Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

gazotenekes

Member
Συνεπώς για να φτιαχτεί σε φαρμακείο ντουταστερίδη σε τοπικο με ασφάλεια, θα πρέπει να υπάρχει συνταγή δερματολόγου? Απ'οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κάποια "επίσημη" συνταγη.Κάποιος στάνταρ τρόπος παρασκευής.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

grg19ggls

Member
Συνεπώς για να φτιαχτεί σε φαρμακείο ντουταστερίδη σε τοπικό με ασφάλεια, θα πρέπει να υπάρχει συνταγή δερματολόγου? Απ'οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κάποια "επίσημη" συνταγη.Κάποιος στάνταρ τρόπος παρασκευής.

Εγώ απλά έστειλα ένα email στη fagron ( [email protected] ) και της ζήτησα να με ενημερώσει για τα συνεργαζόμενα φαρμακεία στη περιοχή μου (δε παρασκευάζουν όλα τα φαρμακεία τις φόρμουλες της fagron).

Στη συνέχεια πήγα σε ένα από τα φαρμακεία που μου πρότεινε και ζήτησα το επισυναπτόμενο (επίσημες οδηγίες παρασκευής από τη fagron).

Αντίστοιχες οδηγίες και σκεύασμα έχει η fagron για τοπική φιναστερίδη (MTF 5%)

1. Χρησιμοποιώ τοπική dutasteride 3 φορές τη βδομάδα εδώ και 2 βδομάδες περίπου, οπότε δε ξέρω αν έχει αποτέλεσμα.

2. Δε ξέρω αν υπάρχει συστημική απορρόφηση της dutasteride/finasteride μέσα από το τοπικό σκεύασμα της fagron (trichosol/trichofoam).
Η άποψη μου είναι ότι λογικά θα υπάρχει. Αλλά δε τη βασίζω σε επιστημονική γνώση, μελέτες κλπ.

3. Ρώτησα 3 φαρμακεία πόσο κοστίζει η παρασκευή του σκευάσματος. Άλλα μου είπαν 20 ευρώ άλλα μου είπαν 30 ευρώ.
Άλλοι ιατροί χρεώνουν 40-50 ευρώ για να κάνουν το μεσάζοντα και να αγοράζεις το τοπικό από αυτούς.

Φανταστείτε να πηγαίνατε σε παθολόγο και να μη σας έδινε τη συνταγή αλλά να σας υποχρέωνε να αγοράσεις από τον ίδιο τη αντιβίωση.

4. Δε προτείνω σε κάποιον να πάρει/δοκιμάσει dutasteride για τη φαλάκρα. Είναι μη εγκεκριμένο. Εγώ το δοκιμάζω γιατί σε εμένα δεν έπιασε η φιναστερίδη.
 

Συνημμένα

  • Dutasteride.png
    Dutasteride.png
    82.1 KB · Προβολές: 50
  • Finasteride.png
    Finasteride.png
    107.1 KB · Προβολές: 52
  • Finasteride+Minoxidil.png
    Finasteride+Minoxidil.png
    71.5 KB · Προβολές: 35
  • Dutasteride+Minoxidil in Trichosol..png
    Dutasteride+Minoxidil in Trichosol..png
    574.9 KB · Προβολές: 29

grg19ggls

Member
Πόσο καιρό χρησιμοποιούσες φίνα ?
Περίπου 1 χρόνο, κατά τη διάρκεια του οποίου η απώλεια τριχών συνεχίστηκε (ίσως σε λίγο πιο αργό ρυθμό).
Πλέον τα δοκιμάζω και τα 2 συνδυαστικά (φιναστερίδη 1mg + τοπική ντουταστερίδη 3 φορές τη βδομάδα).
Θα τραβήξω φωτογραφίες και εάν δω αποτελέσματα θα ενημερώσω. Αλλά λογικά τα όποια αποτελέσματα θα αργήσουν.
 

vlafo

Well-Known Member
Περίπου 1 χρόνο, κατά τη διάρκεια του οποίου η απώλεια τριχών συνεχίστηκε (ίσως σε λίγο πιο αργό ρυθμό).
Πλέον τα δοκιμάζω και τα 2 συνδυαστικά (φιναστερίδη 1mg + τοπική ντουταστερίδη 3 φορές τη βδομάδα).
Θα τραβήξω φωτογραφίες και εάν δω αποτελέσματα θα ενημερώσω. Αλλά λογικά τα όποια αποτελέσματα θα αργήσουν.
Δώσε λίγο χρόνο ακόμα ένα 6μηνο.
 

cool11

Well-Known Member
Ρε παιδια, για βοηθειστε να βγαλω ακρη.
Χρονια παρακολουθω τα θεματα, αλλα γενικως δεν θελω και δεν πηγα ποτε σε oral.
Ωστοσο, απο τοπικα, και βαζω, και δοκιμαζω.

Sorry αλλα εχω πολλες ερωτησεις, θα τα ρωτησω ολα μαζι, οχι μια την φορα,
σε οτι μπορειτε παρακαλω απαντειστε...

Τι εχουμε τωρα λοιπον, τον τελευταιο καιρο, συμφωνα με οσα λετε και εχετε δοκιμασει;
Ενω μεχρι τωρα ηταν oral, τωρα μπορουμε και να φτιαξουμε, για πρωτη φορα στα εδω χρονικα, και τοπικο;
Τι μπορω να δοκιμασω, ντουτα ή φινα, σε ΤΟΠΙΚΟ, και να μην φοβαμαι για παρενεργειες;
Τι ειναι πιο safe αλλα και να εχω καλες πιθανοτητες για αποτελεσματα;
Τυπωνω την συνταγη απο το μελος grg19ggls πιο πανω, παω σε ενα φαρμακειο της γειτονιας να μου το φτιαξουν;
Και περιπου τιμη;
Και με ποια καθημερινη χρηση/δοσολογια;
 

gazotenekes

Member
Εγώ απλά έστειλα ένα email στη fagron ( [email protected] ) και της ζήτησα να με ενημερώσει για τα συνεργαζόμενα φαρμακεία στη περιοχή μου (δε παρασκευάζουν όλα τα φαρμακεία τις φόρμουλες της fagron).

Στη συνέχεια πήγα σε ένα από τα φαρμακεία που μου πρότεινε και ζήτησα το επισυναπτόμενο (επίσημες οδηγίες παρασκευής από τη fagron).

Αντίστοιχες οδηγίες και σκεύασμα έχει η fagron για τοπική φιναστερίδη (MTF 5%)

1. Χρησιμοποιώ τοπική dutasteride 3 φορές τη βδομάδα εδώ και 2 βδομάδες περίπου, οπότε δε ξέρω αν έχει αποτέλεσμα.

2. Δε ξέρω αν υπάρχει συστημική απορρόφηση της dutasteride/finasteride μέσα από το τοπικό σκεύασμα της fagron (trichosol/trichofoam).
Η άποψη μου είναι ότι λογικά θα υπάρχει. Αλλά δε τη βασίζω σε επιστημονική γνώση, μελέτες κλπ.

3. Ρώτησα 3 φαρμακεία πόσο κοστίζει η παρασκευή του σκευάσματος. Άλλα μου είπαν 20 ευρώ άλλα μου είπαν 30 ευρώ.
Άλλοι ιατροί χρεώνουν 40-50 ευρώ για να κάνουν το μεσάζοντα και να αγοράζεις το τοπικό από αυτούς.

Φανταστείτε να πηγαίνατε σε παθολόγο και να μη σας έδινε τη συνταγή αλλά να σας υποχρέωνε να αγοράσεις από τον ίδιο τη αντιβίωση.

4. Δε προτείνω σε κάποιον να πάρει/δοκιμάσει dutasteride για τη φαλάκρα. Είναι μη εγκεκριμένο. Εγώ το δοκιμάζω γιατί σε εμένα δεν έπιασε η φιναστερίδη.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 

grg19ggls

Member
Ρε παιδια, για βοηθειστε να βγαλω ακρη.
Χρονια παρακολουθω τα θεματα, αλλα γενικως δεν θελω και δεν πηγα ποτε σε oral.
Ωστοσο, απο τοπικα, και βαζω, και δοκιμαζω.

Sorry αλλα εχω πολλες ερωτησεις, θα τα ρωτησω ολα μαζι, οχι μια την φορα,
σε οτι μπορειτε παρακαλω απαντειστε...

Τι εχουμε τωρα λοιπον, τον τελευταιο καιρο, συμφωνα με οσα λετε και εχετε δοκιμασει;
Ενω μεχρι τωρα ηταν oral, τωρα μπορουμε και να φτιαξουμε, για πρωτη φορα στα εδω χρονικα, και τοπικο;
Τι μπορω να δοκιμασω, ντουτα ή φινα, σε ΤΟΠΙΚΟ, και να μην φοβαμαι για παρενεργειες;
Τι ειναι πιο safe αλλα και να εχω καλες πιθανοτητες για αποτελεσματα;
Τυπωνω την συνταγη απο το μελος grg19ggls πιο πανω, παω σε ενα φαρμακειο της γειτονιας να μου το φτιαξουν;
Και περιπου τιμη;
Και με ποια καθημερινη χρηση/δοσολογια;

Τοπική φιναστερίδη υπάρχει εδώ και χρόνια σε διάφορες μορφές (fagron, λιποσωμιακή, gel κλπ.)
Παρόλα αυτά οι απόψεις διίστανται σχετικά με το αν έχουν καλύτερο αποτέλεσμα από το χάπι, αν δημιουργούν συστημική απορρόφηση, αν έχουν παρενέργειες. Γενικά υπάρχουν πολλοί γιατροί που δίνουν τοπική φιναστερίδη είτε σε κάποιον που φοβάται να πάρει το χάπι είτε σε κάποιον που είχε παρενέργειες με το χάπι. Κανένας τους όμως δεν εγγυάται ότι δεν θα έχεις παρενέργειες.
Ο μόνος τρόπος να δεις αν θα έχεις παρενέργειες η αποτελέσματα είναι να δοκιμάσεις.

Προσωπικά τη φιναστερίδη δε τη φοβάμαι και τη παίρνω σε χάπι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Ενω μεχρι τωρα ηταν oral, τωρα μπορουμε και να φτιαξουμε, για πρωτη φορα στα εδω χρονικα, και τοπικο;
Φιλε cool, προσωπικα θα απαντησω μονο στο συγκεκριμενο ερωτημα σου.

Εδω και 4 χρονια που παρακολουθω τα νηματα του forum απο που πουθενα δεν προκυπτει οτι τοπικες λοσιον ειτε φιναστεριδης ειτε ντουταστεριδης εχουν μονιμα θετικα αποτελεσματα.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω απο που πηγαζει αυτη η αισιοδοξια. Νομιζω δεν υπαρχει κανενα μελος στο forum που να εχει ανοιξει νημα με φωτογραφικο υλικο για την προοδο που εχει επιτευχθει με τη χρηση τοπικων λοσιον.

Προσωπικα, λοιπον, διατηρω πολλες επιφυλαξεις πανω στο συγκεκριμενο θεμα.

ΥΓ Εκανα τη συγκεκριμενη παρεμβαση, φιλε cool, γιατι ειδα οτι μετα απο πολυ καιρο μπηκες ξανα στο forum με την εντυπωση οτι "ανακαλυφθηκε μια νεα μεθοδος αντιμετωπισης της τριχοπτωσης". Δε θελω να σε απογοητευσω, αλλά δε στηριζεται πουθενα αυτη η υπερβολικη αισιοδοξια που εχει καλλιεργηθει για τις τοπικες θεραπειες. Η οραλ θεραπεια σε συγκριση με την τοπικη θεωρω οτι, σε βαθος χρονου, ειναι η μερα με τη νυχτα.
 

grg19ggls

Member
Φιλε cool, προσωπικα θα απαντησω μονο στο συγκεκριμενο ερωτημα σου.

Εδω και 4 χρονια που παρακολουθω τα νηματα του forum απο που πουθενα δεν προκυπτει οτι τοπικες λοσιον ειτε φιναστεριδης ειτε ντουταστεριδης εχουν μονιμα θετικα αποτελεσματα.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω απο που πηγαζει αυτη η αισιοδοξια. Νομιζω δεν υπαρχει κανενα μελος στο forum που να εχει ανοιξει νημα με φωτογραφικο υλικο για την προοδο που εχει επιτευχθει με τη χρηση τοπικων λοσιον.

Προσωπικα, λοιπον, διατηρω πολλες επιφυλαξεις πανω στο συγκεκριμενο θεμα.

ΥΓ Εκανα τη συγκεκριμενη παρεμβαση, φιλε cool, γιατι ειδα οτι μετα απο πολυ καιρο μπηκες ξανα στο forum με την εντυπωση οτι "ανακαλυφθηκε μια νεα μεθοδος αντιμετωπισης της τριχοπτωσης". Δε θελω να σε απογοητευσω, αλλά δε στηριζεται πουθενα αυτη η υπερβολικη αισιοδοξια που εχει καλλιεργηθει για τις τοπικες θεραπειες. Η οραλ θεραπεια σε συγκριση με την τοπικη θεωρω οτι, σε βαθος χρονου, ειναι η μερα με τη νυχτα.

Με το παραπάνω εν μέρει συμφωνώ και εγώ.
Δε πιστεύω ότι υπάρχει σύγκριση μεταξύ τοπικών και χαπιού φιναστερίδης.
Μέσα στο 2021-2022 αναμένεται να κυκλοφορήσει μια τοπική λοσιόν φιναστερίδης της Almirall που ενδέχεται να μας δώσει τη καλύτερη μορφή τοπικής φιναστερίδης καθώς θα πρόκειται για έτοιμο σκεύασμα με μαζικές μελέτες, έρευνα κλπ.

Παρόλα αυτά, στα φορουμ υπάρχουν αναφορές με αποτελέσματα απο φτιαχτή τοπική λοσιον φιναστερίδης ντουταστερίδης κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Η κατευθυνση πλεον των γιατρων που ασχολουνται με την τριχοπτωση ειναι να χρησιμοποιουν και τοπικη φινα-μινο μαζι. Αυτο ομως δεν ειναι για ολες τις περιπτωσεις αλλα θα μπορουσαμε να πουμε αποτελει το ενδιαμεσο βημα για καποιον πριν το χαπι. Εαν π.χ. παει ενας full head of hair και παρατηρησει ο γιατρος οτι υπαρχει θεμα προφανως με τριχοριζογραμμα ή με μεγενθυντικο θα σε κατευθυνει προς μινο για αρχη και μετα παρατηρωντας την αλλαγη πας σε αυτο πριν το χαπι.

Αυτη ειναι η διαδικασια , τωρα εαν μεσα μπαινει ο φοβος κλπ προφανως μπορει να αποκλεισεις ο ιδιος καποιες επιλογες. Αλλα αμα φοβασαι και το τοπικο τι να πω. Μαλλον εισαι φαρμακοφοβικος γενικοτερα.
 
  • Like
Reactions: tol

cool11

Well-Known Member
Τοπική φιναστερίδη υπάρχει εδώ και χρόνια σε διάφορες μορφές (fagron, λιποσωμιακή, gel κλπ.)
Παρόλα αυτά οι απόψεις διίστανται σχετικά με το αν έχουν καλύτερο αποτέλεσμα από το χάπι, αν δημιουργούν συστημική απορρόφηση, αν έχουν παρενέργειες. Γενικά υπάρχουν πολλοί γιατροί που δίνουν τοπική φιναστερίδη είτε σε κάποιον που φοβάται να πάρει το χάπι είτε σε κάποιον που είχε παρενέργειες με το χάπι. Κανένας τους όμως δεν εγγυάται ότι δεν θα έχεις παρενέργειες.
Ο μόνος τρόπος να δεις αν θα έχεις παρενέργειες η αποτελέσματα είναι να δοκιμάσεις.

Προσωπικά τη φιναστερίδη δε τη φοβάμαι και τη παίρνω σε χάπι.

Χρησιμες επισημανσεις. Αρα, μαλλον, και μιλω φυσικα χωρις προσωπικη χρηση αλλα απο λογικη σκεψη και συμπερασματα που συναγω,
μιλαμε μαλλον απλα για μια ακομη επιλογη/εκδοχη, σε τοπικο,
αλλα με
- αμφιβολα αποτελεσματα (ειδικα σε συγκριση με τα αντιστοιχα χαπια)
- και διχως σιγουρο αποκλεισμο παρενεργειων (που ειναι και ενας λογος που πολλοι προτιμουν 'τοπικο' εναντι 'χαπιου'.

Αρα, μαλλον δεν φαινεται κατι που μπορει να κανει την διαφορα, για καποιον που γενικως ψηφιζει 'τοπικο'.

-----

Φιλε cool, προσωπικα θα απαντησω μονο στο συγκεκριμενο ερωτημα σου.

Εδω και 4 χρονια που παρακολουθω τα νηματα του forum απο που πουθενα δεν προκυπτει οτι τοπικες λοσιον ειτε φιναστεριδης ειτε ντουταστεριδης εχουν μονιμα θετικα αποτελεσματα.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω απο που πηγαζει αυτη η αισιοδοξια. Νομιζω δεν υπαρχει κανενα μελος στο forum που να εχει ανοιξει νημα με φωτογραφικο υλικο για την προοδο που εχει επιτευχθει με τη χρηση τοπικων λοσιον.

Προσωπικα, λοιπον, διατηρω πολλες επιφυλαξεις πανω στο συγκεκριμενο θεμα.

ΥΓ Εκανα τη συγκεκριμενη παρεμβαση, φιλε cool, γιατι ειδα οτι μετα απο πολυ καιρο μπηκες ξανα στο forum με την εντυπωση οτι "ανακαλυφθηκε μια νεα μεθοδος αντιμετωπισης της τριχοπτωσης". Δε θελω να σε απογοητευσω, αλλά δε στηριζεται πουθενα αυτη η υπερβολικη αισιοδοξια που εχει καλλιεργηθει για τις τοπικες θεραπειες. Η οραλ θεραπεια σε συγκριση με την τοπικη θεωρω οτι, σε βαθος χρονου, ειναι η μερα με τη νυχτα.

Σε ευχαριστω για τις πολυ χρησιμες παρατηρησεις, και που μπηκες για 'αφουγκραστηκες, την μετα απο τοσα χρονια 'αγωνια' μου, για μια οντως νεα - ελπιδοφορα εξελιξη στο θεμα των τοπικων σκευασματων για τα μαλλια μας.
Κρατω την αποψη σου.


---------

Με το παραπάνω εν μέρει συμφωνώ και εγώ.
Δε πιστεύω ότι υπάρχει σύγκριση μεταξύ τοπικών και χαπιού φιναστερίδης.
Μέσα στο 2021-2022 αναμένεται να κυκλοφορήσει μια τοπική λοσιόν φιναστερίδης της Almirall που ενδέχεται να μας δώσει τη καλύτερη μορφή τοπικής φιναστερίδης καθώς θα πρόκειται για έτοιμο σκεύασμα με μαζικές μελέτες, έρευνα κλπ.

Παρόλα αυτά, στα φορουμ υπάρχουν αναφορές με αποτελέσματα απο φτιαχτή τοπική λοσιον φιναστερίδης ντουταστερίδης κλπ.

Μαλλον λοιπον, αυτο φαινεται να ειναι κατι που εχει οντως ελπιδες, να κανει την 'διαφορα', οταν μιλαμε για τοπικο σε φιναστεριδη.
Αν καποιος δει κατι να κινειται πανω σε αυτο το θεμα, ας ενημερωσει κι εδω, ή ας ανοιξουμε νεο θεμα, αλλα πειτε το κι εδω, για να δουμε τι μελλει γενεσθαι επ'αυτου.
 
  • Like
Reactions: tol

giwrgos8888

Active Member
Χρησιμες επισημανσεις. Αρα, μαλλον, και μιλω φυσικα χωρις προσωπικη χρηση αλλα απο λογικη σκεψη και συμπερασματα που συναγω,
μιλαμε μαλλον απλα για μια ακομη επιλογη/εκδοχη, σε τοπικο,
αλλα με
- αμφιβολα αποτελεσματα (ειδικα σε συγκριση με τα αντιστοιχα χαπια)
- και διχως σιγουρο αποκλεισμο παρενεργειων (που ειναι και ενας λογος που πολλοι προτιμουν 'τοπικο' εναντι 'χαπιου'.

Αρα, μαλλον δεν φαινεται κατι που μπορει να κανει την διαφορα, για καποιον που γενικως ψηφιζει 'τοπικο'.

-----



Σε ευχαριστω για τις πολυ χρησιμες παρατηρησεις, και που μπηκες για 'αφουγκραστηκες, την μετα απο τοσα χρονια 'αγωνια' μου, για μια οντως νεα - ελπιδοφορα εξελιξη στο θεμα των τοπικων σκευασματων για τα μαλλια μας.
Κρατω την αποψη σου.


---------



Μαλλον λοιπον, αυτο φαινεται να ειναι κατι που εχει οντως ελπιδες, να κανει την 'διαφορα', οταν μιλαμε για τοπικο σε φιναστεριδη.
Αν καποιος δει κατι να κινειται πανω σε αυτο το θεμα, ας ενημερωσει κι εδω, ή ας ανοιξουμε νεο θεμα, αλλα πειτε το κι εδω, για να δουμε τι μελλει γενεσθαι επ'αυτου.
paidia to duagen to farmako duda den einai;
 

gazotenekes

Member
Εγώ απλά έστειλα ένα email στη fagron ( [email protected] ) και της ζήτησα να με ενημερώσει για τα συνεργαζόμενα φαρμακεία στη περιοχή μου (δε παρασκευάζουν όλα τα φαρμακεία τις φόρμουλες της fagron).

Στη συνέχεια πήγα σε ένα από τα φαρμακεία που μου πρότεινε και ζήτησα το επισυναπτόμενο (επίσημες οδηγίες παρασκευής από τη fagron).

Αντίστοιχες οδηγίες και σκεύασμα έχει η fagron για τοπική φιναστερίδη (MTF 5%)

1. Χρησιμοποιώ τοπική dutasteride 3 φορές τη βδομάδα εδώ και 2 βδομάδες περίπου, οπότε δε ξέρω αν έχει αποτέλεσμα.

2. Δε ξέρω αν υπάρχει συστημική απορρόφηση της dutasteride/finasteride μέσα από το τοπικό σκεύασμα της fagron (trichosol/trichofoam).
Η άποψη μου είναι ότι λογικά θα υπάρχει. Αλλά δε τη βασίζω σε επιστημονική γνώση, μελέτες κλπ.

3. Ρώτησα 3 φαρμακεία πόσο κοστίζει η παρασκευή του σκευάσματος. Άλλα μου είπαν 20 ευρώ άλλα μου είπαν 30 ευρώ.
Άλλοι ιατροί χρεώνουν 40-50 ευρώ για να κάνουν το μεσάζοντα και να αγοράζεις το τοπικό από αυτούς.

Φανταστείτε να πηγαίνατε σε παθολόγο και να μη σας έδινε τη συνταγή αλλά να σας υποχρέωνε να αγοράσεις από τον ίδιο τη αντιβίωση.

4. Δε προτείνω σε κάποιον να πάρει/δοκιμάσει dutasteride για τη φαλάκρα. Είναι μη εγκεκριμένο. Εγώ το δοκιμάζω γιατί σε εμένα δεν έπιασε η φιναστερίδη.
Τι ποσότητα χρησιμοποιείς την ημέρα? 1 ml σαν την μινοξιδίλη? Ευχαριστώ πολύ.
 

grg19ggls

Member
Τι ποσότητα χρησιμοποιείς την ημέρα? 1 ml σαν την μινοξιδίλη? Ευχαριστώ πολύ.
Είναι σε μορφή αφρού.
Το χρησιμοποιώ 2 με 3 φορές τη βδομάδα,
2 πατήματα κάθε φορά.
Δε ξέρω σε πόσα ml αντιστοιχεί.
Νομίζω 2 πατήματα = 1 ml αλλά δεν είμαι σίγουρος, Μπορείς να ρωτήσεις το φαρμακοποιό)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γεια σας, παιδιά. Είναι το πρώτο μου ποστ...
Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε από που μπορώ (αν γίνεται) να παραγγείλω είτε dutasteride είτε finasteride. Καλύτερα από την Ελλάδα, φυσικά, αλλά αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, αν ξέρετε κανένα μη ύποπτο site :)
Αν πάλι είναι αδύνατο για χάπια, υπάρχει αυτή η δυνατότητα για τοπικά gel κλπ;
Ευχές!

(έβαλα αυτό το username, διότι κάνω χρήση ουσιών για τα μαλλιά...)
 

Kostas97

Well-Known Member
Γεια σας, παιδιά. Είναι το πρώτο μου ποστ...
Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε από που μπορώ (αν γίνεται) να παραγγείλω είτε dutasteride είτε finasteride. Καλύτερα από την Ελλάδα, φυσικά, αλλά αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, αν ξέρετε κανένα μη ύποπτο site :)
Αν πάλι είναι αδύνατο για χάπια, υπάρχει αυτή η δυνατότητα για τοπικά gel κλπ;
Ευχές!

(έβαλα αυτό το username, διότι κάνω χρήση ουσιών για τα μαλλιά...)
Καλησπερα.
Εαν εννοεις τοπικη μορφη σε συνδιασμο με μινοξιδιλη θα μπορουσες να απευθυνθεις στην εταιρεια Fagron. Εκεινοι θα σου πουν με ποιο φαρμακειο της περιοχης σου συνεργαζονται και ο φαρμακοποιος θα σου φτιαξει το σκευασμα.
Το σκευασμα τοπικης φιναστεριδης-μινοξιδιλης ονομαζεται Fagron DermaPack MFT και κοστιζει γυρω στα 17 ευρω τα 50ml.
Φτιαχνουν και σκευασμα με τοπικη ντουτα αλλα για αυτο πρεπει να ρωτησεις τον φαρμακοποιο καθως στελνουν τα υλικα ενα ενα. Η τιμη υποθετω θα ναι πιο τσιμπημενη.

Εαν σε ενδιαφερουν oral μορφες, το Avodart (ντουτα) το βρισκεις στο φαρμακειο σχετικα οικονομικο. 10 ευρω αν δεν κανω λαθος ο μηνας.
Το propecia ειναι στα 40 ο μηνας σχετικα ακριβο.
Νομιζω η καλυτερη επιλογη αν θες κατι οικονομικο ειναι να βρεις ενα φαρμακειο να σου φτιαχνει το ιδιο τη δοσολογια που θελεις. Ισως καποιος αλλος γνωριζει επιπλεον πληροφοριες. Προσφατα καποιο μλος ειχε ανεβασει και ενα τηλεφωνο απο ενα φαρμακειο στο Συγγρος κοντα που εκανε αυτη τη δουλεια και εστελνε και σε ολη την Ελλαδα.
 
Μπλουζα