ΙΟΥΛΙΟΣ, a step towards the dream, dr Jose Lorenzo, fue, 2601 grafts, 16/09/2021,(1st operation)

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα!
53 ετών πλέον και ενώ πίστευα ότι σε αυτή την ηλικία, αν μη τι άλλο θα έχω αποδεχτεί την εμφάνισή, μου όσον αφορά τα μαλλιά, φαίνεται πως πλανιόμουν.
Με ακολουθεί και θα μ' ακολουθεί.
Αν και ποτέ δεν ένιωσα ότι έχω στερηθεί οτιδήποτε εξαιτίας των μαλλιών, δεν είχα κανένα κόμπλεξ, άλλωστε δεν έχω πάρει ποτέ κάποια θεραπεία, ωστόσο η "καψούρα" για τα μαλλιά πάντα σιγόκαιγε.
Το πρώτο σοκ της επερχόμενης φαλάκρας το δέχτηκα τον περασμένο αιώνα στο μακρινό 90 σε ηλικία 22 ετών.
Μπορώ να πω όμως ότι στάθηκα και λίγο τυχερός, έχοντας μία σχετική αργά εξέλιξη, τουλάχιστον μέχρι τα 37-38.
Εκτοτε άρχισε η μεγάλη κατηφόρα.
Τα τελευταία 3-4 χρόνια δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια αλλαγή, πλην των λευκών βέβαια που αυξάνονται ραγδαία.
Η μεταμόσχευση μαλλιών υπήρχε πάντα σε κάποια άκρη του μυαλού μου.
Είμαι της γενιάς "τ' αποτέλεσμα μετράει".
Για πολλούς όμως λόγους, με κυριότερο τα απαράδεκτα αποτελέσματα που έβλεπα, αλλά και το μεγάλοNw το οποίο διαφαινόταν, τελικά μπήκε στο συρτάρι.
Όλα άρχισαν το περασμένο φθινόπωρο, όταν μεταξύ αστείου και σοβαρού, θέλησα να κάνω στο ίντερνετ μία έρευνα, περί ωτοπλαστικής, σκεπτόμενος να πειράξω λίγο τα ελαφρώς μεγάλα- πεταχτά αυτιά μου, διότι εκνευρισμένος πλέον πιο πολύ με τις γέφυρες που είχαν ήδη κατέβει τα τελευταία χρόνια, αποφάσισα να τα ξυρίσω.
Κάπως έτσι "έπεσα" και στις μεταμοσχεύσεις μαλλιών!
Εδώ αισθάνομαι την υποχρέωση να ευχαριστήσω για δεύτερη φορά τον dr Αναστασάκη που με το επιθετικό (για κάποιους) μάρκετινγκ, είναι απίθανο να μη σκοντάψεις πάνω του κάνοντας σχετικές αναζητήσεις στο internet.
Του οφείλω πολλά!
Από εκείνον έλαβα τις πρώτες πληροφορίες και γνώσης για τις μεταμοσχεύσεις μαλλιών.
Στο YouTube αναζητούσα ως επί το πλείστον βίντεο πού να παρουσιάζουν αποτελέσματα περιπτώσεων με μεγάλα Nw.
Θαύμαζα κάποιον Ισπανό μάγο... τόσο μακρινό!!!
Ποιος το περίμενε!!!
Το φόρουμ ήρθε στη ζωή μου στις αρχές του χρόνου, τον Ιανουάριο όπου και έγινα αμέσως μέλος, με διαφορετικό nickname τότε.
Εδώ πλέον έπειτα από πάρα πολύ διάβασμα και μελέτη ήξερα πλέον πως πρέπει να βαδίσω.
Ευχαριστώ όλους τους παράγοντες- μέλη του φόρουμ, από την αρχή της λειτουργίας μέχρι και σήμερα και εξαιρετικά βέβαια τον μέγα Cvial για τις εξαντλητικές αναλύσεις του και όλα όσα προσφέρει στο παρόν!
Δε βρίσκω λόγια!!!
Έχω επισκεφτεί αρκετές κλινικές και οφείλω να αναφέρω την καλή εντύπωση που έχω για την bhr Αθηνών και συγκεκριμένα με τους Έλληνες γιατρούς.
Άψογο consultation και ακριβής στο μέτρο του δυνατού πάντα, μετρήσεις.
Ήμουν μεταξύ BHR και STARKS, ώσπου ήρθε η είδηση για consultation το Μάιο με το dr Lorenzo.
Επιλέγειν και στο cons. ο γιατρός μου παρουσίασε(όπως και σε όλους φαντάζομαι) κάποια βίντεο με αποτελέσματα ασθενών, με παρόμοια χαρακτηριστικά με τα δικά μου, ώστε να γνωρίζω πού περίπου μπορώ να φτάσω.
Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, αλλά ούτε και απογοητεύτηκα.
Κάτι μπορούσε να γίνει!
Το πλάνο ήταν για τρεις μικρές επεμβάσεις τον 2500g ώστε να επιτύχουμε τη μέγιστη διαχείριση της περιορισμένης δότριας, καλύπτοντας τις τρεις ζώνες διαδοχικά.
Η επέμβαση έγινε στις 16/9/2021.
Με το φίλο SP 75 είμαστε τα πρώτα περιστατικά της Ρεάλ στο ΟΑΚΑ.
Οι προσδοκίες μου εξακολουθούν να μην είναι υψηλές.
Μπορεί να είμαι στα χέρια top γιατρού αλλά θαύματα δεν γίνονται.
Εν ολίγοις προσδοκώ ένα συντηρητικό μεν αλλά αξιοπρεπές αποτέλεσμα, με τη μέγιστη δυνατή φυσικότητα.
Αν παρουσιάζει κάποιο ενδιαφέρον η περίπτωσή μου εκτιμώ πώς είναι τόσο η τεράστια έκταση προς κάλυψη αλλά και η ηλικία.
Ο δρόμος είναι μακρύς και χρειάζεται υπομονή (διαθέτω παροιμιώδες).
Υπόσχομαι να είμαι συνεπής ως προς την ενημέρωση του forum για την εξέλιξης της προσπάθειας, αλλά και για τις επόμενες που θα ακολουθήσουν μέχρι το τελικό αποτέλεσμα όποτε και αν αυτό είναι.
Πρώτα ο Θεός!
Cvial?!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
O ΙΟΥΛΙΟΣ. Ο ορισμός του καθαρού NW6 και η χειρότερη περίπτωση (θεωρητικά) από τους 4 που έκαναν μμ.

1VG16.09.21F2.JPG

1VG16.09.21L2.JPG
1VG16.09.21L4.JPG
1VG16.09.21P1.JPG
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στο σχεδιασμό της hairline, όπως αναμενόταν, είχε άποψη, ήρθε με τα σχεδιάκια του και επέλεξε μια round και λίγο πιο επιθετική από ότι περίμενε αφού ο γιατρός του είπε ότι μπορεί να την υποστηρίξει.

3VG16.09.21F2.JPG
3VG16.09.21S2.JPG


Οι απαραίτητες εμβαδομετρήσεις.

2VG16.09.21P1.JPG
2VG16.09.21C1.JPG
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα στατιστικά του. Εδώ έγινε η ανατροπή. Δότρια 9100g (την μεγαλύτερη από όλους παρόλο που ήταν το μεγαλύτερο NW). Υπεύθυνη για αυτό ήταν η πυκνότητα της occipital που μετρήθηκε στα 102g έχοντας 234h/cm2! Έκταση δότριας καλή (για NW6) στα 229cm2 και λόγο επίσης συμπαθητικό στα 2.17 που για την εμφύτευση μπροστά ανέβηκε στα 2.26. Τα 42g που αναφέρονται στην μέτρηση λήπτριας μετά την μμ αφορούν τις μπροστινές ζώνες και με 2,26 μας δίνουν 95 τρίχες που είναι ένα πολύ καλό νούμερο αφού έχει CV κοντά στο 5.

vasilis grafts.png



vasilis statistics.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

alex7

Well-Known Member
Σώθηκε .Θα πάρει πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά θα έχει την ταλαιπωρία άλλων 2 επεμβάσεων .Είναι άτυχος που το πρόβλημα είναι μεγάλο αλλά και τυχερός ταυτόχρονα που έχει γερή δότρια
 

karaflomallias

Active Member
Καλή επιτυχία Ιούλίε ! Δεν γνωριστήκαμε από κοντά αυτές τις μέρες αν και πρέπει να συμπέσαμε και στο γραείο του CVIAL και την κλινική του γιατρού Αναστασάκη ... Ελπίζω να μας δοθεί η ευκαιρία σε κάποια από τις φωτογραφίσεις με τον γιατρο ...
 

oreo

Well-Known Member
Φίλε Ιούλιε μιας και μου είσαι συμπαθής, θα σου ευχηθώ ολόψυχα τα μέγιστα, μονότριχο να βάζεις, δίτριχο να βγαίνει. Πολύ ιδιαίτερη περίπτωση αλλά και δότρια προς εκμετάλλευση. Προσωπικά δεν θα άφηνα τίποτα πίσω, με όση κυριολεξία στα πλαίσια του θεμιτού, μπορεί να κρύβει μια τέτοια πρόταση. Ας είσαι λοιπόν το παπάκι που θα μεταμορφωθεί σε κύκνο. :) :) :) :) :) :):):):)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Φίλε Ιούλιε
Επιτέλους.
Το αουτσάιντερ που έγινε φαβορί αυτό έχω να σου πω.
Με 9100 ξαναγυρνάς στα 20 σου.
Αν έχεις αποφασίσει να το πας μέχρι τέλους,που για μένα δεν έχεις άλλη επιλογή,ετοιμάσου για ολική επαναφορά που θα τρίβεις τα μάτια σου.
Από τη στιγμή που τα έχεις,προχώρα και βάλε όσα μπορείς.
Θα σου βάλω και εγώ μια φώτο πως θα γίνεις στο τέλος της διαδρομής.
Καλή επιτυχία φίλε και καλή υπομονή.
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ όλους!
...mallia θα συναντηθούμε δεν υπάρχει περίπτωση!
MaleCyprus ποιο πολύ ένα απωθημένο είναι.
Oreo εύστοχος όπως πάντα!
Δε σκοπεύω να αφήσω τίποτα πίσω έννοια σου.(αφού βγω για έρανο πρώτα)
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Φίλε Ιούλιε
Επιτέλους.
Το αουτσάιντερ που έγινε φαβορί αυτό έχω να σου πω.
Με 9100 ξαναγυρνάς στα 20 σου.
Αν έχεις αποφασίσει να το πας μέχρι τέλους,που για μένα δεν έχεις άλλη επιλογή,ετοιμάσου για ολική επαναφορά που θα τρίβεις τα μάτια σου.
Από τη στιγμή που τα έχεις,προχώρα και βάλε όσα μπορείς.
Θα σου βάλω και εγώ μια φώτο πως θα γίνεις στο τέλος της διαδρομής.
Καλή επιτυχία φίλε και καλή υπομονή.
Vlafo σ'ευχαριστώ!
Τα λόγια σου έχουν μεγάλη βαρύτητα.
Όντος τα 9100 με κάνουν :D :D :D :D :D :D
Θα το τερματίσω, από αύριο έχει διπλοβαρδια. Υπομονή έχω, μόνο υγεία χρειάζομαι.
 

vagosx

Well-Known Member
Αγαπητε Ιουλιε καλη επιτυχία που με αυτόν το γιατρό και με αυτή τη δότρια τη θεωρώ δεδομένη.
Μόνη μου ένσταση ο πολυ μικρός αριθμός grafts που έβγαλες στην πρώτη επέμβαση, θεωρώ ότι θα μπορούσες να παρεις παραπάνω.
Επίσης εαν ήμουν στη θέση σου με τη συγκεκριμένη δότρια πιθανως να πηγαίνα κατευθειαν Hattingen που θα έβγαζε ένα strip κοντα στα 6000grafts και μετα θα έκανα ένα fue για ρετούς.
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ!
Φίλε Vagosx η δότρια ίσως λόγω των λευκών δεν μπορούσε να εκτιμηθεί με ακρίβεια πριν το ξύρισμα και τη βαφή.
Στις επόμενες ίσως να αλλάξουμε το πλάνο αν είναι εφικτό.
Έχω αρχίσει ήδη τους υπολογισμούς, θα τα συζητήσουμε αργότερα.
Για εξωτερικό και για strip ούτε λόγος.
 

alex7

Well-Known Member
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ!
Φίλε Vagosx η δότρια ίσως λόγω των λευκών δεν μπορούσε να εκτιμηθεί με ακρίβεια πριν το ξύρισμα και τη βαφή.
Στις επόμενες ίσως να αλλάξουμε το πλάνο αν είναι εφικτό.
Έχω αρχίσει ήδη τους υπολογισμούς, θα τα συζητήσουμε αργότερα.
Για εξωτερικό και για strip ούτε λόγος.
Ποιο στριπ ; Τον μπελά σου ψάχνεις;
 
Μπλουζα