Γίνεται αναγέννηση στην δότρια περιοχή

fozis

New Member
Γεια σας και συγχαρητήρια για το Forum σας.

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, 2 εμπειρίες που είχα από 2
ινστιτούτα μμ και αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάποια αντικρουόμενα
πράγματα που μου είπαν.
Είμαι 40 χρονών και έχω αα. Επισκέφτηκα πρόσφατα την Bergmann Kord
και ένα ινστιτούτο που το έχουν οι, Μαχαίρα Αντιγόνη και Καρούτης.
Αυτά που μου είπαν, τα δύο ινστιτούτα είναι πολύ διαφορετικά.
Για να βοηθήσω την συζήτηση, πιστεύω ότι έχω φτωχή δότρια περιοχή.

Η Bergmann Kord μου είπε ότι έχω μέτρια έως αδύναμη δότρια περιοχή.
Με την κάμερα που είδαμε (εγώ και η δερματολόγος) το πίσω μέρος του κεφαλιού μου,
φάνηκε ότι τα πιο πολλά τριχοθυλάκια είναι μονότριχα και λίγα δύτριχα.
Μου είπε να μην περιμένω τρελά αποτελέσματα και το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσω
θα είναι με την δότρια περιοχή, γιατι θα αραιώσει και άλλο.
Μου είπε οτι θα μου παίρνουν τα τριχοθυλάκια απο διάφορα σημεία στο πίσω μέρος του κεφαλίου μου,
για να μην φαίνεται αραίωση στην δότρια περιοχή.
Μου είπαν 2000 ευρώ για 700 τριχοθυλάκια και 100 δωρέαν γιατι κάποια δεν θα πιάσουν.
7 ώρες η μεταμόσχευση: 4 ώρες να βγουν τα τριχοθυλάκια και 3 ώρες να τοποθετηθούν.

Στο ινστιτούτο (Μαχαίρα - Καρούτης) με εξέτασε η Μαχαίρα. Έχει κλινικη μαλλιών στην Ελβετία
και κάποιες μέρες είναι Ελλάδα (Βόρεια Αθήνα).
Η Μαχαίρα μου είπε οτι η δότρια περιοχή είναι καλή. Βέβαια με εξέτασε με γυμνό μάτι και όχι
με κάμερα. Μετά που είπε ότι τα τριχοθυλάκια που θα πάρει από την δότρια περιοχή θα ξαναγεννηθούν σε μεγάλο
ποσοστό και ότι μετά από ένα χρόνο θα μπορώ να ξαναπάρω τριχοθυλάκια από την δότρια περιοχή και να διορθώσω,
και το άλλο μέρος του κεφαλίου μου.
Μου είπε οτι αυτό το κάνει σε όλους τους ασθενείς τις. Δηλάδη κάνει μια αρχική μεταμόσχευση, και
μετά από ένα χρόνο αφού ξαναβγούν τα τριχοθυλάκια στην δότρια περιοχή, κάνει μια δεύτερη ή και τρίτη μεταμόσχευση, εαν θέλει ο πάσχοντας.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται αυτο, δηλαδή να μου παίρνουν τριχοθυλάκια από την δότρια περιοχή και αυτά μετα από ενα διάστημα να ξαναβγαίνουν στην δότρια περιοχή;
Μου φάνηκε πολύ ωραίο για να είναι αληθινο. Στην BK μου είπαν ότι δεν γίνεται.


Επίσης αν και ξέρω οτι έχετε αρνητική άποψη για την θεραπεία PRP, θα ήθελα να ρωτήσω, αν πιστεύετε ότι έχει κάποια αποτελέσματα, δηλαδή αν σταματάει την τριχόπτωση, όχι αν αναγεννά νέα τριχοθυλάκια.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Αυτες οι δυο επιλογες ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα που λενε. Ξεχνα τους και τους δυο και διαβασε στο φορουμ να ενημερωθεις.
Τα τριχοθυλακια δεν ξαναβγαινουν στη δοτρια περιοχη. Ελαχιστα απο αυτα που θα εξαχθουν αν δεν βγουν σωστα μπορει να δωσουν τριχα.
Αν γινοταν αυτο θα ειμασταν ολοι μαλλιαδες.
Εισαι τυχερος που εγραψες εδω και δεν θα πας σε κανεναν απο αυτους τους δυο
 

karampalikis

Active Member
Αν θες ανέβασε φώτο του κεφαλιού σου (από μπροστά, πίσω, πάνω, δεξιά, αριστερά) να σου πούμε την γνώμη μας.
 

fozis

New Member
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Ήμουν έτοιμος να κάνω κάτι, αλλά μετά από αυτά που μου είπατε, θα αργήσω να αποφασίσω.
Πολλοί επιτήδειοι. Βασικά στο μπροστινό μέρος θέλω να προσθέσω...
Οποιαδήποτε βοήθεια, ευπρόσδεκτη.... Το πρόβλημα είναι η φτωχή δότρια.
 

Συνημμένα

  • top.jpg
    top.jpg
    255.9 KB · Προβολές: 169
  • profil2.jpg
    profil2.jpg
    228.5 KB · Προβολές: 165
  • profil.jpg
    profil.jpg
    239.4 KB · Προβολές: 181
  • 20190407_173854.jpg
    20190407_173854.jpg
    235.6 KB · Προβολές: 161
  • 20190407_174030.jpg
    20190407_174030.jpg
    275.3 KB · Προβολές: 169

dimitris50423

Well-Known Member
Σου εχει ρημαξει τα πλαινα η αα.
Μονο με θεραπεία κανεις κατι.
Κανε πληρη αιματολογικο ελεγχο να δεις αν φταιει κατι απο εκει.
Σε εχει χτυπησει και στη δοτρια. Πισω και πλαινα.
Οι αντρες στην οικογένεια σου πως ειναι απο μαλλι;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Veron

Well-Known Member
Καλα η B.K προτεινε 700grafts σε αυτο το norwood,πραγματικα "Οτι να ναι".Θελουν και 2k τρομαρα τους
 

Veron

Well-Known Member
@fozis Για την αλλη κλινικη που ανεφερες ,δεν ξερω αν καταλαβες εσυ λαθος.Αν εννοούσε η γιατρος οτι μπορει να ξαναεπεμβει μετα απο ενα χρονο περιπου στη δοτρια (που εν μερη ισχυει) ή αν οντως σου ειπε για αναγγενηση τριχοθυλακιων το οποιο ειναι μεγιστη πατατα.
Εν ολίγοις βεβαια και οι 2 κλινικες επρεπε να σου πουν οτι χρειαζεσαι φαρμακευτικη βοηθεια (φιναστεριδινη ή ντουταστεριδινη) τουλαχιστον για 6 μηνες για να δουν η δοτρια πως θα αντιδραση και μετα να κανεις πλανο(αν μπορεις να κανεις) για μ.μ.
Παντως με μια πρωτη ματια χρειαζεσαι γυρω στα 5000 grafts για να καλυψεις ολη την εκταση της αραιωσης αλλα η δοτρια δεν σε βοηθα καθολου.Θα σε συμβουλευα να στειλεις μειλ σε 2-3 καλες κλινικες να δεις τι θα σου απαντησουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

crossfire

Well-Known Member
@fozis Για την αλλη κλινικη που ανεφερες ,δεν ξερω αν καταλαβες εσυ λαθος.Αν εννοούσε η γιατρος οτι μπορει να ξαναεπεμβει μετα απο ενα χρονο περιπου στη δοτρια (που εν μερη ισχυει) ή αν οντως σου ειπε για αναγγενηση τριχοθυλακιων το οποιο ειναι μεγιστη πατατα.


Υποψιάζομαι ότι κάτι τέτοιο έγινε, να κατάλαβε λάθος ο φίλος .
Γιατί αν εννοούσε "αναγέννηση " μιλάμε για τη μεγαλύτερη παπατζα στον πλανήτη γη.
 

piros75

Well-Known Member
Μου θυμίζει την ιστορία με τον Δρ. Γκο (ή πως τον λέγανε τον τύπο) που έπαιρνε το μισό τριχοθυλάκιο από τη δότρια και το άλλο μισό "γεννούσε" ξανά τρίχες.

Στο δια ταύτα, δύσκολη περίπτωση φίλε. Θα πρότεινα θεραπεία για ένα εξάμηνο να δεις πως θα πάει η δότρια και μετά μμ αλλά έχοντας στο μυαλό σου ότι την θεραπεία θα την ακολουθείς για πάντα.
 
Μπλουζα