Η ζωη με Covid-19

Georgie

Well-Known Member
Με αυτά τα καψίματα φιλε που μας είπες,θα πρέπει να πάρουμε και τον καρδιολόγο μαζί μας.
Ευτυχώς που στο νοσοκομείο που θα είμαι,έχω άμεση πρόσβαση παντού.
Κάτσε μην αλλάξω γνώμη την τελευταία στιγμή.:)
Εχτές μιλούσαμε για folie και σήμερα για καψίματα.
Ρε τι είναι ο άνθρωπος.Τι είναι?
Ένα τίποτα.:)
Χαχαχαχ
Σιγά ρε τρελε
Μνημόσυνο θα μου κάνεις σε λίγο
:)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

F1ght3r

Well-Known Member
Ο πατέρας μου που είχε κορονοϊό πριν 1 χρόνο είχε πολλά προβλήματα. Έχει θέματα υγείας, διαβητικός και και και. Λοιπόν αρχίζουμε, 2 μέρες κοιμόταν ασταμάτητα δηλαδή πήγαινε να κοιτάξει τηλεόραση και τον έπαιρνε ο ύπνος ύστερα από 1 λεπτό. Πριν ένα χρόνο δεν ξέραν και πολλά γιατί πήραμε τηλέφωνο, μιλήσαμε με Ιατρό και μας είπε μάλλον δεν έχει κορονοϊό γιατί ούτε πυρετό δεν έχει ούτε βήχα ούτε το ένα ούτε το άλλο παρα μονο ότι κοιμάται. Ο πατέρας έλεγε θα το περάσω απλά είμαι λίγο άρρωστος και θέλω να κοιμάμαι γιατί αισθάνομαι κουρασμένος. Ο ιατρός μας είπε αν θέλετε να τον πάτε στην εντακτική αλλα μπορεί να περιμένετε πολλές ώρες γιατί δεν είναι κάτι το σοβαρό. Έτσι και έγινε τον πήγαμε εγώ και η μάνα μου. Τον πήραν μέσα ύστερα από 4 ώρες τον έκαναν πολλές εξέτασης και δεν έδειχναν τίποτα. Τον έβαλαν στο δάχτυλο να δούνε το οξυγόνο και έδειχνε 90% που είναι normal για τον πατέρα μου έχει κάποιο πρόβλημα εκεί. Αφού δεν μπορούσαν να τον βρούνε το τι έχει ύστερα από εξετάσεις, είχε περάσει γύρο στις 2 ώρες άρχισε να ανεβάζει πυρετό. Τον έκαναν και test για κορονοϊό αλλα αυτό θα έβγαινε την άλλην μέρα. Οποτε έκαναν μια τελευταία προσπάθεια, τον πήραν αίμα για να μετρήσουν το οξυγόνο και εκεί βρήκαν το πρόβλημα, από το αίμα, είχε 70% ήτανε για τα πανηγύρια. ’μεσος τον έβαλαν μάσκα για οξυγόνο και "κατεφταιν" άρχισε να "εστανετε" καλύτερα. Τον κράτησαν μέσα φυσικά, 2 εβδομάδες έκατσε μέσα με διάρροια και και και , και τον ρύθμιζαν το οξυγόνο μέχρι που επανήρθε χωρίς οξυγόνο και έφυγε ύστερα από 14 μέρες. Ένας έλληνας εδώ στην περιοχή πέθανε από κορονοϊό γιατί δεν πήγε στο νοσοκομείο και δεν είχε προβλήματα με την υγεία του ήτανε 72 χρόνον, νόμιζε θα το ξεπερνούσε μονος του. Η μάνα μου κόλλησε και αυτήν ύστερα από 2-3 μέρες μάλλον ο πατέρας την κόλλησε αλλα εγώ την πήδηξα αν και ήμασταν στο ίδιο αυτοκίνητο για 1 ώρα σχεδόν. Η ιατροί είπαν ότι ο πατέρας μου δεν θα γλίτωνε αν δεν τον πηγαίναμε στο νοσοκομείο ύστερα από μόλις 2 μέρες. Ο κορονοϊός τον άφησε κάποια σημάδια στα πνευμονια. είναι 74 χρόνον.
 

dim d

Well-Known Member
φιλος μου αθλητης 29 ετων, σε φοβερη φυσικη κατασταση ταλαιπωρηθηκε 3 βδομαδες σε σημειο να μην εχει κουραγιο να περπατησει...αυτο ειναι το θεμα με τον κοβιντ περα των αλλων, η τυχαιοτητα σε εναν βαθμο της σοβαροτητας της νοσηλειας
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Φαντάσου οι Άνθρωποι που το περνάνε βαριά !
Εμβόλιο παιδιά !
Όλοι νομίζουμε ότι δε θα μα τύχει
Τι εμβολιο παιδια?
Κολλησες Κορονοιο μετα τον εμβολιασμο σου και η αιτια ειναι οτι υπηρχε μες στο εμβολιο ο κορονοιος (αποψη μου!)
Ο ιδιος δεν προκειται να κανω ποτε το εμβολιο και ας αποκλειστω απ τις παροχες της κοινωνιας!
Το εμβολιο θα γινει υποχρεωτικο παγκοσμιως!
Εννοω φιλε Γιωργο ειτε γραψεις εμβολιο παιδια ειτε δεν το γραψεις, ετσι κι αλλιως θα το καταστησουν υποχρεωτικο για τους παντες!!!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Χριστόφορε σε παρακαλώ μην το ξαναπείς. Να χαρείς το χιούμορ σου. Πρόκειται για ηλιθιότητα.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Χριστόφορε σε παρακαλώ μην το ξαναπείς. Να χαρείς το χιούμορ σου. Πρόκειται για ηλιθιότητα.
Ενταξει, εχουμε το δικαιωμα να τρολλαρουμε λιγακι..εξαλλου δε νομιζω να εισελθει καποιος στο χερλοςτζιαρ και να διαβασει τον καθε φορη, να τον πιστεψει και εν συνεχεια να μην παει να εμβολιαστει..cool!
 

F1ght3r

Well-Known Member
Να συμπληρώσω ότι ο έλληνας που πέθανε πήγε στο νοσοκομείο πολύ αργά και τον έβαλαν σε μηχάνημα respirator και δεν άντεξε ο οργανισμός του και πέθανε ύστερα από 40 μέρες. προσπάθησαν να τον επαναφέρουν 2-3 φορες αλλα ο οργανισμός του δεν μπορούσε να επανέλθει οποτε κλείσαν το μηχάνημα και άντε γεια. Αν πήγαινε στο νοσοκομείο θα γλίτωνε 100% τα 100%. Δυστυχώς τον πήγανε αργά τα παιδιά του γιατί πίστευαν σε αυτόν ότι θα το ξεπεράσει έτσι τους έλεγε δεν είναι τίποτα. Πάνε τα πνευμονια του πάει και αυτός.
 

Hairsick

Active Member
Παιδιά δεν είναι αστείο, χάνονται άνθρωποι όχι αριθμοί. Συμμαθήτρια τησ κόρης μου έχασε και του παππούδες της σε ένα μήνα από το κλπραγμα αυτό. Φρίκη
 

Georgie

Well-Known Member
Να συμπληρώσω ότι ο έλληνας που πέθανε πήγε στο νοσοκομείο πολύ αργά και τον έβαλαν σε μηχάνημα respirator και δεν άντεξε ο οργανισμός του και πέθανε ύστερα από 40 μέρες. προσπάθησαν να τον επαναφέρουν 2-3 φορες αλλα ο οργανισμός του δεν μπορούσε να επανέλθει οποτε κλείσαν το μηχάνημα και άντε γεια. Αν πήγαινε στο νοσοκομείο θα γλίτωνε 100% τα 100%. Δυστυχώς τον πήγανε αργά τα παιδιά του γιατί πίστευαν σε αυτόν ότι θα το ξεπεράσει έτσι τους έλεγε δεν είναι τίποτα. Πάνε τα πνευμονια του πάει και αυτός.
Αυτο ειναι που αναφέρουν οι γιατροί
Έλεγχο στο κορεσμό του οξυγόνου !
Υπαρχουν συσκευές που δεν ειναι ακριβες .
Ως συνήθως αυτοί που αναγκάζονται να ζητήσουν ιατρική βοήθεια εχουν παρα πολυ χαμηλό κορεσμό .
Οταν ειναι απλα χαμηλος μπορει και να μη το καταλάβεις και εκει ειναι η παγίδα .
 

F1ght3r

Well-Known Member
Αυτο ειναι που αναφέρουν οι γιατροί
Έλεγχο στο κορεσμό του οξυγόνου !
Υπαρχουν συσκευές που δεν ειναι ακριβες .
Ως συνήθως αυτοί που αναγκάζονται να ζητήσουν ιατρική βοήθεια εχουν παρα πολυ χαμηλό κορεσμό .
Οταν ειναι απλα χαμηλος μπορει και να μη το καταλάβεις και εκει ειναι η παγίδα .
Το μηχάνημα που βάζουν στο δάχτυλο δεν έδειχνε την αλήθεια στο νοσοκομείο που τον μέτρησαν η ιατροί το οξυγόνο στο αίμα, αφού έδειχνε 90%. Ευτυχώς τον πήραν αίμα να μετρήσουν το οξυγόνο και εκεί έδειχνε 70%. Τώρα γιατί έδειχνε έτσι δεν μας το είπαν. Αγοράσαμε και εμείς ένα τέτοιο μηχάνημα που βάζουν στο δάχτυλο 25 euro έκανε από amazon αν θυμάμαι καλά. 90% τον δείχνει ακόμα εμενα από 95-98%.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Να δώσω και ενα credit στην εταιρια που εργάζομαι αφού λογω της υποχρεωτικής απουσίας 2 εβδομάδων ( στη χειρότερη) η μεχρι το επόμενο PCR την αλλη εβδομάδα υποχρεωτικα θα με καλύψει το κρατος με 350 € την εβδομάδα .
Θα μου καλύψει το υπόλοιπο μέρος του μισθού ! Χωρις να ειχε καμία υποχρέωση .
Τα 350 € εβδομαδιαίος ειναι το κρατικό βοήθημα σε όσους εχουν σταματήσει να εργάζονται λογω Covid .
Απο lockdown και προσωρινή παύση έργου, η απο ασθένεια κλπ .
 

oreo

Well-Known Member
Καλό καλοκαίρι σε όλους παίδες και ελπίζω covid free απο χειμώνα, αν και το έχω σίγουρο οτι απο τέλος Οκτώμβρη θα μπούμε σαν τα γίδια στο μαντρί, ελπίζω να διαψευστώ. Ωραία παρέα είσαστε and it was fun.
Εις το επανιδείν :cool:
 

Georgie

Well-Known Member
Καλό καλοκαίρι σε όλους παίδες και ελπίζω covid free απο χειμώνα, αν και το έχω σίγουρο οτι απο τέλος Οκτώμβρη θα μπούμε σαν τα γίδια στο μαντρί, ελπίζω να διαψευστώ. Ωραία παρέα είσαστε and it was fun.
Εις το επανιδείν :cool:
Στάσου μωρέ !
Μυγδαλα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
CFC5A832-D26A-42A4-AC01-D09B4A190326.jpeg
288277CD-559B-4140-AF98-90D1ABC0D771.jpeg
 

oreo

Well-Known Member
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει περίπτωση επαναλειτουργίας του ισθμού της Κορίνθου, έστω και για μικρότερα σκάφη εντός καλοκαιριού ??
 

vlafo

Well-Known Member
27410-30880 και πες είμαστε από το ελληνικό σάιτ τριχόπτωσης.:):)
Δύσκολο να ανοίξει και άγνωστο,έχει πάθει ζημιές μεγάλες.
Πέρνα τον Κορινθιακό απέναντι μην περάσεις από εκεί.
 

oreo

Well-Known Member
27410-30880 και πες είμαστε από το ελληνικό σάιτ τριχόπτωσης.:):)
Δύσκολο να ανοίξει και άγνωστο,έχει πάθει ζημιές μεγάλες.
Πέρνα τον Κορινθιακό απέναντι μην περάσεις από εκεί.
Ναι έχουν γίνει πολύ μεγάλες ζημιές. Δεν θέλω να περάσω εγώ απο εκέι, θέλω να περάσουν οι άλλοι απο εδώ (μπίζνες) ;)
 
Μπλουζα