Η ζωη με Covid-19

Bigk

Well-Known Member
Ούτε εγώ θυμάμαι κάτι παρόμοιο 46 είμαι.
Έχω διαβάσει βέβαια κάτι για την "επταετία " μάλλον υπερβολές θα ήταν... και τότε αντικειμενικη ενημέρωση υπήρχε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Άρα έχεις και κάποια εμπειρία από το παρελθόν ως προς τα ΜΜΕ. Παλιά είχαμε 3 μόνο κρατικά που εξέφραζαν την κυβερνητική πολιτική, μετά αρκετά ιδιωτικά που διαχρονικά τα κοντρόλαραν μεγαλοεργολάβοι ή εκδότες και διαπλεκόντουσαν με το δημόσιο κατά το δοκούν, τώρα έχουμε ακόμα όλα αυτά αλλά πλέον τo ιντερνετ και ειδικά τα social και το youtube είναι απολύτως ελεύθερα και ο καθένας όσο μικρός και αν είναι μπορεί να εκφραστεί. Αποψή μου είναι ότι αν εξαιρέσεις ένα πολύ μεγάλο ποσοστό από τις μεγαλύτερες ηλικίες που δεν έχουν καμμιά σχέση με την τεχνολογία και επιμένουν στην TV, όλοι οι υπόλοιποι έχουν εναλλακτικές και μάλιστα αυτές οι εναλλακτικές έχουν διαρκή άνοδο ως προς την διείσδυση στο κοινό. Μην ξεχνάς ότι και οι εφημερίδες που κάποτε είχαν τεράστια δύναμη έχουν πλέον εξαυλωθεί. Από πλευράς ελευθερίας έκφρασης λοιπόν είμαστε σαφώς καλύτερα απ' ότι στο παρελθόν. Αυτή είναι η πραγματικότητα.
 

Marios1982

Well-Known Member
Άρα έχεις και κάποια εμπειρία από το παρελθόν ως προς τα ΜΜΕ. Παλιά είχαμε 3 μόνο κρατικά που εξέφραζαν την κυβερνητική πολιτική, μετά αρκετά ιδιωτικά που διαχρονικά τα κοντρόλαραν μεγαλοεργολάβοι ή εκδότες και διαπλεκόντουσαν με το δημόσιο κατά το δοκούν, τώρα έχουμε ακόμα όλα αυτά αλλά πλέον τo ιντερνετ και ειδικά τα social και το youtube είναι απολύτως ελεύθερα και ο καθένας όσο μικρός και αν είναι μπορεί να εκφραστεί. Αποψή μου είναι ότι αν εξαιρέσεις ένα πολύ μεγάλο ποσοστό από τις μεγαλύτερες ηλικίες που δεν έχουν καμμιά σχέση με την τεχνολογία και επιμένουν στην TV, όλοι οι υπόλοιποι έχουν εναλλακτικές και μάλιστα αυτές οι εναλλακτικές έχουν διαρκή άνοδο ως προς την διείσδυση στο κοινό. Μην ξεχνάς ότι και οι εφημερίδες που κάποτε είχαν τεράστια δύναμη έχουν πλέον εξαυλωθεί. Από πλευράς ελευθερίας έκφρασης λοιπόν είμαστε σαφώς καλύτερα απ' ότι στο παρελθόν. Αυτή είναι η πραγματικότητα.
Αυτή είναι η πραγματικότητα και γιαυτο οι άρχοντες των social media άρχισαν τη λογοκρισία :)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν εννοείς το ΦΒ, η λογοκρισία έχει σχέση μόνο με συγκεκριμένα πράγματα κατι που συμβαίνει και σε αυτό εδώ το φόρουμ.
 

filkos

New Member
Άρα έχεις και κάποια εμπειρία από το παρελθόν ως προς τα ΜΜΕ. Παλιά είχαμε 3 μόνο κρατικά που εξέφραζαν την κυβερνητική πολιτική, μετά αρκετά ιδιωτικά που διαχρονικά τα κοντρόλαραν μεγαλοεργολάβοι ή εκδότες και διαπλεκόντουσαν με το δημόσιο κατά το δοκούν, τώρα έχουμε ακόμα όλα αυτά αλλά πλέον τo ιντερνετ και ειδικά τα social και το youtube είναι απολύτως ελεύθερα και ο καθένας όσο μικρός και αν είναι μπορεί να εκφραστεί. Αποψή μου είναι ότι αν εξαιρέσεις ένα πολύ μεγάλο ποσοστό από τις μεγαλύτερες ηλικίες που δεν έχουν καμμιά σχέση με την τεχνολογία και επιμένουν στην TV, όλοι οι υπόλοιποι έχουν εναλλακτικές και μάλιστα αυτές οι εναλλακτικές έχουν διαρκή άνοδο ως προς την διείσδυση στο κοινό. Μην ξεχνάς ότι και οι εφημερίδες που κάποτε είχαν τεράστια δύναμη έχουν πλέον εξαυλωθεί. Από πλευράς ελευθερίας έκφρασης λοιπόν είμαστε σαφώς καλύτερα απ' ότι στο παρελθόν. Αυτή είναι η πραγματικότητα.
Δεν λέω ότι παλιά όλα ήταν καλά κ όχι κατευθυνόμενα,αυτό που λέω είναι ότι πρώτη φορά ΟΛΑ τα μεγάλα κανάλια ακολουθούν την ίδια γραμμή.παντα υπήρχαν κανάλια που στήριζαν την οποία κυβέρνηση κ αλλά που έπαιρναν τον "ρόλο" της αντιπολίτευσης,τόσο μαζική στήριξη κ χωρίς ίχνος κριτικής δεν νομίζω ότι έχει υπάρξει.κ αυτό που λέω αφορά κυριως το μέσο της τηλεόρασης,γενικότερα φυσικά κ υπάρχουν εναλλακτικες
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε διεξοδικότερα με παραδείγματα αλλά θα ξεφύγουμε. Γενικά όλα αυτά είναι λίγο ΟΦΑ, σήμερα σφυρίζουν απο εδώ αύριο από εκεί. Δεν λέω ονόματα γιατί θα πλατιάσουμε.
 

Marios1982

Well-Known Member
Αν εννοείς το ΦΒ, η λογοκρισία έχει σχέση μόνο με συγκεκριμένα πράγματα κατι που συμβαίνει και σε αυτό εδώ το φόρουμ.
Μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Λογοκρισία σε ότι είναι εναντίον της παγκόσμιας agenda. Μέχρι και ολόκληρος πρόεδρος της Αμερικής λογοκρίθηκε.
 

Marios1982

Well-Known Member
Για αυτόν που δεν παρέδιδε την εξουσία μιλάς;
Για αυτόν που τον μπαναρε το twitter. Δε θέλω να κάνω πολιτική συζήτηση. Απλα θέλω να επισημάνω πως η ελευθερία του Ίντερνετ όπως ξεκίνησε, τα τελευταία χρόνια έχει περιοριστεί πολύ έως εντελώς, όταν έχεις απόψεις που δεν είναι political correct κατά το σύστημα. Πρώτη μου σύνδεση στο Ίντερνετ το 1997.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τον ίδιο λέμε. Πολλές φορές χρειάζεται κανονιστικό πλαίσιο όταν κάτι αρχίζει και ξεφεύγει. Αυτό ισχύει στα πάντα. Δεν μπορείς να συγκρίνεις το 97 με το σήμερα. Είναι άλλα μεγέθη. Το ίδιο ισχύει και στα cybersecurity. Τότε δεν χρειαζόταν καμμία προστασία. Τώρα πρέπει να περάσεις από δεκάδες firewall.
 

Marios1982

Well-Known Member
Τον ίδιο λέμε. Πολλές φορές χρειάζεται κανονιστικό πλαίσιο όταν κάτι αρχίζει και ξεφεύγει. Αυτό ισχύει στα πάντα. Δεν μπορείς να συγκρίνεις το 97 με το σήμερα. Είναι άλλα μεγέθη. Το ίδιο ισχύει και στα cybersecurity. Τότε δεν χρειαζόταν καμμία προστασία. Τώρα πρέπει να περάσεις από δεκάδες firewall.
Το κανονιστικό πλαίσιο ποιος το καθορίζει; Εγώ λέω, αυτός που νόθευσε τις αμερικανικές εκλογές με τις επιστολικές ψήφους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μάριε είπες να μην κάνουμε πολιτική συζήτηση. Πολύ σωστά και σταματάμε εδώ. Το «ξεφεύγει» που έγραψα αφορούσε στην γιγάντωση του Ίντερνετ και όχι κάπου αλλού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vagosx

Well-Known Member
Μάριε είπες να μην κάνουμε πολιτική συζήτηση. Πολύ σωστά και σταματάμε εδώ. Το «ξεφεύγει» που έγραφα αφορούσε στην γιγάντωση του Ίντερνετ και όχι κάπου αλλού.
Cvial άσχετο, αλλά τον σίδηρο πως τον βλέπεις θα πέσει;
 

Stratos

Well-Known Member
και εγώ νόμιζα ότι μόνο στις ταινίες γίνονται αυτά...
 

bobby

Well-Known Member
Φίλε Μάριε δεν θέλω να αντιπαρατεθώ μαζί σου, γιατί αν έχεις διαβάσει το παρόν νήμα θα έχεις δει ότι η αντιπαράθεση μεταξύ αντιεμβολιαστών και μη είναι άσκοπη γιατί αν κάποιος δεν θέλει να καταλάβει δεν μπορείς να τον κάνεις μα καταλάβει.

Σε καλώ όμως να ξανασκεφτείς ποιος είναι ο φυλακισμένος, αυτός που πιστεύει τον κάθε μπουρδολόγο, άσχετο, συνωμοσιολόγο και αγράμματο ή αυτός που ακολουθεί την επιστήμη;

Γράψε ότι θες, πες ότι θες, μίλα και για τους Ελ…. εγώ για αυτό το θέμα δεν θα σου απαντήσω ξανά…..
 
Μπλουζα