Mελλοντική μμ σε κλινική Εξωτερικού (De Freitas κλπ) (Ισπανία)

Thanos92

Active Member
Αντιμετώπιση ΑΑ =
Κατανόηση της εξέλιξης (παρούσας και κυρίως μελλοντικής) της τριχόπτωσης -->
Θεραπεία για ενδυνάμωση/συντήρηση στις περιοχές που είναι εφικτό -->
ΜΜ για αποκατάσταση στις περιοχές όπου δεν μπορεί να γίνει θεραπεία πλέον.
Θεραπεία εννοείς χάπια έτσι ?
Ευχαριστώ πολύ ! Τέτοιες πληροφορίες ειναι πολύτιμες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Disco

Well-Known Member
Θεραπεία εννοείς χάπια έτσι ?
Ευχαριστώ πολύ ! Τέτοιες πληροφορίες ειναι πολύτιμες
χάπια φιναστερίδης 1 mg καθημερινά μαζί με λοσιόν μινοξιδίλης 2 φορές τη μέρα. Αυτή είναι η βέλτιστη θεραπεία που μπορείς να κάνεις. Άμα παίρνεις αυτές τις 2 ουσίες είσαι απόλυτα καλυμμένος όσον αφορά τις θεραπείες για την συντήρηση των υπαρχοντων μαλλιών σου και από εκεί και πέρα κοιτάς για μεταμόσχευση αφού έχεις σταματήσει την τριχόπτωση σου.
 

Thanos92

Active Member
χάπια φιναστερίδης 1 mg καθημερινά μαζί με λοσιόν μινοξιδίλης 2 φορές τη μέρα. Αυτή είναι η βέλτιστη θεραπεία που μπορείς να κάνεις. Άμα παίρνεις αυτές τις 2 ουσίες είσαι απόλυτα καλυμμένος όσον αφορά τις θεραπείες για την συντήρηση των υπαρχοντων μαλλιών σου και από εκεί και πέρα κοιτάς για μεταμόσχευση αφού έχεις σταματήσει την τριχόπτωση σου.
Η αλήθεια είναι τοι φοβάμαι να αρχίσω φινα και επισης γνωστη δερματολογος που πήγαινα κάποια χρόνια στο Συγγρός μου είχε επισημάνει πολλές φορές να μην πάρω σε καμια περίπτωση =/
 

Disco

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι τοι φοβάμαι να αρχίσω φινα και επισης γνωστη δερματολογος που πήγαινα κάποια χρόνια στο Συγγρός μου είχε επισημάνει πολλές φορές να μην πάρω σε καμια περίπτωση =/
Μπορείς να δοκιμάσεις να την παίρνεις 3 φορες την εβδομάδα για να μειώσεις το ενδεχόμενο εμφάνισης παρενεργειών άμα φοβάσαι. Αλλιώς και η τοπική μορφή της φιναστερίδης που την εφαρμόζεις τοπικά στα μαλλιά είναι μια καλή εναλλακτική.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε άμα είσαι σε τέτοιο denial mode μην σκέφτεσαι για Ισπανία. Βολέψου εδώ Ελλάδα που δεν την συστήνουν. Disco για να καταλήξει στην δόση πρέπει να δει το μέγεθος του προβλήματος, θέλει ένα consultation.
 

Disco

Well-Known Member
Φίλε άμα είσαι σε τέτοιο denial mode μην σκέφτεσαι για Ισπανία. Βολέψου εδώ Ελλάδα που δεν την συστήνουν. Disco για να καταλήξει στην δόση πρέπει να δει το μέγεθος του προβλήματος, θέλει ένα consultation.
Από ότι ανέφερε δεν είναι μεγάλο norwood, νομίζω είπε ότι είναι NW3. Θα μπορούσε να ξεκινήσει με μικρότερη δόση να του φύγει η ιδέα με τις παρενέργειες και σταδιακά να την αυξήσει..
 

Kostas97

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι τοι φοβάμαι να αρχίσω φινα και επισης γνωστη δερματολογος που πήγαινα κάποια χρόνια στο Συγγρός μου είχε επισημάνει πολλές φορές να μην πάρω σε καμια περίπτωση =/
Ειναι Ντροπη γιατροι εν ετει 2021, να λενε τετοιες ανακριβιες.
Δυστυχως καποιοι δεν ειναι ικανοι περαν του να κανουν αποτριχωσεις...

Δεν απορω βεβαια!!!
ΕΙΔΑ και τα ποσοστα ανεμβολιαστων ιατρων και ακουω συχνα απο γνωστους που αν και γιατροι δεν εμβολιαζονται!!

Αρα ειναι και οι πιθανοτητες υπαρκτες να πεσεις σε φρουτο.
 

Thanos92

Active Member
Φίλε άμα είσαι σε τέτοιο denial mode μην σκέφτεσαι για Ισπανία. Βολέψου εδώ Ελλάδα που δεν την συστήνουν. Disco για να καταλήξει στην δόση πρέπει να δει το μέγεθος του προβλήματος, θέλει ένα consultation.
Δεν είμαι σε denial mode, απλώς δεν είμαι σίγουρος ακόμα για κάτι τέτοιο. Δεν πρόκειτε να κάνω μμ στην Ελλάδα. Κανένα θέμα με όσους επιλέγουν να κάνουν εδώ αλλα για εμένα δεν είναι σίγουρα. Επίσης ναι δεν είμαι μεγαλο norwood, κροταφικό NW3 για την ακρίβεια.
Από ότι ανέφερε δεν είναι μεγάλο norwood, νομίζω είπε ότι είναι NW3. Θα μπορούσε να ξεκινήσει με μικρότερη δόση να του φύγει η ιδέα με τις παρενέργειες και σταδιακά να την αυξήσει..
Ναι ίσως κάτι τέτοιο να ήταν μια καλή ιδέα. Θα ήθελα να το ψάξω ακόμα βέβαια.

Μιας και αρχίζει να έχει κινητικότητα το νημα, 2- 3 ερωτήσεις που θα ήθελα να κάνω: Απο οτι έχω δει, οι Iσπανοί είναι Couto, Freitas και Lorenzo ? Υπάρχει άλλος σε αυτό το level ? Επίσης consultation κλείνεις απο τις ιστοσελίδες τους ? Πριν κλείσω για consultation είναι καλό να ξέρω κάποια συγκεκριμένα πράγματα ?

Ευχαριστώ όλους !
 

alex7

Well-Known Member
Δεν είμαι σε denial mode, απλώς δεν είμαι σίγουρος ακόμα για κάτι τέτοιο. Δεν πρόκειτε να κάνω μμ στην Ελλάδα. Κανένα θέμα με όσους επιλέγουν να κάνουν εδώ αλλα για εμένα δεν είναι σίγουρα. Επίσης ναι δεν είμαι μεγαλο norwood, κροταφικό NW3 για την ακρίβεια.

Ναι ίσως κάτι τέτοιο να ήταν μια καλή ιδέα. Θα ήθελα να το ψάξω ακόμα βέβαια.

Μιας και αρχίζει να έχει κινητικότητα το νημα, 2- 3 ερωτήσεις που θα ήθελα να κάνω: Απο οτι έχω δει, οι Iσπανοί είναι Couto, Freitas και Lorenzo ? Υπάρχει άλλος σε αυτό το level ? Επίσης consultation κλείνεις απο τις ιστοσελίδες τους ? Πριν κλείσω για consultation είναι καλό να ξέρω κάποια συγκεκριμένα πράγματα ?

Ευχαριστώ όλους !
Ximmena Vila επίσης πρώην βοηθός του Lorenzo και πιο φτηνή μέχρι πρόσφατα
 

veg

Active Member
Η αλήθεια είναι τοι φοβάμαι να αρχίσω φινα και επισης γνωστη δερματολογος που πήγαινα κάποια χρόνια στο Συγγρός μου είχε επισημάνει πολλές φορές να μην πάρω σε καμια περίπτωση =/
πριν χρονια , για αρκετο διαστημα πηγαινα επισης σε καποια δερματολογο (δεν ειχε σχεση με το Συγγρος), αρκετα εμπειρη , η οποια επισης ηταν καθετη αρνητικη στην φιναστεριδη .

Επισης πριν χρονια ειχα ρωτησει Αμερικανιδα γιατρο ,σε κλινικη μεταμοσχευσης και μου ειχε πει επι λεξη ,' αν εισαι σε φαση που σκοπευεις να κανεις παιδι μην παρεις φιναστεριδη ' . Η κλινικη ελεγε το γνωστο οτι οι 2 εγκεκριμενες θεραπειες ειναι αυτες που ξερουμε , τις συνεστηνε δηλαδη αλλα σου εκανε και την διευκρινηση αυτη .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member
πριν χρονια , για αρκετο διαστημα πηγαινα επισης σε καποια δερματολογο (δεν ειχε σχεση με το Συγγρος), αρκετα εμπειρη , η οποια επισης ηταν καθετη αρνητικη στην φιναστεριδη .

Επισης πριν χρονια ειχα ρωτησει Αμερικανιδα γιατρο ,σε κλινικη μεταμοσχευσης και μου ειχε πει επι λεξη ,' αν εισαι σε φαση που σκοπευεις να κανεις παιδι μην παρεις φιναστεριδη ' . Η κλινικη ελεγε το γνωστο οτι οι 2 εγκεκριμενες θεραπειες ειναι αυτες που ξερουμε , τις συνεστηνε δηλαδη αλλα σου εκανε και την διευκρινηση αυτη .
Ναι αλλά έλα που οι « ειδικοί « στο forum την συνιστούν και δεν σηκώνουν αντίρρηση για τυχόν παρενέργειες
 

veg

Active Member
Ναι αλλά έλα που οι « ειδικοί « στο forum την συνιστούν και δεν σηκώνουν αντίρρηση για τυχόν παρενέργειες

δεν ειναι θεμα ειδικων , οντως η φινα ειναι αποδειγμενα αντιμετωπιση της ΑΑ , με πολλους χρηστες παγκοσμια , αλλα οπως για ολα τα φαρμακα
το 'τιποτα' ειναι καλυτερο απο το 'κατι ' . Ο καρδιολογος πριν γραψει χαπακι για την πιεση , προσπαθει με αλλους τροπους να σου την κατεβασει(διαιτα ,περπατημα κτλ ) προκειμενου να μην στο δωσει ,επειδη προτιμαει το 'τιποτα ' . Ομως αν αποτυχουν ολα τα αλλα ,τοτε τρως το χαπακι και λες και ενα τραγουδι .

σχετικα με αυτο που ειπα για την Αμερικανιδα γιατρο , να διευκρινησω , μου ειπε στο διαστημα που καποιος θελει να κανει παιδι να μην παιρνει , αν δεν σκοπευει , τοτε μπορει να παιρνει .Δεν ηταν αρνητικη δηλαδη ,απλως εκανε την διευκρινηση αυτη , σε ατομα που την ηλικια τους την εκρινε 'αναπαραγωγικη' .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι αλλά έλα που οι « ειδικοί « στο forum την συνιστούν και δεν σηκώνουν αντίρρηση για τυχόν παρενέργειες

Alex μην διαστρεβλώνεις αυτά που λέμε. Προφανώς και μπορεί να υπάρχουν παρενέργειες σε ένα μικρό ποσοστό. Ξεκινάς, αν χρειάζεσαι το φάρμακο, βλέπεις αν έχεις παρενέργειες, αν έχεις μειώνεις την δόση και είτε το λύνεις το θέμα είτε δεν το λύνεις και το σταματάς. Απλά πράγματα.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Ειναι Ντροπη γιατροι εν ετει 2021, να λενε τετοιες ανακριβιες.
Δυστυχως καποιοι δεν ειναι ικανοι περαν του να κανουν αποτριχωσεις...

Δεν απορω βεβαια!!!
ΕΙΔΑ και τα ποσοστα ανεμβολιαστων ιατρων και ακουω συχνα απο γνωστους που αν και γιατροι δεν εμβολιαζονται!!

Αρα ειναι και οι πιθανοτητες υπαρκτες να πεσεις σε φρουτο.
Σωστος.Δυστυχως οι Ελληνες γιατροι δεν γνωριζουν τιποτα για την φιναστεριδη,η αποψη τους περι κακης φινας λαμβανεται ως "εγκυρη" λογω της επιστημονικης τους ιδιοτητας,"για να το λεει ο γιατρος κατι θα ξερει" λεει ο αλλος,ελα ομως που δεν εχει ιδεα!Αυτο νομιζω ειναι και το χειροτερο απο ολα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
δεν ειναι θεμα ειδικων , οντως η φινα ειναι αποδειγμενα αντιμετωπιση της ΑΑ , με πολλους χρηστες παγκοσμια , αλλα οπως για ολα τα φαρμακα
το 'τιποτα' ειναι καλυτερο απο το 'κατι ' . Ο καρδιολογος πριν γραψει χαπακι για την πιεση , προσπαθει με αλλους τροπους να σου την κατεβασει(διαιτα ,περπατημα κτλ ) προκειμενου να μην στο δωσει ,επειδη προτιμαει το 'τιποτα ' . Ομως αν αποτυχουν ολα τα αλλα ,τοτε τρως το χαπακι και λες και ενα τραγουδι .

σχετικα με αυτο που ειπα για την Αμερικανιδα γιατρο , να διευκρινησω , μου ειπε στο διαστημα που καποιος θελει να κανει παιδι να μην παιρνει , αν δεν σκοπευει , τοτε μπορει να παιρνει .Δεν ηταν αρνητικη δηλαδη ,απλως εκανε την διευκρινηση αυτη , σε ατομα που την ηλικια τους την εκρινε 'αναπαραγωγικη' .

Ένας μεγάλος μύθος και ερώτηση αρκετών προς τον Λορενζο. Ναι κόβεις το χάπι 2 μήνες πριν και μόλις έχεις θετικό τεστ εγκυμοσύνης το ξαναρχίζεις. Κρίμα που δεν ήρθε ο φίλος εδώ στο consultation, θα μάθαινε αν χρειάζεται την φίνα (αρκετοί από αυτούς που είδε δεν τους έδωσε) και θα έπαιρνε μερικές απαντήσεις για το φάρμακο.
 

dim d

Well-Known Member
Στην Ελλαδα εχουμε ακομα την γνωστη φοβια για την φινα κι σε αλλες χωρες εχουν πια περασει στην ντουντα εν τω μεταξυ...Εγω πιστευω οτι οσο πιο νωρις την ξεκινησει κανεις τοσο καλυτερα. Ειναι κριμα να φτανουν παιδια στα 30 με διαχυτη αραιωση κι στην δοτρια και να εχουν καει απο μικροι....
 

dim d

Well-Known Member
Το θεμα ειναι οντως οικονομικο εδω. Σχςεδον ολοι βαζουν παιδια στο χειρουργειο χωρις πλάνο για να παρουν τα 2/3 χιλ και οταν αποτυχει πληρως η επεμβαση θα ξαναρθουν παλι γεματοι απελπισια.
 
Μπλουζα