Μινοξιδιλη για συντήρηση;

Katerina5

New Member
Καλησπέρα. Μου δημιουργήθηκε έντονη τριχόπτωση λόγω Covid και για 5-6 μήνες έβαζα μινοξιδιλη και έπαιρνα κάποιες βιταμίνες. Έφτασα σε σημείο να πεφτουν μόνο 5 τρίχες την μέρα κ τα σταμάτησα… τώρα νιώθω πως ξανάρχισε η τριχόπτωση… η γιατρός μου πρότεινε να παίρνω προληπτικά τος βιταμίνες για ενα τρίμηνο στην αλλαγή της εποχής… Θέλω να ρωτήσω: 1.αν χρησιμοποιώ κ την μινοξιδιλη ταυτόχρονα θα συνηθίσει ο οργανισμός μου κ θα πρέπει να την φοράω για παντα; 2. υπάρχει περίπτωση να περάσω παλι το αρχικό στάδιο εφαρμογής της μινοξιδιλης, όπου αυξάνεται αρκετά η τριχόπτωση; Αυτο δεν θα το αντέξω!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Η μινοξιδίλη είναι χημική περούκα. Κρατάει όλα τα μαλλιά στο κεφάλι και δεν πέφτουν όταν φυσιολογικά πέφτουν καμια 100η τρίχες την ημέρα. Όταν σταματάς την μινόξ τότε όλες όσες έπρεπε να πέσουν πέφτουν αλλά την ίδια στιγμή και σε πιάνει η ψυχή σου. Είναι σαν να βάζεις κρέμα στο χέρι για το κάψιμο αλλά χωρίς να βγάζεις το χέρι απο την φωτιά.
 

Katerina5

New Member
Η μινοξιδίλη είναι χημική περούκα. Κρατάει όλα τα μαλλιά στο κεφάλι και δεν πέφτουν όταν φυσιολογικά πέφτουν καμια 100η τρίχες την ημέρα. Όταν σταματάς την μινόξ τότε όλες όσες έπρεπε να πέσουν πέφτουν αλλά την ίδια στιγμή και σε πιάνει η ψυχή σου. Είναι σαν να βάζεις κρέμα στο χέρι για το κάψιμο αλλά χωρίς να βγάζεις το χέρι απο την φωτιά.
Ακόμη και για τόσο λίγο διάστημα που την χρησιμοποιήσω; Η δερματολόγος μου είπε πως δεν θα συμβεί κατι τέτοιο…
 

Marios1982

Well-Known Member
Η μινοξιδίλη είναι χημική περούκα. Κρατάει όλα τα μαλλιά στο κεφάλι και δεν πέφτουν όταν φυσιολογικά πέφτουν καμια 100η τρίχες την ημέρα. Όταν σταματάς την μινόξ τότε όλες όσες έπρεπε να πέσουν πέφτουν αλλά την ίδια στιγμή και σε πιάνει η ψυχή σου. Είναι σαν να βάζεις κρέμα στο χέρι για το κάψιμο αλλά χωρίς να βγάζεις το χέρι απο την φωτιά.
Δεν κάνει όμως και shedding? Δηλαδή ναι κρατάει και γίνεται χημική περούκα, αλλά νομίζω προηγείται shedding. Δηλαδή έκανα και αυτό μια μορφή θεραπείας.
 

dlazaros

Well-Known Member
Δεν κάνει όμως και shedding? Δηλαδή ναι κρατάει και γίνεται χημική περούκα, αλλά νομίζω προηγείται shedding. Δηλαδή έκανα και αυτό μια μορφή θεραπείας.
Η μινοξιδίλη σταματάει το shedding. Έτσι λειτουργεί. Σταματάει τα μαλλιά απο το να μπούν σε telogen, μένουν σε anagen. Αμα εσύ θέλεις να πέσουν οι τρίχες για να βγούν νέες δυνατότερες τότε... περιμένεις. Η άλλη λειτουργία του είναι να φέρνει θρεπτικά συστατικά και αίμα για να βοηθήσει τα υπάρχοντα (χωρίς πρόβλημα ορμόνης) μαλλιά να "χτιστούν". Για αυτό μετά την ΜΜ σε βάζουν στην μινόξ, σαν οξυγόνο για τα μαλλιά. Μόλις όμως σταματήσεις σε διάστημα 6 μηνών θα σε χαιρετίσουν τα μαλλιά που "κράτησε" η μινόξ. Αμα δεν έχεις ορμονικό πρόβλημα όπως η Κατερίνα τότε θα βγούν ξανά όπως πάντα, αμα όμως κάποιος σαν εμάς σταματήσει χωρίς να κάνει θεραπεία με φίνα τότε θα τα δεί χειρότερα απο όταν άρχισε μινόξ.

Ακόμη και για τόσο λίγο διάστημα που την χρησιμοποιήσω; Η δερματολόγος μου είπε πως δεν θα συμβεί κατι τέτοιο…
Προφανώς δεν έχεις μεγάλο πρόβλημα και δεν ήθελε να σε ανησυχήσει. Όταν αρχίζεις μινόξ και σταματάς συνέχεια τότε θα έχεις τριχόπτωση συνέχεια. Αμα δεν σου βρήκε κάποιο πρόβλημα τότε βιταμίνες και συνεχίζεις την ζωή σου. Η μινόξ είναι δεκανίκι.
 
Μπλουζα