Διαλειμματική Νηστεία: Δεν είναι δίαιτα, είναι τρόπος διατροφής

dlazaros

Well-Known Member
20 ωρες με νερο και καφέ, νομίζω στο survivor θα έσπαγες πλάκα..
Όταν το κάνεις τρόπο ζωής και σου ταιριάζει φυσικά, τότε δεν καταλαίνεις τίποτα. Είσαι έτοιμος να φας οτι κάνεις κέφι αλλα είσαι έτοιμος να μην φας 3 μέρες όπως είσαι έτοιμος να περτατήσεις πολλά χιλιόμετρα χωρίς τροφή αντί να περιμένεις το φορτηγό του σούπερ μάρκετ να φέρει φαί...
Δεν λέω οτι πρέπει να είσαι μοναχός Σαολίν αλλά καλό είναι να ξέρεις τι μπορεί να κάνει το σώμα σου αντί να ψάχνεσαι αμα χρειαστεί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Πάντως μεταξύ σοβαρού και αστείου αν το σώμα μας ήταν κινητό τηλέφωνο και έπρεπε να το βάζεις στην πρίζα να φορτίσει πέντε φορές την ημέρα θα το έχεις πετάξει στον τοίχο...
 

Stratos

Well-Known Member
Πάντως μεταξύ σοβαρού και αστείου αν το σώμα μας ήταν κινητό τηλέφωνο και έπρεπε να το βάζεις στην πρίζα να φορτίσει πέντε φορές την ημέρα θα το έχεις πετάξει στον τοίχο...
το 16-8 ή το 14-10 ή το 12-12 δεν ειναι καλα μοντελα?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το 16-8 είναι το ακρότατο. Κάτω από αυτό δεν υπάρχει διαλλειματικη. Εμένα μου ταιριάζει πιο καλά γιατί στις 8 ώρες κάνεις καλύτερη διαχείριση των γευμάτων σου και δεν κάνει μεγάλα spike η ινσουλίνη σου.
 

Stratos

Well-Known Member
Το 16-8 είναι το ακρότατο. Κάτω από αυτό δεν υπάρχει διαλλειματικη. Εμένα μου ταιριάζει πιο καλά γιατί στις 8 ώρες κάνεις καλύτερη διαχείριση των γευμάτων σου και δεν κάνει μεγάλα spike η ινσουλίνη σου.
Και στο 16-8 ποιες ώρες τρως; Γυμνάζεσαι καθόλου;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Power walking. Φαγητό 12:00-20:00. Πρωί ένα καπουτσίνο με στέβια, αν οι θερμίδες είναι λιγότερες από 40 δεν διακόπτεις την διάλειμματική νηστεία. Για να επιβεβαιώσω την λειτουργία της έκανα εργομετρικά τεστ στις 11:00 και έδειξαν καύσεις 90% από λίπος.Το 16-8 σε βάζει σε μια λειτουργία ολιγόωρης κέτωσης που την θεωρώ πιο sustainable σε βάθος χρόνου.
 

oreo

Well-Known Member
Power walking. Φαγητό 12:00-20:00. Πρωί ένα καπουτσίνο με στέβια, αν οι θερμίδες είναι λιγότερες από 40 δεν διακόπτεις την διάλειμματική νηστεία. Για να επιβεβαιώσω την λειτουργία της έκανα εργομετρικά τεστ στις 11:00 και έδειξαν καύσεις 90% από λίπος.Το 16-8 σε βάζει σε μια λειτουργία ολιγόωρης κέτωσης που την θεωρώ πιο sustainable σε βάθος χρόνου.
Eσύ και ο αείμνηστος Steve Reeves που το εφηύρε !!!!
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Δηλαδή εγώ που πίνω έναν καφέ το πρωί, τρώω το μεσημέρι γύρω στις 3:00 με 4:00 και το βράδυ η τελευταία μου μπουκιά είναι πριν τις 10:00, γιατί καπως με βολεύει και όχι για δίαιτα, κάνω διαλειμματική νηστεία τόσα χρόνια χωρίς να το γνωρίζω;
 

dlazaros

Well-Known Member
Δηλαδή εγώ που πίνω έναν καφέ το πρωί, τρώω το μεσημέρι γύρω στις 3:00 με 4:00 και το βράδυ η τελευταία μου μπουκιά είναι πριν τις 10:00, γιατί καπως με βολεύει και όχι για δίαιτα, κάνω διαλειμματική νηστεία τόσα χρόνια χωρίς να το γνωρίζω;
Άμα ο καφές δεν έχει ζάχαρη ναι.
 

nine

Active Member
Να προσθέσω πως όταν το έκανα και ήμουν καιρό στο fasting με 18ώρα δεν πεινούσα και άντεχα και άλλο όταν είχε συνηθίζει ο οργανισμός μετά από κάποιους μήνες.

Απο την στιγμή που έτρωγα, έσπαγα δηλαδή το fasting και έμπενα στο παράθυρο που είναι για να φάς από τις πρώτες μπουκιές άνοιγε ο διακόπτης και ήθελα να φάω πολύ πιο γρήγορα και επόμενο γεύμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Φώτο παιδιά πριν - μετά χωρίς μπλούζα να βλέπουμε αποτελέσματα
και με μπλουζα καταλαβαινεις διαφορα γιατι ολα τα large tshirt ηταν μεγαλα πλεον ;)
γενικα παντως δεν θα ελεγα οτι ειδα διαφορα στη γραμμωση και με εκανε κομματια, ηταν και περιοδος που δεν εκανα βαρη λογω lockdown.
skinny fat με εκανε αλλα ειδα μεγαλη διαφορα στα "love handles" που εφυγαν.
 

Bigk

Well-Known Member
και με μπλουζα καταλαβαινεις διαφορα γιατι ολα τα large tshirt ηταν μεγαλα πλεον ;)
γενικα παντως δεν θα ελεγα οτι ειδα διαφορα στη γραμμωση και με εκανε κομματια, ηταν και περιοδος που δεν εκανα βαρη λογω lockdown.
skinny fat με εκανε αλλα ειδα μεγαλη διαφορα στα "love handles" που εφυγαν.
Αυτό ακριβώς το skinny fat που λες είναι αυτό που εννοούσα... ότι ο οργανισμός χάνει την μυική μάζα του και δείχνεις παχύς αν και είσαι αδύνατος...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα είναι προφανές ότι για να χτίσεις μυς χρειάζονται stimulation. Μυϊκή μάζα δεν χάνεις (τουλάχιστον εκτεταμένα) αφού στην κέτωση καις λίπος αλλά σίγουρα δεν κερδίζεις ούτε όγκο ούτε γράμμωση αν δεν κάνεις κάτι άλλο.
 

Kostas97

Well-Known Member
Αυτό ακριβώς το skinny fat που λες είναι αυτό που εννοούσα... ότι ο οργανισμός χάνει την μυική μάζα του και δείχνεις παχύς αν και είσαι αδύνατος...
Skinny Fat = χανω βαρος, αλλα οχι στοχευμενα λιπος. Αρα οπτικα παραμενεις αυτο που ησουν σε μικροτερη εκδοχη. Δεν μπορει να εισαι skinnyfat και να εχεις χασει τα love handles :D
 
Μπλουζα