NW stage IV - Άνδρας 44 ετών. 2400 FUs FU, το βιντεο.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Αγαπητοί επισκέπτες.

Το Βιντεο αφορα το παρ
DSC08088.JPG
DSC08099.JPG
ακατω νημα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Alex Niklp.

New Member
Πολυ καλο αποτελεσμα.
Τη αγωγη ακολούθησε ο ασθενης μετα την μεταμόσχευση για τα μαλλια;
 

tol

Well-Known Member

Καταρχας το αποτελεσμα της συγκεκριμενης μεταμοσχευσης ειναι καλο. Αρκετα καλη πυκνοτητα στην Α ζωνη, μετρια στις Γ και Δ (λογικο, αφου με τη στρατηγικη του "less is more" μπηκαν λιγα grafts στις πισω ζωνες).

Ωστοσο, βλεποντας το video, ηθελα να κανω δυο παρατηρησεις:

Αρχικα, δεν ειναι ορθο για μια σοβαρη κλινικη να μη δινει ακριβη νουμερα και στατιστικα στοιχεια. Αυτο δειχνει μια μπακαλιστικη τακτικη/προσεγγιση και φυσικα δημιουργει συγχυση και αποριες.

Συγκεκριμενα, ενω στο νημα που ειχε ανοιχθει πριν μηνες, αναγραφεται οτι ο αριθμος των grafts ηταν 2400, στην αρχη του video ο κ. Αναστασακης αναφερει 2700 grafts.

Τελικα τι ισχυει; 2400 ή 2700; Επισης για τη μεθοδο FUT θεωρω οτι ο συγκεκριμενος αριθμος ειναι λιγος. Μεγαλες κλινικες του εξωτερικου πραγματοποιουν FUT 3500 grafts καθημερινα. Με 3500 grafts η εικονα του φιλου στις πισω ζωνες θα ηταν πολυ καλυτερη.

Η δευτερη παρατηρηση αφορα την ορατοτητα της ουλης. Ο κ. Αναστασακης στο video ισχυριζεται οτι, παρολο το κοντο κουρεμα, η ουλη του strip δεν φαινεται. Μαλλον αλλο video παρακολουθουμε. Η ουλη φαινεται και μαλιστα αρκετα. Δειτε ξανα το video τη στιγμη που ο γιατρος γυρνα τον πελατη και περνα τη χτενα στο κεντρο της δοτριας. Αριστερα, λοιπον, οπως κοιταζουμε το video, ενα μεγαλο "χαμογελο" ειναι ευδιακριτο μεχρι τα αυτια.

Φυσικα οι τομες του κ. Αναστασακη για τον ελλαδικο χωρο ειναι πολυ καλες.

Αλλο αυτο, ομως, και αλλο να ισχυριζομαστε οτι δε φαινονται σε κοντο κουρεμα. Φαινονται και παραφαινονται.

Ο συγκεκριμενος πελατης, κατα την αποψη μου, κανει λαθος που κουρευει τα μαλλια πισω σε κοντη σκαλα (φυσικα για πολυ κοντο/ξυρισμα ουτε λογος να γινεται). Με αυτο το κουρεμα ειναι σαν να διατυμπανιζει οτι εχει προβει σε μεταμοσχευση.
 

aeratos28

Just aeratos
Είναι ευχαριστημένος ο πελάτης τολ
Καταρχας το αποτελεσμα της συγκεκριμενης μεταμοσχευσης ειναι καλο. Αρκετα καλη πυκνοτητα στην Α ζωνη, μετρια στις Γ και Δ (λογικο, αφου με τη στρατηγικη του "less is more" μπηκαν λιγα grafts στις πισω ζωνες).

Ωστοσο, βλεποντας το video, ηθελα να κανω δυο παρατηρησεις:

Αρχικα, δεν ειναι ορθο για μια σοβαρη κλινικη να μη δινει ακριβη νουμερα και στατιστικα στοιχεια. Αυτο δειχνει μια μπακαλιστικη τακτικη/προσεγγιση και φυσικα δημιουργει συγχυση και αποριες.

Συγκεκριμενα, ενω στο νημα που ειχε ανοιχθει πριν μηνες, αναγραφεται οτι ο αριθμος των grafts ηταν 2400, στην αρχη του video ο κ. Αναστασακης αναφερει 2700 grafts.

Τελικα τι ισχυει; 2400 ή 2700; Επισης για τη μεθοδο FUT θεωρω οτι ο συγκεκριμενος αριθμος ειναι λιγος. Μεγαλες κλινικες του εξωτερικου πραγματοποιουν FUT 3500 grafts καθημερινα. Με 3500 grafts η εικονα του φιλου στις πισω ζωνες θα ηταν πολυ καλυτερη.

Η δευτερη παρατηρηση αφορα την ορατοτητα της ουλης. Ο κ. Αναστασακης στο video ισχυριζεται οτι, παρολο το κοντο κουρεμα, η ουλη του strip δεν φαινεται. Μαλλον αλλο video παρακολουθουμε. Η ουλη φαινεται και μαλιστα αρκετα. Δειτε ξανα το video τη στιγμη που ο γιατρος γυρνα τον πελατη και περνα τη χτενα στο κεντρο της δοτριας. Αριστερα, λοιπον, οπως κοιταζουμε το video, ενα μεγαλο "χαμογελο" ειναι ευδιακριτο μεχρι τα αυτια.

Φυσικα οι τομες του κ. Αναστασακη για τον ελλαδικο χωρο ειναι πολυ καλες.

Αλλο αυτο, ομως, και αλλο να ισχυριζομαστε οτι δε φαινονται σε κοντο κουρεμα. Φαινονται και παραφαινονται.

Ο συγκεκριμενος πελατης, κατα την αποψη μου, κανει λαθος που κουρευει τα μαλλια πισω σε κοντη σκαλα (φυσικα για πολυ κοντο/ξυρισμα ουτε λογος να γινεται). Με αυτο το κουρεμα ειναι σαν να διατυμπανιζει οτι εχει προβει σε μεταμοσχευση.
 

andy.k

Active member
Μπροστά είναι ωραιο το αποτελεσμα, θεωρώ ότι υπάρχει αρκετά καλή πυκνοτητα θα μπορούσε φυσικά να είναι και καλύτερο αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται μεγαλύτερη σπατάλη μοσχευματων. Πίσω στο crown όμως, πιστεύω οτι ήθελε και άλλα μοσχευματα. Δεν είναι λύση το "αν τα άφηνε λίγο πιο μακριά θα φαινόταν πυκνότερο" που είπε ο doc κάποια στιγμή στο βιντεο. Θα φαινόταν σίγουρα πυκνότερο αν είχαν μπει επιπλέον μοσχεύματα. Επίσης όπως είπε και ο tol, η τομη σε αυτό το μηκος ειναι σίγουρα ορατή. Μπορεί τον πελάτη να μη τον νοιάζει (γτ αν τον ένοιαζε θα το άφηνε 1 εκατοστό μακρύτερο και δε θα φαινόταν ίσως τπτ) αλλά φαίνεται. Μπορεί στη δουλειά να μην έχουν καταλάβει τπτ, αλλά στο φόρουμ το κατάλαβαν ολοι... Άλλωστε φαίνεται ότι ο πελάτης δεν είχε και τρελές προσδοκίες, δε περίμενε και μεγάλη αλλαγη το είπε ξεκαθαρα. Προφανώς δεν ήταν λεπτομερως ψαγμένος και απλά ήθελε να φαίνεται πιο πυκνό το κεφάλι του χωρίς πολλα πολλα. Και προφανώς αυτό το πέτυχε. Τέτοιους πελάτες ο doc σίγουρα μπορεί να τους αφήσει ικανοποιημενους, διότι έχει ικανοτητες και δίνει σταθερά αποτελέσματα τέτοιου βεληνεκους...Για να μη παρεξηγηθω δεν υποννοω ότι ΔΕΝ μπορεί να αφήσει ικανοποιημένους και πιο απαιτητικούς πελάτες. Πιστεύω πως αν ο γιατρός παίξει πιο επιθετικό παιχνίδι, χωρίς less is more φιλοσοφία, πιθανως θα δούμε και πιο δυνατά αποτελέσματα...Το κόστος βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι ένα αλλο θέμα και για να είμαι ειλικρινής νομίζω ότι αυτή είναι μια βασική παράμετρος που ο γιατρός έχει δημιουργησει αντιπάθειες και κατακρίνεται από πολλούς. Οκ για Ελλάδα οτιδήποτε πάνω από 1,5-2€/gt είναι υπερβολικό. Και το 2 πολύ το θεωρώ αλλά από εκεί και πάνω είναι too much. Με τέτοιo κόστος, περιμένεις να δεις εξωπραγματικά αποτελέσματα και όταν βλέπεις αποτελεσματα που διέπονται από φιλοσοφία less is more, λογικό είναι να ενοχλείσαι και να σχολιάζεις αρνητικά. Δλδ αποτέλεσμα που θα φαίνεται πυκνό " αν τα άφηνε λίγο πιο μακριά τα μαλλιά" με 2,5-3 €/gt, εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ ακριβό. Βέβαια ο καθένας κοστολογεί όσο θέλει τις υπηρεσίες που προσφέρει, ελεύθερη αγορά εχουμε. Αλλά είναι δεδομένο ότι για πιο ακριβές υπηρεσίες είναι υψηλότερες και οι προσδοκίες και σίγουρα θα είναι αυστηρη η κριτική σε περίπτωση που το αποτέλεσμα δεν είναι αντίστοιχο άλλων αποτελεσμάτων εφαμιλου κόστους. Ιδίως δε, όταν τη στιγμή που άλλοι προσφερουν εφάμιλλα αποτελέσματα στο μισό κόστος μη πω και 1/3...εσυ προσπαθείς να πείσεις ότι οι υπηρεσίες που προσφέρεις είναι μοναδικές και αξίζουν τα λεφτά τους μέχρι τελευταίου cent...
Όσον αφορά το βίντεο το θεωρώ αποκαλυπτικοτατο, δεν αποκρύπτει κάτι ούτε κολακεύει το αποτέλεσμα, πιστεύω οτι το παρουσιάζει όπως ειναι.
 

vlafo

Well-Known Member
αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται μεγαλύτερη σπατάλη
Θα συμφωνήσω σε όλο το σχόλιο σου που είναι το the point και απεικονίζει πλήρως την κατάσταση.
Θα σχολιάσω μόνο τη συγκεκριμένη φράση και στρατηγική που ακολουθείται.

Άλλος ένας μύθος που βολεύει όποιον σου πλασάρει αυτή τη λανθασμένη λογική και τακτική.

Τι σημαίνει σπατάλη μοσχευμάτων?
Στα 20?Στα 30? Στα 40?Στα 50?
Σε ποιά ηλικία παύει να υπάρχει σπατάλη?
Είμαστε σοβαροί?
Έχεις δότρια?
Έχεις απόθεμα?
Θα βάλεις αυτά που πρέπει δεν υπάρχει καμία σπατάλη.
Αν τα έχεις στη δότρια και πληροίς τις προϋποθέσεις,προχωράς και κάνεις ότι χρειάζεσαι.

Και όπως μου είπε σε μια κατ ιδίαν συζήτηση μας ένα ιδιαίτερο μέλος,από το να τα έχω πίσω προτιμώ να τα έχω μπροστά.
Ότι πιο σωστό έχω ακούσει εάν και εφόσον φυσικά υπάρχουν.
Βαρεθήκαμε να ακούμε το ίδιο τροπάριο συνεχώς.
 

aeratos28

Just aeratos
Υποκειμενικό είναι κάθε σχόλιο που θα ακουστεί για το περιστατικό..από άλλους,θα ακούσεις φοβερό κτλ κτλ..προφανώς ,αν το συγκρίνεις μόνο με το πριν..σε σχέση με πριν έχει μεγάλη διαφορά.από άλλους θα ακούσεις πως μπροστά είναι σε πολύ καλή κατάσταση..hairline κτλ,αλλά πίσω αραιός ήταν, αραιός είναι,αγγαρευει την αγελάδα κάθε πρωί να του κολλήσει τα πλαϊνά στα πάνω ,να κρύψει την αραίωση..και αν τον δεις και έξω?με φωτό σαν του midnight?.....δεν συνεχιζω.!από αλλούς,θα ακούσεις πως είναι μισοδουλειά..(και εγώ μέσα σε αυτούς)..γτ εγώ θα το συγκρίνω με το καλύτερο,με τον @Panos1982..με κάπως μικρότερο πρόβλημα,έβαλε πανω από τα διπλά μοσχεύματα..5190 αν θυμάμαι καλά..με αυτό θα το συγκρίνω λοιπόν,με το καλύτερο,όχι με το πριν..το καλύτερο να βλέπουμε πάντα και όχι το χειρότερο..αλλιώς βελτίωση δεν.!!και ο φίλος που έκανε την επεμβαση,αν δει το νήμα του Πάνου,θα νιώσει κάπως..θα πει ρε γαμωτο.ετσι μπορεί να γίνει??
 

vlafo

Well-Known Member
Πάντα με το καλύτερο πρέπει να το συγκρίνεις ποτέ με το χειρότερο.
Όταν αυτό θα γίνει αντιληπτό από τους περισσότερους εδώ μέσα τότε υπάρχει ελπίδα.
 

andy.k

Active member
Τι σημαίνει σπατάλη μοσχευμάτων?
Στα 20?Στα 30? Στα 40?Στα 50?
Σε ποιά ηλικία παύει να υπάρχει σπατάλη?
Είμαστε σοβαροί?
Έχεις δότρια?
Έχεις απόθεμα?
Θα βάλεις αυτά που πρέπει δεν υπάρχει καμία σπατάλη.

Vlafo, εγώ προσωπικά και έχοντας υπόψη τη δική μου περίπτωση, που ανήκει στην πλειοψηφία , γνωρίζω ότι πολλές φορές με μια μμ δε ξεμπερδευεις. Πάντα υπάρχει σοβαρότατο ενδεχόμενο να χρειαστείς 2η η και 3η μμ για να διατηρήσεις μια αξιοπρεπή εικόνα έως τα...γεράματα. Ειδάλλως μπορεί να πάρεις εντυπωσιακά αποτελέσματα τα χρόνια μετά τη 1η μμ αλλά αργότερα, και εάν απαιτηθεί νέα μμ , ελλείψει μοσχευμάτων να μη μπορείς να παρέμβεις και να καταλήξεις με αστεία εικόνα. Για κάτι πεπερασμένο, ο όρος "σπατάλη" πάντα έχει και θα έχει νόημα. Αν φυσικά κάποιος είναι πχ 55 χρόνων και σταθεροποιημενος, η αν περνει φίνα και εν μέρει διασφαλίζει τα υπάρχοντα μαλλιά, τότε σίγουρα ο κινδυνος να σε "εκθέσει" μελλοντικά η "σπατάλη" που ανεφερα, μειώνεται κατά πολύ. Η δική σου περίπτωση φαίνεται να είναι ευνοικη και για εμένα καλά έκανες και έβαλες όσα έβαλες. Για άλλους ομως, κάθε μόσχευμα που μετακινείται στη ληπτρια, μπορεί να αποβει στρατηγικής σημασίας σε περίπτωση μελλοντικής μμ. Υπό αυτή την άποψη το είπα και μόνο. Φυσικά και θα μπορούσαν να έχουν μπει περισσότερα μοσχεύματα και μπροστά, και σε αυτή την περίπτωση εάν η δουλειά γινόταν σωστά θα προέκυπτε καλύτερο αποτέλεσμα. Ξεκάθαρα πράγματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Vlafo, εγώ προσωπικά και έχοντας υπόψη τη δική μου περίπτωση, που ανήκει στην πλειοψηφία , γνωρίζω ότι πολλές φορές με μια μμ δε ξεμπερδευεις. Πάντα υπάρχει σοβαρότατο ενδεχόμενο να χρειαστείς 2η η και 3η μμ για να διατηρήσεις μια αξιοπρεπή εικόνα έως τα...γεράματα. Ειδάλλως μπορεί να πάρεις εντυπωσιακά αποτελέσματα τα χρόνια μετά τη 1η μμ αλλά αργότερα, και εάν απαιτηθεί νέα μμ , ελλείψει μοσχευμάτων να μη μπορείς να παρέμβεις και να καταλήξεις με αστεία εικόνα. Για κάτι πεπερασμένο, ο όρος "σπατάλη" πάντα έχει και θα έχει νόημα. Αν φυσικά κάποιος είναι πχ 55 χρόνων και σταθεροποιημενος, η αν περνει φίνα και εν μέρει διασφαλίζει τα υπάρχοντα μαλλιά, τότε σίγουρα ο κινδυνος να σε "εκθέσει" μελλοντικά η "σπατάλη" που ανεφερα, μειώνεται κατά πολύ. Η δική σου περίπτωση φαίνεται να είναι ευνοικη και για εμένα καλά έκανες και έβαλες όσα έβαλες. Για άλλους ομως, κάθε μόσχευμα που μετακινείται στη ληπτρια, μπορεί να αποβει στρατηγικής σημασίας σε περίπτωση μελλοντικής μμ. Υπό αυτή την άποψη το είπα και μόνο. Φυσικά και θα μπορούσαν να έχουν μπει περισσότερα μοσχεύματα και μπροστά, και σε αυτή την περίπτωση εάν η δουλειά γινόταν σωστά θα προέκυπτε καλύτερο αποτέλεσμα. Ξεκάθαρα πράγματα.

Σκεφτεσαι πολυ σωστα.
Περισσοτερα μοσχευματα θα μπορουσαν να μπουν αν ήταν μακρυτερο και χοντροτερο το strip.
Λογω εμπειριας και γνωσης, στο συγκεκριμενο ασθενή και για αιτρικούς λογους επέλεξα να μην "πιεσω "καταστασεις".
Αν είχα την άδεια του να μοιραστω τον λογο, καποιοι θα ντρεποντουσαν.
Σε εσενα απανταω διότι ωριμα και συνετα δεν κοιτας μόνο το παρον και λαμβανεις και άλλες παραμετρους υπ' οψιν σου.
καλημερα!
 

aeratos28

Just aeratos
Επίσης θα μπορούσε να γραφτεί στην αρχή ότι σκόπιμα δεν μπήκαν περισσότερα grafts γτ υπήρχε κάποιος σοβαρός λόγος που δεν μπορεί να εξηγηθεί και θα τελείωνε το θέμα..νύχια δεν μυρίζουμε ,εικόνες βλέπουμε και κουβεντιάζουμε το τι θα ήταν καλύτερο ..το να ντραπουμε λοιπόν ,θα έπρεπε να λεχθεί μόνο αν είχε ακουστεί ο λόγος αυτός και εμείς κουβεντιαζαμε ακόμα το γτ δεν μπήκαν παραπάνω μοσχεύματα..όποτε τα περι ντροπής είναι άκυρα και να προσέχουμε τι λέμε γιατρέ.
 

tol

Well-Known Member
Αν είχα την άδεια του να μοιραστω τον λογο, καποιοι θα ντρεποντουσαν.

Θα ντρεπομασταν!!!

Ελεος, πια!!!

Θα ντρεπομασταν, επειδη "τολμησαμε" να γραψουμε οτι χρειαζονταν περισσοτερα grafts, για να καλυφθουν οι πισω ζωνες!!!

Κυριε Αναστασακη, μαλλον δε γνωριζετε την εννοια της λεξης "ντροπης". Η "αιδως" με την αρχαιοελληνικη σημασια ειναι ο "σεβασμος". Και, δυστυχως, εσεις εξακολουθειτε εδω και ενα χρονο να μη σεβεστε και να προσβαλετε τα μελη που "εχουν το θρασος" να κανουν καποιες παρατηρησεις.

Σας το εχω ξαναγραψει...ο απυθμενος εγωισμος τυφλωνει το νου σας και χρησιμοποιειτε προσβλητικες εκφρασεις χωρις να γνωριζετε το εννοιολογικο περιεχομενο τους.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
πρεπει να χαλαρωσετε @tol & @aeratos28
Μην τα παίρνετε ολα προσωπικα. Μην θυματοποιηστε.
ΔΕΝ μιλαω για εσας, μιλάω γενικα για οποιονδηποτε βγαζει βιαστικα συμπερασματα με εαν ή δυο απλοικές εξηγησεις παντα.
Γραψτε οτι θελετε, δεν θα εχετε ανταποκριση, ουτε καν αντιδραση πλέον
Ξερετε την αποψη μου για την ξερολιαση, για την "κριτική" και για τα βαθυτερα κινητρα του καθενος, που παρα την κακώς χρησιμοποιιούμενη ανωνυμια, ΟΛΟΙ ειναι εντελώς διάφανοι από το τροπο γραφης, τη θεματολογια, τις εμμονες και τα "ενστικτα".
Απλα μην μου σπαμαρετε τα νηματα, γραψτε την αποψη σας μια φορα και μετα αντε γεια.
Σας το ζηταω ευγενικά, και ελπιζω να συνδραμει και ο @CVIAL.
 

makis25

Well-Known Member
ειδα δεν σχολιασε κανενας πως στο βιντεο φαινεται με τη χτενα η ουλη απ το στριπ και πρεπει να ναι απ τις πιο λεπτες ουλες που χω δει απ τη κλινικη . Παντως με ενα δευτερο χερι περασμα μεταμοσχευση θα γινοταν σουπερ . Τωρα επιασαν τοπο τα 2400. Ο,τι μπηκε φυτρωσε ειναι φανερο αρα πληρης επιτυχια .Τα βιντεο παντα μου αρεσουν παραπανω απ τις φωτο , μεταδιδουν κατι που η εικονα ακινητη δε το εχει . Αργα η γρηγορα ολους τους πιανει hair greed πιστευω θα γυρισει για παραπανω μαλλι . Μεταξυ μας...Ολοι γυριζουμε παντα για παραπανω μαλλι. Ολοι!
 

Georgie

Well-Known Member
ειδα δεν σχολιασε κανενας πως στο βιντεο φαινεται με τη χτενα η ουλη απ το στριπ και πρεπει να ναι απ τις πιο λεπτες ουλες που χω δει απ τη κλινικη . Παντως με ενα δευτερο χερι περασμα μεταμοσχευση θα γινοταν σουπερ . Τωρα επιασαν τοπο τα 2400. Ο,τι μπηκε φυτρωσε ειναι φανερο αρα πληρης επιτυχια .Τα βιντεο παντα μου αρεσουν παραπανω απ τις φωτο , μεταδιδουν κατι που η εικονα ακινητη δε το εχει . Αργα η γρηγορα ολους τους πιανει hair greed πιστευω θα γυρισει για παραπανω μαλλι . Μεταξυ μας...Ολοι γυριζουμε παντα για παραπανω μαλλι. Ολοι!
Ισχύει Μάκη .Αν μπεις στο χορό τον πας all night long !
 
Μπλουζα