Πρόβλημα με μινοξιδιλη

Καλησπερα σε όλους , βρίσκομαι στον 6ο μήνα μετά από μεταμόσχευση μαλλιών που έκανα στην Κωνσταντινουπολη . Μέχρι στιγμής δεν έχω παράπονο έχω καλή φυτρωση και ακόμα νομίζω πως δεν έχει έρθει το τελικό αποτέλεσμα . Έχω ξεκινήσει εδώ και μια βδομάδα φιναστεριδη 1,25 mg κάθε μέρα ευτυχώς χωρίς θέματα . Ξεκίνησα και μινοξιδιλη σε υγρή μορφή και πραγματικά μου δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα . Καταρχήν με πιάνει τρομερή φαγούρα και μου λαδωνει πολύ το μαλλί σε σημείο που δεν μπορώ να βγω έξω .Ηξερα ότι μπορεί να έχω τέτοια θέματα όμως την προτίμησα γιατί έχω πλέον αρκετά μακρύ μαλλί και είναι δύσκολο με τον αφρό να καλυψω το δέρμα του κρανίου χωρίς να σπαταληθει αφρός στις τρίχες . Παρόλα αυτά δεν την παλεύω με την υγρή μορφή . Βασικά δεν ξέρω καν αν χρειάζεται να πάρω μινοξιδιλη καθώς με φινα περιορίζω σε μεγάλο βαθμό την τριχόπτωση . Την μινοξιδιλη την θέλω γιατί έχω ακούσει ότι μεγαλώνει πιο γρήγορα τα μαλλιά και τα κάνει πιο πυκνά . Δεν την θέλω για να βγάλω έξτρα μαλλιά έχω βάλει ήδη πολλά από τη μεταμόσχευση . Δεν ξέρω λοιπόν αν έχει νόημα να την πάρω ειδικά τώρα που δεν έχω δει ακόμα το τελικό αποτέλεσμα της μεταμόσχευσης . Είχα δει ένα κόλπο που έκανε ένας τύπος με τον αφρό που τον εξατμίζε με πιστολάκι ή ζεστό νερό και τον ρουφούσε μετά με σταγονόμετρο όμως φαντάζομαι πως η θερμότητα θα επιδρά αρνητικά στη μινοξιδιλη .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Βασικά πρέπει να κάνεις περισσότερη υπομονή γιατί έκανες και κάνεις κάποια πράγματα ανάποδα. Ξεκίνησες φίνα 6 μήνες μετά την ΜΜ ενω έπρεπε να ξεκινήσεις πρίν. Ξεκινάς μινόξ 6 μήνες μετά την ΜΜ για να βοηθήσεις την φύτρωση επειδή μάλλον δεν σε ικανοποιεί. Αυτό που πρέπει να ξέρεις αν δεν το ξέρεις ήδη είναι οτι κάθε φορά που ξεκινάς μια θεραπεία, το ξεκίνημα της είναι να πέσουν τα μαλλιά με πρόβλημα για να βγούν τα καινούργια. Αυτό στην περίπτωση σου έχει μεγάλο ψυχολογικό κόστος καθώς θα δείς το κεφάλι να αδειάζει και οχι να γεμίζει.
Η μινόξ τώρα, είναι χημική περούκα αλλά στην περίπτωση σου θα φέρει εξτρά αίμα και θρεπτικές ουσίες για να αναστηθούν ή να βοηθηθούν οι τρίχες. Όταν όπως εσυ δεν κάθεται καλά και σταματάς τότε το αποτέλεσμα είναι χειρότερο απο πρίν. Δεν ξέρω την κατάσταση στο κεφάλι σου αλλά καλό είναι να κάνεις κινήσεις σταθερές όπως με την φίνα κάθε μέρα και εαν δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα της ΜΜ μετά απο 12 μήνες να κάνεις μια διορθωτική. Εννοείται οτι αμα σταματήσεις την φίνα θα κάνεις και 2η και 3η και 4η ΜΜ μέχρι να εξαντληθεί η δότρια και το μόνο που θα σου μείνει είναι το πιο ελαφρύ πορτοφόλι.
 
Το αποτέλεσμα για 6 μηνο είναι αρκετά καλό πιστεύω . Φινα δεν άρχισα πριν τη μεταμόσχευση διότι είχα χάσει μαλλί μόνο στους κροτάφους από 15-16 χρόνων και μέχρι τώρα που είμαι 26 δεν είχα χάσει όλο . Επίσης δεν νομίζω ότι θε βοηθούσε ιδιαίτερα σε εκείνα τα σημεία . Μινοξιδιλη σκέφτηκα να πάρω τώρα για να επίσπευσω το αποτέλεσμα αλλά μάλλον θα το καθυστερήσω με αυτά που μου λέτε . Έτσι κι αλλιώς σκοπεύω να κάνω διορθωτική μεταμόσχευση καθώς δεν μου αρέσει η hairline έχει μεγάλες καμπύλες .
 

dlazaros

Well-Known Member
Έχω αρκετά μακρυ μαλλί και είναι πολύ δύσκολο να παει όλος ο αφρός στο δέρμα
Λιώσε τον αφρό σε ένα ποτηράκι που είναι ζεστό και βάλτο όπως το υγρό. Το έκανα ένα χρόνο παλιότερα, καμία διαφορά. Τα μαλλιά μου είναι έως την άκρη της μύτης.
 
Το είχα δει αυτό το κόλπο από έναν στο γιουτιουμπ ο οποίος έλιωνε με το πιστολάκι τον αφρό όμως φοβάμαι μήπως απ τη θερμότητα χάσει η μινοξιδιλη την αποτελεσματικότητα της ή έστω ένα μέρος της .
 

jersey

Well-Known Member
Με μια φορά το βράδυ δεν νομίζω οτι ειναι πρόβλημα η μινοξιδίλη, την βάζεις πριν τον ύπνο που δεν θα βγεις μετά και στεγνώνει έτσι μέχρι να ξαναβγεις.

Φίλε @Χρηστος Χαλκιδης Γιατι δεν φτιάχνεις ένα νήμα με την παρουσίαση της μεταμόσχευσης σου στην Hair Of Istanbul και να ρωτάς εκεί οτι θέλεις χωρίς να ανοίγεις νέο νήμα κάθε φορά... ?
 

dlazaros

Well-Known Member
Το είχα δει αυτό το κόλπο από έναν στο γιουτιουμπ ο οποίος έλιωνε με το πιστολάκι τον αφρό όμως φοβάμαι μήπως απ τη θερμότητα χάσει η μινοξιδιλη την αποτελεσματικότητα της ή έστω ένα μέρος της .
Δεν είναι κόλπο, είναι χημεία, για αυτό το καλοκαίρι ο αφρός δεν κάνει αφρό και λιώνει απευθείας στο κεφάλι και βάζουμε τον αφρό στο ψυγείο. Όταν βάζεις τον αφρό σε ζεστό ποτηράκι εξατμίζεται ο αφροποιητικός παράγοντας και μένει η μινοξιδίλη. Είναι σαν να λιώνεις το τυρί... φεύγει το λίπος?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
Ισα Ισα το μακρυ μαλλι διαχωριζεται καλυτερα ωστε να βρεις το δερμα. Στο δερμα πρεπει να παει η μινοξιδιλη.
Με το ενα χερι θα ανοιγεις περιοχες (Οπως χαιρεταει ο Σποκ στο Star trek) και στο αλλο θα βαζεις στις ακρες των δαχτυλων λιγο λιγο τον αφρο και θα προσπαθεις να βρισκεις δερμα.
 
Πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή να χρησιμοποιήσω τώρα μινοξιδιλη απ τη στιγμή που είμαι ακόμα στον 6ο μήνα της μεταμόσχευσης και σκέφτομαι να κάνω και δεύτερη στη hairline ( άρα θα ξαναξυρισω το κεφάλι ) . Επίσης θα ήθελα πολύ να κάνω κούρεμα με σβήσιμο γιατί έτσι κουρευομουν παλιά και για να δω και πως είναι η δότρια όμως φοβάμαι μήπως φαινονται πολύ ασχημα οι ουλές . Πιστεύετε ότι μερικές συνεδρίες με smp θα βοηθούσαν ;
 

Marios1982

Well-Known Member
Πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή να χρησιμοποιήσω τώρα μινοξιδιλη απ τη στιγμή που είμαι ακόμα στον 6ο μήνα της μεταμόσχευσης και σκέφτομαι να κάνω και δεύτερη στη hairline ( άρα θα ξαναξυρισω το κεφάλι ) . Επίσης θα ήθελα πολύ να κάνω κούρεμα με σβήσιμο γιατί έτσι κουρευομουν παλιά και για να δω και πως είναι η δότρια όμως φοβάμαι μήπως φαινονται πολύ ασχημα οι ουλές . Πιστεύετε ότι μερικές συνεδρίες με smp θα βοηθούσαν ;
Παντοτινή μου ερώτηση το smp .. ειλικρινά μήπως κάποιος ξέρει; Για να βελτιστοποιηθεί η εμφάνιση με ξυρισμένο κεφάλι.
 

dlazaros

Well-Known Member
Πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή να χρησιμοποιήσω τώρα μινοξιδιλη απ τη στιγμή που είμαι ακόμα στον 6ο μήνα της μεταμόσχευσης και σκέφτομαι να κάνω και δεύτερη στη hairline ( άρα θα ξαναξυρισω το κεφάλι ) . Επίσης θα ήθελα πολύ να κάνω κούρεμα με σβήσιμο γιατί έτσι κουρευομουν παλιά και για να δω και πως είναι η δότρια όμως φοβάμαι μήπως φαινονται πολύ ασχημα οι ουλές . Πιστεύετε ότι μερικές συνεδρίες με smp θα βοηθούσαν ;
Μινόξ αμα θέλεις και δεύτερη ΜΜ δεν θα βοηθήσει σε κάτι αλλά δεν ενοχλεί. Οι ουλή στην δότρια φτιάχνεται αμα πείς στον γιατρό να χρησιμοποιήσει κάποια graft πάνω στην ουλή και να ληθεί για πάντα το πρόβλημα σου.
 

JimKan1

Well-Known Member
Πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή να χρησιμοποιήσω τώρα μινοξιδιλη απ τη στιγμή που είμαι ακόμα στον 6ο μήνα της μεταμόσχευσης και σκέφτομαι να κάνω και δεύτερη στη hairline ( άρα θα ξαναξυρισω το κεφάλι ) . Επίσης θα ήθελα πολύ να κάνω κούρεμα με σβήσιμο γιατί έτσι κουρευομουν παλιά και για να δω και πως είναι η δότρια όμως φοβάμαι μήπως φαινονται πολύ ασχημα οι ουλές . Πιστεύετε ότι μερικές συνεδρίες με smp θα βοηθούσαν ;
Και να φαινονται οι ουλες

1) κανεις δεν ξερει τι ειναι, βλεπω κοσμο στον δρομο που δεν εχει κανει εμφυτευση και εχει παρομοια κενακια στη δοτρια

2) σε 1 βδομαδα θα μακρυνει το μαλλι και δεν θα φαινονται

Αμα δεν θες να φαινονται καθολου κανε SMP αλλα πρεπει να ειναι καλος αυτος που θα πας γιατι οι ουλες ειναι δυσκολες
 
Μπλουζα