Ανεπιθυμητες παρενεργειες απο χρηση φιναστεριδης

rebirther

New Member
Καλησπερα στο φορουμ,
Ειμαι 32 ετων και οπως πολλοι εδω μεσα ειχα και εχω αραιωση στο τριχωτο της κεφαλης.
Το θεμα αυτο με απασχολησε ιδιαιτερα και αποφασισα να το διορθωσω με μμ.

Αυτη τη στιγμη ομως με απασχολει ενα θεματακι που βρισκω πως με ενοχλησε πολυ περισσοτερο απο
το να χανω μαλλια απο το κεφαλι μου.

Για να μη σας κουραζω θα σας πω περιληπτικα τι μου συνεβει.
Στις 27 Ιανουαριου 2019 αποφασισα να κανω το περιφημο big3 ,φινα 1mg/ημερα. μινοξ 2/ημερα, botaderm 2/εβδομαδα
Τις πρωτες μερες ολα κυλουσαν καλα και ομορφα , παρατηρησα μονο μικρες ενοχλησεις στους ορχεις κυριως τπο βραδυ που επεφτα για υπνο και δεν εδωσα σημασια.
Μετα απο 2 εβδομαδες χρησης των φαρμακων παρατηρησα εντονη τριχωπτωση απο τα ποδια ,χερια, στηθος, κοιλια, ακομα και σταγεννητικα οργανα και στα Γενια μου!
πανω στο 20ημερο τα εκοψα ολα μαχαιρι και ειμαι τωρα 35 μερες περιπου εκτος απο καθε ειδος θεραπειας για τριχωπτωση.
Το γεγονος να χανω γενια και οι τριχες απο χοντρες μαυρες και πολυ δυνατες σε σημειο να τσιμπανε και να ξεριζωνονται δυσκολα αυτη τη στιγμη εχουν γινει πολυ αδυναμες και εχουν χασει το παχος και την υφη τους ,επισης εχουν πεσει πατωμα σχεδον το1/3 απο ολο το σωμα.

Εχω κανει εξετασεις για θυρωειδη και υπερηχο πολυ καθαρες,
εχω κανει ορμωνολογικες τεστοστερονης ,ελευθερης τεστοστερωνης , lh κτλ ολα σε πολυ ικανοποιητικα επιπεδα πανω απο το μεσο ορο.
Η ενδοκρινολογος προσπαθησε να με καθησυχασει αφου ηφινα ειναι αναστρεψιμο φαρμακο.
Το ιδιο και ο ουροολογος οταν εκανα υπερηχο προστατη ειπε πως καμια ανωλαμια δε βρισκει και ολες οι εξετασεις ειναι καλες οποτε μου εδωσε ενα3μηνο πως θα επανελθω και εγω μαζι με τη τριχοφιυα στα γενια μου και το σωμα μου.

Θα ηθελα και τη γνωμη της κοινωτητας του φορουμ. Δεν φανατστηκα πως θα εκανε τετοια αλαγη στη γενικη τριχοφυια του σωμματος και του προσωπου αλλιως δε θα το ξεκινουσα ποτε!
Ακομα και σημερα 1 μηνα και κατι που τα εχω σταματησει βλεπω και η γενιαδα μου ολο και φθηνει.
ειναι ολο αυτο αναστρεψιμο?


(η λιμπιντο ειναι λιγο χαμηλη ομως δεν επηρεαζει τη σεξουαλικη μου ζωη,
μονο νιωθω ακομα λιγο ενοχλησει στους ορχεις αραια και που ,ο ουρολογος ειπε πως ισως οφειλεται σε χαμηλη ποσοτηυα σπερματος που και αυτο θα περασει)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
το παρακανες λιγο με τη μινοξιδιλη μαλλον , και ειχες συστημική απορρόφηση και προκαλεσε προσωρινη τριχοπτωση παντου . Η μινοξ κανει επανεκιννηση τον κυκλο αναπτυξης της τριχας και οτι επεσε , απο οπου και αν επεσε θα ξαναεβγαινε ακομη πιο δυνατο αν συνεχιζες τη μινοξ μεσα στο πρωτο τετραμηνο. Συνηθως συμβαινει στο κεφαλι , αλλα συμβαινει και στο σωμα . Απο τα φαρμακα που πηρες μονο η μινοξ μπορει να σου τα προκαλεσε αυτα σε 2 εβδομαδες. Οπως βλεπεις ολες οι εξετασεις σου , που ηταν αχρειαστες, ηταν κανονικες . Ομως μαλλον τρομαξες και αγχωθηκες πολυ . Ηρεμησε .
 
  • Like
Reactions: tol
Καλησπερα στο φορουμ,
Ειμαι 32 ετων και οπως πολλοι εδω μεσα ειχα και εχω αραιωση στο τριχωτο της κεφαλης.
Το θεμα αυτο με απασχολησε ιδιαιτερα και αποφασισα να το διορθωσω με μμ.

Αυτη τη στιγμη ομως με απασχολει ενα θεματακι που βρισκω πως με ενοχλησε πολυ περισσοτερο απο
το να χανω μαλλια απο το κεφαλι μου.

Για να μη σας κουραζω θα σας πω περιληπτικα τι μου συνεβει.
Στις 27 Ιανουαριου 2019 αποφασισα να κανω το περιφημο big3 ,φινα 1mg/ημερα. μινοξ 2/ημερα, botaderm 2/εβδομαδα
Τις πρωτες μερες ολα κυλουσαν καλα και ομορφα , παρατηρησα μονο μικρες ενοχλησεις στους ορχεις κυριως τπο βραδυ που επεφτα για υπνο και δεν εδωσα σημασια.
Μετα απο 2 εβδομαδες χρησης των φαρμακων παρατηρησα εντονη τριχωπτωση απο τα ποδια ,χερια, στηθος, κοιλια, ακομα και σταγεννητικα οργανα και στα Γενια μου!
πανω στο 20ημερο τα εκοψα ολα μαχαιρι και ειμαι τωρα 35 μερες περιπου εκτος απο καθε ειδος θεραπειας για τριχωπτωση.
Το γεγονος να χανω γενια και οι τριχες απο χοντρες μαυρες και πολυ δυνατες σε σημειο να τσιμπανε και να ξεριζωνονται δυσκολα αυτη τη στιγμη εχουν γινει πολυ αδυναμες και εχουν χασει το παχος και την υφη τους ,επισης εχουν πεσει πατωμα σχεδον το1/3 απο ολο το σωμα.

Εχω κανει εξετασεις για θυρωειδη και υπερηχο πολυ καθαρες,
εχω κανει ορμωνολογικες τεστοστερονης ,ελευθερης τεστοστερωνης , lh κτλ ολα σε πολυ ικανοποιητικα επιπεδα πανω απο το μεσο ορο.
Η ενδοκρινολογος προσπαθησε να με καθησυχασει αφου ηφινα ειναι αναστρεψιμο φαρμακο.
Το ιδιο και ο ουροολογος οταν εκανα υπερηχο προστατη ειπε πως καμια ανωλαμια δε βρισκει και ολες οι εξετασεις ειναι καλες οποτε μου εδωσε ενα3μηνο πως θα επανελθω και εγω μαζι με τη τριχοφιυα στα γενια μου και το σωμα μου.

Θα ηθελα και τη γνωμη της κοινωτητας του φορουμ. Δεν φανατστηκα πως θα εκανε τετοια αλαγη στη γενικη τριχοφυια του σωμματος και του προσωπου αλλιως δε θα το ξεκινουσα ποτε!
Ακομα και σημερα 1 μηνα και κατι που τα εχω σταματησει βλεπω και η γενιαδα μου ολο και φθηνει.
ειναι ολο αυτο αναστρεψιμο?


(η λιμπιντο ειναι λιγο χαμηλη ομως δεν επηρεαζει τη σεξουαλικη μου ζωη,
μονο νιωθω ακομα λιγο ενοχλησει στους ορχεις αραια και που ,ο ουρολογος ειπε πως ισως οφειλεται σε χαμηλη ποσοτηυα σπερματος που και αυτο θα περασει)
Το μόνο που μπορεί κανείς να πει είναι: ότι με τη χρήση της Φιναστιδινης σου ανέβηκε η pgde2 και γιαυτό έπεσαν οι τρίχες από παντού.

Αυτό είναι ένα όχι και τόσο συχνό φαινόμενο.
Αλλά όχι και αδύνατο.
Μάλλον έχεις κανονικό δέρμα.
Κανονικό δέρμα σημαίνει, ανεβασμένη Εστραδιολη.

Για να επιστρέψουν τα πράγματα στην προηγούμενη κατάσταση πρέπει να φύγει πολύ γρήγορα η Φίνα που υπάρχει ακόμα στο Σώμα σου.

Πρέπει λοιπόν να τρως σπανάκι Βιολογικό καθημερινά.

Φυσικά δεν πρέπει κανένας με κανονικό δέρμα να ξαναπάρει Φίνα.


Αυτό είναι το σπανάκι που χρειάζεσαι,
Να το τρως κάθε μεσημέρι για 10 μέρες.
Τα 400 γραμμ. 3 φορές.
Βραστό με ελαιόλαδο είναι πολύ καλό.

https://bioarismari.gr/product/viologiko-spanaki-bioinside/
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
Με 10 μερες σπανακι πιο πιθανο ειναι να γινεις Ποπαυ παρα να φυγουν οι παρενέργειες απο τη φινα εξαιτιας του.

Εγω θα σου πω πινε αρκετο νερο φαε καλα και να ξεκουραζεσαι επαρκως.
Παρε και μια βιταμινη για μαλλια νυχια δερμα να σε βοηθησει γενικότερα.
Μην ασχολεισαι αλλο με το θεμα και θα επιστρεψουν ολα στο φυσιολογικο.
Τελος μην ξαναβαλεις φινα στο στομα σου ποτέ.
 

rebirther

New Member
Καλημερα στο φορουμ!

Σημερα κλεινω 5 εβδομαδες εκτός φιναστεριδης και νιωθω ακριβως οπως τη πρωτη μερα που σταματησα την αγωγη.
Εχω καποιες ενοχλησεις στους ορχεις κυριως μετα την σεξουαλικη επαφή αλλα οχι συχνά.
Τα μαλλια στο κεφαλι μου αυτη υη στιγμη που σας γραφω και εδω και καμια 10αρια μερες δεν πεφτουν ,αφου οσες φορες καο να περασω τα χερια μου απο μεσα τους και να τραβηξω ,αντε να μεινουν 4,5 τριχες στα χερια μου. Ενώ κατα τη διαρκεια της αγωγης επεφταν σοριδων...αυτο πλεον δε με απασχολει τοσο οσο η γενικη τριχοφυΐα.
Τα γενια μου δειχνουν να φθηνουν οπως και σε ολο το σωμα.
Εχουν χασει την ποιοτητα,το παχος και απο μαυρα βλεπω να ξανθιζουν και να γίνονται αδύναμα.
Στο μουστακι κυριως βλεπω να εχουν μεινει οι μισες .

Ειναι σιγουρα παρενεργεια απο τη φινα ομως πως θα μπορουσα να ξερω αν αυτο σταματήσει και αν ειναι μια παρενέργεια που θα δειξει σημάδια βελτιωσης?
Εννοώ ,θα επανελθει η γενιαδα μου και η γενικη τριχοφυΐα?
Ειναι καποιος αλλος εδω που εχει βιωσει κατι αναλογο? Ηδη εχω λαβει προσωπικό μηνυμα απο ατομο με αναλογα συμπτωματα.

Καποια συμβουλη ή κατι αν εχετε ακουσει για παρομοια κατασταση θα μου ηταν πολυ ευχαριστο να ακουσω!

Ευχαριστω πολυ για το χρονο ολων σας!
 
Μπλουζα