Saw Palmetto - Προσοχή στις ετικέτες !!!

Τζιμανι είσαι φίλε,καλή δουλειά όντως και χωρίς φίνα χάπι που όπως λένε το χάπι υπερτερεί του τοπικού
Η δερματολόγος μου είχε πει ότι την δουλειά την κάνουν το lactic acid και το ethanol γιατί βοηθάει στην σωστή απορρόφηση της μινοξ και φίνα από το δέρμα δες την συνταγή ποιο πάνω κάπου στην έγραψα σε ένα νήμα εμένα με βοήθησε και το καλύτερο είναι ότι φτιάχνω 250ml εδώ σε ένα τοπικό φαρμακείο με 54 ε κρατάει μήνες καμία σχέση με regain και χαζά το μιξαρισμα μινοξ φίνα κάνει δουλειά αν βάλεις και ένα σωστό απορροφητικό γίνετε καλή δουλειά .να σημειώσω εδώ όμως ότι περνάς και από δύο shedding που ψυχοπλακωνεσε στους δύο μήνες που το ξεκίνησα είχα φοβερό regrowth στον τέταρτο μήνα είχα τρομερό shedding πχ εκεί που έχανα 60 τρίχες στο λούσιμο πριν την ξεκινήσω και με τα χάλια που παρέθεσα ποιο πάνω κατέληξα στο shedding να χάνω 200 και ναι τις μέτρησα στον πέμπτο μήνα το regrowth διπλασιάστηκε στον 9ο επανήλθε και κράτησε 1,5 μήνα από τον δωδέκατο και μετά δεν ξανασχοληθηκα το μαλλί έμεινε έτσι όπως είναι για τα regrowth και τα shedding με είχε ενημερώσει η δερματολόγος και γενικά βοήθησε να καταλάβω το θέμα shedding το hairloss show στο youtube το εξηγούσε τέλεια το πώς δουλεύει η μινοξ με την φίνα μάλιστα ο ένας γιατρός ο παππούς ήταν στην ομάδα όπου την ανακάλυψε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Δεν ισχύει αυτό που λες μια φορά την μέρα χρειάζεται έχασες έδαφος όπως λες λογικά στους τρεις με τέσσερεις μήνες γιατί έκανε το shedding και θα ξανασυμβεί άλλες δύο φορές σε 1.5 χρόνο σου πετάει τις αδύναμες για να βγάλεις καινουριες είναι σαν την εποχική τριχόπτωση την πρώτη φορά φρικαρεις την δεύτερη ακόμα ποιο πολύ την τρίτη ξέρεις μετά δεν ξανάγινεται αρκεί να μην την σταματήσεις

Φίλε μου χαίρομαι για το αποτέλεσμα σου αλλά μη προσπαθείς να με πείσεις πως με μια φορά ανά 36 ώρες ΜΟΝΟ μινοξιδιλη μπορείς να δεις αποτέλεσμα. Το είδα πολύ καλά σε εμένα πόσο έδαφος χάνεις όταν τις 2 φορές τη μέρα τις κάνεις 1,φαντάσου ανά μιάμιση μερα. Εσύ λες πως χρησιμοποιείς ΚΑΙ φιναστεριδη αλλα σου ξαναλέω πως το αποτέλεσμα που θα έχει ένα κεφάλι με χρήση ΜΟΝΑΧΑ μινοξιδιλης ανά 36 ώρες σε μια εξελισσόμενη ΑΓΑ (και ας μην είναι ιδιαίτερα aggressive) δε θα ειναι καλό. Εμένα στο εννιαμηνο οι 2 φορές τη μέρα μου είχαν φτάσει τη τρίχα να ναι μπουρί εξάτμισης για τα κυβικά μου που έχω εκ φύσεως λεπτή τρίχα. Το πώς ήταν η τρίχα μου πριν 4 μήνες πριν ξαναξεκινησω τις 2 φορές τη μέρα και τη φινα τις έχω ανεβασμένες σε νήμα μου, αν θες μπες δες. Η νύχτα με τη μερα,μετά από 1,5 χρόνο χρήσης ΜΟΝΟ μινοξ και ΜΟΝΟ μια φορα τη μέρα ξεκίνησε να διαφαίνεται το NW μου.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200108_213008_957_edit_975360303382941.jpg
    IMG_20200108_213008_957_edit_975360303382941.jpg
    720.5 KB · Προβολές: 80
  • Screenshot_20210916_005231_com.android.gallery3d_edit_975331762936071.jpg
    Screenshot_20210916_005231_com.android.gallery3d_edit_975331762936071.jpg
    300.8 KB · Προβολές: 78
  • Screenshot_20210916_005714_com.android.gallery3d_edit_975314902003781.jpg
    Screenshot_20210916_005714_com.android.gallery3d_edit_975314902003781.jpg
    511.8 KB · Προβολές: 77
Φίλε μου χαίρομαι για το αποτέλεσμα σου αλλά μη προσπαθείς να με πείσεις πως με μια φορά ανά 36 ώρες ΜΟΝΟ μινοξιδιλη μπορείς να δεις αποτέλεσμα. Το είδα πολύ καλά σε εμένα πόσο έδαφος χάνεις όταν τις 2 φορές τη μέρα τις κάνεις 1,φαντάσου ανά μιάμιση μερα. Εσύ λες πως χρησιμοποιείς ΚΑΙ φιναστεριδη αλλα σου ξαναλέω πως το αποτέλεσμα που θα έχει ένα κεφάλι με χρήση ΜΟΝΑΧΑ μινοξιδιλης ανά 36 ώρες σε μια εξελισσόμενη ΑΓΑ (και ας μην είναι ιδιαίτερα aggressive) δε θα ειναι καλό. Εμένα στο εννιαμηνο οι 2 φορές τη μέρα μου είχαν φτάσει τη τρίχα να ναι μπουρί εξάτμισης για τα κυβικά μου που έχω εκ φύσεως λεπτή τρίχα. Το πώς ήταν η τρίχα μου πριν 4 μήνες πριν ξαναξεκινησω τις 2 φορές τη μέρα και τη φινα τις έχω ανεβασμένες σε νήμα μου, αν θες μπες δες. Η νύχτα με τη μερα,μετά από 1,5 χρόνο χρήσης ΜΟΝΟ μινοξ και ΜΟΝΟ μια φορα τη μέρα ξεκίνησε να διαφαίνεται το NW μου.
Για αρχή δεν είπα ποτέ ότι χρειάζεται 1 ανά μία μισή μέρα κάτι δεν διάβασες καλά έγραψα ότι χρειάζεται μια φορά κάθε βράδυ δηλαδή ανα 24 ώρες 1,5 ml .και ότι μένει στον οργανισμό σου για 36 ώρες .αν βάλεις παραπάνω χειρότερα θα τα κάνεις (πχ ξηροδερμια που θα οδηγήσει σε πνιγμό τον θύλακα)μια φορά την μέρα είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι δουλεύει το ίδιο με δύο φορές την μέρα δεν παίρνεις κάτι παραπάνω .θα σου πρότεινα να δεις το κανάλι the hairloss show που ένας από τους επιστήμονες που απαντάει σ τέτοια ερωτήματα είναι ένας από αυτούς που την ανακάλυψε .επίσης είμαι χρήστης πάνω από 1,5 χρόνο μινοξ και φινας εννοείτε ότι η μινοξ μόνη της δεν κάνει τίποτα παρα πάνω από το να σου βγάζει συνέχεια νέες τρίχες όχι όμως και να τις συντηρεί .τώρα για αυτό που λες ότι έπαθες πιστεύω ότι ήταν shedding το έχω πάθει 3 φορές με την τρίτη να είναι η τελευταία .δεν καλύψες το έδαφος που λες ότι έχασες επειδή διπλασιάσει την μινοξ έτσι λειτουργεί η μινοξ πχ όταν την ξεκινάς στην δεύτερη βδομάδα έχεις ένα απαλό shedding βλέπεις περισσότερες τρίχες στο λούσιμο στους δύο μήνες έχεις ένα regrowth αρχίζουν και μειώνονται οι τρίχες που χάνεις στους 4 μήνες αρχίζεις και ξαναχανεις πολλές τρίχες ΟΜΩΣ οι τρίχες που χάνεις είναι ποιο δυνατές και σκούρες (ει άι αυτές που σου έβγαλε η μινοξ )στους 6 μήνες έχεις ένα ακόμα ποιο δυνατό regrowth και στους 9 ένα ποιο ήπιο shedding από την στιγμή που συνεχίζεις την μινοξ και την φίνα σταθερά κάθε βράδυ το τριχωτό σου σταθεροποιείται και τα μαλλάκια τα κρατάς .να σημειώσω εδώ ότι πόλοι έχουν παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο shedding και ως χρήστες μόνο φινας .και είναι λογικό γιατί έτσι λειτουργεί πρέπει να φύγουν ολές οι αδύναμες τρίχες στην θέση τους να βγουν καινούριες δυνατές να ξαναπεσουννκαι μετά να σταθεροποιηθούν .το μυστικό για να ξεχωρίσεις για το αν μιλάμε για τριχόπτωση η shedding .είναι στις τρίχες που χάνεις.αν είναι λεπτές έχεις πρόβλημα τριχόπτωσης και η θεραπεία μπορεί να μην δουλεύει η θέλει περισσότερο χρόνο .αν είναι σκληρές και χοντρές τότε όλα πάνε ρολόι και σε δύο με τρεις εβδομάδες θα σταματήσει
 
Φίλε μου χαίρομαι για το αποτέλεσμα σου αλλά μη προσπαθείς να με πείσεις πως με μια φορά ανά 36 ώρες ΜΟΝΟ μινοξιδιλη μπορείς να δεις αποτέλεσμα. Το είδα πολύ καλά σε εμένα πόσο έδαφος χάνεις όταν τις 2 φορές τη μέρα τις κάνεις 1,φαντάσου ανά μιάμιση μερα. Εσύ λες πως χρησιμοποιείς ΚΑΙ φιναστεριδη αλλα σου ξαναλέω πως το αποτέλεσμα που θα έχει ένα κεφάλι με χρήση ΜΟΝΑΧΑ μινοξιδιλης ανά 36 ώρες σε μια εξελισσόμενη ΑΓΑ (και ας μην είναι ιδιαίτερα aggressive) δε θα ειναι καλό. Εμένα στο εννιαμηνο οι 2 φορές τη μέρα μου είχαν φτάσει τη τρίχα να ναι μπουρί εξάτμισης για τα κυβικά μου που έχω εκ φύσεως λεπτή τρίχα. Το πώς ήταν η τρίχα μου πριν 4 μήνες πριν ξαναξεκινησω τις 2 φορές τη μέρα και τη φινα τις έχω ανεβασμένες σε νήμα μου, αν θες μπες δες. Η νύχτα με τη μερα,μετά από 1,5 χρόνο χρήσης ΜΟΝΟ μινοξ και ΜΟΝΟ μια φορα τη μέρα ξεκίνησε να διαφαίνεται το NW μου.
Και μια ερώτηση γιατί τώρα το είδα για ποιον λόγο σταμάτησες την φίνα ?
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Και μια ερώτηση γιατί τώρα το είδα για ποιον λόγο σταμάτησες την φίνα ?
Δε θα συμφωνήσουμε περί μινοξιδιλης και ορθό τρόπο χρήσης της οπότε ας μείνουμε στο ότι διαφωνουμε. Η προβλεπόμενη δόση είναι 2 φορές ημερησίως και είναι διαφορετικό φίλε μου το χάνω έδαφος με το shedding, γνωρίζω πως να τα ξεχωρίσω. Στη περίπτωση μου απλά το 1 φορά τη μέρα κατέστρεψε ότι είχε φέρει το σχήμα με τις 2 φορές σε βάθος ενάμιση χρόνου. Τέλος για τη φιναστεριδη δεν την ειχα σταματήσει και ξαναξεκινησα αλλά πριν από 3,5 μήνες έκανα λήψη της για πρώτη φορά. Ο λόγος αυτός που σου προείπα, βρέθηκα πίσω και ήθελα να κάνω το καλύτερο δυνατό για να επανέλθει το μαλλί (ΑΝ επανέλθει κι ολας).
 
Δε θα συμφωνήσουμε περί μινοξιδιλης και ορθό τρόπο χρήσης της οπότε ας μείνουμε στο ότι διαφωνουμε. Η προβλεπόμενη δόση είναι 2 φορές ημερησίως και είναι διαφορετικό φίλε μου το χάνω έδαφος με το shedding, γνωρίζω πως να τα ξεχωρίσω. Στη περίπτωση μου απλά το 1 φορά τη μέρα κατέστρεψε ότι είχε φέρει το σχήμα με τις 2 φορές σε βάθος ενάμιση χρόνου. Τέλος για τη φιναστεριδη δεν την ειχα σταματήσει και ξαναξεκινησα αλλά πριν από 3,5 μήνες έκανα λήψη της για πρώτη φορά. Ο λόγος αυτός που σου προείπα, βρέθηκα πίσω και ήθελα να κάνω το καλύτερο δυνατό για να επανέλθει το μαλλί (ΑΝ επανέλθει κι ολας).
Φίλε μου έχασες γιατί ξεκίνησες την μινοξ μόνη της χωρίς φίνα .μπουσταρε ότι μπουσταρε για έναν χρόνο και μετά άρχισε να πέφτει η απόδοση της για αυτό την δίνουν με φίνα για να μπορέσει να συντηρήσει αυτό που βγάζεις .ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε όμως σχετικά με το πόσο πρέπει να παίρνεις την ημέρα μινοξ θα σου πρότεινα όμως να ψάξεις λίγο το γιατί γράφει προβλεπόμενη δοσολογία δύο φορές την ημέρα .δες μια εδώ https://youtu.be/jztEaZKVz1Y
 

Jumanji

Active Member
Δε θα συμφωνήσουμε περί μινοξιδιλης και ορθό τρόπο χρήσης της οπότε ας μείνουμε στο ότι διαφωνουμε. Η προβλεπόμενη δόση είναι 2 φορές ημερησίως και είναι διαφορετικό φίλε μου το χάνω έδαφος με το shedding, γνωρίζω πως να τα ξεχωρίσω. Στη περίπτωση μου απλά το 1 φορά τη μέρα κατέστρεψε ότι είχε φέρει το σχήμα με τις 2 φορές σε βάθος ενάμιση χρόνου. Τέλος για τη φιναστεριδη δεν την ειχα σταματήσει και ξαναξεκινησα αλλά πριν από 3,5 μήνες έκανα λήψη της για πρώτη φορά. Ο λόγος αυτός που σου προείπα, βρέθηκα πίσω και ήθελα να κάνω το καλύτερο δυνατό για να επανέλθει το μαλλί (ΑΝ επανέλθει κι ολας).
Μην σε αγχωνει καθολου το αν,θα επανέλθεις σιγουρα με το μαλλι που εχεις!σου ευχομαι να μην σου βγαλει τιποτα παρενέργειες μονο!δοσολογια πως το πας τωρα?
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Φίλε μου έχασες γιατί ξεκίνησες την μινοξ μόνη της χωρίς φίνα .μπουσταρε ότι μπουσταρε για έναν χρόνο και μετά άρχισε να πέφτει η απόδοση της για αυτό την δίνουν με φίνα για να μπορέσει να συντηρήσει αυτό που βγάζεις .ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε όμως σχετικά με το πόσο πρέπει να παίρνεις την ημέρα μινοξ θα σου πρότεινα όμως να ψάξεις λίγο το γιατί γράφει προβλεπόμενη δοσολογία δύο φορές την ημέρα .δες μια εδώ https://youtu.be/jztEaZKVz1Y

Καλέ μου φίλε τους hairloss show τους παρακολουθώ από το 2019 και στο 95 % των πραγμάτων που λένε είναι αδιαμφισβήτητα σωστοί και δε διαφωνώ πουθενά. Εγώ σου λέω όμως για το μάξιμουμ που μπορείς να πάρεις από μία ουσία. Το μάξιμουμ λοιπόν από τη μινοξιδίλη όπως λένε ΟΛΟΙ συναντάται όταν τη χρησιμοποιείς 2 φορές την ημέρα τοπικά ( η oral αλλουνού παπά ευαγγέλιο ). Εγώ λοιπόν έμαθα τον οργανισμό μου στη καθημερινή χρήση της 2 φορές ( μεσημερι/βραδυ )και στα καλά καθούμενα το γύρισα στη μία. Όπως καταλαβαίνεις λογικό δεν είναι μακροπρόθεσμα να υπάρξει απώλεια και σμίκρυνση της τρίχας ; Η μινοξιδίλη δεν είναι σαν την φιναστερίδη που σε ορισμένες περιπτώσεις μπορείς να μειώσεις τη λαμβάνουσαν ποσότητα και να διατηρείσαι. Στη μινοξ ακόμα και το 2 φορές να γίνει μία υπάρχει θέμα ( ειδικά σε ηλικίες όπως τη δική μου που η ΑΓΑ λόγω ορμονών παίρνει φωτιά ) . Τέλος όταν ξεκίνησα μινοξιδίλη ήμουν 17 φίλε μου, ποιος θα μου δώσει φιναστερίδη σε αυτή την ηλικία ; Τώρα που είμαι 20 την ξεκίνησα ( λίγους μήνες πριν γίνω 20 βασικά ) καθώς έκρινα πως είναι do or die φάση.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Μην σε αγχωνει καθολου το αν,θα επανέλθεις σιγουρα με το μαλλι που εχεις!σου ευχομαι να μην σου βγαλει τιποτα παρενέργειες μονο!δοσολογια πως το πας τωρα?

Jumanji αδερφέ το μαλλί στις φωτογραφίες που βλέπεις δεν είναι η υπάρχουσα κατάσταση μου. Οι 2 με την άσπρη μπλούζα είναι τραβηγμένες τον Ιανουάριο του 2020 και αυτή με τη μαύρη μπλούζα τον Σεπτέμβριο του 2019. Όσο μιλάμε δεν ξέρω αν έχω λιγότερο μαλλί ( πιθανόν ) αλλά αυτό που ξέρω είναι πως το πάχος της τρίχας μου τώρα με τότε είναι πολύ διαφορετικό ( η αλήθεια είναι πως έχει φτιάξει κάπως αφού άρχισα φιναστερίδη και 2 φορές τη μέρα μινοξ, δεν είμαι βέβαια όπως στη φωτογραφία αλλά όχι και όπως ήμουν πριν ξεκινήσω φινα ). Λαμβάνω ένα 1 mg ημερησίως και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα φίλε μου σε κανένα τομέα. Κάτι πονοκεφάλους και απότομες αλλαγές διάθεσης είχα πρόσφατα που αποδείχτηκε πως ήταν από την έλλειψη σιδήρου. Όλα καλά ως τώρα.
 

Markonhs

New Member
Kαλησπερα ξανα,μετα απο 1.5 πακετο saw palmetto 320 mg standardised της evdermia 3 φορες την εβδομαδα ,και lotion αιθανολης παλι του saw palmetto καθημερινα,μπορω να πω πως ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.Ηδη χρησιμοποιουσα regaine και 2% κετοκοναζολη καθως και εκανα roll με 1.0 mm μια φορα την εβδομαδα.Δεν ξερω τι ακριβως απο ολα αυτα εχει συνεισφερει το περισσοτερο,αλλα σιγουρα ειμαι ικανοποιημενος.Ακομα λιγο απασχολει το μυαλο μου το ολο θεμα με το saw palmetto και την γενικοτερη ασφαλεια του και την επιδραση του ορμονικα αλλα και στους ανδρογονικους υποδοχεις και για αυτο σκεφτομαι να κανω ενα μηνα on ενα μηνα off
 

Gianney

Well-Known Member
Για αρχή δεν είπα ποτέ ότι χρειάζεται 1 ανά μία μισή μέρα κάτι δεν διάβασες καλά έγραψα ότι χρειάζεται μια φορά κάθε βράδυ δηλαδή ανα 24 ώρες 1,5 ml .και ότι μένει στον οργανισμό σου για 36 ώρες .αν βάλεις παραπάνω χειρότερα θα τα κάνεις (πχ ξηροδερμια που θα οδηγήσει σε πνιγμό τον θύλακα)μια φορά την μέρα είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι δουλεύει το ίδιο με δύο φορές την μέρα δεν παίρνεις κάτι παραπάνω .θα σου πρότεινα να δεις το κανάλι the hairloss show που ένας από τους επιστήμονες που απαντάει σ τέτοια ερωτήματα είναι ένας από αυτούς που την ανακάλυψε .επίσης είμαι χρήστης πάνω από 1,5 χρόνο μινοξ και φινας εννοείτε ότι η μινοξ μόνη της δεν κάνει τίποτα παρα πάνω από το να σου βγάζει συνέχεια νέες τρίχες όχι όμως και να τις συντηρεί .τώρα για αυτό που λες ότι έπαθες πιστεύω ότι ήταν shedding το έχω πάθει 3 φορές με την τρίτη να είναι η τελευταία .δεν καλύψες το έδαφος που λες ότι έχασες επειδή διπλασιάσει την μινοξ έτσι λειτουργεί η μινοξ πχ όταν την ξεκινάς στην δεύτερη βδομάδα έχεις ένα απαλό shedding βλέπεις περισσότερες τρίχες στο λούσιμο στους δύο μήνες έχεις ένα regrowth αρχίζουν και μειώνονται οι τρίχες που χάνεις στους 4 μήνες αρχίζεις και ξαναχανεις πολλές τρίχες ΟΜΩΣ οι τρίχες που χάνεις είναι ποιο δυνατές και σκούρες (ει άι αυτές που σου έβγαλε η μινοξ )στους 6 μήνες έχεις ένα ακόμα ποιο δυνατό regrowth και στους 9 ένα ποιο ήπιο shedding από την στιγμή που συνεχίζεις την μινοξ και την φίνα σταθερά κάθε βράδυ το τριχωτό σου σταθεροποιείται και τα μαλλάκια τα κρατάς .να σημειώσω εδώ ότι πόλοι έχουν παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο shedding και ως χρήστες μόνο φινας .και είναι λογικό γιατί έτσι λειτουργεί πρέπει να φύγουν ολές οι αδύναμες τρίχες στην θέση τους να βγουν καινούριες δυνατές να ξαναπεσουννκαι μετά να σταθεροποιηθούν .το μυστικό για να ξεχωρίσεις για το αν μιλάμε για τριχόπτωση η shedding .είναι στις τρίχες που χάνεις.αν είναι λεπτές έχεις πρόβλημα τριχόπτωσης και η θεραπεία μπορεί να μην δουλεύει η θέλει περισσότερο χρόνο .αν είναι σκληρές και χοντρές τότε όλα πάνε ρολόι και σε δύο με τρεις εβδομάδες θα σταματήσει
Φίλε να σε ρωτήσω δηλ πας στο φαρμακείο και στην φτιάχνουν αυτή την συγκεκριμένη συνταγή μινοξ φίνας;Επίσης με την λαδιλα κτλ πως την παλεύεις;Εγώ που βάζω κάθε βράδυ το πρωί υποχρεωτικά λουζομαι η μέσα στην μερα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Φίλε να σε ρωτήσω δηλ πας στο φαρμακείο και στην φτιάχνουν αυτή την συγκεκριμένη συνταγή μινοξ φίνας;Επίσης με την λαδιλα κτλ πως την παλεύεις;Εγώ που βάζω κάθε βράδυ το πρωί υποχρεωτικά λουζομαι η μέσα στην μερα
Κοίτα λούζομαι κάθε μέρα δεν την παλεύω γενικά χωρίς να λουστώ καθημερινά λόγω πομαδας κτλ που βάζω για styling αν μπορούσα να λουστώ και το πρωί χωρίς να ξυπνήσω την κόρη μου θα το κάνα χαχαχα όμως κοιματε ελαφρά η άτιμη.και ναι πάω σε οποιοδήποτε φαρμακείο και μου την φτιάχνουν απλά ζητάω συγκεκριμένα η σκόνη από την φίνα να είναι από proscar και όχι κάτι συνθετικές που φέρνουν απ' έξω οι τιμές που έχω βρει ως τώρα κυμαίνονται στα 100 ml άλλος μου είπε 100 ευρώ (κλέφτης)στα 100 μου είπανε 30 ευρώ στα 100 μου είπαν 40 και φτιάχνω σε έναν 250 ml στα 54 ευρώ στον συγκεκριμένο το κάνω εδώ και 6 μήνες τώρα και μάλιστα μου δίνει και τα παπάκια proscar που περισσεύουν για μελλοντική χρήση πχ αν δεν μπορεί να έχω μαζί μου την λοσιόν σε ένα ταξίδι (παίρνω το 1/5 )
 
Βαλ
Kαλησπερα ξανα,μετα απο 1.5 πακετο saw palmetto 320 mg standardised της evdermia 3 φορες την εβδομαδα ,και lotion αιθανολης παλι του saw palmetto καθημερινα,μπορω να πω πως ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.Ηδη χρησιμοποιουσα regaine και 2% κετοκοναζολη καθως και εκανα roll με 1.0 mm μια φορα την εβδομαδα.Δεν ξερω τι ακριβως απο ολα αυτα εχει συνεισφερει το περισσοτερο,αλλα σιγουρα ειμαι ικανοποιημενος.Ακομα λιγο απασχολει το μυαλο μου το ολο θεμα με το saw palmetto και την γενικοτερη ασφαλεια του και την επιδραση του ορμονικα αλλα και στους ανδρογονικους υποδοχεις και για αυτο σκεφτομαι να κανω ενα μηνα on ενα μηνα off
ΒάλΕ φίνα στην μινοξ και κόψε τα saw palmeto δεν κάνουν τίποτα αξιόλογο δες και τις έρευνες είναι ματζουνια .σίγουρα όμως μπορούμε επηρεάσουν τον προστάτη σε θέματα ούρησης (πχ αν έχεις ένα πρόβλημα με προστάτη καλό κάνουν)απ' αυτά που είπες σίγουρα κάνει δουλειά το roll όμως πολύ επίπονο ρε αδερφέ και ταλαιπωρία .και η κετοκοναζολη σου έκανε δουλειά υπάρχουν μελέτες που μιλάνε για τριχοφυία όμως χαλάει την ποιότητα της τρίχας δεν είναι για μακροχρόνια χρήση
 

Markonhs

New Member
Βαλ
ΒάλΕ φίνα στην μινοξ και κόψε τα saw palmeto δεν κάνουν τίποτα αξιόλογο δες και τις έρευνες είναι ματζουνια .σίγουρα όμως μπορούμε επηρεάσουν τον προστάτη σε θέματα ούρησης (πχ αν έχεις ένα πρόβλημα με προστάτη καλό κάνουν)απ' αυτά που είπες σίγουρα κάνει δουλειά το roll όμως πολύ επίπονο ρε αδερφέ και ταλαιπωρία .και η κετοκοναζολη σου έκανε δουλειά υπάρχουν μελέτες που μιλάνε για τριχοφυία όμως χαλάει την ποιότητα της τρίχας δεν είναι για μακροχρόνια χρήση

Φιλε μου δυστυχως την κετοκοναζολη δεν μπορω να την κοψω διοτι εχω σγηματορροικη δερματιτιδα και αν δεν την βαλω καποιες μερες αμεσως ξυνομαι και βγαζω νιφαδες.Οσον αφορα αυτο που μου λες με την φινα,εχω περασει απειρες ωρες/μερες/μηνες να αμφιταλαντευομαι αλλα αποτι παρατηρω ισως να ανταποκρινομαι καλα σε μινοξιδιλη/roller/saw palmetto/κετοκοναζολη καθως εχω δει μικρο regrowth και γενικα δεν εχει προχωρησει περα απτο norwood 1.5/2 το μαλλι μου.Γενικα γυμναζομαι,τρωω καλα,δεν καπνιζω και πιστευω παιζει ρολο και αυτο.Αν καποια στιγμη αρχισω να χανω εδαφος θα δω τι θα γινει.Αλλα ως τοτε δυσκολο να παω σε φινα,πραγματικα δεν εχω πειστει οτι το σκευασμα αυτο ειναι ασφαλες,και περισσοτερο απο ολα με νοιαζουν οι μελετες που δειχνουν την επιδραση του μακροχρονια στην εγκεφαλικη λειτουργια και τους ανδρογονικους υποδοχεις.Γενικα η ομοιοσταση του ορμονικου συστηματος μας ειναι ευαισθητη και δεν υπαρχουν αρκετοι γιατροι σε επιπεδο ελλαδας να μπορουν να ανιχνευσουν και να επιλυσουν τετοιες διαταραχες.
 
Φιλε μου δυστυχως την κετοκοναζολη δεν μπορω να την κοψω διοτι εχω σγηματορροικη δερματιτιδα και αν δεν την βαλω καποιες μερες αμεσως ξυνομαι και βγαζω νιφαδες.Οσον αφορα αυτο που μου λες με την φινα,εχω περασει απειρες ωρες/μερες/μηνες να αμφιταλαντευομαι αλλα αποτι παρατηρω ισως να ανταποκρινομαι καλα σε μινοξιδιλη/roller/saw palmetto/κετοκοναζολη καθως εχω δει μικρο regrowth και γενικα δεν εχει προχωρησει περα απτο norwood 1.5/2 το μαλλι μου.Γενικα γυμναζομαι,τρωω καλα,δεν καπνιζω και πιστευω παιζει ρολο και αυτο.Αν καποια στιγμη αρχισω να χανω εδαφος θα δω τι θα γινει.Αλλα ως τοτε δυσκολο να παω σε φινα,πραγματικα δεν εχω πειστει οτι το σκευασμα αυτο ειναι ασφαλες,και περισσοτερο απο ολα με νοιαζουν οι μελετες που δειχνουν την επιδραση του μακροχρονια στην εγκεφαλικη λειτουργια και τους ανδρογονικους υποδοχεις.Γενικα η ομοιοσταση του ορμονικου συστηματος μας ειναι ευαισθητη και δεν υπαρχουν αρκετοι γιατροι σε επιπεδο ελλαδας να μπορουν να ανιχνευσουν και να επιλυσουν τετοιες διαταραχες.
Η μινοξιδιλη δεν θα σε κρατήσει δυστυχώς το πολύ έναν χρόνο και μετά θα ρχισεις να χάνεις παλιά της και σταθερά μέχρι να σταθεροποιειθεις σε eνα Norwood .η μινοξ βγάζει η φίνα σταθεροποιηθεί αν θες την γνώμη μου ότι έχεις ακούσει για την φίνα είναι μύθος που δημιουργήθηκε από εταιρίες για να συνεχίσουν να αυγατιζουνντα λεφτά τους .όσο για την σμηγματοροικη επειδή έχω και εγώ είχα δηλαδή και μαζί με νιφάδες έβγαζα και ουλές στο τριχωτό δυστυχώς την ξηροδερμια θα την κρατήσεις από τα υπολοιματα της.μινοξ για να γίνει απορρόφηση εδώ χρειάζεται ένα καλό σαμπουάν για σδ αν η δερματολόγος σου σύστησε την κετοκοζανολη καλώς .εγώ θα σου πρότεινα να μιλήσεις με την δερματολόγο σου και να προτείνεις μέσα στην μινοξ να βάλεις και ένα κορτιζονουχο το globetasol θα επαναφέρει το τριχωτό σου σε τέλεια μορφή και θα ηρεμήσεις .γενικά κάνε την έρευνα σου ήρεμα και μετά.κανε μια συζήτηση με τον δερματολόγο σου για φίνα λιωμένη τοπικά αφού φοβάσαι τις παρενεργειες και το globetasol για την δερματίτιδα .ελπίζω να βοήθησα καλή δύναμη και επιτυχία
 

gerassis

Well-Known Member
Δε νομιζω. Χρησιμοποιειται κυριως για την υπερπλασια του προστατη οπως και η Φιναστεριδη αλλα αυτο ειναι φυτικό και λιγοτερο αποτελεσματικο απο τη Φινα.
 

cabof

Member
Πηρα το Urisedon (serenoa repens 320mg 85% λιπαρα) και pumpkin seed oil. Μου κανει εντυπωση οτι εχει 18 ευρω σε φαρμακειο. Τι διαφορα εχει απο τα αλλα που προτεινετε;
 

dlazaros

Well-Known Member
Πηρα το Urisedon (serenoa repens 320mg 85% λιπαρα) και pumpkin seed oil. Μου κανει εντυπωση οτι εχει 18 ευρω σε φαρμακειο. Τι διαφορα εχει απο τα αλλα που προτεινετε;
Υπάρχουν πολλά σκευάσματα που έχουν την ουσία μέσα αλλά έχει σημασία η απορρόφηση της, οπότε πρέπει να είναι σε μαλακή κάψουλά και να είναι standardized. Αυτό σημαίνει οτι έχει μέσα οποσδήποτε την ουσία στο ποσοστό των 320mg χωρίς να έχουν καταστραφεί τα δραστικά συστατικά (λέμε τώρα..). Η μόνη εταιρεία που το προσφέρει αυτό είναι η NOW foods και είναι αυτό: https://www.nowfoods.com/products/supplements/saw-palmetto-extract-320-mg-veggie-softgels
Δεν το είχα βρεί Ελλάδα. Απο την εμπειρία μου που πήρα 3 μήνες λειτουργεί σαν την φίνα 1-2 φορές την εβδομάδα 1mg και έχει τις ίδιες ιδιαιτερότητες καθώς έχουν τον ίδιο μηχανισμό δράσης (εαν έχεις πτώση λίμπιντο με αυτό θα έχεις και με φίνα). Και η ρίζα τσουκνίδας που είχα δοκιμάσει για 6 μήνες κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Δεν ήταν αρκετό κανενα να μου σταματήσει την τριχόπτωση ούτε να μου μειώσει την υπερπλασία του προστάτη οπότε πήρα φίνα και ησύχασα σε 1 χρόνο. Με την ντουταστερίδη σε 6 μήνες έχω πλέον όλα μου τα μαλλιά όπως ήταν στα 30 μου. Παρενέργειες μηδέν.
 
Μπλουζα