Διαλειμματική Νηστεία: Δεν είναι δίαιτα, είναι τρόπος διατροφής

Georgie

Well-Known Member
Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον Λάζαρο πως η συγκεκριμένη νηστεία είναι φοβερά αποτελεσματική και άπαξ και τη συνηθίσει ο οργανισμός βλέπεις τους άλλους να τρώνε και σου φαίνεται παντελώς αδιάφορο.
Καλά
Πέρνα απο το Κώστα τον Αεκτζη (Πλατεία Αγίας Ειρήνης) στην Αιόλου για σουβλάκι .
Κοίτα τους άλλους να τρώνε και πάρε εσυ γιαούρτι από το περίπτερο !
Έτσι να τους τη σπάσεις!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Καλά
Πέρνα απο το Κώστα τον Αεκτζη (Πλατεία Αγίας Ειρήνης) στην Αιόλου για σουβλάκι .
Κοίτα τους άλλους να τρώνε και πάρε εσυ γιαούρτι από το περίπτερο !
Έτσι να τους τη σπάσεις!
Μου θύμισες έναν φίλο που ξύπνησε ένα "πρωι", αφού τα είχε κιμιάσει με μια vegan και άρχισε να μας κράζει για το κρέας ππου τρώμε, τα ζωάκια που θανατώνονται κτλ κτλ. 2 μήνες άντεξε η φάρσα όσο και η σχέση του, τρία τρία τ πιτόγυρα μετά για να γράψει comeback
 

dlazaros

Well-Known Member
Σαν να βάλεις νήμα για ηλεκτρικά αυτοκίνητα και πόσο καλά είναι για το περιβάλλον και να σου λένε οι αυτοκινητόκαυλοι ότι χωρίς βενζίνη δεν έχει νόημα να ζεις...
Οι περισσότεροι που έγραψαν διάφορα δεν είχαν καν την συγκέντρωση να διαβάσουν το άρθρο επειδή είναι μακρύ. Αλλά το κοντό τους το έγραψαν...
Τεσπά, εγώ μια προσπάθεια είπα να κάνω να δείτε ότι υπάρχουν και άλλα πράγματα που δεν τα έχετε καταλάβει. Μπορείτε να μείνετε σε αυτά που νομίζατε ότι ξέρατε και καλό σας ύπνο...
 

F1ght3r

Well-Known Member
Εγώ από ότι θυμάμαι μονο 2 φορες την ημερα φαγητό. Στις 18:00 και στις 24:00 αλλα πολύ φαγητό στις 18:00 και σούπα, 3-4 sandwich, παγωτό πριν κοιμηθώ, γιατί με αδίο στομάχι δεν μπορώ να κοιμηθώ.
Είμαι 99 κιλά, πριν 2 χρονια ήμουν 86, πρόσεχα τα βραδια στο φαγητό αλλα όχι στις 18:00. Έβαλα πάνω από 10 κιλά με τις μαλακίες που κατεβάζω τα βραδια.
Είμαι 191 cm οποτε δεν φαίνομαι και χοντρός αλλα την κοιλίτσα μου την έκανα. ανετα μπορώ να μην φάω για 17-18 ώρες απανωτές αφού το κάνω χρονια τώρα.
Δίαιτα δεν έκανα ποτες.
 

Xristos87

Well-Known Member
Η διαλειμματικη διαιτα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει για μεσους ανθρωπους.
Τα κυτταρα σου γινονται ανθεκτικοτερα, τα υγιη κυτταρα "τρωνε" τα νοχελικα και αρρωστα κυτταρα. Αυξανεις το προσδοκιμο ζωης μαζι με τη διαιτα λαμβανεις μεχρι 1500 θερμιδες κ παιρνεις ολες τις βιταμινες της ημερας.
 

kharmacoma

Well-Known Member
Βλέπω πάλι ότι έχετε επικεντρωθεί στην απώλεια κιλών. Η απώλεια κιλών στη διαλειμματικη νηστεία και όχι δίαιτα, είναι side benefit και όχι αυτοσκοπός.
 

Stratos

Well-Known Member
Σαν να βάλεις νήμα για ηλεκτρικά αυτοκίνητα και πόσο καλά είναι για το περιβάλλον και να σου λένε οι αυτοκινητόκαυλοι ότι χωρίς βενζίνη δεν έχει νόημα να ζεις...
Οι περισσότεροι που έγραψαν διάφορα δεν είχαν καν την συγκέντρωση να διαβάσουν το άρθρο επειδή είναι μακρύ. Αλλά το κοντό τους το έγραψαν...
Τεσπά, εγώ μια προσπάθεια είπα να κάνω να δείτε ότι υπάρχουν και άλλα πράγματα που δεν τα έχετε καταλάβει. Μπορείτε να μείνετε σε αυτά που νομίζατε ότι ξέρατε και καλό σας ύπνο...
Λάζαρε εγώ τρέχω το πρωί 6-8 και εργάζομαι 800-1400 , πως μπορώ να εφαρμόσω αυτό που λες? πάντως έχω παρατηρήσει ότι σε κάποιους αγώνες που έτρεξα σχετικά νηστικός πήγα καλύτερα.. δηλαδή σαν να με βολεύει ενεργειακά
 

le2der

Active Member
Λάζαρε εγώ τρέχω το πρωί 6-8 και εργάζομαι 800-1400 , πως μπορώ να εφαρμόσω αυτό που λες? πάντως έχω παρατηρήσει ότι σε κάποιους αγώνες που έτρεξα σχετικά νηστικός πήγα καλύτερα.. δηλαδή σαν να με βολεύει ενεργειακά
Αν έχω καταλάβει σωστά , φαγητό μετά τη δουλειά και στις 20:00 άλλο ένα γεύμα για κλείσιμο . Με το τρέξιμο που κανείς νομίζω θα χρειαστεί να σπας που και που τον συγκεκριμένο τρόπο διατροφής
 

Stratos

Well-Known Member
δεν ειναι λάθος να μην τρως μετά την προπόνηση? δεν ειναι καλύτερα φαγητό μετά την προπόνηση και στις 2000 το βράδυ?
 

dlazaros

Well-Known Member
δεν ειναι λάθος να μην τρως μετά την προπόνηση? δεν ειναι καλύτερα φαγητό μετά την προπόνηση και στις 2000 το βράδυ?
Μόνο προπόνηση με βάρη θέλει φαγητό (πρωτείνη και υδατάνθρακα) μετά. Το τρέξιμο δεν χρειάζεται (το εφαρμόζουν οι αθλητές της Κένυας με μεγάλη επιτυχία).

Η νηστεία δεν είναι δίαιτα, όπως είπε πολύ σωστά κάποιος είναι παρενέργεια η απώλεια κιλών. Αν το δείτε και απο άλλη σκοπιά πχ της θρησκείας καταλαβαίνεις οτι υπάρχει μεγάλο υπόβαθρο σε αυτό καθώς είναι το μόνο που συμφωνούν όλες οι θρησκείες! Αναφέρουν οτι μόνο με νηστεία μπορείς να ανεβάσεις πνευματικό επίπεδο και οι αρχαίοι φιλόσοφοι (Πλάτων, Σωκράτης κα) δεν δέχονταν μαθητές που δεν νήστευαν και οι Σπαρτιάτες δεν πήγαιναν φαγωμένοι για μάχη!

Αυτό που ήθελα να τονίσω με αυτό το νήμα είναι οτι έχουμε 2 νευρικά συστήματα, το συμπαθητικό και το παρασυμπαθητικό. Αμα τρώς όπως τρώνε όλοι σήμερα τότε δεν έχεις ενεργοποιήσει ποτέ το συμπαθητικό! Τι κάνει αυτο? Όταν είσαι νηστικός το συμπαθητικό σε έχει σε πλήρη διαύγεια και είσαι έτοιμος για πόλεμο και άλλα όπως:

Η διέγερση του συμπαθητικού νευρικού συστήματος προετοιμάζει τον οργανισμό απέναντι σε κάθε κατάσταση που απειλεί την ομοιόστασή του. Έτσι ο οργανισμός είναι έτοιμος να δώσει μία απάντηση μάχης ή φυγής.

Σε κάθε όργανο έχει ξεχωριστή δράση:

Οι περισσότεροι άνθρωποι σήμερα με το που θα περάσει κάποια ώρα και πάει να ενεργοποιηθεί το συμπαθητικό σύστημα, το βιώνουν σαν κάτι δυσάρεστο και ενοχλητικό και τρέχουν να φάνε για να φύγει!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stratos

Well-Known Member
Τι μου προτεινεις να ακολουθησω στην ωρα φαγητού με το πρόγραμμα μου; Τρέξιμο πάω πρωί 6-8 τώρα καλοκαίρι δεν δουλεύω.(καθηγητής).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dimis90

Active Member
Σαν να βάλεις νήμα για ηλεκτρικά αυτοκίνητα και πόσο καλά είναι για το περιβάλλον και να σου λένε οι αυτοκινητόκαυλοι ότι χωρίς βενζίνη δεν έχει νόημα να ζεις...
Οι περισσότεροι που έγραψαν διάφορα δεν είχαν καν την συγκέντρωση να διαβάσουν το άρθρο επειδή είναι μακρύ. Αλλά το κοντό τους το έγραψαν...
Τεσπά, εγώ μια προσπάθεια είπα να κάνω να δείτε ότι υπάρχουν και άλλα πράγματα που δεν τα έχετε καταλάβει. Μπορείτε να μείνετε σε αυτά που νομίζατε ότι ξέρατε και καλό σας ύπνο...
Αλλού παπά ευαγγέλιο η κοροϊδία με τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, εκεί μου το χάλασες. Σε άλλο νήμα όμως αυτό:p
 

dlazaros

Well-Known Member
Αλλού παπά ευαγγέλιο η κοροϊδία με τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, εκεί μου το χάλασες. Σε άλλο νήμα όμως αυτό:p
Το ξέρω... άλλαξε ο μανωλιός και αντικατέστησε την βενζίνη με το ρεύμα που φτιάχνεται με... φυσικό αέριο και πετρέλαιο!


Τι μου προτεινεις να ακολουθησω στην ωρα φαγητού με το πρόγραμμα μου; Τρέξιμο πάω πρωί 6-8 τώρα καλοκαίρι δεν δουλεύω.(καθηγητής).
Δεν είναι να σου προτείνω κάτι αν δεν σου ταιριάζει. Θα μπορούσες απλά να μην τρώς μετά τις 6-7 το απόγευμα και να κάνεις προπόνηση νηστικός σε κατάσταση κέτωσης απο τον ύπνο. Θα χρησιμοποιείς το συμπαθητικό σου σύστημα και το σώμα θα έχει όση ενέργεια χρειάζεται απο το λίπος σου! Βάλε οτι αμα έχεις μόνο 5-6 κιλά εξτρά λίπος πάνω σου αυτό είναι 46,200 θερμίδες! Το σώμα θα πάρει όσες χρειάζεται και εσυ θα μπορείς να κάνεις υπερμαραθώνιο χωρίς νερό και τροφή (το 60% του αποθηκευμένου λίπους είναι νερό..). Με το που θα φάς κάτι η βαλβίδα που επιτρέπει στο σώμα να χρησιμοποιεί το λίπος κλείνει! Μετά εξαρτάσαι απο την ενέργεια που θα δώσεις στο σώμα σου...
 

Stratos

Well-Known Member
Τι μου προτεινεις να ακολουθησω στηνωρα φαγητού;με το πρόγραμμα μου; Τρέξιμο πάω πρωί 6-8 τώρα καλοκαίρι δεν δουλεύω.(καθηγητής).
Το ξέρω... άλλαξε ο μανωλιός και αντικατέστησε την βενζίνη με το ρεύμα που φτιάχνεται με... φυσικό αέριο και πετρέλαιο!



Δεν είναι να σου προτείνω κάτι αν δεν σου ταιριάζει. Θα μπορούσες απλά να μην τρώς μετά τις 6-7 το απόγευμα και να κάνεις προπόνηση νηστικός σε κατάσταση κέτωσης απο τον ύπνο. Θα χρησιμοποιείς το συμπαθητικό σου σύστημα και το σώμα θα έχει όση ενέργεια χρειάζεται απο το λίπος σου! Βάλε οτι αμα έχεις μόνο 5-6 κιλά εξτρά λίπος πάνω σου αυτό είναι 46,200 θερμίδες! Το σώμα θα πάρει όσες χρειάζεται και εσυ θα μπορείς να κάνεις υπερμαραθώνιο χωρίς νερό και τροφή (το 60% του αποθηκευμένου λίπους είναι νερό..). Με το που θα φάς κάτι η βαλβίδα που επιτρέπει στο σώμα να χρησιμοποιεί το λίπος κλείνει! Μετά εξαρτάσαι απο την ενέργεια που θα δώσεις στο σώμα σου...
Νηστικός τρέχω το πρωί. Ποιες ώρες να τρώω;
 

dlazaros

Well-Known Member
Τι μου προτεινεις να ακολουθησω στηνωρα φαγητού;με το πρόγραμμα μου; Τρέξιμο πάω πρωί 6-8 τώρα καλοκαίρι δεν δουλεύω.(καθηγητής).

Νηστικός τρέχω το πρωί. Ποιες ώρες να τρώω;
Μεσημέρι κατά τις 2 τρώω και απογευμα κατά τις 6. Οτι είναι πιο βολικό, δεν χρειάζονται υπερβολές. Επίσης επειδή τρώω μόνο 2 φορές δεν σημαίνει οτι τρώω και λίγο. Η μερίδα μου είναι για 2 άτομα και τρώω απο όλα χωρίς περιορισμούς (κοντά στις 2500-3000 θερμίδες χωρίς gym).
Δεν παχαίνω και δεν αδυνατίζω (αυτός είναι ο σκοπός). Άμα θέλω να ρίξω λίπος απλά βγάζω τα περιτά απο τα 2 γεύματα (σοκολάτες, παγωτά, ψωμιά) και ρίχνω σε 1 μήνα με άνεση 2-3 κιλά λίπος με αυτό τον τρόπο. Άμα με καίει ο χρόνος τότε 1 γεύμα την ημέρα (OMAD) με οτι θα έτρωγα αλλά με την μία. Θέλει προπόνηση αυτό, τεντώνει στομάχι. Είναι σαν να χτύπησες μαμούθ και πρέπει να φάς όσο μπορείς και να κουβαλήσεις το υπόλοιπο...
 

Stratos

Well-Known Member
Μεσημέρι κατά τις 2 τρώω και απογευμα κατά τις 6. Οτι είναι πιο βολικό, δεν χρειάζονται υπερβολές. Επίσης επειδή τρώω μόνο 2 φορές δεν σημαίνει οτι τρώω και λίγο. Η μερίδα μου είναι για 2 άτομα και τρώω απο όλα χωρίς περιορισμούς (κοντά στις 2500-3000 θερμίδες χωρίς gym).
Δεν παχαίνω και δεν αδυνατίζω (αυτός είναι ο σκοπός). Άμα θέλω να ρίξω λίπος απλά βγάζω τα περιτά απο τα 2 γεύματα (σοκολάτες, παγωτά, ψωμιά) και ρίχνω σε 1 μήνα με άνεση 2-3 κιλά λίπος με αυτό τον τρόπο. Άμα με καίει ο χρόνος τότε 1 γεύμα την ημέρα (OMAD) με οτι θα έτρωγα αλλά με την μία. Θέλει προπόνηση αυτό, τεντώνει στομάχι. Είναι σαν να χτύπησες μαμούθ και πρέπει να φάς όσο μπορείς και να κουβαλήσεις το υπόλοιπο...
Στο ενδιάμεσο 20ωρο τι τρως πίνεις;
 

dlazaros

Well-Known Member
Στο ενδιάμεσο 20ωρο τι τρως πίνεις;
Καφέ σκέτο και νερό μόνο. Αμα φάς η πιείς κάτι με θερμίδες βγαίνεις απο τη κατάσταση και πεινάς σαν λύκος...
Υπάρχει κετογενική διατροφή που δεν σε βγάζει, και περιλαμβάνει λίπη και κρέατα αλλά δεν μου πήγαινε για μόνιμη διατροφή. Για εργαλείο να χάσεις λίπος κάνει αλλά με την νηστεία έχω καλύτερα αποτελέσματα πιο σύντομα και μου ταιριάζει.
Υπάρχει ενας μικρός εθισμός μολις καταλάβεις τι σου κάνει η νηστεία. Μετά σου λείπει γιατί νιώθεις λιγότερος...

Να πω οτι υπερβολές για να δω τα όρια μου τις έχω κάνει... 3ημερη 4ημερη στις 5 μέρες παραπάνω νηστεία δεν μπορώ έχω ταχυπαλμίες απο την έλειψη ηλεκτρολυτών απο το πολύ κατούρημα. Μετά τις 28 ώρες πάντως είναι λες και πήρες LSD... το μυαλό κεντάει!
 

Stratos

Well-Known Member
Καφέ σκέτο και νερό μόνο. Αμα φάς η πιείς κάτι με θερμίδες βγαίνεις απο τη κατάσταση και πεινάς σαν λύκος...
Υπάρχει κετογενική διατροφή που δεν σε βγάζει, και περιλαμβάνει λίπη και κρέατα αλλά δεν μου πήγαινε για μόνιμη διατροφή. Για εργαλείο να χάσεις λίπος κάνει αλλά με την νηστεία έχω καλύτερα αποτελέσματα πιο σύντομα και μου ταιριάζει.
Υπάρχει ενας μικρός εθισμός μολις καταλάβεις τι σου κάνει η νηστεία. Μετά σου λείπει γιατί νιώθεις λιγότερος...

Να πω οτι υπερβολές για να δω τα όρια μου τις έχω κάνει... 3ημερη 4ημερη στις 5 μέρες παραπάνω νηστεία δεν μπορώ έχω ταχυπαλμίες απο την έλειψη ηλεκτρολυτών απο το πολύ κατούρημα. Μετά τις 28 ώρες πάντως είναι λες και πήρες LSD... το μυαλό κεντάει!
20 ωρες με νερο και καφέ, νομίζω στο survivor θα έσπαγες πλάκα..
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Δεν ειναι θεμα αν αρεσει σε καποιον Γιωργο. Ειναι δεδομενο πως ενας αθλητης με χαμηλα ποσοστα λιπους που θα κυνηγησει πρωταθλητισμο, δε θα τρωει καθημερινα ετσι.
Ομως για καποιον που κανει δουλεια γραφειου βολευει απειρα. Οπως επισης και για οσους θελουν να χασουν λιπος για πολλους λογους.

Τελος τα περι ευεργετικων ιδιοτητων στην υγεια αποδεικνυονται με αρκετη βιβλιογραφια. Ξερω κοσμο που δεν το κανει καθε μερα αλλα 20ωρο μια φορα τη βδομαδα.

Απο εσενα ως πρωην αθλητη καταλαβαινω οτι μπορει να σου φαινεται περιεργο.
Στο πρώτο κομμάτι λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα .... Αυτό είπα και εγώ .... Απλά και πάλι για εμένα δεν είναι σωστός τρόπος... Πρέπει να μοιράζεις τα γεύματα και πρέπει να έχεις την αίσθηση της πείνας συχνά μέσα στην μέρα και απλά να την καλύπτεις τόσο όσο ... Έτσι χάνεις κιλά.... Εγώ που σου μιλάω και σου λέω αυτά δεν σημαίνει ότι κάνω αυτό ... Εγώ είμαι παράδειγμα προς αποφυγήν... Απλά εκ πείρας και λόγω ότι οι δύο κολλητοί μου που προέρχονται από τον χώρο μου κιόλας τυγχάνει και είναι η δουλειά τους διατροφολόγοι ξέρω πιο είναι το σωστό ... Στην θεωρία ... Στην πράξη ακόμα έχω δρομο μπροστά μου να το κάνω αυτό ... Είμαι 38 και από τα 29 έλεγα στον εαυτό μου " μπαίνεις στα Άντα ... Αλλάζει ο μεταβολισμός σου και μεγαλώνεις ... Συνέλθε και μάθε να τρως σαν άνθρωπος..." Ε ακόμα το παλεύω ..... Αλλά οκ η αλήθεια είναι ότι παραμένω στυλακι αλλά επειδή υπάρχει η νοοτροπία του να γυμνάζομαι
 
Μπλουζα