Cosmas- DHI Athens - 1416 grafts - Γιατρός: Β. Μαντσιούκας (09-02-2021)

Cosmas

New Member
Καλησπέρασε όλους!

Είμαι μέλος του forum εδώ και 3 χρόνια περίπου αλλά δεν συμμετέχω ενεργά, μου φάνηκε πολύ χρήσιμο το υλικό του περιέχει και μου έλυσε πολλές μα πάρα πολλές απορίες που είχα περί μεταμόσχευσης μαλλιών και έκτοτε συνέχισα να μπαίνω για να παρακολουθώ τις μεταμοσχεύσεις που έχουν κάνει και τα υπόλοιπα μέλη.

Για να μην μακρηγορώ, έπειτα απο έρευνα αγοράς και επισκέψεις που έκανα σε διάφορες κλινικές της Αθήνας επέλεξα την DHI. Συγκεκριμένα η συνεδρία πραγματοποιήθηκε χθες (09-02-2021) με ώρα έναρξης 10:30 και ώρα περάτωσης 17:30 περίπου, όπου στο ενδιάμεσο κάναμε και ένα μεγάλο διάλειμμα 30-35 λεπτών περίπου (για φαγητό και τουαλέτα). Συνολικά έγινε εξαγωγή 1416 grafts με ηλεκτρικό punch 1 mm με μέσο όρο 3,2 τρίχες ανα graft!

Κατα τη διάρκεια της συνεδρίας το ιατρικό προσωπικό ήταν προσηλωμένο στη δουλεια του αλλά και εγώ απο εγώ απο μεριάς μου ήμουν απόλυτα συνεργάσιμος για να μην δυσκολέψω το έργο τους και μπορώ να πω πως η ώρα πέρασε πολύ γρήγορα (με ραδιόφωνο και κουβεντούλα πάντα). Μετά το τέλος της μεταμόσχευσης και αφού επέστρεψα σπίτι μου το μόνο που ένιωθα ήταν ελαφριά τσιμπηματάκια στην λήπτρια περιοχή και μια μικρή υπνηλία, με λίγα λόγια δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου (και αυτό ήταν και το μεγαλύτερο μου άγχος, το να μην ταλαιπωρηθώ μετά την επέμβαση). Ακολούθησα πιστά της οδηγίες που μου έδωσαν απο την κλινική (ψεκασμός της λήπτριας με φυσιολογικό και φαρμαμακευτική αγωγή με αντιβίωση και κορτιζόνη) και όλα πήγαν καλά. Σας επισυνάπτω τις φωτογραφίες που βγάλαμε στην κλινική (πριν - μετά) για να έχετε μια ολοκληρωμένη εικόνα της περίπτωσης μου αλλά και της περιοχή που καλύψαμε.

Γενικά πιστεύω οτι έγινε πολύ καλή δουλειά και είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την πρώτη μου εμπειρία. Απο εδώ και πέρα το αποτέλεσμα θα δείξει! :)
 

Συνημμένα

  • ΜΕΤΑ (1).jpg
    ΜΕΤΑ (1).jpg
    874.5 KB · Προβολές: 542
  • ΜΕΤΑ (2)_Cropped.jpg
    ΜΕΤΑ (2)_Cropped.jpg
    912.8 KB · Προβολές: 525
  • ΠΡΙΝ 2.jpg
    ΠΡΙΝ 2.jpg
    848.4 KB · Προβολές: 473
  • ΠΡΙΝ 3_cropped.jpg
    ΠΡΙΝ 3_cropped.jpg
    686.5 KB · Προβολές: 462
  • ΠΡΙΝ 4_cropped.jpg
    ΠΡΙΝ 4_cropped.jpg
    701.2 KB · Προβολές: 420
  • ΠΡΙΝ 5_cropped.jpg
    ΠΡΙΝ 5_cropped.jpg
    529 KB · Προβολές: 395
  • ΠΡΙΝ 6_cropped.jpg
    ΠΡΙΝ 6_cropped.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 398
  • ΠΡΙΝ 7_cropped.jpg
    ΠΡΙΝ 7_cropped.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 508

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Cosmas

New Member
Επισυνάπτω και τις σημερινές που έβγαλα στο σπίτι μου μετά την αφαίρεση της γάζας για να δείτε και την δότρια περιοχή. Παρατηρώ γρήγορη επούλωση σε σχέση με χθες κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα και καθόλου πρήξιμο ή κοκκινίλες στο δέρμα κάτω απο την περιοχή της Hairline. θα ανεβάζω φωτογραφίες κάθε μήνα περίπου, αν δείτε οτι ξεχνιεμαι στείλτε μου ένα μήνυμα σαν υπενθύμιση. Ξέρει κανέις μετά από πόσο καιρό από την μεταμόσχευση μπορώ να πάω για κούρεμα? (ξέχασα να το ρωτήσω στην κλινική). Ευχαριστώ!
 

Συνημμένα

  • IMG_20210210_113237_2_cropped.jpg
    IMG_20210210_113237_2_cropped.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 591
  • IMG_20210210_132021_2.jpg
    IMG_20210210_132021_2.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 603

Fiponazio

Active Member
Μοιάζει η αραίωση σου στην δίκη μου απλά εσυ δεν έχεις καθόλου κροτάφους. Ποσό κόστισε 1200-1500 ; Τα γραφτς μήπως είναι λίγα ; Καλή επιτυχία και καλή φύτρωσε φίλε μου. Το καλό είναι ότι με τις μικρές μμ δεν ταλαιπωρείς τον οργανισμό σου.
 

Cosmas

New Member
Μοιάζει η αραίωση σου στην δίκη μου απλά εσυ δεν έχεις καθόλου κροτάφους. Ποσό κόστισε 1200-1500 ; Τα γραφτς μήπως είναι λίγα ; Καλή επιτυχία και καλή φύτρωσε φίλε μου. Το καλό είναι ότι με τις μικρές μμ δεν ταλαιπωρείς τον οργανισμό σου.
Κόστισε 2.300, τα grafts είναι ικανοποιητικά πιστεύω για πρώτη μμ. Επίσης στάθηκα τυχερός γιατί είχα από τριπλά και πάνω τριχοθυλάκια (τα μονότριχα ήταν ελάχιστα) συνολικα μιλάμε για πάνω απο 4000 τρίχες (χωρίς να ξέρω τον τον ακριβή αριθμό διότι ξέχασα να ζητήσω ένα αντίγραφο του πίνακα μέτρησης). Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου !
 

aeratos28

Just aeratos
Mπορεις φίλε να βγάλεις μια φωτό στο πλάι να δούμε που έχει φτάσει η εξαγωγή?γιατί νομίζω πως σου πήραν μόνο από το πίσω μέρος ..καλή επιτυχία να έχεις φίλε μου αν και πολύ λίγα τα grafts που έβαλες για την αραίωση που έχεις.
 

Cosmas

New Member
Mπορεις φίλε να βγάλεις μια φωτό στο πλάι να δούμε που έχει φτάσει η εξαγωγή?γιατί νομίζω πως σου πήραν μόνο από το πίσω μέρος ..καλή επιτυχία να έχεις φίλε μου αν και πολύ λίγα τα grafts που έβαλες για την αραίωση που έχεις.
Έχεις δίκιο θα ανεβάσω μια φωτό αύριο. Ευχαριστώ πολύ!
 

manly_Man

Well-Known Member
Καλη φυτρωση φιλε και απο μενα. Θα ηθελα να σε ρωτησω γιατι δεν βαλατε περισσοτερα grafts;

Το θετικο της υποθεσης ειναι οτι ειχες πολυ υψηλο λογο οπως αναφερεις (3,2)....δηλαδη 1416 x 3,2 = 4531 τριχες !!
 

Xristos87

Well-Known Member
καλη φυτρωση σ ευχομαι.
αν θες ζητα τους το χαρτι με τα νουμερα των gt κ τις λοιπες πληροφοριες. Λογικα μπορουν να στο στειλουν με email.
 

Cosmas

New Member
καλη φυτρωση σ ευχομαι.
αν θες ζητα τους το χαρτι με τα νουμερα των gt κ τις λοιπες πληροφοριες. Λογικα μπορουν να στο στειλουν με email.
Καλη φυτρωση φιλε και απο μενα. Θα ηθελα να σε ρωτησω γιατι δεν βαλατε περισσοτερα grafts;

Το θετικο της υποθεσης ειναι οτι ειχες πολυ υψηλο λογο οπως αναφερεις (3,2)....δηλαδη 1416 x 3,2 = 4531 τριχες !!
Να σαι καλά manly, δεν ήθελα να καταπονήσω τον οργανισμό μου. Επίσης θέλω να δω πως θα πάει η πρώτη μ.μ και μελλοντικά ίσως κάνω και μια δεύτερη. Όντως στάθηκα πολύ τυχερός στον λόγο!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Cosmas

New Member
καλη φυτρωση σ ευχομαι.
αν θες ζητα τους το χαρτι με τα νουμερα των gt κ τις λοιπες πληροφοριες. Λογικα μπορουν να στο στειλουν με email.
Το είχα στο μυαλό μου Χρήστο, μάλλον θα το ζητήσω να το έχω και στο δικό μου αρχείο. Σ'ευχαριστώ πολύ!
 

vlafo

Well-Known Member
Να σαι καλά manly, δεν ήθελα να καταπονήσω τον οργανισμό μου. Επίσης θέλω να δω πως θα πάει η πρώτη μ.μ και μελλοντικά ίσως κάνω και μια δεύτερη. Όντως στάθηκα πολύ τυχερός στον λόγο!
Φίλε καλή επιτυχία.
Δεν ήσουν τυχερός γιατί τέτοιος λόγος δεν υπάρχει,απλά σου πήρανε μόνο από το φιλέτο όπως είπε και ό αεράτος.
 

Cosmas

New Member
Φίλε καλή επιτυχία.
Δεν ήσουν τυχερός γιατί τέτοιος λόγος δεν υπάρχει,απλά σου πήρανε μόνο από το φιλέτο όπως είπε και ό αεράτος.
Σ'ευχαριστώ πολύ, όπως και να χει το τελικό αποτέλεσμα θα δείξει, εάν η Α' ζώνη "περνάει" στο μάτι και δείχνει ικανοποιητική τότε θα είμαι κ εγώ ευχαριστημένος.
 
Μπλουζα