Γνωμες για μεταμόσχευση

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Ναι δε σε σώνει τίποτα εκεί, πρέπει να δεις και τις δύο πλευρές, με θείους-παππούδες όσο πίσω μπορείς. Και μένα ο πατέρας μου στα 70 έγινε ένα δυνατό 3V ενώ ως τα 60 τουλάχιστον ήταν NW2-3. Ο αδερφός; NW0 στα 40. Εγώ; Κουναβοφύτευση με το σταυρό στο χέρι και βλέπουμε :D


Κράτα εδώ πως το στρές μπορεί να επισπεύσει το τελικό σου NW, όχι να σε πάει κάπου που δεν θα έφτανες ούτως ή άλλως. Δηλαδή πχ αν ήταν να γίνεις NW5 στα 70, μπορεί να γίνεις από τα 25 με τις κατάλληλες πίκρες. Αν όμως δεν είναι να καραφλιάσεις ποτέ, ό,τι και να συμβεί, δεν χάνεις τρίχα. Αυτό δίνει και μια μικρή ελπίδα για το 'σταματάει στην Χ ηλικία'. Μπορεί πχ να τερμάτισες το NW σου από τώρα. Μπορεί, αλλά δεν είναι ποτέ σίγουρο και κανείς αξιοπρεπής γιατρός δεν πρόκειται να σου πει κάτι διαφορετικό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flag17

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αν θες να αναφέρεις ποιες είναι αυτές οι 4 με αυτά τα χρήματα, θα μου γλύτωνε κόπο και χρόνο. Ανέβασα τη φώτο από πίσω, που ζήτησες.
Η δοτρια φαίνεται καλή το μέγεθος του προβλήματος με τέτοιο μήκος μαλλιού δεν μπορεί να προσδιοριστει με ακρίβεια. Οι 4 που καλύπτουν τα μοσχεύματα που θες 3000+ με κόστος περίπου 3500ε που έχεις είναι ahc,starks,αργυρίου,Seneca ποια αξίζει και ποια όχι θα πρέπει να διαβάσεις
 

Tarnished

Member
Η δοτρια φαίνεται καλή το μέγεθος του προβλήματος με τέτοιο μήκος μαλλιού δεν μπορεί να προσδιοριστει με ακρίβεια. Οι 4 που καλύπτουν τα μοσχεύματα που θες 3000+ με κόστος περίπου 3500ε που έχεις είναι ahc,starks,αργυρίου,Seneca ποια αξίζει και ποια όχι θα πρέπει να διαβάσεις
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

F1ght3r

Well-Known Member
Μην το σκέφτεσαι φιλε, πήγαινε και κανε μεταμόσχευση. Πιπίλισμα δεν χρειάζεται. Μια καλή μέτρηση σε έναν καλο ιατρό να ξέρεις ποσα grafts έχεις διαθέσιμα και ύστερα διαλέγεις αναλογος τα οικονομικά σου και όπου σε παίρνει, εκεί θέλει λίγο ψάξιμο αλλα οποιος το πιπιλίζει το πιο πιθανόν είναι η να μην κάνει ποτες μεταμόσχευση η να κάνει ύστερα από πολλά χρονια.
Τα βασικά είναι δότρια τι έχεις, φιναστερίδη αν θέλεις να πάρεις, και να διαλέξεις ιατρό. Εσέι είσαι ιδανικός για μεταμόσχευση γιατί δεν χρειάζεσαι πάνω από 3000 grafts για hairline και κροτάφους.
Τώρα το αν θα χάσεις και τα υπόλοιπα μαλλιά, ίσος υπάρχει πιθανότητα αλλα οποιος το σκέφτεται έτσι δεν θα κάνει μεταμόσχευση ποτες, ίσος στα 55 του. Έτσι και αλλιώς θέλεις και δεύτερη σίγουρα στο μέλλον για ενίσχυση hairline και το υπόλοιπο. Η πιο έμπειρη αν πούνε ποσα grafts χρειάζεσαι, εγώ θα έλεγα 2500.
 

Συνημμένα

  • Inked20220515_104224_LI-min.jpg
    Inked20220515_104224_LI-min.jpg
    773.3 KB · Προβολές: 86

F1ght3r

Well-Known Member
Αν είχες λίγα παραπάνω χρήματα γύρο στις 4000-4500 χιλιάδες θα μπορούσες να πας HDC, Τυρκάλα, Μιχάλης Γεωργίου
 

Tarnished

Member
Αν είχες λίγα παραπάνω χρήματα γύρο στις 4000-4500 χιλιάδες θα μπορούσες να πας HDC, Τυρκάλα, Μιχάλης Γεωργίου
Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες και στον κόπο να ζωγραφίσεις τη hairline! Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο, όπως είπα πιο πάνω, να πάω επιθετικά στο μπροστινό μέρος και σε 4-5 χρόνια (ή και λιγότερο αν έχω τη δυνατότητα) να "παίξω" πίσω και να τελειώσω. Ίσως αν γεμίσω τα κενά μπροστά και πάρω το χάπι να δω μια βελτίωση και πίσω, σημείο που, εξ'όσων καταλαβαίνω, δρα καλύτερα ή φαρμακευτική αγωγή.

Το μπάτζετ μου είναι αυτό, είναι τα χρήματα που υπολογίζω να βγάλω μέσα στη σεζόν, με αιματηρές οικονομίες. Ιδανικά, ίσως (πολύ μεγάλο ίσως) να άγγιζα τα 4000 ευρώ αν τσόνταραν λίγο οι δικοί μου, αλλά προτιμώ να μη στηρίζομαι σε αυτά τα ενδεχόμενα. Δεν θέλω να προσθέτω και ταξίδια, δεν ξέρω που είναι ο Τυρκαλάς, θα κινηθώ Αθήνα όπως και να έχει.
 

Tarnished

Member
Άλλη μια πανοραμική, από πριν λίγο, με ντάλα ήλιο.
 

Συνημμένα

  • 20220517_132418.jpg
    20220517_132418.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 73

F1ght3r

Well-Known Member
Άλλη μια πανοραμική, από πριν λίγο, με ντάλα ήλιο.
Επιθετικά, δηλαδή και στην μέση που υπάρχουν μαλλιά? Αν ναι θέλεις 3500+ grafts και εκεί χρειάζονται ευρουλακια πολλά αν πας σε καλο ιατρό, Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι αν πας σε πιο φτηνή λύση δεν θα πάρεις και καλο αποτέλεσμα. Με την κεφάλι σου μην παίζεις.
 

Tarnished

Member
Επιθετικά, δηλαδή και στην μέση που υπάρχουν μαλλιά? Αν ναι θέλεις 3500+ grafts και εκεί χρειάζονται ευρουλακια πολλά αν πας σε καλο ιατρό, Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι αν πας σε πιο φτηνή λύση δεν θα πάρεις και καλο αποτέλεσμα. Με την κεφάλι σου μην παίζεις.
Αν μπορέσω, για αρχή, να έχω ένα καλό αποτέλεσμα Α και Β ζώνη, είμαι διατεθειμένος να αφήσω τη κορυφή πιο 'παραμελημένη' και να την πιάσω αργότερα. Ίσως η φινα βοηθήσει εκεί πίσω αλλά κροτάφους πχ δεν υπάρχει κάτι άλλο να περιμένω, αυτό ήταν.
 

Vdupa

Well-Known Member
H φινα θα σε προστατευσει εκει μεχρι την κοκκινη γραμμη (δες φωτο, ισως σου ψιλογεμισει λιιγο πισω εκει που ειναι οι τελιτσες) , που κατα την αποψη μου θα εχουν την ταση να χαιρετησουν τα επομενα 5-10-20 χρονια (μαζι με αυτα που εχεις στο πανω μερος τωρα). Το ποσο επιθετικα εξαρταται απο την τυχη ισως. Δεν θα γινεις βεγγος, το παραδειγμα το εφερα για να δουμε την ταση της τριχοπτωσης.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 55
  • 2.jpg
    2.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 72

Tarnished

Member
H φινα θα σε προστατευσει εκει μεχρι την κοκκινη γραμμη (δες φωτο, ισως σου ψιλογεμισει λιιγο πισω εκει που ειναι οι τελιτσες) , που κατα την αποψη μου θα εχουν την ταση να χαιρετησουν τα επομενα 5-10-20 χρονια (μαζι με αυτα που εχεις στο πανω μερος τωρα). Το ποσο επιθετικα εξαρταται απο την τυχη ισως. Δεν θα γινεις βεγγος, το παραδειγμα το εφερα για να δουμε την ταση της τριχοπτωσης.
Ωραία, εν ολίγοις το πλάνο μου για φέτος είναι να ξεκινήσω φινα ταυτόχρονα με μμ κατά τον Οκτώβρη (δε θέλω να ξεκινήσω τώρα, καθώς φεύγω για σεζόν και δε ξέρω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός, καλύτερα από Οκτώβρη που θα μπορώ να μένω μέσα όσο θέλω στην αρχή). Το μπάτζετ μου είναι αυτό και θεωρώ πως μπορεί να γίνει μια καλή δουλειά, αναλογιζόμενοι τη δότρια και το στυλ της τρίχας μου.

ΥΓ. Ευχαριστώ που μπαίνετε στη διαδικασία να ζωγραφίζετε!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vdupa

Well-Known Member
Εγω θα ελεγα να δωσεις 6 με 12 μηνες χρονο στην φινα. Δηλαδη σε οποιον και να πηγαινες απο τους μεγαλους στις μμ της Ευρωπης αυτο θα σου ελεγε.
Να δεις πως θα δουλεψει στο κεφαλι σου πρωτα και μετα αποφασιζεις για μμ.

Παντως εγω θα ξεκιναγα τωρα, αν και σε καταλαβαινω ομως πως το σκεφτεσαι. Και εγω ελεγα οκ ασε να τελειωσει αυτο που κανω τωρα πρωτα μην επηρεαστω κτλκτλ. Αλλα τελικα το πιο πιθανο ειναι οτι θα νωθεις σαν να μη παιρνεις τιποτα και εκει που θα εισαι σεζον απλα δεν θα το σκεφτεσαι καν. Αν σου βγαλει κατι (το λεω και για μενα) απλα το σταματας.
Αλλα εφοσον και εγω δεν το ξεκινησα πέρυσι με παρομοιες ''δικαιολογίες'' μαλλον δεν μπορω να κουναω το δαχτυλο :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Προσεε τις φτηνες επιλογες στην Αθηνα εφοσον δεν μπορεις να κανεις ταξιδια δεν σε πηραν τα χρονια ακομη ουτε 30 εισαι.
Για 1000-1500 ευρω παραπανω η ζημια θα ειναι περισσοτερη αν ρισκαρεις και πας σε μια β'γ επιλογη.
 

Tarnished

Member
Προσεε τις φτηνες επιλογες στην Αθηνα εφοσον δεν μπορεις να κανεις ταξιδια δεν σε πηραν τα χρονια ακομη ουτε 30 εισαι.
Για 1000-1500 ευρω παραπανω η ζημια θα ειναι περισσοτερη αν ρισκαρεις και πας σε μια β'γ επιλογη.
Το μπάτζετ μου, μου επιτρέπει (απ'όσο καταλαβαίνω) AHC, Seneca και ίσως Αναστασάκη. Ο τελευταίος λογικά θα είναι ο πιο ακριβός στα λιγότερα μοσχεύματα. Αυτές είναι οι επιλογές μου, βλέπω κόσμο να πηγαίνει σε όλες αυτές, ξέρω γω; Σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις που δεν έγινε και η καλύτερη δουλειά, αλλά νομίζω πως η πλειοψηφία είναι σε καλό επίπεδο. Δεν περιμένω να γίνω Jason Momoa, όσο παράξενο και αν σας φαίνεται ακόμα και τώρα, δεν φαίνεται ιδιαίτερα το πρόβλημα μου στη καθημερινότητα μου. Άλλο πράγμα οι φωτογραφίες, με άλουστο μαλλί κτλ κτλ. Θέλω να γίνει μια decent δουλειά, χωρίς να με καταστρέψουν. Ε, ξέρω γω, δε νομίζω πως αυτές οι επιλογές σε καταστρέφουν (σε συντριπτικό ποσοστό, δε λέω για ελάχιστα, μεμονωμένα περιστατικά).
 

bobby

Well-Known Member
Σε κάποιες από τις επιλογές σου το budget σου δεν φτάνει ούτε για 1350-1500 graft ενώ θελεις πολύ παραπάνω. Σκεψου και Κύπρο που με 1,5 το graft είναι μέσα και τα εισιτήρια και η διαμονή. Αλλά και κλινική στη Θεσσαλονίκη που κάνει με περίπου 1 το graft.
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Στην Κύπρο γίνονται όντως πολύ καλές δουλειές όπως και στο Yaman στην Τουρκία.
 

Tarnished

Member
Σε κάποιες από τις επιλογές σου το budget σου δεν φτάνει ούτε για 1350-1500 graft ενώ θελεις πολύ παραπάνω. Σκεψου και Κύπρο που με 1,5 το graft είναι μέσα και τα εισιτήρια και η διαμονή. Αλλά και κλινική στη Θεσσαλονίκη που κάνει με περίπου 1 το graft.
3500-4000 δεν φτάνουν ούτε για 1350g; Έχω δει εδώ μέσα πολλούς στις ίδιες κλινικές (με εξαίρεση ίσως τον Αναστασάκη) που με τα ίδια βάζουν σίγουρα τα διπλάσια...

Όσον αφορά τον Αναστασάκη, συγκεκριμένα, το site του λέει από 3500 το standard session και mega session θεωρεί τα 3000-4000g και πάνω, άρα θεωρητικά με 4000 ευρώ δεν θα μπορούσα να πάω στα 2500g; Στην advanced δε, δε ξέρω, νομίζω τα 4000 ευρώ είναι πολύ κομπλέ...
 

bobby

Well-Known Member
3500-4000 δεν φτάνουν ούτε για 1350g; Έχω δει εδώ μέσα πολλούς στις ίδιες κλινικές (με εξαίρεση ίσως τον Αναστασάκη) που με τα ίδια βάζουν σίγουρα τα διπλάσια...

Όσον αφορά τον Αναστασάκη, συγκεκριμένα, το site του λέει από 3500 το standard session και mega session θεωρεί τα 3000-4000g και πάνω, άρα θεωρητικά με 4000 ευρώ δεν θα μπορούσα να πάω στα 2500g; Στην advanced δε, δε ξέρω, νομίζω τα 4000 ευρώ είναι πολύ κομπλέ...
Σε advanced, Seneca πιθανώς φτάνουν. Σε Αναστασάκη……..
 

Tarnished

Member
Ως μικρό update, παραθέτω δύο ακόμη φώτο μετά από κούρεμα, σημερινές.
 

Συνημμένα

  • 20220519_103210.jpg
    20220519_103210.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 43
  • 20220519_103152.jpg
    20220519_103152.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 46
Μπλουζα