Elithair Instabul - 02/11/20

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gerassis

Well-Known Member
Φίλε για 40 χρόνων μια χαρα κεφάλι είχες.
Εγω ειχα μαδησει άσχημα μπροστά και κορυφή
Το πως βλέπεις εσυ τον εαυτό σου και πως θες να γίνεις ειναι δικός σου καημός. Εγω έκανα πρόσφατα πύκνωση (2η μμ) γιατί το γούσταρα παρόλο που το 80% των φίλων μου επέμενε οτι δε χρειάζεται.
Τωρα θα γυρίσει το ρολόι σου 10 χρόνια πίσω. Καλή φύτρωση φίλε θα έχουμε τον ίδιο καημό για τους επόμενους 4 με 6 μήνες.
 

Aris81

Well-Known Member
Φίλε για 40 χρόνων μια χαρα κεφάλι είχες.
Εγω ειχα μαδησει άσχημα μπροστά και κορυφή
Το πως βλέπεις εσυ τον εαυτό σου και πως θες να γίνεις ειναι δικός σου καημός. Εγω έκανα πρόσφατα πύκνωση (2η μμ) γιατί το γούσταρα παρόλο που το 80% των φίλων μου επέμενε οτι δε χρειάζεται.
Τωρα θα γυρίσει το ρολόι σου 10 χρόνια πίσω. Καλή φύτρωση φίλε θα έχουμε τον ίδιο καημό για τους επόμενους 4 με 6 μήνες.

Πράγματι,δεν αντιμετώπιζα πολύ μεγάλο πρόβλημα,αλλά όπως έγραψες και εσύ η απόφαση για μία μμ είναι για τον καθένα υποκειμενική.
Θυμάμαι έτερο μέλος εδώ μέσα,που είχε γράψει ότι ενδιαφέρεται για μμ και όταν πόσταρε φωτογραφίες νόμιζα ότι μας τρολάρει,
μιας και είχε αντικειμενικά πολύ μαλλί.

Αυτό που μου κάνει μετά από 2+ μήνες είναι πως κανείς από τον περίγυρό μου(από όσους δεν γνώριζαν ότι θα κάνω μμ) δεν κατάλαβε ότι έκανα μμ.
Πιστεύω πως οποιοσδήποτε από εσάς με έβλεπε στο δρόμο,θα μετρούσε μέχρι και τα grafts.
Όταν ξαναπήγα στη δουλειά,η πιο δημοφιλής ερώτηση ήταν για ποιο λόγο έκοψα τα μαλλιά μου κοντά χειμωνιάτικα,με αποκορύφωμα γυναίκα συνάδελφο που αφού κάρφωνε το κεφάλι μου για κανά 5λεπτο,ήρθε και με ρώτησα αν έβαψα ή έκανα κάτι στα μαλλιά μου :D

Εγώ είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου να κάνω πριν/στα 40 μία μμ, που τη θεωρώ καλή ηλικία.
Δε θα ήθελα να περάσουν τα χρόνια,να αδειάσω και να τρέχω αργότερα να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα..

Καλή φύτρωση και σε εσένα
 

sven89

New Member
Φιλε καλη φυτρωση σιυ ευχομαι.
Επειδη ψαχνομαι και εγω για ΜΜ κοιτωντας το site της elitehair επεσα πανω σε αυτο
Σ εξηγησαν τπτ αναφορικα με αυτην την τεχνικη?
 

Aris81

Well-Known Member
Φιλε καλη φυτρωση σιυ ευχομαι.
Επειδη ψαχνομαι και εγω για ΜΜ κοιτωντας το site της elitehair επεσα πανω σε αυτο
Σ εξηγησαν τπτ αναφορικα με αυτην την τεχνικη?

Αυτή η τεχνική άρχισε να λανσάρεται το διάστημα που έκανα την μμ.
Αν το ήξερα,ίσως περίμενα να δω αποτελέσματά της και να την δοκίμαζα και ο ίδιος.
Μου εξήγησαν ότι είναι καινοτομία της κλινικής,είχα δει τότε και κάποια βίντεο στο κανάλι της κλινικης.
 

vlafo

Well-Known Member
Aris
Κλείνεις 3 μήνες αύριο και πρέπει να ξεκινάς σιγά σιγά.
Μια και μπήκε ο μήνας για το καλό και οπότε βρεις χρόνο δώσε υλικό να δούμε.
 

Aris81

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ για το μήνυμα,όντως σήμερα τρεις μήνες.

Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον το forum,μου έχει μείνει τελευταία κάτι που έγραψε ο CVIAL για την "ψευδαίσθηση της μμ",μια οπτική που μέχρι πρότεινος δεν είχα δει..

Όσο για μένα,δεν μπορώ να κρίνω με ακρίβεια την κατάστασή μου,θεωρώ ότι κράτησα πολλά grafts τα οποία έχουν μάλιστα μακρύνει και ίσως τώρα να αρχίζει δειλά δειλά η φύτρωση.
Οποιασδήποτε μορφής ενόχληση στο κεφάλι,έχει παρέλθει από τον πρώτο μήνα.
Στις φωτογραφίες προσπαθώντας να βγάλω φωτογραφία τη δότρια,έβγαλα τα απέναντι μπαλκόνια:D,αλλά ίσως το ξαναπροσπαθήσω αργότερα.
Τα μαμά μαλλιά έρχονται από πίσω και μπλέκονται/καλύπτουν τα grafts.
Πιστεύω αν πάρω ένα σχετικά καλό ποσσοτό φύτρωσης και με τον εν λόγω κούρεμα, θα πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω.
Η ρουτίνα μου είναι πολυβιταμίνες,βιοτίνη,msm,σαμπουάν,σπρέι και σέρουμ με βάση τη βιοτίνη.
Από το μετεγχειριτικό βαλιτσάκι με παραπάνω προϊόντα της κλινικής,δεν έχω χρησιμοποιήσει μόνο το dermaroller.

Vlafo και όσοι κάνατε μεταμόσχευση πρόσφατα,καλή φύτρωση να έχουμε

1612252807838.jpg
1612252807841.jpg
1612252807845.jpg
1612252807847.jpg
 

koumparos

Well-Known Member
Η φυτρωση ξεκίνησε!!.Εικάζω ότι πας για πολύ δυνατό αποτέλεσμα.Τελικα οι Τούρκοι τα καταφέρνουν.Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι η εικόνα της δοτριας.Ελπιζουμε να βελτιωθεί αν και σε περιστατικό του βεκρή που έχω δει από κοντά το παράθυρο έμεινε για πάντα και το πολύ κοντό το ξέχασε ο ξάδερφος.
 

vlafo

Well-Known Member
Αris καλημέρα και σε ευχαριστώ για τη γρήγορη ανταπόκριση
Κατ αρχήν εσύ φαίνεσαι σαν να μην έχεις κάνει μμ.:),οπότε καταλαβαίνεις πως θα δείχνεις μόλις φυτρώσουν και τα υπόλοιπα στους κροτάφους και δέσουν όλα μαζί.
Κυριολεκτικά θάμνος γιατί έχεις και ωραίο μαλλί.
Με 3300 νομίζω το αποτέλεσμα θα τα σπάει και θεωρώ πως το όλο παιχνίδι σε σένα πλέον παίζεται με τη φυσικότητα και το συνολικό δέσιμο που θα κάνει με τα υπόλοιπα μαλλιά.
Η ψευδαίσθηση είναι το πρώτο πράγμα που παίζει ρόλο σε μια μμ αλλά σε μερικούς πολύ λίγους όπως εσύ ή εγώ έχει μικρή σημασία επειδή είχαμε πολλά μαλλιά.Εσύ βέβαια είσαι ακόμα καλύτερος.
Φαντάσου ενα κεφάλι με 100.000 τρίχες που έχει χάσει τα μισά μαλλιά γιατί εκεί ξεκινάει κάποιος να το αντιλαμβάνεται ότι έχει πρόβλημα,και να προσπαθείς να τα αναπληρώσεις με 10.000 τρίχες δηλαδή το 1/5.
Δε γίνεται οπότε πρέπει να κάνεις άλλα κόλπα όπως έξυπνο χτένισμα,μήκος κ.λ.π.
Εσύ ανήκεις στην κατηγορια όπως και εγώ που δεν τα χρειαζόμαστε.
Η φύτρωση έχει ξεκινήσει σε σένα είναι εμφανές και θα πας πολύ καλά.

Άντε να δούμε όλοι που θα πάμε.
 

Aris81

Well-Known Member
@Koumpare να και μια φωτογραφία της δότριας,για να δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση εκεί πίσω
και αν τελικά επουλωθεί πλήρως...

@vlafo χαίρομαι με αυτά που γράφεις και εγώ έχω την αίσθηση ότι πάω καλά.
Είμαι περίεργος να δω και αυτό περί φυσικότητας που λες και πως θα δέσει με τα υπάρχοντα μαλλιά.
Αυτό που με τον καιρό μου αρέσει ολοένα και περισσότερο είναι ο σχεδιασμός της Hairline,
η οποία αρχικά δεν μου άρεσε μιας και ήθελα κάτι απόλυτα συμμετρικό...
Ευτυχώς κάθισε και μου εξήγησε ο γιατρός,δείχοντας μου μάλιστα ότι ακόμη και η χάραξη της hairline
στη δική του μμ,δεν είναι συμμετρική.

Να πω και κάτι προσωπικό...
Έχω ξανακάνει,ευτυχώς μικρές,μη αισθητικές επεμβάσεις και όλες είναι καταγεγραμμένες χρονικά στο μυαλό μου σαν αναμνήσεις.
Το γεγονός ότι πριν 3 μήνες ήμουν στην Κωνσταντινούπολη,ήμουν τόσες ώρες στο χειρουργικό κρεβάτι ακούγοντας μια γλώσσα που δεν καταλάβαινα,κ.τ.λ. ή ακόμη και το γεγονός ότι έκανα τελικά αυτή την αισθητική επέμβαση,μου μοιάζει με όνειρο,σαν να μην το έκανα εγώ.
Δεν ξέρω αν με έχει βαρέσει η βιοτίνη στο κεφάλι :D ίσως η όλη απόφαση/υλοποίηση της επέμβασης να ήταν μια παρόρμηση.
Ίσως εκ του αποτελέσματος φανεί μία από τις καλύτερες αποφάσεις που έχω πάρει,αλλά για την ώρα δεν το έχω χωνέψει ακόμη

1612264377436.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Σε πρώτη φάση τα βλέπω όλα φυσιολογικά να πηγαίνουν και έχει ξεκινήσει νωρίς.Η φύτρωση.
Επειδή έχεις πολύ μαλλί δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω και είναι πολύ νωρίς,τον άλλο μήνα θα μπορούμε να βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα.Πάντως και η φυσικότητα της χερλάιν φαίνεται φυσιολογική.
Ευτυχώς που σε αποτρέψανε να την κάνεις συμμετρική. :)
Εκείνο που φαίνεται να έχει δρόμο ακόμα είναι η δότρια, αν και νωρίς,κάτω χαμηλά φαίνεται οργωμένη και στον 3ο μήνα δεν θα έπρεπε να δείχνει έτσι.
Θεωρώ ότι θέλει ακόμα χρόνο να στρώσει.Και πιο ψηλά αν κουρέψεις τα μαλλιά έτσι δείχνει με κενά?

Πάντως στο ίδιο feeling με σένα είμαι (αν και φρέσκος),παρόλο που η απόφαση ήταν συνειδητή και κατόπιν χρόνιας ενασχόλησης,ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aris81

Well-Known Member
Eυτυχώς πιο πάνω δε δείχνει με κενά.
Θεωρώ πως για το σημερινό επίπεδο των μμ και επειδή δεν πήγα σε κάποιο άγνωστο κέντρο αισθητικής της Κωνσταντινούπολης να κάνω μμ με 800ευρώ,η διαχείριση της δότριας ήταν πολύ κακή.
Έχω δει γαζώματα και από πιο ακριβές κλινικές,αλλά όπως έγραψα το θεωρώ αδικαιολόγητο.

Από την άλλη,σαν υποψήφιος για μμ που δεν έκανε σωστά τη μελέτη του για μμ,πληρώνοντας 1750ευρώ για 3300 grafts,
ήξερα ότι είναι πολύ πιθανόν σε κάποιο στάδιο,να μη γίνει καλή δουλειά...
Επίσης βλέποντας τα αποτελέσματά τους,ήξερα ότι αυτό το στάδιο,δεν πρόκειται να έχει να κάνει με Hairline,τοποθέτηση grafts,κ.λ.π.
Φυσικά η χαμηλή τιμή,δεν μπορεί να αποτελεί άλλοθι για γάζωμα της δότριας.

Εννοείται πως θα με ενοχλήσει μια ενδεχόμενη κακή μελλοντική εικόνα της δότριας ή μία κατάσταση που θα δυσχεραίνει μια δεύτερη μμ.
Ομολογώ όμως ότι μπορώ να το διαχειριστώ,τουλάχιστον σαν εικόνα.
Κάτι αντίστοιχο μπροστά,θα ήταν καταστροφικό...

Κάτι άλλο που μου κάνει εντύπωση,ίσως γιατί δεν είμαι 20χρονών,ίσως γιατί ο κόσμος έχει σοβαρότερα προβλήματα,
είναι το γεγονός ότι πέρα από την 1η-2η βδομάδα,δεν υπάρχει άνθρωπος που να κοίταξε το κεφάλι μου,πόσο μάλλον το πίσω μέρος.
Πιστεύω ότι όπως και εγώ,έτσι και οι άνθρωποι στον περίγυρό μου,αν σταθούν σε κάτι θα είναι σε μια ενδεχόμενη καλή φύτρωση και
όχι μία κακή εικόνα της δότριας.
Λίγο επιπόλαιη θεώρηση,αλλά για εκεί πάει η δουλειά..
 

vlafo

Well-Known Member
Το καλό είναι πως δεν ανεβαίνει επάνω,οπότε δεν πολυπαίζει ρόλο οπτικά τόσο χαμηλά αν τα κρατάς έτσι.
Αυτό θα φαίνεται μόνο σε τέτοιο ξύρισμα,όταν μεγαλώσει το μαλλί δεν θα φαίνεται τίποτα αν υποθέσουμε το χειρότερο σενάριο πως θα μείνει έτσι και δεν θα βελτιωθεί.
Το πρόβλημα αν μένει έτσι η δότρια,δεν είναι το οπτικό αλλά το μελλοντικό σε περίπτωση που χρειαστείς δεύτερη και θα πρέπει να πάρεις πάλι από εκεί.Θα αποψιλωθεί εντελώς και τότε θα δείχνει καμμένη γη.
Σε σένα δεν θα χρειαστεί όμως μην ανησυχείς,για το γενικό κανόνα αναφερόμαστε.
Η σύγκριση που κάνεις Ari σε σχέση με το μπροστά,εννοείται πως δεν υπάρχει αλλά όπως ανέφερες και εσύ θα μπορούσες να πάρεις ολόκληρωμένο το αποτέλεσμα χωρίς ερωτηματικά.
Το αν το κοιτάει κανείς, προφανώς και δεν το κάνει και δεν τον ενδιαφέρει,συμφωνώ απολύτως είναι καθαρά θέμα δικό μας και κολλήματος μας και νομίζουμε ότι ο κόσμος ασχολείται με αυτό.
Απλά εδώ μέσα μπορεί να χάσεις τις προτεραιότητες και τα σημαντικά θέματα και δίνεις πολλές φορές βάση και αξία σε πράγματα που δεν αξίζουνε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Άρη σου εύχομαι καλή φύτρωση. Έχεις δίκιο, το βλέπεις επιπόλαια. Η διαχείριση της δότριας είναι υψίστης σημασίας και εκεί πάσχουν κατά βάση οι φθηνές Τούρκικες κλινικές. Όχι στα αποτελέσματα. Από την στιγμή που σου βάζουν πάρα πολλά graft είναι δεδομένο ότι θα πάρεις ένα καλό αποτέλεσμα. Το θέμα όμως είναι το τίμημα στην δότρια που στην συντριπτική πλειοψηφία θα την χρειαστείς ξανά στο μέλλον όπως γράφει και ο Vlafo.
 

Aris81

Well-Known Member
Aris
Ήθελα να σε ρωτήσω,έκανες και κατέβασμα χερλάιν ή πατήσατε επάνω στη φυσική σου?

Kάναμε και κατέβασμα Hairline,θυμάμαι που κρατούσα σηκωμένα τα φρύδια μου ώστε να τη σχεδιάσει καλά.
Αλλά δεν κατεβήκαμε πολύ.

Αναφορικά με το πόσο να κατεβούμε, όσο και στο σχεδιασμό της Hairline,
μάλλον ο γιατρός κατάλαβε ότι τα περί μμ τα ξέρω μισά, οπότε
επέμεινε εξηγώντας μου τους λόγους να μην κατεβούμε όσο του έλεγα,αλλά και να μην το πάμε για τέλεια συμμετρία στη Hairline.
Aπό όσα βλέπω στο κεφάλι μου μέχρι τώρα,καλά που τον άκουσα..

Και εις επίρρωσιν αυτού που έγραψε ο CVIAL, νομίζω ότι τα "καλά αποτελέσματα" κλινικών όπως η Elite,η HairofInstabul και κάποιες άλλες που κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος,είναι η δυνατότητα/επιλογή τους να σε γεμίζουν με grafts μπροστά.
Οπότε για μένα και για την πλειοψηφία όσων προς μμ συνάντησα στην Κωνσταντινούπολη, το "καλό αποτέλεσμα" είναι το "εντυπωσιακό αποτέλεσμα".
Δώσε φθηνά και άφθονα grafts στο λαό και αυτά περί δότριας,ψιλά γράμματα...

Νομίζετε ότι αν δε μου λέγατε περί δότριας,θα το καταλάβαινα μόνος μου;
Mη σας πω δε θα κοιτούσα καν,μιας και το μπροστά θα με ενδιέφερε.
Και πιστέψτε με,στην Κωνσταντινούπολη πέτυχα νεαρούς κεντροβόρειοευρωπαίους που δεν είχαν απολύτως καμία ιδέα,ούτε πως πραγματοποιείται μια μεταμόσχευση..
 

vlafo

Well-Known Member
Στην περίπτωση τη δική σου και εγώ κάτω από 3000g δεν θα έβαζα με τίποτα.
Εκεί ήσουνα, και ευτυχώς που δεν έβαλες λιγότερα.
Και πολύ μαλλί και ήθελε ανάλογη πυκνότητα για να είναι απόλυτα ομοιόμορφο.
Στις περιπτώσεις που άλλοι δεν έχουνε δότρια, θα το βρούνε πιθανότατα μπροστά τους.
 

Aris81

Well-Known Member
Kαλησπέρα σε όλους,
θα ποστάρω σήμερα,αντί για τη δεύτερη μέρα κάθε μήνα,απλά για να το θυμάμαι πιο
εύκολα τις επόμενες φορές.

4μήνες λοιπόν
1614592006650.jpg
1614592006655.jpg
1614592006665.jpg
1614592006670.jpg
1614592006660.jpg
 

Aris81

Well-Known Member
Τα μαμά μαλλιά έρχονται από πίσω και μπλέκονται/καλύπτουν τα grafts,τα οποία φαίνεται να φυτρώνουν/πυκνώνουν.

Η ρουτίνα μου είναι πολυβιταμίνες,βιοτίνη,msm και σαμπουάν με βάση τη βιοτίνη.

Μία μέρα που ήμουν μεσημέρι έξω και πιάσαμε 20βαθμούς,
ένιωσα μια ενόχληση στη λήπτρια,αλλά όπως έχει γραφτεί και εδώ,ο ήλιος ερεθίζει το δέρμα,δεν επηρεάζει τα grafts.

Λογικά το επόμενο δίμηνο θα πρέπει να αναμένω την πιο δραστήρια φάση φύτρωσης.

Έχω καταλάβει που πάει η δουλειά με τη Hairline και είμαι ευχαριστημένος,
αναμένω να γίνει κάτι αντίστοιχο και στο πλάι,όπου φαίνεται να αργεί η φύτρωση σε σύγκριση με μπροστά.
 
Μπλουζα