Γνωμες για μεταμόσχευση

Tarnished

Member
Καλησπέρα σε όλους. Σε λίγο καιρό κλείνω τα 30 και έχω αποφασίσει το φθινόπωρο να προχωρήσω σε μεταμόσχευση και να τελειώνω με κάτι που με απασχολεί καιρό. Σκέφτομαι ahc και Αναστασάκη (αν και για τον 2ο έχω καταλάβει πως ίσως ζητάει υπέρογκα πόσα). Λογικά θα μπορώ να διαθέσω 3500-4000. Δεν ακολουθώ καμία φαρμακευτική αγωγή. Σας παραθέτω και ορισμένες φωτογραφίες να μου πείτε μια γενική γνώμη και πόσα grafts μπορεί να χρειαστούν. Να είστε καλά.
 

Συνημμένα

  • 20220515_141436.jpg
    20220515_141436.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 136
  • 20220515_104224.jpg
    20220515_104224.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 130
  • 20220515_103430.jpg
    20220515_103430.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 132
  • 20220407_173333.jpg
    20220407_173333.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 136

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Φίλε μου καλησπέρα και καλως ήρθες. Απο την εμφάνιση του κεφαλιού φαίνεται οτι για την ηλικία σου δεν έχει ακόμα σταματήσει η τριχόπτωση που σημαίνει οτι δεν έχει ακόμα φανεί που θα καταλήψεις. Αυτό σημαίνει οτι αμα κάνεις έτσι μεταμόσχευση χωρίς να προστατευτείς με φιναστερίδη κινδυνεύεις να συνεχίσει να "ανοίγει" το κεφάλι στα όρια της μεταμόσχευσης και μετά θα χρειαστείς 2η 3η κλπ.
Αν είσαι διατεθειμένος να πολεμήσεις την κατάσταση η πρόταση είναι η εξής. Ξεκίνα με φιναστερίδη 3χ την εβδομάδα. Πάς φαρμακείο χωρίς συνταγή και ζητάς ενα πακέτο προσκάρ των 14 χαπιών και ενα κόφτη, σύνολο 7 ευρώ. Το κόβεις στα 4 και παίρνεις ενα κομματάκι 3χ την εβδομάδα (δεν χρειάζεται ακρίβεια στο κόψιμο), θα σου φτάσει ενα πακέτο για 5 μήνες περίπου. Ακόμα και μεταμόσχευση να θέλεις να κάνεις η φιναστερίδη συστήνεται για να δυναμώσει η δότρια (τα πίσω μαλλιά) και σε μερικές περιπτώσεις γίνονται κάτι θαύματα και δεν χρειάζεται μεταμόσχευση καθόλου (ίσως μόνο κροτάφους). Αν δεν έχεις καμία ενόχληση τότε μπορείς να συνεχίσεις το χάπι για όσο σε ενδιαφέρει να έχεις μαλλιά.
Αν δεν θέλεις να πάρεις φίνα τότε θέλει προσοχή, τα μέλη που γνωρίζουν θα σου προτείνουν κατάλληλους γιατρούς για την περίπτωση σου.
 

Tarnished

Member
Φίλε μου καλησπέρα και καλως ήρθες. Απο την εμφάνιση του κεφαλιού φαίνεται οτι για την ηλικία σου δεν έχει ακόμα σταματήσει η τριχόπτωση που σημαίνει οτι δεν έχει ακόμα φανεί που θα καταλήψεις. Αυτό σημαίνει οτι αμα κάνεις έτσι μεταμόσχευση χωρίς να προστατευτείς με φιναστερίδη κινδυνεύεις να συνεχίσει να "ανοίγει" το κεφάλι στα όρια της μεταμόσχευσης και μετά θα χρειαστείς 2η 3η κλπ.
Αν είσαι διατεθειμένος να πολεμήσεις την κατάσταση η πρόταση είναι η εξής. Ξεκίνα με φιναστερίδη 3χ την εβδομάδα. Πάς φαρμακείο χωρίς συνταγή και ζητάς ενα πακέτο προσκάρ των 14 χαπιών και ενα κόφτη, σύνολο 7 ευρώ. Το κόβεις στα 4 και παίρνεις ενα κομματάκι 3χ την εβδομάδα (δεν χρειάζεται ακρίβεια στο κόψιμο), θα σου φτάσει ενα πακέτο για 5 μήνες περίπου. Ακόμα και μεταμόσχευση να θέλεις να κάνεις η φιναστερίδη συστήνεται για να δυναμώσει η δότρια (τα πίσω μαλλιά) και σε μερικές περιπτώσεις γίνονται κάτι θαύματα και δεν χρειάζεται μεταμόσχευση καθόλου (ίσως μόνο κροτάφους). Αν δεν έχεις καμία ενόχληση τότε μπορείς να συνεχίσεις το χάπι για όσο σε ενδιαφέρει να έχεις μαλλιά.
Αν δεν θέλεις να πάρεις φίνα τότε θέλει προσοχή, τα μέλη που γνωρίζουν θα σου προτείνουν κατάλληλους γιατρούς για την περίπτωση σου.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Να σου πω την αλήθεια, δεν νομίζω πως είμαι διατεθειμένος να 'πολεμήσω' την κατάσταση, έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα, να ψάχνω, να πληροφορούμαι κτλ. Η αραίωση αυτή έχει ξεκινήσει σχεδόν 10 χρόνια, πράγμα που (απ'ότι καταλαβαίνω, δηλαδή) δεν είναι ραγδαίας φύσεως, αλλιώς θα χαν φύγει όλα. Για αυτό σκέφτομαι πως μια μεταμόσχευση θα λύσει το πρόβλημα σίγουρα για πάρα πολλά χρόνια. Οι δότριες μου είναι κυριολεκτικά 'ζούγκλες' (δεν έβαλα από πίσω φώτο, αλλά είναι ακριβώς όπως όταν ήμουν 17, μιλάμε κρανίο δε βλέπεις όσο και να προσπαθείς). Είναι αστείο και στενάχωρο, κανείς στο σόι μου δεν είχε θέμα και με επηρεάζει αρκετά, καθώς νιώθω τα βλέμματα τους στους κροτάφους ή πως κοιτάνε το 'μπιφτέκι' όταν βρίσκονται από πίσω...
 

vlafo

Well-Known Member
Φίλε μου καλησπέρα.
Πας σύντομα καρφωτός nw5.
Σε καμία περίπτωση μην προχωρήσεις σε μμ αν δεν είσαι διατεθειμένος να πάρεις φίνα.
Αλλιώς μια τρύπα στο νερό θα κάνεις.
Θα γεμίσεις λίγο την Α ζώνη και σε σύντομα θα πρέπει να μπεις για τη Β ζώνη και ούτω καθ εξής.
Είσαι πολύ μικρός ηλικιακά με τέτοια εικόνα χωρίς φίνα.
 

Tarnished

Member
Φίλε μου καλησπέρα.
Πας σύντομα καρφωτός nw5.
Σε καμία περίπτωση μην προχωρήσεις σε μμ αν δεν είσαι διατεθειμένος να πάρεις φίνα.
Αλλιώς μια τρύπα στο νερό θα κάνεις.
Θα γεμίσεις λίγο την Α ζώνη και σε σύντομα θα πρέπει να μπεις για τη Β ζώνη και ούτω καθ εξής.
Είσαι πολύ μικρός ηλικιακά με τέτοια εικόνα χωρίς φίνα.
Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση! Ίσως δεν το έθεσα σωστά σε προηγούμενη απάντηση, εννοείται δεν έχω θέμα να ακολουθήσω φαρμακευτική αγωγή, αλλά θέλω να είναι σε συνδυασμό με μμ. Ουσιαστικά το ερώτημα είναι, αν προχωρήσω σε μμ και σε συνδυασμό με την όποια φαρμακευτική αγωγή μου προτείνουν, θεωρείται θα έχω ένα καλό αποτέλεσμα; όπως προείπα, οι δότριες είναι φίσκα.
 

vlafo

Well-Known Member
Είσαι σε καλό δρόμο.
Με φίνα προχωράς άφοβα για ένα πολύ δυνατό αποτέλεσμα.
Φαίνεται έχεις καλά χαρακτηριστικά.
Απλώς πρόσεξε που θα πας.
 

Tarnished

Member
Είσαι σε καλό δρόμο.
Με φίνα προχωράς άφοβα για ένα πολύ δυνατό αποτέλεσμα.
Φαίνεται έχεις καλά χαρακτηριστικά.
Απλώς πρόσεξε που θα πας.
AHC ή Αναστασάκη (θα τους επισκεφθώ και τους δύο, κατά τον Οκτώβρη). Θεωρώ πως είναι καλές επιλογές και θα εξαρτηθεί φυσικά και από το κόστος. Δεν λυπάμαι τα χρήματα, αλλά δυστυχώς απύθμενο πορτοφόλι δεν έχω.
 

vlafo

Well-Known Member
Το αν είναι καλές επιλογές θα το κρίνεις μόνος σου.
Αφού λες ότι είσαι ενημερωμένος διάβασε και εδώ μέσα δες τι σου αρέσει και θα βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις.
Το κόστος αρχικά πέρασε το σε δεύτερη μοίρα.
 

Tarnished

Member
Το αν είναι καλές επιλογές θα το κρίνεις μόνος σου.
Αφού λες ότι είσαι ενημερωμένος διάβασε και εδώ μέσα δες τι σου αρέσει και θα βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις.
Το κόστος αρχικά πέρασε το σε δεύτερη μοίρα.
Το να περάσω το κόστος σε δεύτερη μοίρα, δεν γίνεται. Αν μπορώ να διαθέσω 3500, ε, τόσα είναι, τι να κάνω. Το βασικότερο πρόβλημα είναι, δυστυχώς και απ΄όσο καταλαβαίνω, πως η ποιότητα της εγχείρησης δεν αυξάνεται σε συνάρτηση με το κόστος σε όλες τις περιπτώσεις. Μπορεί να πληρώσεις πολλά για χάλια αποτέλεσμα και τούμπαλιν.
 

vlafo

Well-Known Member
Το να περάσω το κόστος σε δεύτερη μοίρα, δεν γίνεται. Αν μπορώ να διαθέσω 3500, ε, τόσα είναι, τι να κάνω. Το βασικότερο πρόβλημα είναι, δυστυχώς και απ΄όσο καταλαβαίνω, πως η ποιότητα της εγχείρησης δεν αυξάνεται σε συνάρτηση με το κόστος σε όλες τις περιπτώσεις. Μπορεί να πληρώσεις πολλά για χάλια αποτέλεσμα και τούμπαλιν.
Αρχικά σου είπα.
Όταν καταλήξεις και δεις τότε με αυτά που διαθέτεις θα ξέρεις που να πας.
Εκτός και μαζέψεις και άλλα στο μέλλον και πας αργότερα.
 

Tarnished

Member
Αρχικά σου είπα.
Όταν καταλήξεις και δεις τότε με αυτά που διαθέτεις θα ξέρεις που να πας.
Εκτός και μαζέψεις και άλλα στο μέλλον και πας αργότερα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Τελευταία ερώτηση, και σορι αν σε κούρασα. Θεωρείς, σε γενικές γραμμές, πως με αυτά τα χρήματα μπορώ να έχω ένα καλό αποτέλεσμα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Μπορείς να έχεις ένα πάρα πολύ δυνατό αποτέλεσμα,αρκεί να παίρνεις φίνα και να προσέξεις μερικά πράγματα βασικά σε μια μμ.
Ψάξε,διάβασε εδώ μέσα δες ποιός είναι αυτός που καλύπτει τα θέλω σου και το οπτικό σου πεδίο,και θα δεις πως μόνο του θα σε πάει.
Μη βιαστείς απλά.
 

Vdupa

Well-Known Member
Μπορεις να δωσεις ενα με δυο χρονια στην φιναστεριδη να δεις που θα σε παει και να εχεις μαζεψει ως τοτε καποια επιπλέον χρηματα.
 

Tarnished

Member
Μπορεις να δωσεις ενα με δυο χρονια στην φιναστεριδη να δεις που θα σε παει και να εχεις μαζεψει ως τοτε καποια επιπλέον χρηματα.
Ξέρεις τι, κουράστηκα να περιμένω. Έχω κάνει και στο (μακρινό) παρελθόν διάφορες τοπικές αγωγές, θέλω να κάνω κάτι μόνιμο. Το πιο "βαρύ" πρόβλημα είναι στους κροτάφους, σημείο που οποιαδήποτε αγωγή δε θα φέρει αποτέλεσμα καθώς είναι πλήρως άδεια...
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Τουλάχιστον δεν είναι επιθετική η τριχόπτωση του κάλο αυτό. Πρέπει να του πηγαίνει αργά.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Πρεπει απο τις φωτογραφιες σου να ειναι λιγο μεγαλυτερο το προβλημα σου γιατι εχεις και μακρια τα μαλλακια.
 

Tarnished

Member
Πρεπει απο τις φωτογραφιες σου να ειναι λιγο μεγαλυτερο το προβλημα σου γιατι εχεις και μακρια τα μαλλακια.
Σίγουρα, αν τα κόψω πολύ κοντά θα φανεί παραπάνω. Κροτάφους έχω φουλ θέμα, ουσιαστικά δεν υπάρχει πλέον μαλλί και μετά κορυφή επίσης είναι εμφανές. Απλά, η λωρίδα αυτή της καράφλας είναι αρκετά στενή, δεν ανοίγει και γύρω γύρω τα υπόλοιπα μαλλιά δεν είναι απλά καλά, είναι ζηλευτά θα έλεγα. Τρελή πυκνότητα.
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Σε κόβω για NW3A/4A ουσιαστικά. Αρκετά μικρός ακόμη ηλικιακά και έχεις μπροστά σου και τα στρεσοπακέτα γάμου/παιδιών που εμένα τουλάχιστον και τους κοντινούς μας φίλους μας τσάκισαν σε θέματα εμφάνισης και καράφλας (Μέσα σε 2-3 χρόνια έγινε ζημιά 10ετίας). Μίνοξ δεν θα προτείνω καθώς ουσιαστικά την 'παντρεύεσαι' (αν την σταματήσεις πέφτει το μαλλί που σε έβγαλε/κράτησε και προκαλεί και προσωρινό shock loss) και έχει μάξιμουμ απόδοση 15 χρόνια, δηλαδή στα 45, θα σε αφήσει σύξυλο, ακόμα και να βάζεις με θρησκευτική ευλάβεια.

Η φιναστερίδη που λένε τα παιδιά, είναι μια λύση και σίγουρα θα σε βοηθήσει να διατηρήσεις το μαμίσιο μαλλί, οπότε θα συντηρήσει ένα καλό αποτέλεσμα ΜΜ. Για γιατρό, δες το ΛΕΠΑ/Λατρεία Γιαμάν που θα σου ρίξει 3500-4000 γκράφτς επάνω και θα σε κάνει Γούλβεριν. Μπορείς πάντα βέβαια να τζογάρεις, να μην πάρεις τίποτε, να κάνεις μια ΜΜ τώρα και αν δεν προχωρήσει πολύ, άλλη μια για μπιφτέκι αργότερα. Αν είσαι γκαντέμης, θα χρειαστείς 2 ακόμη ΜΜ, μια ανά δεκαετία υπολόγιζε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tarnished

Member
Σε κόβω για NW3A/4A ουσιαστικά. Αρκετά μικρός ακόμη ηλικιακά και έχεις μπροστά σου και τα στρεσοπακέτα γάμου/παιδιών που εμένα τουλάχιστον και τους κοντινούς μας φίλους μας τσάκισαν σε θέματα εμφάνισης και καράφλας (Μέσα σε 2-3 χρόνια έγινε ζημιά 10ετίας). Μίνοξ δεν θα προτείνω καθώς ουσιαστικά την 'παντρεύεσαι' (αν την σταματήσεις πέφτει το μαλλί που σε έβγαλε/κράτησε και προκαλεί και προσωρινό shock loss) και έχει μάξιμουμ απόδοση 15 χρόνια, δηλαδή στα 45, θα σε αφήσει σύξυλο, ακόμα και να βάζεις με θρησκευτική ευλάβεια.

Η φιναστερίδη που λένε τα παιδιά, είναι μια λύση και σίγουρα θα σε βοηθήσει να διατηρήσεις το μαμίσιο μαλλί, οπότε θα συντηρήσει ένα καλό αποτέλεσμα ΜΜ. Για γιατρό, δες το ΛΕΠΑ/Λατρεία Γιαμάν που θα σου ρίξει 3500-4000 γκράφτς επάνω και θα σε κάνει Γούλβεριν. Μπορείς πάντα βέβαια να τζογάρεις, να μην πάρεις τίποτε, να κάνεις μια ΜΜ τώρα και αν δεν προχωρήσει πολύ, άλλη μια για μπιφτέκι αργότερα. Αν είσαι γκαντέμης, θα χρειαστείς 2 ακόμη ΜΜ, μια ανά δεκαετία υπολόγιζε.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Τα στρεσογόνα πακέτα που αναφέρεις, τα βγάζουμε από το κάδρο, δεν είμαι αυτής της φάσης καθόλου. Όσον αφορά τη φαρμακευτική αγωγή, δεν είμαι και πολύ υποστηρικτής αυτών οι οποίες μόλις τις σταματήσεις σε πάνε στο σημείο μηδέν. Κάνω τρομερή διατροφή (όσο ρόλο παίζει αυτό) και προσπαθώ με φυσικούς τρόπους να προσέχω τον εαυτό μου και κατ'επέκταση το μαλλί. Για αυτό μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση που ορισμένοι χρησιμοποιούν (και μάλιστα προτείνεται από κλινικές) το Regaine μετά την επέμβαση. Ε, αν είναι να βάλω Regaine ας μη κάνω καν επέμβαση.

Γενικά πάντως, ναι μεν έχω απογοητευτεί πολύ εδώ και χρόνια, αλλά να σου πω την αλήθεια το να χρειαστώ δύο ακόμα στο μέλλον μου φαίνεται απίθανο. Ίσως μια έξτρα και πάλι, σε πολλά χρόνια. Όπως είπα, η αραίωση που βλέπεις είναι 10ετης, δεν έγινε ξαφνικά, άρα θεωρώ πως στα 30 έως 40 ίσως είναι ακόμα πιο ελαττωμένη.
 
Μπλουζα