Διαλειμματική Νηστεία: Δεν είναι δίαιτα, είναι τρόπος διατροφής

dlazaros

Well-Known Member
Ναι αλλά μας έχει τσακίσει η αγγλική .
Σωσίβιο να το λέμε .
Σε έχει κρατήσει καμία από εκεί επάνω στη πράξη?
Εναπόθεση λίπους στον έξω εγκάρσιο κοιλιακό χαϊδευτικά Αγαποστηρίγματα... Το σώστικο μέσο είναι μεταφορά λόγου. :p

Σε 100 χρόνια όλοι Αγγλικά θα μιλάνε και ξένη γλώσσα επιλογής τα ελληνικά...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member

όπου βλέπεις ανάπλαση νευρώνων εγκεφάλου σκέψου τι συμβαίνει όσο γερνάς με άνοια κλπ.
 

Vdupa

Well-Known Member
Εχασα γυρω στα 8 κιλα για πλακα με διαλειμματικη (16/8), αλλα το θέμα ειναι οτι δεν ήθελα να χάσω, πόσο μάλλον τόσα πολλά. Απο 1.85 83 κιλά πήγα σχεδόν 74 κιλά. Ουτε που το καταλαβα ποτε εφτασα τοσα.
 

dlazaros

Well-Known Member
Πλέον κάνω το εξής: κάθε σαρακοστή για 40 μέρες κάνω ενα γεύμα την ημέρα όλες μου τις θερμίδες. Θέλει στομάχι η υπόθεση και να μπορείς να φάς φαγητό και οχι αηδίες καθώς και να έχεις εκπαιδευτεί στο να μην τρώς όλη μέρα (να βάλω κάτι στο στόμα μου...).
Με αυτόν τον τρόπο ρίχνω μερικά κιλά κάθε χρόνο απο αυτά που πήρα σιγά σιγά τον υπόλοιπο χρόνο. Κουτσά στραβά 4-5 κιλά κάθε χρόνο και είμαι πλέον στάνταρ 1.75 80 κιλά και όλα μια χαρά. Λόγο ηλικίας αμα πάω κάτω απο τα 80 κιλά πλέον χάνω όγκο απο τα μάγουλα και είμαι σαν τον ghost rider...
Τον υπόλοιπο χρόνο κάνω πλέον 20/4 με κύριο γεύμα το μεσημέρι και κάτι ελαφρύ το απόγευμα κατά τις 18:00. Ακόμα και έτσι αμα δεν ελέγχεις την ποσότητα σου ή τις θερμίδες παίρνεις μερικά κιλά τον χρόνο. Αμα μετράς είσαι σταθερός όλο τον χρόνο. Δεν πολυ κάνω κέφι πλέον να μετράω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marios1982

Well-Known Member
Πλέον κάνω το εξής: κάθε σαρακοστή για 40 μέρες κάνω ενα γεύμα την ημέρα όλες μου τις θερμίδες. Θέλει στομάχι η υπόθεση και να μπορείς να φάς φαγητό και οχι αηδίες καθώς και να έχεις εκπαιδευτεί στο να μην τρώς όλη μέρα (να βάλω κάτι στο στόμα μου...).
Με αυτόν τον τρόπο ρίχνω μερικά κιλά κάθε χρόνο απο αυτά που πήρα σιγά σιγά τον υπόλοιπο χρόνο. Κουτσά στραβά 4-5 κιλά κάθε χρόνο και είμαι πλέον στάνταρ 1.75 80 κιλά και όλα μια χαρά. Λόγο ηλικίας αμα πάω κάτω απο τα 80 κιλά πλέον χάνω όγκο απο τα μάγουλα και είμαι σαν τον ghost rider...
Τον υπόλοιπο χρόνο κάνω πλέον 20/4 με κύριο γεύμα το μεσημέρι και κάτι ελαφρύ το απόγευμα κατά τις 18:00. Ακόμα και έτσι αμα δεν ελέγχεις την ποσότητα σου ή τις θερμίδες παίρνεις μερικά κιλά τον χρόνο. Αμα μετράς είσαι σταθερός όλο τον χρόνο. Δεν πολυ κάνω κέφι πλέον να μετράω...
Δε χάνεις όμως έτσι μυική μάζα; Αν θυμάμαι καλά έκανες γυμναστήριο και είχες φτιάξει όγκο.
 

dlazaros

Well-Known Member
Δε χάνεις όμως έτσι μυική μάζα; Αν θυμάμαι καλά έκανες γυμναστήριο και είχες φτιάξει όγκο.
Δεν έχω χάσει τίποτα. Βέβαια δεν κάνω προπόνηση για υπερτροφία αλλά μεγάλα βάρη με compound ασκήσεις τύπου deadlift κλπ που δεν δίνουν "φούσκωμα" και την εμφάνιση μυών μεγάλων αλλά το αντίθετο, πυκνοί και μαζεμένοι (και 1 χρόνο να μην κάνω προπόνηση δεν αλλάζει τίποτα στην εμφάνιση και την δύναμη). Η νηστεία να ξέρεις δεν καταβολίζει τους μύες το αντίθετο τους προστατεύει και πρέπει να προσέχεις όταν τρώς, δεν τρώς λίγο. Εάν όταν τρώς, τρώς λίγο τότε είσαι υποθερμιδικός και πάνε οι μύες περίπατο. Αυτό συμβαίνει επειδή όταν τρώς ο διακόπτης που καίει λίπος είναι κλειστός και η μόνη πηγή ενέργειας είναι οι πολύτιμοι μύες. Μόνο όταν δεν τρώς ή καίς περισσότερη ενέργεια απο όση τρώς καίς λίπος αλλιώς νερά πάνω νερά κάτω... Αυτό οτι δεν λένε ξεκάθαρα στον κόσμο οτι έχουμε ενα διακόπτη καύσης λίπους που δεν ενεργοποιήται όσο υπάρχει ινσουλίνη (δλδ οτι και να φας εκτός και εαν τρώς κετογενικά) στο αίμα δεν μπορώ να το καταλάβω, πολλά συμφέροντα και λίγη αλληλεγγύη.
Επίσης το καλύτερο "κόψιμο" το έκανα με νηστεία όπου καίς λίπος προστατεύοντας τους μύες. Ιδιαίτερα στην ηλικία μου που έχει αρχίσει η σαρκοπενία είναι σημαντικό κάθε γραμμάριο μυών. Στην πανδημία το "κολοβάρεσα" και δεν έχασα τίποτα απολύτως και στα κιλά τα ίδια (η αναλογία μυών/λίπους μπορεί να έχει αλλάξει λίγο αλλά η εμφάνιση ίδια απλά οχι τόσο "σκληρή").
 

Vdupa

Well-Known Member
Εχασα γυρω στα 8 κιλα για πλακα με διαλειμματικη (16/8), αλλα το θέμα ειναι οτι δεν ήθελα να χάσω, πόσο μάλλον τόσα πολλά. Απο 1.85 83 κιλά πήγα σχεδόν 74 κιλά. Ουτε που το καταλαβα ποτε εφτασα τοσα.
73 κιλά πλέον.
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ενώ είχα πίεση 12-13.5 μεγάλη, 8-9 μικρή, 80-100 παλμούς πλέον είμαι 10 μεγάλη, 6-7 μικρή, 60-70 παλμούς.
Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι ανάλογο; πρώτη φορά στην ζωη έχω τέτοια πτώση.
 

dlazaros

Well-Known Member
73 κιλά πλέον.
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ενώ είχα πίεση 12-13.5 μεγάλη, 8-9 μικρή, 80-100 παλμούς πλέον είμαι 10 μεγάλη, 6-7 μικρή, 60-70 παλμούς.
Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι ανάλογο; πρώτη φορά στην ζωη έχω τέτοια πτώση.
Είναι κανόνας η χαμηλότερη πίεση, και για αυτό δεν ανέχομαι καλά αντιυπερτασικά φάρμακα πλέον (Duodart, tamsulosin) και μονοξιδίλη που ρίχνουν την πίεση. Ιδιαίτερα αμα δεν καπνίζεις πλέον σταματάς να ακούς την καρδιά σου το βράδυ που προσπαθείς να κοιμηθείς. Εννοείται οτι ο θρομβώσεις και οι αθυρωματικές πλάκες είναι παρελθόν και οι αρτηρίες μαλακώνουν και διαστέλλονται. Το μοναδικό που έχω παρατηρήσει οτι θέλει προσοχή είναι η πολύ ζέστη (θέλει ύπνο το μεσημέρι όποτε μπορείς) και όταν σηκώνεσαι απότομα απο σκυφτός.

1.jpg In_text_Graphical-abstract-420x515.png
 

Vdupa

Well-Known Member
Πραγματικα δεν ειχα ποτε τοσο χαμηλη πιεση και μου εκανε τρομερη εντυπωση.
 

dlazaros

Well-Known Member
Πραγματικα δεν ειχα ποτε τοσο χαμηλη πιεση και μου εκανε τρομερη εντυπωση.
Θα παρατηρήσεις αρκετές αλλαγές στο μέλλον που έχουν να κάνουν με πιο διαστελμένα αγγεία, ιδιαίτερα σε σωματικές καταπονήσεις όπως γυμναστική και σπόρ και σε νυχτερινές ασκήσεις ακροβατικών περι των σεντονίων...
 

Marios1982

Well-Known Member
Θα παρατηρήσεις αρκετές αλλαγές στο μέλλον που έχουν να κάνουν με πιο διαστελμένα αγγεία, ιδιαίτερα σε σωματικές καταπονήσεις όπως γυμναστική και σπόρ και σε νυχτερινές ασκήσεις ακροβατικών περι των σεντονίων...
Προτείνεις τη διάλειμματικη σαν τρόπος ζωής για πάντα η περιστασιακά; Και σε τι eating window? 8 ώρες η λιγότερο ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Προτείνεις τη διάλειμματικη σαν τρόπος ζωής για πάντα η περιστασιακά; Και σε τι eating window? 8 ώρες η λιγότερο ;
Δεν προτείνω κάτι, προτιμώ να το σκεφτείς, να το διαβάσεις και αμα σου ταιριάζει στον τρόπο ζωής να το καθιερώσεις. Έχουμε μάθει τόσα λάθος πράγματα για την ζωή μας που ακολουθούμε σχεδόν τυφλά όταν πλέον είναι πασηφανές οτι είναι τακτικές μάρκετινγκ για να πουλήσουν περισσότερα προιόντα αδιαφορώντας για εσένα. Το να τρώς 3,4 5 φορές την ημέρα δεν έχει καμία λογική για το είδος μας και το να τρώς τόση ζάχαρη είναι καταστροφικό στο μέλλον για την υγεία. Όταν δοκιμάζεις να μην τρώς για κάποιες ώρες σε μερικές μέρες ανακαλύπτεις οτι δεν θα πεθάνεις αμα δεν φάς για λίγες ώρες ακόμα και για λίγες μέρες! Το σκηνικό φάε κάθε λίγο γιατί δεν έχεις ενέργεια είναι τόσο κατασκευασμένο που πλέον καταντάει σκάνδαλο. Ναι δεν έχεις ενέργεια γιατί τρώς ζάχαρη κάθε λίγο και για να πάρει το σώμα απο την αποθηκευμένη ενέργεια που έχεις πρέπει να λείπει η ινσουλίνη που υπάρχει μόνο όταν τρώς ζάχαρη! Μετά καταντάει συνήθεια σαν τον καφέ που αν δεν πιείς μια μέρα νομίζεις οτι δεν μπορείς να πάρεις τα πόδια σου.
Εδω να πω κάτι για τον μεταβολισμό που μας έχουν πείσει οτι πρέπει να είναι όσο πιο ψηλά γίνεται. Να δυναμώσει ο μεταβολισμός, τρώγωντας είναι ψηλά ο μεταβολισμός, τρώγε για να μην πέσει, για να κάνει μύες... Στο αυτοκίνητο σας θέλετε να καίει πολύ καύσιμο ή λίγο η μηχανή? Γιατί να καίει περισσότερο το σώμα μας και θέλουνε ψηλα τον μεταβολισμό και όχι χαμηλά να κάνει οικονομία? Για να τρώς περισσότερο τα προϊότα που πουλάνε...
Είμαστε ενα φανταστικό είδος το οποίο έχει την δυνατότητα να μην αρρωσταίνει ποτέ (έχει λειτουργία αυτοφαγίας των κακών κυττάρων αν δεν τρώς όλη την ώρα) να αυτοεπισκευάζεται, να αποθηκεύει ενέργεια για αργότερα, να περπατάει για μέρες, να προσαρμόζεται σε ακραίες συνθήκες και να χρησιμοποιεί το μυαλό του για να γλυτώνει απο δύσκολες καταστάσεις. Η νηστεία είναι σαν όλα τα υπόλοιπα πράγματα στην ζωή τα οποία δυστυχώς τα καταλαβαίνεις όταν μεγαλώνεις. Το σέξ δεν είναι για πάντα, έχει σκοπό και δεν είναι για διασκέδαση αν και το χρησιμοποιούμε για αυτό και όταν μειώνεται η λίμπιντο έχεις και πρόβλημα! Το φαγητό δεν είναι για απόλαυση, αν και μπορεί να είναι αλλά οχι όλη την ώρα της ημέρας με πράγματα που σε αρρωσταίνουν. Το αλκοόλ , τι να πείς για αυτό, ενα υγρό το οποίο καταστρέφει τα κύτταρα του εγκεφάλου! Έχει γεμίσει ο τόπος σειρήνες και δεν υπάρχουν αρκετά σχοινιά για δέσιμο...

Προσωπικά δεν τρώω πρωινό καθώς ανακάλυψα οτι είναι οτι χειρότερο για την ενέργεια μου, τρώω μεσημεριανό καλό (μπορεί και 2000 θερμίδες) χωρίς πολλές ζάχαρες και γλυκά, και κάτι το απόγευμα κατά τις 6 ελαφρύ. Συνολικά δεν τρώω τις 20 ωρες απο τις 24. Πως είναι? Ποιο φυσικό δεν γίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

konelos

Active Member
Είναι κάποιος με διαβήτη ή προδιαβήτη να μας πει αν τον βοήθησε η διαλλειματική.
Ενδοκρινολόγοι λένε αυστηρά ότι πρέπει κάθε 2-3 ώρες να τρώμε κάτι.

Ας πω και την ιστορία της ζωης μου σύντομα.....
Έχω περάσει από πολλά στάδια σε θέμα διατροφής και δίαιτας, 2 φορές έχω χάσει πολλά κιλά σε πολύ μικρό διάστημα.

Πρώτη ήταν Dukan 2018 (πρωτεϊνική) , λιπαρά και κακός υδατάνθρακας κομμένα, φρούτα κομμένα, λαχανικά τις μισές μέρες το μήνα, από 100 κιλά 65 σε 2 μήνες, τα κιλά τα πήρα πίσω τον επόμενο χρόνο επίτηδες, με έβλεπαν όλοι σαν καρκινοπαθή και είχα ξενερώσει, με επηρέασε πολύ, έπαθα αρρωστοφοβίες, πέρασα ότι γιατρό υπήρχε, ήταν η χειρότερη περίοδος της ζωής μου.
Σταδιακά άρχισα να παίρνω κιλά, έφτασα πάλι κοντά στα 100, δοκίμασα πάλι dukan γιατί πίστευα θα έχω τα ίδια αποτελέσματα, αμ δεν, καμία απόδοση τουλάχιστον άμεση, είναι για μια φορά να σοκαριστεί ο οργανισμός να καίει, όταν χάσεις τα κιλά μπαίνεις σε ισορροπημένη διατροφή για να διατηρηθείς, δεύτερη φορά δεν αποδίδει.

Ο προδιαβήτης και η χοληστερίνη μου χτύπησαν την πόρτα, το 100 στη ζυγαριά με σόκαρε ακόμα μια φορά, πριν 10 μήνες ξεκίνησα διατροφή και άσκηση, απ έξω δεν είναι να τρως ούτε κοτόπουλο ψητό και το λέω σοβαρά, ανέβαζα ζάχαρο. Κομμένα τα έξω μαχαίρι, αυστηρά μαγειρευτά, πέρασα μια βόλτα από γυμναστήρια να δω που θα γραφτώ, με το που πέρναγα την είσοδο ξενέρωνα με τη ζωή μου από τη βρώμα ποδαρίλα, μασχαλίλα, ιδρωτίλα ΟΥΤΕ ΚΑΝ. Πήγα γήπεδο για τζόκιν, κάνω μισό γύρο και άρχισε το ρολόι να πετάει ειδοποιήσεις ότι έφτασα 200 παλμούς, αποφάσισα να αγοράσω διάδρομο, έβαλα στόχο να κάνω 10χλμ τη μέρα έστω και μπουσουλώντας, για 3 μήνες έκανα 280 με 300χλμ το μήνα, στο τρίμηνο είχα φτάσει να κάνω το 10ρη κοντά στη 1 ώρα χωρίς να περνάω το γαλακτικό κατώφλι, έφτασα 75 κιλά, πήρα τη ζωή μου πίσω, από XL πλέον φοράω small. Έπαιρνα glucophage 1000 όλο αυτό το διάστημα, 3 μήνες 2 φορές τη μέρα, αφού πήγαν όλα καλά με τις εξετάσεις η ενδο μου είπε να το συνεχίσω έστω 1 την ημέρα, έχω μια βδομάδα που το έκοψα και έχω βάλει συσκευή NFC μετράω συνέχεια και δόξα το θεό είμαι τούμπανο, ποιο φυσιολογικές μετρήσεις δεν γίνεται, στις 15 μέρες θα έχω εντοπίσει αν κάτι μου κάνει κακό, κιλά παίζω 74-76.

Πρωινό παίρνω πάντα, δεκατιάνο και απογευματινό πλέον δεν το έχω μόνιμο δυστυχώς, μεσημεριανό απο την αρχή έτρωγα κανονικά χωρίς να προσέχω ιδιαίτερα εκτός από το ψωμί και ζυμαρικά που άλλαξα σε ολικής, βραδινό συνήθως σαλάτα.

Η φωτό είναι με dukan 2018 χωρίς καθόλου άσκηση 2023-06-28 14.37.43.jpg

Διατροφή και άσκηση 2023
Χωρίς τίτλο.jpg

3 μήνες μετά

 

dlazaros

Well-Known Member
@konelos Είσαι παραπάνω απο μια χαρά και ξέρω πόσο δύσκολο ήταν να αλλάξεις ουσιαστκά σωματότυπο! Τώρα αυτό με τον διαβήτη και το να τρως κάθε 2-3 ώρες δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ανάποδα είναι η πραγματικότητα. Κάθε φορά που τρώς (ιδιαίτερα υδατάνθρακες γιατί σε κετογενική δεν συμβαίνει) το σώμα σου εκκρίνει ινσουλίνη και μένει στο αίμα σου για 2-3 ώρες. Οι διαβητικοί πρέπει να κάνουν ένεση και οι προδιαβητικοί εκκρίνουν λιγότερη οπότε νιώθουν ληθαργικοί επειδή έπεσε το ζάχαρο απο εκεί που είχε ανέβει. Σκέψου λίγο λογικά. Τι είναι πιθανότερο και καλύτερο? Να ανεβάζεις το ζάχαρο και να εκκρίνεις ινσουλίνη 5-6 φορές την ημέρα ή 2? Υπάρχει ολόκληρη βιβλιογραφία για το πως θεραπεύεται ο διαβήτης τύπου 2 με νηστεία αλλά είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη οπότε μην ψάχνεις με google αλλά με DuckDuckGo...
 

konelos

Active Member
@konelos Είσαι παραπάνω απο μια χαρά και ξέρω πόσο δύσκολο ήταν να αλλάξεις ουσιαστκά σωματότυπο! Τώρα αυτό με τον διαβήτη και το να τρως κάθε 2-3 ώρες δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ανάποδα είναι η πραγματικότητα. Κάθε φορά που τρώς (ιδιαίτερα υδατάνθρακες γιατί σε κετογενική δεν συμβαίνει) το σώμα σου εκκρίνει ινσουλίνη και μένει στο αίμα σου για 2-3 ώρες. Οι διαβητικοί πρέπει να κάνουν ένεση και οι προδιαβητικοί εκκρίνουν λιγότερη οπότε νιώθουν ληθαργικοί επειδή έπεσε το ζάχαρο απο εκεί που είχε ανέβει. Σκέψου λίγο λογικά. Τι είναι πιθανότερο και καλύτερο? Να ανεβάζεις το ζάχαρο και να εκκρίνεις ινσουλίνη 5-6 φορές την ημέρα ή 2? Υπάρχει ολόκληρη βιβλιογραφία για το πως θεραπεύεται ο διαβήτης τύπου 2 με νηστεία αλλά είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη οπότε μην ψάχνεις με google αλλά με DuckDuckGo...
Τίποτα δεν είναι εύκολο, πρέπει θέληση, υπομονή, όταν πήρα της εξετάσεις που ήταν τραγικές είπα άλλαξε το τώρα έχεις παιδάκια να μεγαλώσεις, έχω σφίξει πολλές φορές δόντια, είχα να κουνηθώ 25 χρόνια, πολλά προβλήματα στο ένα γόνατο και στη μέση, τα έχω θεραπεύσει με την άσκηση στο 80%.
Θα κάνω πολλά πειράματα με τη συσκευή ζαχάρου και πιστεύω θα βγάλω πολλά συμπεράσματα για την ινσουλίνη.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Είναι κάποιος με διαβήτη ή προδιαβήτη να μας πει αν τον βοήθησε η διαλλειματική.
Ενδοκρινολόγοι λένε αυστηρά ότι πρέπει κάθε 2-3 ώρες να τρώμε κάτι.

Ας πω και την ιστορία της ζωης μου σύντομα.....
Έχω περάσει από πολλά στάδια σε θέμα διατροφής και δίαιτας, 2 φορές έχω χάσει πολλά κιλά σε πολύ μικρό διάστημα.

Πρώτη ήταν Dukan 2018 (πρωτεϊνική) , λιπαρά και κακός υδατάνθρακας κομμένα, φρούτα κομμένα, λαχανικά τις μισές μέρες το μήνα, από 100 κιλά 65 σε 2 μήνες, τα κιλά τα πήρα πίσω τον επόμενο χρόνο επίτηδες, με έβλεπαν όλοι σαν καρκινοπαθή και είχα ξενερώσει, με επηρέασε πολύ, έπαθα αρρωστοφοβίες, πέρασα ότι γιατρό υπήρχε, ήταν η χειρότερη περίοδος της ζωής μου.
Σταδιακά άρχισα να παίρνω κιλά, έφτασα πάλι κοντά στα 100, δοκίμασα πάλι dukan γιατί πίστευα θα έχω τα ίδια αποτελέσματα, αμ δεν, καμία απόδοση τουλάχιστον άμεση, είναι για μια φορά να σοκαριστεί ο οργανισμός να καίει, όταν χάσεις τα κιλά μπαίνεις σε ισορροπημένη διατροφή για να διατηρηθείς, δεύτερη φορά δεν αποδίδει.

Ο προδιαβήτης και η χοληστερίνη μου χτύπησαν την πόρτα, το 100 στη ζυγαριά με σόκαρε ακόμα μια φορά, πριν 10 μήνες ξεκίνησα διατροφή και άσκηση, απ έξω δεν είναι να τρως ούτε κοτόπουλο ψητό και το λέω σοβαρά, ανέβαζα ζάχαρο. Κομμένα τα έξω μαχαίρι, αυστηρά μαγειρευτά, πέρασα μια βόλτα από γυμναστήρια να δω που θα γραφτώ, με το που πέρναγα την είσοδο ξενέρωνα με τη ζωή μου από τη βρώμα ποδαρίλα, μασχαλίλα, ιδρωτίλα ΟΥΤΕ ΚΑΝ. Πήγα γήπεδο για τζόκιν, κάνω μισό γύρο και άρχισε το ρολόι να πετάει ειδοποιήσεις ότι έφτασα 200 παλμούς, αποφάσισα να αγοράσω διάδρομο, έβαλα στόχο να κάνω 10χλμ τη μέρα έστω και μπουσουλώντας, για 3 μήνες έκανα 280 με 300χλμ το μήνα, στο τρίμηνο είχα φτάσει να κάνω το 10ρη κοντά στη 1 ώρα χωρίς να περνάω το γαλακτικό κατώφλι, έφτασα 75 κιλά, πήρα τη ζωή μου πίσω, από XL πλέον φοράω small. Έπαιρνα glucophage 1000 όλο αυτό το διάστημα, 3 μήνες 2 φορές τη μέρα, αφού πήγαν όλα καλά με τις εξετάσεις η ενδο μου είπε να το συνεχίσω έστω 1 την ημέρα, έχω μια βδομάδα που το έκοψα και έχω βάλει συσκευή NFC μετράω συνέχεια και δόξα το θεό είμαι τούμπανο, ποιο φυσιολογικές μετρήσεις δεν γίνεται, στις 15 μέρες θα έχω εντοπίσει αν κάτι μου κάνει κακό, κιλά παίζω 74-76.

Πρωινό παίρνω πάντα, δεκατιάνο και απογευματινό πλέον δεν το έχω μόνιμο δυστυχώς, μεσημεριανό απο την αρχή έτρωγα κανονικά χωρίς να προσέχω ιδιαίτερα εκτός από το ψωμί και ζυμαρικά που άλλαξα σε ολικής, βραδινό συνήθως σαλάτα.

Η φωτό είναι με dukan 2018 χωρίς καθόλου άσκηση Προβολή συνημμένου 58901

Διατροφή και άσκηση 2023
Προβολή συνημμένου 58902

3 μήνες μετά

 
Μπλουζα