Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Καλησπερα.
Εαν εννοεις τοπικη μορφη σε συνδιασμο με μινοξιδιλη θα μπορουσες να απευθυνθεις στην εταιρεια Fagron. Εκεινοι θα σου πουν με ποιο φαρμακειο της περιοχης σου συνεργαζονται και ο φαρμακοποιος θα σου φτιαξει το σκευασμα.
Το σκευασμα τοπικης φιναστεριδης-μινοξιδιλης ονομαζεται Fagron DermaPack MFT και κοστιζει γυρω στα 17 ευρω τα 50ml.
Φτιαχνουν και σκευασμα με τοπικη ντουτα αλλα για αυτο πρεπει να ρωτησεις τον φαρμακοποιο καθως στελνουν τα υλικα ενα ενα. Η τιμη υποθετω θα ναι πιο τσιμπημενη.

Εαν σε ενδιαφερουν oral μορφες, το Avodart (ντουτα) το βρισκεις στο φαρμακειο σχετικα οικονομικο. 10 ευρω αν δεν κανω λαθος ο μηνας.
Το propecia ειναι στα 40 ο μηνας σχετικα ακριβο.
Νομιζω η καλυτερη επιλογη αν θες κατι οικονομικο ειναι να βρεις ενα φαρμακειο να σου φτιαχνει το ιδιο τη δοσολογια που θελεις. Ισως καποιος αλλος γνωριζει επιπλεον πληροφοριες. Προσφατα καποιο μλος ειχε ανεβασει και ενα τηλεφωνο απο ενα φαρμακειο στο Συγγρος κοντα που εκανε αυτη τη δουλεια και εστελνε και σε ολη την Ελλαδα.

Ευχαριστώ!
Δηλαδή για Avodart (κυκλοφορεί με αυτό το όνομα στην Ελλάδα; ) μπορεί κανείς να παραγγείλει από φαρμακείο, ή όσοι το έχουν πάρει πήγαν από 2-3 και ζήτησαν χωρίς συνταγή;
Δεν έχω πάρει ποτέ ούτε finasteride ούτε dutasteride, αλλά σκέφτηκα πως θα ήταν καλό να κάνω μια δοκιμή. Καλύτερα χάπια, απ' ότι έχω διαβάσει.
Δε με πειράζει ούτε αν χρειαστεί να πάρω Propecia - το ζήτημα είναι να μη κάνουν θέμα στο φαρμακείο ότι δεν έχω συνταγή, διότι είναι πολύ χαζή κατάσταση :)
Καλύτερα - από οικονομικής πλευράς - να πάρω Proscar. Οπότε αν κάποιος ξέρει φαρμακείο που το στέλνει, να μου πει. Αλλιώς θα πρέπει να πάω ο ίδιος από τα φαρμακεία...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Ευχαριστώ!
Δηλαδή για Avodart (κυκλοφορεί με αυτό το όνομα στην Ελλάδα; ) μπορεί κανείς να παραγγείλει από φαρμακείο, ή όσοι το έχουν πάρει πήγαν από 2-3 και ζήτησαν χωρίς συνταγή;
Δεν έχω πάρει ποτέ ούτε finasteride ούτε dutasteride, αλλά σκέφτηκα πως θα ήταν καλό να κάνω μια δοκιμή. Καλύτερα χάπια, απ' ότι έχω διαβάσει.
Δε με πειράζει ούτε αν χρειαστεί να πάρω Propecia - το ζήτημα είναι να μη κάνουν θέμα στο φαρμακείο ότι δεν έχω συνταγή, διότι είναι πολύ χαζή κατάσταση :)
Καλύτερα - από οικονομικής πλευράς - να πάρω Proscar. Οπότε αν κάποιος ξέρει φαρμακείο που το στέλνει, να μου πει. Αλλιώς θα πρέπει να πάω ο ίδιος από τα φαρμακεία...
Δεν χρειαζεται ιατρικη συνταγη οχι.
Σου προτεινω εαν το οικονονικο δεν ειναι προβλημα το propecia.
Το proscar οπως εχουμε ξανα αναφερει οταν σπαει η ποσοτητα δεν μοιραζεται ισομερως. Αυτο σημαινει οτι τη μια μερα μπορει να παρεις λιγοτερο απο 1 mg την επομενη περισσοτερο.

Ειναι προτιμοτερο να παρεις απο καποιο φαρμακειο custom που το φτιαχνει ο φαρμακοποιος απο το να παρεις proscar και να το κοβεις σε κομματι.α
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Μια άλλη ερώτηση:
Είναι πιθανό, στα κοντά (δηλαδή σε 1 χρόνο το πολύ) να βγει κάποιο topical με finasteride ή dutasteride;
 

cool11

Well-Known Member
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Μια άλλη ερώτηση:
Είναι πιθανό, στα κοντά (δηλαδή σε 1 χρόνο το πολύ) να βγει κάποιο topical με finasteride ή dutasteride;

Κατι τετοιο περιμενω κι εγω...
οπως ειπωθηκε απο συμφορουμιτη σε προηγουμενο ποστ, και μακαρι να βγει αληθινο....
 

cool11

Well-Known Member
Με το παραπάνω εν μέρει συμφωνώ και εγώ.
Δε πιστεύω ότι υπάρχει σύγκριση μεταξύ τοπικών και χαπιού φιναστερίδης.
Μέσα στο 2021-2022 αναμένεται να κυκλοφορήσει μια τοπική λοσιόν φιναστερίδης της Almirall που ενδέχεται να μας δώσει τη καλύτερη μορφή τοπικής φιναστερίδης καθώς θα πρόκειται για έτοιμο σκεύασμα με μαζικές μελέτες, έρευνα κλπ.

Παρόλα αυτά, στα φορουμ υπάρχουν αναφορές με αποτελέσματα απο φτιαχτή τοπική λοσιον φιναστερίδης ντουταστερίδης κλπ.

Εγω αναφερομαι σε αυτο εδω το ποστ του συμφορουμιτη,
που μιλα για τοπικα που αναμενονται.

Υπαρχει ετοιμο για αγορα, τοπικο σκευασμα, ηδη στην αγορα;
Ονομα, τιμη, λινκ;
 

grg19ggls

Member
Εγω αναφερομαι σε αυτο εδω το ποστ του συμφορουμιτη,
που μιλα για τοπικα που αναμενονται.

Υπαρχει ετοιμο για αγορα, τοπικο σκευασμα, ηδη στην αγορα;
Ονομα, τιμη, λινκ;

Προς το παρών υπάρχουν οι διάφορες τοπικές λοσιόν φιναστερίδης που παρασκευάζονται από φαρμακεία (είτε λιποσομιακές, είτε σε Trichosol της Fagron, είτε σε gel, είτε σε άλλες μορφές).

Κάτι έτοιμο και εγκεκριμένο δεν υπάρχει.

Η almirall έχει ολοκληρώσει έρευνες για μια τοπική φιναστερίδη που προβλέπεται να κυκλοφορήσει το 21-22.

Διάβασε εδώ.

 

Kostas97

Well-Known Member
Παιδια μη κολλατε. FDA approved topical finasteride δεν υπαρχει. Αυτο δε σημαινει κατι.
Ολοι οι δερματολογοι και οι γιατροι μεταμοσχευσεων που παρακολουθουν τα τεκτενομενα γνωριζουν οτι η τοπικη φινα εχει αποτελεσματα και αποτελει πολυ καλη επιλογη.
Καθημερινη χρηση μια φορα τη μερα χωρις διακοπες, ξεκινωντας την σωστη στιγμη.

Απο το να περιμενετε απραγοι μεχρι να βγει κατι παρομοιο με οσα ηδη υπαρχουν ειναι καλυτερα να ακολουθειτε μια αγωγη.
 

grg19ggls

Member
Παιδια μη κολλατε. FDA approved topical finasteride δεν υπαρχει. Αυτο δε σημαινει κατι.
Ολοι οι δερματολογοι και οι γιατροι μεταμοσχευσεων που παρακολουθουν τα τεκτενομενα γνωριζουν οτι η τοπικη φινα εχει αποτελεσματα και αποτελει πολυ καλη επιλογη.
Καθημερινη χρηση μια φορα τη μερα χωρις διακοπες, ξεκινωντας την σωστη στιγμη.

Απο το να περιμενετε απραγοι μεχρι να βγει κατι παρομοιο με οσα ηδη υπαρχουν ειναι καλυτερα να ακολουθειτε μια αγωγη.
Συμφωνώ σε αυτό που λες.
Απλά καλό θα είναι σε κάποια φάση να έχουμε ένα σταθερό σημείο αναφοράς, μια αποδεδειγμένη φόρμουλα που λειτουργεί από το να εξαρτόμαστε από τις ικανότητες του φαρμακοποιού.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Συμφωνώ σε αυτό που λες.
Απλά καλό θα είναι σε κάποια φάση να έχουμε ένα σταθερό σημείο αναφοράς, μια αποδεδειγμένη φόρμουλα που λειτουργεί από το να εξαρτόμαστε από τις ικανότητες του φαρμακοποιού.

Ακριβως αυτο ειναι και το δικο μου σκεπτικο.
Ειναι σαν να συγκρινω την 'φτιαχτη' μινοξιδιλη που μου εφτιαχνε ο φαρμακοποιος πριν 25 χρονια,
με το super duper rogaine foam που βαζω τα τελευταια χρονια στα μαλλια....
οκ, ιδια βαση, αλλα απο και περα υπαρχει 'αποσταση'...
 

Kostas97

Well-Known Member
Οταν το σκευασμα προερχεται απο εταιρια, λ.χ. fagron η εταιρια στελνει τα περιεχομενα ετοιμα ακκριβως σε αναλογιες και ο φαρμακοποιος απλα τα αναμειγνυει.
Ο λογος για τον οποιο γινεται αυτο ειναι συγκεκριμενος και προσωπικα οχι μονο δεν μου φαινεται παραλογο αλλα και ορθο.
Τα συγκεκριμενα σκευασματα δεν μπορουν ως μειγμα να παραμεινουν παραπανω απο ενα χρονικο διαστημα μαζι καθως χανουν τη δραστικοτητα τους.
Παραδειγματος χαριν η μινοξιδιλη με κορτιζονη μπορουμ να κρατηθουν αθικτες στο μειγμα 3 μηνες.

Ισως εσεις κανετε αναφορα σε τυχαια σκευασματα που φτιαχνουν τα φαρμακεια.
Στην προκειμενη περιπτωση ομως δεν μιλαμε για κατι τετοιο.
 

JORJE

Active Member
Οταν το σκευασμα προερχεται απο εταιρια, λ.χ. fagron η εταιρια στελνει τα περιεχομενα ετοιμα ακκριβως σε αναλογιες και ο φαρμακοποιος απλα τα αναμειγνυει.
Ο λογος για τον οποιο γινεται αυτο ειναι συγκεκριμενος και προσωπικα οχι μονο δεν μου φαινεται παραλογο αλλα και ορθο.
Τα συγκεκριμενα σκευασματα δεν μπορουν ως μειγμα να παραμεινουν παραπανω απο ενα χρονικο διαστημα μαζι καθως χανουν τη δραστικοτητα τους.
Παραδειγματος χαριν η μινοξιδιλη με κορτιζονη μπορουμ να κρατηθουν αθικτες στο μειγμα 3 μηνες.

Ισως εσεις κανετε αναφορα σε τυχαια σκευασματα που φτιαχνουν τα φαρμακεια.
Στην προκειμενη περιπτωση ομως δεν μιλαμε για κατι τετοιο.
Καλησπέρα!!Γνωρίζει κάποιο έμπειρο μέλος του φόρουμ,αν 4 κάψουλες ντουταστερίδης(4 ×0,5mg) σε διάλυμα μινοξ 60 ml δίνουν αποτελέσματα.Επίσης αν υπάρχει απορρόφηση από το δέρμα.Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

grg19ggls

Member
Οταν το σκευασμα προερχεται απο εταιρια, λ.χ. fagron η εταιρια στελνει τα περιεχομενα ετοιμα ακκριβως σε αναλογιες και ο φαρμακοποιος απλα τα αναμειγνυει.
Ο λογος για τον οποιο γινεται αυτο ειναι συγκεκριμενος και προσωπικα οχι μονο δεν μου φαινεται παραλογο αλλα και ορθο.
Τα συγκεκριμενα σκευασματα δεν μπορουν ως μειγμα να παραμεινουν παραπανω απο ενα χρονικο διαστημα μαζι καθως χανουν τη δραστικοτητα τους.
Παραδειγματος χαριν η μινοξιδιλη με κορτιζονη μπορουμ να κρατηθουν αθικτες στο μειγμα 3 μηνες.

Ισως εσεις κανετε αναφορα σε τυχαια σκευασματα που φτιαχνουν τα φαρμακεια.
Στην προκειμενη περιπτωση ομως δεν μιλαμε για κατι τετοιο.

Παρόλα αυτά, η Fagron δεν έχει κάνει έρευνες ούτε για την αποτελεσματικότητα της Τοπικής Φιναστερίδης, ούτε για το ποσοστό Scalp DHT που μειώνει η Τοπική Φιναστερίδη σε Trichosol, ούτε την ιδανική συγκέντρωση για το σκεύασμα, ούτε για το ποσοστό της λοσιόν που απορροφάται συστημικά από τον οργανισμό.

Αν κυκλοφορήσει η φόρμουλα της Almirall, θα έχουμε σίγουρες απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα γιατί έχουν πραγματοποιηθεί μελέτες.
Και ένα έτοιμο σκεύασμα με μελέτες, θα είναι πιο εύκολο ένας δερματολόγος να το προτείνει και να το προωθήσει σε σχέση με τις υπάρχουσες εναλλακτικές. Επομένως σε βάθος χρόνου θα υπάρχουν περισσότερες αναφορές σε θέματα αποτελεσματικότητας.

Δε σε κοντράρω. Άλλωστε χρησιμοποιώ Trichosol.
Απλά δε μπορούμε να υποτιμούμε τη δυναμική που μπορεί να έχει ένα εγκεκριμένο σκεύασμα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπέρα!!Γνωρίζει κάποιο έμπειρο μέλος του φόρουμ,αν 4 κάψουλες ντουταστερίδης(4 ×0,5mg) σε διάλυμα μινοξ 60 ml δίνουν αποτελέσματα.Επίσης αν υπάρχει απορρόφηση από το δέρμα.Ευχαριστώ.
Δεν θα το προτιμουσα, θεωρω πως η απορροφηση δεν θα ειναι ικανοποιητικη.
Εαν θελεις ωαξε για καποια "ετοιμη" λυση.
Εγω γνωριζω για φαγκρον οτι μπορει να σου φτιαξει σκευασμα και με ντουτα τοπικη.
Ισως αν ρωτουσες τον φαρμακοποιο σου ή καλυτερα επικοινωνουσες με την εταιρια να χες πληροφοριες.

Γενικα προσωπικα δεν εχω πειστει οτι η ντουτα ειναι καλυτερη απο τη φιναστεριδη.
Ειναι γεγονος οτι στο δερμα υπαρχει κυριως υποτυπος 1 δηλαδη DHT που μειωνεται με ντουτα.

Παρολα αυτα εχω διαβασει αρκετες δημοσιευσεις που ισχυριζονται οτι στο τριχωτο κυριαρχει ο υποτυπος 2.

Εαν καποιος με τοπικη φινα δε σταθεροποιειται ισως αξιζει να κοιταξει ντουτα.
Παρολα αυτα εχω τις αμφιβολιες μου κατα ποσο οι περισσοτεροι εξ οσων δηλωνουν οτι η φινα δεν τους λειτουργησε, αν οντως φταιει η φινα ή αν οι ιδιοι παρελειπαν δοσεις κλπ.
 

JORJE

Active Member
Δεν θα το προτιμουσα, θεωρω πως η απορροφηση δεν θα ειναι ικανοποιητικη.
Εαν θελεις ωαξε για καποια "ετοιμη" λυση.
Εγω γνωριζω για φαγκρον οτι μπορει να σου φτιαξει σκευασμα και με ντουτα τοπικη.
Ισως αν ρωτουσες τον φαρμακοποιο σου ή καλυτερα επικοινωνουσες με την εταιρια να χες πληροφοριες.

Γενικα προσωπικα δεν εχω πειστει οτι η ντουτα ειναι καλυτερη απο τη φιναστεριδη.
Ειναι γεγονος οτι στο δερμα υπαρχει κυριως υποτυπος 1 δηλαδη DHT που μειωνεται με ντουτα.

Παρολα αυτα εχω διαβασει αρκετες δημοσιευσεις που ισχυριζονται οτι στο τριχωτο κυριαρχει ο υποτυπος 2.

Εαν καποιος με τοπικη φινα δε σταθεροποιειται ισως αξιζει να κοιταξει ντουτα.
Παρολα αυτα εχω τις αμφιβολιες μου κατα ποσο οι περισσοτεροι εξ οσων δηλωνουν οτι η φινα δεν τους λειτουργησε, αν οντως φταιει η φινα ή αν οι ιδιοι παρελειπαν δοσεις κλπ.
Καλησπέρα σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου!Να σε ρωτήσω κάτι άλλο,εγώ όντας χρήστης oral φίνας 1,25 mg proscar την μέρα για 3 χρόνια,στο crown οπου εστιάζεται το πρόβλημα της αα,δεν μου έχει δώσει κάτι σε επανέκφυση.Βέβαια για να είμαι δίκαιος στα 44 χρόνια μου,έχει σταματήσει πλήρως η τριχόπτωση κ με έχει κρατήσει σε πολύ καλό επίπεδο,πλην του crown..Τη μινοξ την έχω σταματήσει,γιατι 19 χρόνια που τη χρησιμοποιώ,είναι πλέον νερό..Που κ που βάζω κάνα άλλο φιδέλαιο,έτσι για να λέω ότι βάζω κάτι.Μέχρι να πάω για μμ( το φθινόπωρο),αν βάλω τη ντούτα στο παιχνίδι,πιστεύεις ότι θα βοηθήσει στην κορυφή σε boost τριχοφυίας??Για oral διστάζω για να πω την αλήθεια,αν κ σκεφτόμουν να τη λαμβάνω μόνο σκ κ ενδιάμεσα την εβδομάδα το proscar.Παρενέργειες από τη φίνα δεν είχα ούτε μία.Αριστά ανεκτό φάρμακο..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπέρα σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου!Να σε ρωτήσω κάτι άλλο,εγώ όντας χρήστης oral φίνας 1,25 mg proscar την μέρα για 3 χρόνια,στο crown οπου εστιάζεται το πρόβλημα της αα,δεν μου έχει δώσει κάτι σε επανέκφυση.Βέβαια για να είμαι δίκαιος στα 44 χρόνια μου,έχει σταματήσει πλήρως η τριχόπτωση κ με έχει κρατήσει σε πολύ καλό επίπεδο,πλην του crown..Τη μινοξ την έχω σταματήσει,γιατι 19 χρόνια που τη χρησιμοποιώ,είναι πλέον νερό..Που κ που βάζω κάνα άλλο φιδέλαιο,έτσι για να λέω ότι βάζω κάτι.Μέχρι να πάω για μμ( το φθινόπωρο),αν βάλω τη ντούτα στο παιχνίδι,πιστεύεις ότι θα βοηθήσει στην κορυφή σε boost τριχοφυίας??Για oral διστάζω για να πω την αλήθεια,αν κ σκεφτόμουν να τη λαμβάνω μόνο σκ κ ενδιάμεσα την εβδομάδα το proscar.Παρενέργειες από τη φίνα δεν είχα ούτε μία.Αριστά ανεκτό φάρμακο..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Νομιζω η μμ απο τη στιγμη που η φινα δεν σου δινει επανεκφυση στο crown θα ειναι η μονη λυση. Σκεψου οτι η φινα δινει αρκετα ακλυτερα αποτελεσματα στο crown απο οτι στο υπολοιπο τριχωτο.

Για να κανεις δοκιμη τοπικης ντουτα σκεψου οτι δεν ξερεις κατα ποσο απορροφαται, δηλαδη ποση ποσοτητα περναει και στο αιμα. Αυτο για μεγαλυτερη ασφαλεια θα σε οδηγησει στο να σταματησεις την oral φινα που ηδη εχει καλα αποτελεσματα πανω σου ή τις μερες ισως που βαζεις ντουτα να μην παιρνεις τη φινα. Δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο.
Εαν μιλουσαμε για oral ντουτα ισως ηταν αλλιως, αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος να δοκιμασεις τετοιο φαρμακο απο τηστιγμη που σε σταθεροποιει η φινα. Θα ειναι μια υπερβολη.

Δεν μπορω να σου πω πως τοπικα , προσωπικα, ελπιζω οτι θα σου δωσει καποια μεγαλη διαφορα σε σχεση με την τωρινη κατασταση.
Νομιζω η μετ ειναι η λυση.
 

JORJE

Active Member
Νομιζω η μμ απο τη στιγμη που η φινα δεν σου δινει επανεκφυση στο crown θα ειναι η μονη λυση. Σκεψου οτι η φινα δινει αρκετα ακλυτερα αποτελεσματα στο crown απο οτι στο υπολοιπο τριχωτο.

Για να κανεις δοκιμη τοπικης ντουτα σκεψου οτι δεν ξερεις κατα ποσο απορροφαται, δηλαδη ποση ποσοτητα περναει και στο αιμα. Αυτο για μεγαλυτερη ασφαλεια θα σε οδηγησει στο να σταματησεις την oral φινα που ηδη εχει καλα αποτελεσματα πανω σου ή τις μερες ισως που βαζεις ντουτα να μην παιρνεις τη φινα. Δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο.
Εαν μιλουσαμε για oral ντουτα ισως ηταν αλλιως, αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος να δοκιμασεις τετοιο φαρμακο απο τηστιγμη που σε σταθεροποιει η φινα. Θα ειναι μια υπερβολη.

Δεν μπορω να σου πω πως τοπικα , προσωπικα, ελπιζω οτι θα σου δωσει καποια μεγαλη διαφορα σε σχεση με την τωρινη κατασταση.
Νομιζω η μετ ειναι η λυση.
Σ'ευχαριστώ θερμά!!Το ξεχνάω το θέμα ντούτα κ συνεχίζω με φίνα μέχρι τη μμ.Άλλωστε είναι η μόνη λύση,αυτοί οι θύλακες στο crown έχουν εδώ κ χρόνια νεκρώσει,δεν επανενεργοποιούνται τώρα..Άργησα να ξεκινήσω φίνα..Τεσπα,καλό υπόλοιπο Κυριακής να έχεις..
 
Μπλουζα