Σε αναζήτηση κλινικής για την περίπτωση μου

beef

Member
Καλησπέρα,
έχω διαβάσει αρκετά από τα νήματα εδώ μέσα και προσπάθησα να σχηματίσω εικόνα και να αποκομίσω πληροφορία από αυτά που διάβασα, αλλά νομίζω ανοίγοντας ένα θέμα θα βοηθηθώ πιο πολύ!
Είμαι 34 και έχω κάποια αραίωση που όπως είναι θα έλεγα ότι δεν με απασχολεί μιας και έχω καλό πρόσωπο και γυμνάζομαι, όμως γεμίζοντας κάποια σημεία θα είχα μεγαλύτερη άνεση σε χτενίσματα και κυρίως θα κρατούσα μια καλύτερη κατάσταση για τα επόμενα χρόνια.
Τα κριτήρια μου είναι η επέμβαση να γίνει Αθήνα και δε θέλω να μπλέξω με ταξίδια και εξωτερικά. Οικονομικά είμαι καλά οπότε θα ήθελα να ακούσω τι θα μου προτείνατε για την περίπτωση μου. Εγώ κλείνω προς την Seneca μιας και είδα να γράφετε καλά λόγια.
Τέλος, ίσως μάλλον είναι ανόητη η ερώτηση αλλά έχω δει ότι είναι δυνατή η μ.μ. χωρίς να ξυριστεί το κεφάλι. Απ' ότι κατάλαβα είναι δυσκολότερο και ακριβότερο, οπότε δεν ξέρω αν είναι κάτι που υποστηρίζεται στην Ελλάδα?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

Συνημμένα

  • 20230604_123619.jpg
    20230604_123619.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 130
  • 20230604_123631.jpg
    20230604_123631.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 112
  • 20230604_123646.jpg
    20230604_123646.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 108
  • 20230604_124117.jpg
    20230604_124117.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 100
  • 20230604_124022.jpg
    20230604_124022.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 89
  • 20230604_124139.jpg
    20230604_124139.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 93
  • 20230604_164921.jpg
    20230604_164921.jpg
    2.7 MB · Προβολές: 103
  • 20230604_164939.jpg
    20230604_164939.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 109
  • 20230604_173653.jpg
    20230604_173653.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 106
  • 20230604_173725.jpg
    20230604_173725.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 125

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Καλησπέρα φιλε,δοτρια φαίνεται να έχεις καλή,το κυριότερο θέμα σου λογικά είναι οι κροτάφοι και ίσως τα temporal peaks αλλά ενδέχεται να ανοίξεις και crown
 

beef

Member
Καλησπέρα και πάλι,

Πήγα στην Seneca για αξιολόγηση (εξαιρετικό το ότι σου κάνουν την εκτίμηση και πληροφόρηση χωρίς χρέωση).

Μου είπαν ότι ουσιαστικά δεν χρειάζομαι κάτι ιδιαίτερο πέρα από το να γεμίσω λίγο μπροστά το κενό που με ενοχλεί.

Μου είπε ότι μπορώ να κάνω τη μεταμόσχευση ακούρευτος επάνω, το οποίο και επιθυμούσα, με 3000-3500 τρίχες (νομίζω έχω διαβάσει ότι δεν πρέπει να μιλάμε με όρους τρίχας αλλά μοσχευμάτων αλλά εκείνη τη στιγμή μου διέφυγε.) Το κόστος θα είναι γύρω στα 2500. Η δότρια έχει καλή πυκνότητα και καλό πάχος τρίχας, οπότε μελλοντικά θα υπάρχει περιθώριο.



Μου είπε επίσης ότι δεν γίνεται κάποια πύκνωση στα επάνω/ crown σε αυτό το στάδιο, διότι υπάρχει ακόμα αρκετή πυκνότητα και θα ρισκάρουμε shock loss στα υπάρχοντα κάνοντας εν τέλει μια τρύπα στο νερό με τα νέα. Είναι σωστό το σκεπτικό?



Παραθέτω το assessment και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 

Συνημμένα

  • IMG_20230720_012730.jpg
    IMG_20230720_012730.jpg
    790.9 KB · Προβολές: 80
  • IMG_20230720_012804.jpg
    IMG_20230720_012804.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 88

piros75

Well-Known Member
θεωρητικά και με λόγο 2 οι 3-3.500 τρίχες είναι 1500-1750 μοσχεύματα. Εγώ πάντως διαφωνώ σε σχέση με το ποιο είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε (τρίχες ή μοσχεύματα). Θεωρώ ότι οι τρίχες είναι αυτές που δίνουν το αποτέλεσμα και όχι τα μοσχεύματα και άρα νομίζω είναι πιο δόκιμος σαν όρος. Για παράδειγμα ένα περιστατικό με 1500 μοσχ και λόγο 2 θα δώσει 3000 τρίχες, ένα άλλο περιστατικό (με κοινά χαρακτηριστικά τρίχας) με 1500 μοσχ και 2,7 λόγο θα δώσει 4.050 τρίχες. Δηλαδή δύο περιστατικά με ίδιο αριθμό μοσχευμάτων μπορεί να δώσουν τρομερά διαφορετικά αποτελέσματα αν ο λόγος εξαγωγής είναι μεγαλύτερος και άρα αν μπουν περισσότερες τρίχες. Το ίδιο ισχύει και για την πυκνότητα μοσχευμάτων. Αν για παράδειγμα βάλεις 40 μοσχ/εκ2 και ο λόγος είναι 2 θα έχεις 80τρίχες/εκ2 αν ο λόγος είναι 2,7 θα έχεις 108 η διαφορά είναι τεράστια....
 

Chris34

Active Member
Όταν μια κλινική μιλάει για το πόσες τρίχες θα βάλει είναι για εντυπωσιασμό από το νούμερο. Άλλο να σου πει 1500 τριχοθυλακια άλλο 3500 τρίχες. Και σε πολλούς πιάνει.
Επίσης δεν μπορεί να ξέρει από πριν πόσα τριχοθυλακια θα χρειαστεί για να βάλει τις τρίχες που υπόσχεται. Ανάλογα το τι λόγο θα βρει στη δοτρια.
Δεν βλέπω κάποιον άλλο λόγο να μιλάνε για τρίχες.
Οι περισσότερες ακριβές κλινικές του εξωτερικού αν όχι όλες μιλάνε με τριχοθυλακια.

Beef φαίνεται εύκολη η περίπτωση σου λόγω μικρής περιοχής που πρέπει να γεμίσεις αλλά δεν είναι.
Θέλει καλή πυκνότητα, φυτρωση υψηλή, και σωστή τοποθέτηση στα μοσχευματα.
Είναι η hairline το πρώτο πράγμα που βλέπεις και αν βγει αραιό θα σου χαλάσει την εικόνα και θα θες δεύτερη για πύκνωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Είτε το ένα είτε το άλλο χρησιμοποιήσεις το ίδιο πράγμα τελικά θα μετρήσεις. Αλλά….. άλλο είναι να σου κάνει 2000 τρύπες (για 4000 τρίχες λόγος 2) και άλλο 1600 (4000 λόγος 2,5). Από πλευράς χρέωσης αν χρεώνει με την τριχα και όχι με το γκραφτ δεν υπάρχει διαφορά, αλλιώς υπάρχει διαφορά και εκεί. Πρακτικά είναι τρικ πώλησης η χρήση αριθμού τριχών για να φαίνεται ότι σου βάζει πολύ πράγμα…..
 

montecristo

Well-Known Member
με την συνεδρία πάει η χρέωση στη Seneca οχι με το πόσα θα σου βάλει..πχ 2500 για μια μέρα 4000 για 2 μέρες κάπως έτσι. Τώρα 3000-3500 τρίχες πες 1500-1700 grafts
 
Τελευταία επεξεργασία:

LoverBoy

Well-Known Member
Εμένα όταν πήγα δεν μου είπαν για τρίχες αλλά ότι θα βάλουν ότι πρέπει για να έχουμε ένα όμορφο αποτέλεσμα!
Τελικά 1718 τριχοθυλάκια 4000 τρίχες μου είπε ο γιατρός στο τέλος
 

beef

Member
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες!
Ναι κι εμένα κάπως έτσι το έθεσε ότι θα βάλουμε αυτό που χρειάζεται για να έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα, τουτέστιν να γεμίσει τα κενά στα πλάγια και να δώσει και απο λίγο πιο πίσω την υποστήριξη που χρειάζεται κι έτσι νομίζω εκτίμησε τις 3 με 3.5 χιλιάδες που είπε.
Γενικά έχει καλά αποτελέσματα η seneca στο hairline? Όσον αφορά την πύκνωση πιστεύω θα μείνω ευχαριστημένος σχετικά εύκολα, μίας και ακόμη και τώρα δεν έχω θέμα μια χαρά το δουλεύω. Απλά πιστεύω θα με μπουσταρει ωραία αν φτιάξω αυτό το κομμάτι.
Πιο πολύ δε θέλω να φαίνεται έντονη χοντρή γαϊδουροτριχα στο όριο του hairline και κάνει μπαμ, που πιστεύω αποφεύγεις με το να χρησιμοποιήσει μονοτριχα τέρμα μπροστά?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες!
Ναι κι εμένα κάπως έτσι το έθεσε ότι θα βάλουμε αυτό που χρειάζεται για να έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα, τουτέστιν να γεμίσει τα κενά στα πλάγια και να δώσει και απο λίγο πιο πίσω την υποστήριξη που χρειάζεται κι έτσι νομίζω εκτίμησε τις 3 με 3.5 χιλιάδες που είπε.
Γενικά έχει καλά αποτελέσματα η seneca στο hairline? Όσον αφορά την πύκνωση πιστεύω θα μείνω ευχαριστημένος σχετικά εύκολα, μίας και ακόμη και τώρα δεν έχω θέμα μια χαρά το δουλεύω. Απλά πιστεύω θα με μπουσταρει ωραία αν φτιάξω αυτό το κομμάτι.
Πιο πολύ δε θέλω να φαίνεται έντονη χοντρή γαϊδουροτριχα στο όριο του hairline και κάνει μπαμ, που πιστεύω αποφεύγεις με το να χρησιμοποιήσει μονοτριχα τέρμα μπροστά?
Ναι βρε μην σε αγχώνει!Σαφώς και βάζουν μονότριχα στο χερλάιν και δύτριχα μετά ακολουθεί μεγαλύτερος αριθμός και πάει λέγοντας!
 

beef

Member
Σκέφτεσαι να ξεκινήσεις θεραπεία?

Καλημέρα! Θεραπεία όχι, βασικά εξήγησα και στην κλινική πως δεν με ενδιαφέρει να βάζω πχ μινοξιδίλη καθημερινά. Το είχα κάνει πριν χρόνια (το μαλλί μου έχει σχεδόν μηδενική αλλαγή από τότε θα έλεγα) και άντεξα κανά δίμηνο. Είναι ο συνδυασμός του ψυχολογικού φόρτου που καθημερινά κάνεις αυτό το πράγμα, σε συνδυασμό με την υφή που αφήνει στο μαλλί μετά και ότι με το που σταματάς τα χάνεις.

Με μια μεταμόσχευση μπροστά θα είμαι υπερευχαριστημένος πιστεύω, τώρα αν μου συστήσουν ένα προσκάρ ή κάτι τέτοιο για μερικούς μήνες στην περίοδο φύτρωσης και μπουστάρω έτσι όλους τους θύλακες, καλώς.
Γενικά έχω στην κορυφή αυτό που λέγεται double crown hair (ένας κομμωτής μου είχε πει triple αλλά νομίζω είναι double), το οποίο δίνει μια εικόνα σα να έχεις κενάκι λόγω του ανοίγματος των τριχών προς διαφορετικές κατευθύνσεις.
https://wimpoleclinic.com/blog/double-crown-vs-balding-differences-symptoms-treatments/

Η αλήθεια είναι ότι ξεγελάει και εμένα και δυσκολεύομαι να θυμηθώ αλλά δε νομίζω να έχω προχωρήσει επάνω εδώ και αρκετά χρόνια. Βάζω και μια φωτό με στεγνό μαλλί προς εξήγηση.
 

Συνημμένα

  • IMG_20230722_124114.jpg
    IMG_20230722_124114.jpg
    905 KB · Προβολές: 71

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
20230604_173725 r.jpg
H περιοχή μέσα στο κόκκινο έχει πρόβλημα και αυτό σημαίνει ένα NW5 που εξελίσεται αργά αφού είσαι 34 χρονών. Η ΑΑ όμως δεν σταματά, άρα θεώρησε ότι αυτά που υπάρχουν μέσα στο κόκκινο περίγραμμα στην επόμενη 10ετία θα έχουν μειωθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό. Από την εικόνα της δότριας φαίνεται ότι έχεις χοντρή τρίχα που βοηθάει στην κάλυψη για αυτό και δεν παίρνεις εύκολα χαμπάρι με στεγνό μαλλί το πρόβλημα (στο μήκος που τα έχεις). Σε σένα, μετά από cons δια ζώσης, θα είχε νόημα low dose φίνας αλλιώς επαναλαμβάνόμενες μμ ανά μερικά χρόνια για να καλύψεις τις απώλειες των μαμα στην λήπτρια. Δότρια φαίνεται να έχεις καλή και το crown σε αυτή την ηλικία δεν έχει ανοίξει αρκετά οπότε με ρίσκο μπορεί να το παλέψεις χωρίς φίνα αλλά να είσαι διατεθιμένος για περισσότερες από 1μμ.
 

beef

Member
H περιοχή μέσα στο κόκκινο έχει πρόβλημα και αυτό σημαίνει ένα NW5 που εξελίσεται αργά αφού είσαι 34 χρονών. Η ΑΑ όμως δεν σταματά, άρα θεώρησε ότι αυτά που υπάρχουν μέσα στο κόκκινο περίγραμμα στην επόμενη 10ετία θα έχουν μειωθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό. Από την εικόνα της δότριας φαίνεται ότι έχεις χοντρή τρίχα που βοηθάει στην κάλυψη για αυτό και δεν παίρνεις εύκολα χαμπάρι με στεγνό μαλλί το πρόβλημα (στο μήκος που τα έχεις). Σε σένα, μετά από cons δια ζώσης, θα είχε νόημα low dose φίνας αλλιώς επαναλαμβάνόμενες μμ ανά μερικά χρόνια για να καλύψεις τις απώλειες των μαμα στην λήπτρια. Δότρια φαίνεται να έχεις καλή και το crown σε αυτή την ηλικία δεν έχει ανοίξει αρκετά οπότε με ρίσκο μπορεί να το παλέψεις χωρίς φίνα αλλά να είσαι διατεθιμένος για περισσότερες από 1μμ.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου! Ναι δεν θα είχα πρόβλημα να κάνω παραπάνω απο 1 για συμπλήρωση αν χρειαστεί.
Το ότι δεν γίνεται προσθήκη αυτή τη στιγμή επάνω όπως μου είπε λόγω του ότι υπάρχει ακόμη αρκετό μαλλί και υπάρχει κίνδυνος shock loss στέκει, σωστά?
Τέλος σχετικά με το έξτρα που σου δίνει η φίνα, εάν σταματήσεις δίνει άμεσα φιλάκια το μαλλί ή απλά ξαναρχίζει το miniaturization των τριχοθυλακίων σιγά σιγά και όσο πάει?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε αυτά που σου έγραψα να βάλεις αρκετά αστεράκια γιατί κρίνουμε από κάποιες φώτο. Μόνο από κοντά με μικροσκόπιο μπορείς να είσαι σίγουρος. Ναι στέκει, στην Ελλάδα γενικά δεν το έχουν πολύ με πυκνώσεις σε μαμά. Αν δεν παίρνεις και φίνα ακόμα περισσότερο. Η φίνα δεν σου δίνει κάτι έξτρα όταν το miniaturization έχει προχωρήσει αρκετά, απλά σταθεροποιεί την ΑΑ πιο πολύ στην δότρια και λιγότερο στην λήπτρια και ειδικά όταν πας προς τις μπροστινές περιοχές. Αν θες να κάνεις μμ χωρίς να κάνεις ένα σοβαρό cons με καλό γιατρό για να έχεις πλήρη εικόνα της καταστασής σου και του ισοζυγίου λήτριας/δότριας, να φτιάξεις το μπροστινό κομμάτι και να πας αρκετά συντηρητικά γιατί αν κατεβάσεις hairline υπερβολικά μπορεί να εγκλωβιστείς στην συνέχεια.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Καλημέρα! Θεραπεία όχι, βασικά εξήγησα και στην κλινική πως δεν με ενδιαφέρει να βάζω πχ μινοξιδίλη καθημερινά. Το είχα κάνει πριν χρόνια (το μαλλί μου έχει σχεδόν μηδενική αλλαγή από τότε θα έλεγα) και άντεξα κανά δίμηνο. Είναι ο συνδυασμός του ψυχολογικού φόρτου που καθημερινά κάνεις αυτό το πράγμα, σε συνδυασμό με την υφή που αφήνει στο μαλλί μετά και ότι με το που σταματάς τα χάνεις.

Με μια μεταμόσχευση μπροστά θα είμαι υπερευχαριστημένος πιστεύω, τώρα αν μου συστήσουν ένα προσκάρ ή κάτι τέτοιο για μερικούς μήνες στην περίοδο φύτρωσης και μπουστάρω έτσι όλους τους θύλακες, καλώς.
Γενικά έχω στην κορυφή αυτό που λέγεται double crown hair (ένας κομμωτής μου είχε πει triple αλλά νομίζω είναι double), το οποίο δίνει μια εικόνα σα να έχεις κενάκι λόγω του ανοίγματος των τριχών προς διαφορετικές κατευθύνσεις.
https://wimpoleclinic.com/blog/double-crown-vs-balding-differences-symptoms-treatments/

Η αλήθεια είναι ότι ξεγελάει και εμένα και δυσκολεύομαι να θυμηθώ αλλά δε νομίζω να έχω προχωρήσει επάνω εδώ και αρκετά χρόνια. Βάζω και μια φωτό με στεγνό μαλλί προς εξήγηση.
Φιλαράκι μου Μετά την ΜΜ Θα σου προτείνει ο Γιατρός(Στην Πλειοψηφία)Αφρό μινοξιδίλης πρωί βράδυ ή χάπι για ένα 6 μηνο!!Αυτό θα σε βοηθήσει να μπουστάρεις το αποτέλεσμα και να γλυτώσεις όσα μπορείς απο το Shock Loss!Θα συμφωνήσω με τον CVIAL Για την κατάσταση και την ΦΙνα!Ότι μπορείς να σώσεις σώσε το τώρα που έχεις ακόμα μαλλιά μια χαρά στο επίπεδο που είσαι!Θα τα κρατήσεις και μπορεί να δεις και επανέκφυση σε κάποια σημεία!Κατά τα άλλα είσαι αστέρι!Μη μασάς!
 

Chris34

Active Member
Τζάμι είσαι φίλε!! Μακάρι να είχαμε το μαλλί σου στα 34 μας. Έχεις όλα τα όπλα στα χέρια σου. Αν δεις ότι αραιώνεις τα επόμενα χρόνια μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.
 

beef

Member
Καλησπέρα φίλοι καραφλομαχητές, την Δευτέρα μπαίνω για νέο γρασίδι!
Θα σας κρατήσω ενήμερους για τις εντυπώσεις μου/ πρόοδο εδώ ή σε νέο θρεντ αν είναι προτιμότερο!
 
Μπλουζα