζα τσουκνίδας έπεσα εδώ και τρόμαξα λίγο:
https://www.hairlossgr.com/forum/threads/%CE%A4%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%BD%CE%B9%CE%B4%CE%B1-%CF%81%CE%B9%CE%B6%CE%B1-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%B9%CF%87%CE%BF%CF%80%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-stinging-nettle-root.11621/

Πίνω τον τελευταίο μήνα αφέψημα από ρίζα τσουκνίδας και δεν έχω δει κάποια διαφορά κάπου.
Είχε κανείς άλλος καμιά εμπειρία από άνοδο / πτώση dht ή είδε κάτι άλλο;
 

tasos

Active Member
Χρησιμοποιώ εδώ και 2 με 3 χρόνια περίπου Τσουκνίδα αποξηραμένη (φύλλα) και την κάνω τσάι (ναι μπορεί να μπεί και μέλι θυμαρίσιο ). Το μισό το πίνω και το άλλο μισό το ρίχνω στο τριχωτό (εγώ το ρίχνω πριν απο το λούσιμο).

Πρώτα το εκανα κάθε 3η μέρα αλλά τώρα το κάνω μέρα παρα ημέρα.

Μου έδωσε καλό boost.

Λειτουργεί καλά συνδυαστικά με άλλα σκευάσματα.

όπως Δενδρολίβανο τσάι. Πρώτα 2 φορές κάθε μερα, τώρα 1 φορά την ημέρα και 5 φορές την εβδομάδα.
Με δενδρολίβανο (να εχει αρκετό σίδηρο) πετάς την μινοξιδίλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

afanas#not

Active Member
Χρησιμοποιώ εδώ και 2 με 3 χρόνια περίπου Τσουκνίδα αποξηραμένη (φύλλα) και την κάνω τσάι (ναι μπορεί να μπεί και μέλι θυμαρίσιο ). Το μισό το πίνω και το άλλο μισό το ρίχνω στο τριχωτό (εγώ το ρίχνω πριν απο το λούσιμο).

Πρώτα το εκανα κάθε 3η μέρα αλλά τώρα το κάνω μέρα παρα ημέρα.

Μου έδωσε καλό boost.

Λειτουργεί καλά συνδυαστικά με άλλα σκευάσματα.

όπως Δενδρολίβανο τσάι. Πρώτα 2 φορές κάθε μερα, τώρα 1 φορά την ημέρα και 5 φορές την εβδομάδα.
Με δενδρολίβανο (να εχει αρκετό σίδηρο) πετάς την μινοξιδίλη.

δενδρολιβανο δηλαδή πως το βάζεις; Απλά ρίχνεις στο κεφάλι σου το τσάι πριν το λούσιμο; Ποτε προλαβαίνει να απορροφηθεί;
 

gerassis

Well-Known Member
Αυριο ξεκινάω αυτό το συμπλήρωμα. Το παιρνω κυρίως για το Saw Palmetto αλλά έχει μέσα και εκχύλισμα τσουκνίδας "Stinging Nettle". Οι φαρμακοβιομηχανίες το πουλάνε και σαν DHT Blocker
 

Συνημμένα

  • 11.jpg
    11.jpg
    216.6 KB · Προβολές: 37
  • 22.jpg
    22.jpg
    182.7 KB · Προβολές: 36
Μπλουζα