Mελλοντική μμ σε κλινική Εξωτερικού (De Freitas κλπ) (Ισπανία)

vag25

Well-Known Member
1. DUPA=Diffused Unpatern Alopecia
2. BUPA=Balding Unpatern Alopecia
3 UPA=Unpatern Alopecia

Σε όλα χτυπιέται και η δότρια. Στο 1 η λήπτρια παρουσιάζει διάχυτη αραίωση. Στο 2 η λήπτρια ακολουθεί Άνδρο γενετικού τύπου ΑΑ (όχι διάχυτη). Το 3 είναι το 1 ή το 2. Το 3 είναι η πιο σωστή ορολογία.
Στην BUPA δηλαδη μπορει να αποκτησεις εντελως κενη περιοχη στην δοτρια, ενω στην DUPA αραιωση?
Και η UPA ειναι η ομπρελα που απο κατω περιλαμβανει ενα απο τα 2 η και τα 2?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Στην BUPA δηλαδη μπορει να αποκτησεις εντελως κενη περιοχη στην δοτρια, ενω στην DUPA αραιωση?
Και η UPA ειναι η ομπρελα που απο κατω περιλαμβανει ενα απο τα 2 η και τα 2?
BUPA=Κενή περιοχή στη λήπτρια (κλασική ράφλα)
DUPA= Αντί κλασικής ράφλας διάχυτη αραίωση στην λήπτρια.
Και στα δυο όμως διάχυτη αραίωση και στην δότρια.
UPA=Διάχυτη αραίωση δότριας με κλασική ράφλα στην λήπτρια (BUPA) ή διάχυτη αραίωση στην λήπτρια (DUPA). Από ότι καταλαβαίνω......
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο bobby το κατάλαβε σωστά. Η BUPA έχει τα χαρακτηριστικά της κλασσικής ανδρικής ΑΑ στην λήπτρια οπότε νομίζεις ότι η δότρια είναι οκ, αλλά δεν είναι. Στην DUPA είσαι πιο υποψιασμένος γιατί βλέπεις την διάχυτη αραίωση στην λήπτρια και χτυπάει το καμπανάκι και για την δότρια. Επειδή όμως πολλές φορές δεν είσαι σίγουρος για το pattern της λήπτριας έχει επικρατήσει το UPA που πρακτικά σου λέει ότι η δότρια έχει πρόβλημα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ο bobby το κατάλαβε σωστά. Η BUPA έχει τα χαρακτηριστικά της κλασσικής ανδρικής ΑΑ στην λήπτρια οπότε νομίζεις ότι η δότρια είναι οκ, αλλά δεν είναι. Στην DUPA είσαι πιο υποψιασμένος γιατί βλέπεις την διάχυτη αραίωση στην λήπτρια και χτυπάει το καμπανάκι και για την δότρια. Επειδή όμως πολλές φορές δεν είσαι σίγουρος για το pattern της λήπτριας έχει επικρατήσει το UPA που πρακτικά σου λέει ότι η δότρια έχει πρόβλημα.
Και ποτέ η δοτρια δεν έχει πρόβλημα ενώ έχει θέμα η ληπτρια ; Ποτέ ;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στις κλασσικές ΑΑ, η δότρια είναι υγιής. Είναι περίπου το 85% των περιπτώσεων. Απλά σε κάποιες περιπτώσεις που νομίζεις ότι είναι κλασσική ΑΑ δεν είναι. Για αυτό η δότρια δεν πρέπει εκ προοιμίου να θεωρείται υγιής αλλά να εξετάζεται μικροσκοπικά για την καταστασή της.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Στις κλασσικές ΑΑ, η δότρια είναι υγιής. Είναι περίπου το 85% των περιπτώσεων. Απλά σε κάποιες περιπτώσεις που νομίζεις ότι είναι κλασσική ΑΑ δεν είναι. Για αυτό η δότρια δεν πρέπει εκ προοιμίου να θεωρείται υγιής αλλά να εξετάζεται μικροσκοπικά για την καταστασή της.
Άρα μιλάμε για σήμαντικη μειοψηφία αυτών που έχουν ούπα και το σύνηθες είναι η κλασική καράφλα όπως στην δική περίπτωση για παράδειγμα....που με γυμνό μάτι δλδ για μια 10ετια γεμάτη δεν έχω δει κάποια διαφορά στην δοτρια (πέραν του ξηλωματος) και το συμπεραίνω αυτό από το κτβ στις γέφυρες και το όρος τα πίσω κατέβασμα....
 

jersey

Well-Known Member
@CVIAL μπορεί κάποιος ασθενής να έχει πάει σε κάποιον γιατρό όπου του έχει εξετάσει με μικροσκόπιο τη δότρια εντούτις να μην του έχει αναφέρει ότι έχει κάτι αλλά ίσως τελικά να υπάρχει μια πιθανότητα να έχει κάτι από DUPA, Retro; Μήπως ο έλεγχος πρέπει να γίνει από εξιδεικευμένο Ιατρό στυλ Lorenjo ή κάποιον εφάμιλλο που έχει εμπειρία στο να αναγνωρίζει τέτοιες περιπτώσεις ή μπορεί ο κάθε γιατρός άμα σε ελέγξει με μικροσκόπιο να το αναγνωρίσει;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@CVIAL μπορεί κάποιος ασθενής να έχει πάει σε κάποιον γιατρό όπου του έχει εξετάσει με μικροσκόπιο τη δότρια εντούτις να μην του έχει αναφέρει ότι έχει κάτι αλλά ίσως τελικά να υπάρχει μια πιθανότητα να έχει κάτι από DUPA, Retro;

Αυτό είναι το συνηθέστερο. Στο consultation 1&2 είχαμε 10 περιπτώσεις που δεν το ήξεραν και είχαν πάει σε γιατρούς. Στην καλύτερη περίπτωση τους είχαν πει ότι έχουν αδύναμη δότρια (όχι όμως άρρωστη έχει διαφορά).
 

Gianney

Well-Known Member
Βασικά όπως καταλαβαίνω, πρωτίστως πρέπει να πάει κάποιος σε έναν δερματολόγο/κέντρο που δεν κάνει μεταμόσχευση(για πιο αμερόληπτα αποτελέσματα) για να κάνει trichoscan προκειμένου να διαπιστωθεί αν η δοτρια έχει θέμα upa και στην συνέχεια αν έχει αξιολογείται το αποτέλεσμα και σίγουρα κουμπώνει φίνα αν θέλει να κάνει μεταμόσχευση στο μέλλον.
 

dkoutsi

New Member
Καλησπέρα, ως πολύ πιθανός παθών DUPA, να σας μιλήσω λίγο και για τη δική μου περίπτωση. Είμαι 27,5 χρονών και την αραίωση που έχω την παρατηρώ τουλάχιστον 10 χρόνια, και σίγουρα είμαι εντελως σταθερός τα 7 τελευταια. Πιο παλιές φώτο από 2013-2014 είναι κυρίως νύχτα και από παλιά κινητά, οπότε δεν μπορώ να πω με 100% σιγουρία, πάντως δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά. Είχα κάνει θεραπεία με μινοξ στα 16 και 18 μου χρόνια, αλλα δε μου άρεσε καθόλου η αίσθηση. Οι γιατροί που με είδαν δε κάνανε κάποια οριστική διάγνωση, αλλά ποτέ δεν εντοπισαν τριχόπτωση, καθώς από ότι μου λέγαν δεν ήταν ο αριθμός των τριχών το θέμα, αλλά η ποιότητα. Στην τωρινή κατάσταση, ενας μόνο μου είπε για DUPA, αλλά χωρίς να με εξετάσει με μικροσκόπιο. Ο άλλος γιατρός που πήγα και με εξέτασε με μικροσκόπιο, μου είπε είναι καλό σημαδι το ότι διατηρείται το σχήμα της hairline μου και ότι δεν είδε στο crown θέμα. Και οι 2 μου είπαν ότι η φίνα είναι η λογική λύση.
Παίρνω φίνα 9 μήνες ξεκινόντας κάθε μέρα με 1/5 proscar και τους τελευταίους 3.5 το έκανα 1/4. Δεν έχω παρατηρήσει ακόμα κάποια ουσιαστική διαφορά, αλλά νιώθω ότι με το ίδιο μήκος μαλλί, είμαι σε κάπως καλύτερη κατάσταση. Ο Bernstein προτείνει τουλάχιστον 2 χρόνια φίνα για DUPA για να βγεί συμπέρασμα.
Από κληρονομικής πλευράς φαίνεται να το πήρα από τη μαμά μου, που απο μικρή ηλικία κι αυτή έχει καθολική αραίωση, όμως ευτυχώς στα 51 της μέχρι τώρα δεν έχει επιδεινωθεί καθόλου. Ο μπαμπας μου έχει κι αυτός καθολική αραίωηση, αλλά αν δεν είχε εκ φύσεως όρθια μαλλιά δε θα φαινόταν τίποτα. Τουλάχιστον έχει πολύ καλύτερη τρίχα από μενα και τη μάνα μου.
Τώρα όσο το έχω ψάξει δε βρήκα τίποτα καταληκτικό, οπότε το μόνό που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω. Τα πήρα ολα και buzzcut με σκέτη, και είχα καλές εντυπώσεις γενικά, αλλα προτίμησα να το κρατήσω σαν αίσχατη λύση και να ξανακάνω το sideswept χτένισμα που με δίνει αξιοπρεπή κάλυψη. Πολλοί με θεωρούν εμμονιακό ή ότι το κάνω πολύ μεγάλο θέμα, αλλά ξέρω ότι βλέπω κάτι που είναι υπαρκτό.
Επίσης όπως θα προτείνω σε πολλούς, αυτο που έκανα ταυτόχρονα ήταν να δουλέψω το ψυχολογικό με επαγγελαμτίες και ομολογώ ότι με έχει βοηθήσει αρκετα.

TL;DR: Δεν υπάρχουν χρυσοί κανόνες στην DUPA, κάθε περίπτωση διαφορετική. Φίνα και ότι γίνει. Το buzzcut δεν φαίνεται άσχημο καθώς δεν φαίνεται διχρωμία
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μπράβο σου που μοιράστηκες μια πραγματική ιστορία με ψύχραιμο και αντικειμενικό τρόπο. 9 μήνες είναι στο όριο από 12 μήνες και μετά θα βγάλεις συμπέρασμα. Σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι να έχεις φωτό (και μάλιστα από μικροσκόπιο) για να δεις πως δουλεύει πάνω σου.
 

dkoutsi

New Member
Μπράβο σου που μοιράστηκες μια πραγματική ιστορία με ψύχραιμο και αντικειμενικό τρόπο. 9 μήνες είναι στο όριο από 12 μήνες και μετά θα βγάλεις συμπέρασμα. Σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι να έχεις φωτό (και μάλιστα από μικροσκόπιο) για να δεις πως δουλεύει πάνω σου.

Ευχαριστώ πολύ CVIAL. Αν σε ενδιαφέρει (και όποιος άλλος θέλει) μπορείς να δείς και το post μου


Πολύ κακώς δεν έχω σωστές φωτογραφίες για να μπορέσω να κάνω αντικειμενική σύγκριση, αλλά το σχέδιο μου είναι να μείνω για καιρό στην θεραπεία εφόσον δεν έχω να χάσω κάτι και αν υπάρχει αποτέλεσμα να μπορώ και μόνος μου να το βλέπω. Δεν ήθελα να μπώ και στην διαδικασία γιατί είναι αρκετά ψυχοφθόρο για μένα, και δεν θέλω να αναλωνομαι ψυχολογικά για κάτι που δε μπορώ να ελέγξω. Ήδη κοιτιέμαι συνέχεια και αναρωτιέμαι τι συμβαίνει με το μαλλί μου και με έχει τρελάνει
 

Gianney

Well-Known Member
Μπράβο σου που μοιράστηκες μια πραγματική ιστορία με ψύχραιμο και αντικειμενικό τρόπο. 9 μήνες είναι στο όριο από 12 μήνες και μετά θα βγάλεις συμπέρασμα. Σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι να έχεις φωτό (και μάλιστα από μικροσκόπιο) για να δεις πως δουλεύει πάνω σου.
Cvial θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ο Lorenzo μπορεί μέσω online με τις φώτο δηλ που ανεβάζει κάποιος να διακρίνει με βεβαιότητα αν κάποιος έχει dupa.Σε ρωτάω καθώς κυρίως χρειάζεται μικροσκόπιο στις περισσότερες περιπτώσεις.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν μπορεί εκτός και αν είναι πολύ επιθετική (συνήθως δεν είναι). Μόνο με μικροσκόπιο.
 

vag25

Well-Known Member
Ευχαριστώ πολύ CVIAL. Αν σε ενδιαφέρει (και όποιος άλλος θέλει) μπορείς να δείς και το post μου


Πολύ κακώς δεν έχω σωστές φωτογραφίες για να μπορέσω να κάνω αντικειμενική σύγκριση, αλλά το σχέδιο μου είναι να μείνω για καιρό στην θεραπεία εφόσον δεν έχω να χάσω κάτι και αν υπάρχει αποτέλεσμα να μπορώ και μόνος μου να το βλέπω. Δεν ήθελα να μπώ και στην διαδικασία γιατί είναι αρκετά ψυχοφθόρο για μένα, και δεν θέλω να αναλωνομαι ψυχολογικά για κάτι που δε μπορώ να ελέγξω. Ήδη κοιτιέμαι συνέχεια και αναρωτιέμαι τι συμβαίνει με το μαλλί μου και με έχει τρελάνει
Mοιαζει με ορισμο unpatterned alopecia. Εχεις παρατηρησει με φινα να δυναμωνει η δοτρια?
 

dkoutsi

New Member
Mοιαζει με ορισμο unpatterned alopecia. Εχεις παρατηρησει με φινα να δυναμωνει η δοτρια?
Ειναι πολύ νωρίς ακόμα για παρατηρήσεις δυστυχώς. Δεν είχα κάνει μετρήσεις εξ αρχής, οπότε δε μπορω να πω. Όπως είπα δίνω τουλάχιστον 2 χρόνια. Επίσης γενικά και χωρίς αλωπεκία έχω πολύ λεπτή τρίχα, οποτε δε περιμένω θαύματα. Η δότρια μου πάντως είμαι εντελώς σίγουρος ότι ήταν σε αρκετα καλύτερη κατάσταση σε σχέση με το scalp και πριν τη φινα
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
@dkoutsi έκαμες πολύ καλά και κοίταξες το ψυχολογικό!
Και μην ξεχνάς ότι ο τρόπος που βλέπουμε εμείς τον εαυτό μας είναι διαφορετικός από τον τρόπο που μας βλέπει ο περίγυρός μας.
Δε λέω βέβαια να μείνεις με σταυρωμένα τα χέρια...
 
Μπλουζα