Vlafo. FUE, 4158g, 09-10/01/2021

vlafo

Well-Known Member
Vlafo το να το κοψεις ισως ειναι ρισκο, αλλα θα μπορουσες να το πας 2mg/w. Ειναι η λιγοτερη δοση που εχω δει να δινει ο λορενζο.
Τεταρτη κυριακη.
Τι διαολο μιλαμε για ενα φαρμακο που ειναι 5mg την ημερα στα κανονικα του και πλεον ειναι παμπαλαιο(εννοω μελετημενο απειρα χρονια) σε αυτη τη δοση.
Τα 2mg την εβδομαδα ποσο κακο να μας κανουν.
Αυτή τη στιγμή παίρνω 3 μέρες τη βδομάδα από 1mg.
Άρα συνολικά 3g.
Τετάρτη Κυριακή δεν την ήξερα αυτή τη δόση αλλά βλέπω τώρα παίζουν με διάφορες δοσολογίες.
Κάπου διάβασα κάθε Δευτέρα 1mg η 5mg.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτο που γραφει ο Vlafo ειναι πολυ εξυπνο και σωστο.
Πριν καποιο καιρο μιλουσα p.m. με ενα μελος το οποιο επαιρνε φινα 8 χρονια.(διαγνωσμενος με ΑΑ απο δερματολογο)
Ειχε κρατησει το μαλλι σε αριστο επιπεδο.
Μετα απο 8 χρονια σταματησε τη φινα και 2 χρονια μετα που εγινε η επικοινωνια μας δεν ειχε χασει καθολου μαλλι.

Wishful thinking σίγουρα είναι. Δεν ξέρω όμως αν είναι σωστό. Τουλάχιστον δεν προκύπτει από κάτι που να είναι δημοσιευμένο.
 

vag25

Well-Known Member
Αυτή τη στιγμή παίρνω 3 μέρες τη βδομάδα από 1mg.
Άρα συνολικά 3g.
Τετάρτη Κυριακή δεν την ήξερα αυτή τη δόση αλλά βλέπω τώρα παίζουν με διάφορες δοσολογίες.
Κάπου διάβασα κάθε Δευτέρα 1mg η 5mg.
ειναι εντυπωσιακο οτι ακομα και το 2 mg/w ειχε δωσει στην hairline σε εναν ασθενη του lorenzo
 

Συνημμένα

  • πριν2.jpg
    πριν2.jpg
    79.1 KB · Προβολές: 159
  • μετα2.jpg
    μετα2.jpg
    76 KB · Προβολές: 207

vlafo

Well-Known Member
Όταν είχα δει το μακρινό 2000 πολλούς γιατρούς για τη φίνα που κυκλοφορούσε στην αγορά λίγα χρόνια,μόνο 2 που ήταν ψαγμένοι πάνω σε αυτό το κομμάτι μου το είπανε,και φυσικά το είχα διασταυρώσεί και με την Αμερική με τοπ γιατρούς.
Δεν μπορούσαν όμως να μου το τεκμηριώσουν γιατί κυκλοφορούσε λίγα χρόνια στην αγορά και δεν ξέρανε τα μακροπρόσθεμα οφέλη της σε χρήστες από 10 χρόνια και πάνω.
Δεν είναι τυχαίο πως μπλοκάρει την dht και η ντούντα μαζί 100%.
Αυτό είναι επέμβαση αλλαγής χαρτογράφησης προγραμματισμού στο DNA κάποιου.
Αυτό δεν είναι δική μου θεώρηση.
 

Gianney

Well-Known Member
Αυτό με την χαρτογράφηση του Dna μου μοιάζει περίεργο.Βρες λες να έχεις δίκιο;;;;;;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όταν είχα δει το μακρινό 2000 πολλούς γιατρούς για τη φίνα που κυκλοφορούσε στην αγορά λίγα χρόνια,μόνο 2 που ήταν ψαγμένοι πάνω σε αυτό το κομμάτι μου το είπανε,και φυσικά το είχα διασταυρώσεί και με την Αμερική με τοπ γιατρούς.
Δεν μπορούσαν όμως να μου το τεκμηριώσουν γιατί κυκλοφορούσε λίγα χρόνια στην αγορά και δεν ξέρανε τα μακροπρόσθεμα οφέλη της σε χρήστες από 10 χρόνια και πάνω.
Δεν είναι τυχαίο πως μπλοκάρει την dht και η ντούντα μαζί 100%.
Αυτό είναι επέμβαση αλλαγής χαρτογράφησης προγραμματισμού στο DNA κάποιου.
Αυτό δεν είναι δική μου θεώρηση.

To λέω γιατί και σήμερα δεν το έχω διαβάσει κάπου ή δεν το έχω ακούσει και από γιατρούς που είναι μακροχρόνιοι χρήστες (Λορένζο, Αναστασάκης) που θα είχαν κάθε λόγο να την κόψουν.
 

vlafo

Well-Known Member
Ούτε εγώ το έχω διαβάσει κάπου,αλλά η διαβεβαίωση που είχα λάβει,επειδή ο φόβος μου ήταν μην καταλήξω εκεί,πας μέχρι τα 40 με φίνα και μετά που έχει πέσει η dht δεν κινδυνεύεις.
Τουλάχιστον,να το έβλεπα με το κόψιμο φίνας όπως και έπραξα.
Αυτό το έχω δει και σε άλλον φίλο που έκανε το ίδιο και πήγαινε καραμπινάτο nw7.
Και γλύτωσε και αυτός.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Wishful thinking σίγουρα είναι. Δεν ξέρω όμως αν είναι σωστό. Τουλάχιστον δεν προκύπτει από κάτι που να είναι δημοσιευμένο.

Υπάρχει πρόσφατη δημοσιευση του Van Neste.
Αλλα μιλάει για 12 μηνες ότι μπορει να μεινει ανεπηρεαστο, οχι 2 χρονια!
(quoted από το βιβλιο μου)
"Dominique van Neste presented the first evidence that the initiation of anagen while “on‐drug” may have an effect that lasts at least until the completion of the hair cycle's launched growth phase. The transformation of terminal hair into miniaturized hair occurred only after 12 months without treatment; that is the time necessary to complete a clinically significant full hair cycle initiated during the drug intake."

Van Neste D. Maintenance of optimised hair growth from viable terminal scalp hair follicles at baseline with oral finasteride in male pattern hair loss and first evidence of a "drug dependency" and a post-finasteride "rebound effect".
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
To λέω γιατί και σήμερα δεν το έχω διαβάσει κάπου ή δεν το έχω ακούσει και από γιατρούς που είναι μακροχρόνιοι χρήστες (Λορένζο, Αναστασάκης) που θα είχαν κάθε λόγο να την κόψουν.

Όχι μονο δεν ισχυει αυτα που λενε οι "τοπ ιατροι" (ανωνυμοι) που "2 ήταν και ψαγμένοι (αρκετα ....ασαφής ακαδημαικός τιτλος), αλλα αποδειχθηκε πως ισχυει το ακριβως αντιθετο, έπειτα και από την εξαιρετικα λεπτομερή δημοσείευση του Van Neste.
Φυσικα, η ιστορια του καθενός και ο "φιλος" που πάντα ισχυροποιεί την ιστορια/θεωρια, μοιαζει στο μυαλό μας σαν να "ξερουν", σε συνδυασμό με τους παραπάνω "τοπ ψαγμενους ιατρούς"
Αλλα δυστυχώς, το επίπεδο τεκμηριώσης ειναι εξαιρετικά αδύναμο.
Ακόμα και οι "τοπ ιατροί" (δεν υπάρχει τετοιος τιτλος στην ιατρική, χωρις να σημαινει οτι ολοι έχουν ιδιες ικανοτητες, γνωσεις , κτλ. Απλα δεν υπάρχουν μετάλλια... Οι ασθενείς δινουν μονο τετοιους αστειους τιτλούς , και κυρίως σε όσους συμφωνουν με τις θεωρίες τους!) υπάγονται στα επίπεδα τεκμηριωσης της Evidense Based Medicine.
To Expert Opinion έχει την ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ, ΟΠΟΙΟΣ και να ειναι ο ...τοπ, ψαγμενος ιατρός.
Sorry, #not sorry

(ΠΡΟΦΑΝΩΣ, συμπεριλαμβανομαι εγω πρωτος από όλους, όταν λέω τη ΓΝΩΜΗ μου.
Δυστυχώς, όμως, για τους συνηθεις άσπονδους φιλους, τη στηριζω πάντα με βιβλιογραφια)

Research_design_and_evidence.svg-1000.png
 

Kostas97

Well-Known Member
Αν θυμαμαι καλα σε ενα παλαιοτερο νημα, καποια μελη ειχαν ρωτησει πως εξηγειται το γεγονος οτι με την παροδο των χρονων η τριχοπτωση σε καποιους ανθρωπους δε σταματαει αλλα συνεχιζει κανονικα ενω η DHT μειωνεται. Επειδη το νημα εκεινο ειναι κλειστο,το ποσταρω εδω μια και ειχαμε αναφορα παρομοια πανω.
Βρηκα την ερευνα(τυχαια) η οποια με ειχε οδηγησει στην υποθεση οτι στα τριχοθυλακια θα μπορουσε να πραγματοποιειται μια αυξηση ευαισθησιας με το περασμα των χρονων, τουλαχιστον σε καποιους.

Στην ερευνα γινεται αναφορα για τον λογο που η μινοξιδιλη αν και νομιζουμε οτι δεν λειτουργει , λειτουργει.(ειχε γινει αναφορα και απο τον Αναστασακη στο zoom meeting).

Αν θυμαμαι καλα ο @MaleCyprus ειχε την απορια και ο @Xristos87 (δεν ξερω αν βλεπει)

Παραθετω απο κατω το αποσπασμα στα αγγλικα.
Και την ερευνα.
Προφανως δεν βλεπω κατι σαφες...αλλα η υποψια εκδηλωνεται.

A recent study from the UK, however, has shown that male balding is far more complicated and many hundreds of genes contribute to balding in men. It identified 287 genetic regions linked tomale pattern baldness. This large study examined data from over 52,000 men.Consider the 30 year old male who started noticing balding at 21 and started minoxidil. At age 16 -18 he might have had 4-6 genes expressed at the start of balding (before he even noticed) and 21 there may have been a dozen or so distinct genes pushing the balding process. At age 30, there could be dozens and dozens of genes expressed. For many users of Minoxidil, it is usually working the same -and while it was pretty good at stopping 4 genes, it can't fully hold back the genetic changes associated with 60 or 70 genes. These numbers are different for everyone -but it illustrates an important point. The scalp environment and hair follicle milieu changes drastically over time
Hagenaars SP, Hill WD, Harris SE, Ritchie SJ, Davies G, Liewald DC, et al. (2017) Genetic prediction of male pattern baldness.


Θα με ενδιεφερε η γνωμη σας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Χρωστούσα σε κάποιον που ζητούσε να δει τις ενώσεις με τα πλαϊνά,και ξέρω ότι ενδιαφέρει πολύ κόσμο αυτό.
Κάτω από διπλή λάμπα led στο γραφείο.
Μια και λέγαμε συχνά για το δυνατό φωτισμό.

Αυτά από έναν ψαγμένο.
Τον επόμενο μήνα τώρα στο 6μηνο.
 

Συνημμένα

  • 20210615_163032.jpg
    20210615_163032.jpg
    724.8 KB · Προβολές: 235
  • 20210615_145654.jpg
    20210615_145654.jpg
    341.4 KB · Προβολές: 223
  • 20210615_145610.jpg
    20210615_145610.jpg
    465.1 KB · Προβολές: 211
  • 20210615_162919.jpg
    20210615_162919.jpg
    516.2 KB · Προβολές: 210

vlafo

Well-Known Member
Τα θερμά μου συγχαρητήρια!
Νομίζω ότι όλοι περιμέναμε ότι θα πήγαινες καλά, αλλά εσύ ξεπέρασες και τους πιο αισιόδοξους.
O σχεδιασμός της Hairline,
κάνει πολύ μεγάλη διαφορά στο αποτέλεσμα.
Αναρωτιέμαι πώς θα είναι η εικόνα σου στο 12μηνο, μάλλον οδεύουμε προς το καλύτερο αποτέλεσμα που έχει παρουσιαστεί στο forum.
Σε ευχαριστώ φίλε Αri
Και εγώ αναρωτιέμαι.
Θα τα βάλουμε δίπλα δίπλα και θα δούμε.
Γιατί και εσύ δεν πας πίσω.
 

vlafo

Well-Known Member
ναι φαινεται εξαιρετικο! ομως δεν ειναι ο κανονας . Δεν ειναι το συνηθες να χεις φουλ φυτρωση και να μπορεις να βγαλεις τετοιες φωτο με τετοια καλυψη στο 5μηνο . Οσο αστερι και να ναι και ο γιατρος , εξαρταται απ το σωμα , απ τη φυση . Αν χρειαζονται οι νεες τριχες 90-120 μερες για να βγουν , και αν δεν ειναι συγχρονισμενες ολες μαζι , τοτε φυσικα μπορει να βγαινει νεο μαλλι και στους 7 και στους 8 μηνες .
Έχεις δίκιο,όλες συγχρονισμένες εννοείται πως δεν είναι και για αυτό πρέπει να τις έχεις όλες στο ίδιο ύψος για να μπορούν να δένουν σωστά όλες μαζί ταυτόχρονα.
Αλλά στο 6μηνο σίγουρα έχει ολοκληρωθεί πάνω από 60% η φύτρωση σε όλους αυτό είναι σίγουρο.
 

Harris_G

Well-Known Member
Χρωστούσα σε κάποιον που ζητούσε να δει τις ενώσεις με τα πλαϊνά,και ξέρω ότι ενδιαφέρει πολύ κόσμο αυτό.
Κάτω από διπλή λάμπα led στο γραφείο.
Μια και λέγαμε συχνά για το δυνατό φωτισμό.

Αυτά από έναν ψαγμένο.
Τον επόμενο μήνα τώρα στο 6μηνο.
Super εισαι απληστεεε
 

vlafo

Well-Known Member
vlafo οπως το βλεπω θα επρεπε να ειχες ριξει αλλα 1000 g στη hairline φαινεται λιγο αραιει. το πηγες συντηρητηκα
Ουσιαστικά για να έχεις πλήρη εικόνα αν είναι αραιή η όχι,πρέπει να με δεις απο κοντά.Εκεί θα καταλάβεις.
Κατά δεύτερον είμαι στον 5ο μήνα ακόμα.
Κατά τρίτον,είμαι κάτω όπως είπα από διπλή λάμπα led και εκεί υπερτονίζει πολύ τη φώτο.
1000g σήμαινε κατέβασμα οπότε δεν υπήρχε περίπτωση,πύκνωση εννοείς.
Όταν ολοκληρωθεί το αποτέλεσμα και το αξιολογήσω πλήρως,θα σου πω ακριβώς τη μια και μοναδική επιλογή που έχω.
 
Μπλουζα