Vlafo. FUE, 4158g, 09-10/01/2021

manly_Man

Well-Known Member
Τώρα υπάρχουν τέτοια punch άλλων χωρών (γνωρίζω την μάρκα αλλά δε θα την αναφέρω ) που έχουν τέτοια κατασκευαστικά «χείλη» που κυριολεκτικά ρουφούν το μόσχευμα χωρίς να προκαλούν καθόλου transections .Ο Σωτήρης μου είπε ότι στα 4000 μοσχεύματα ζήτημα να έχουμε καταστροφή 4-5 μοσχευμάτων .Είναι πολύ καλά δοκιμασμένο και τα αποτελέσματα φαίνονται τόσο στις δότριες όσο και στα μεταμοσχευμένα grafts .Δεν θα μπω μα αναλύσω τι συμβαίνει με τη δότρια του Γιώργου γιατί αυτά έχουν συζητηθεί εκτενώς σε άλλο νήμα
Πιστευω δεν βγαζει νοημα κιολας να συνεχιζει να χρησιμοποιει αυτο το μεγεθος punch o Τυρκαλας αμα προκαλουσε προβληματα λογω μεγέθους. Σιγουρα κατι εχει δει παραπανω απο τα καθημερινα περιστατικα που κανει.... Δηλαδη αμα προκαλουσε τραυματισμο των διπλανων g, τοτε η λογικη λεει οτι απλα θα το ειχε αλλαξει.

Παλιά μου είπε ότι κυκλοφορούσε ένα motorised punch που το είχε και μια γνωστή κλινική με μοντέλα και που προκαλούσε παράθυρα στις δότριες .Δε λέω ποια είναι η κλινική αλλά καταλαβαίνετε όλοι .Αυτό ήταν ένα Τουρκικής κατασκευής punch που έκανε τρομερή καταστροφή ( transections) στις δότριες .
Τωρα προφανως και αυτη η κλινικη δεν θα το χρησιμοποιει. Δηλαδη δεν νομιζω να μενει πισω καποια γνωστη κλινικη και να μη αλλαζει αυτα που βλεπει οτι προκαλουν προβληματα. Δεν ειναι και κανα κρυφο μυστικο....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member
Πιστευω δεν βγαζει νοημα κιολας να συνεχιζει να χρησιμοποιει αυτο το μεγεθος punch o Τυρκαλας αμα προκαλουσε προβληματα λογω μεγέθους. Σιγουρα κατι εχει δει παραπανω απο τα καθημερινα περιστατικα που κανει.... Δηλαδη αμα προκαλουσε τραυματισμο των διπλανων g, τοτε η λογικη λεει οτι απλα θα το ειχε αλλαξει.


Τωρα προφανως και αυτη η κλινικη δεν θα το χρησιμοποιει. Δηλαδη δεν νομιζω να μενει πισω καποια γνωστη κλινικη και να μη αλλαζει αυτα που βλεπει οτι προκαλουν προβληματα. Δεν ειναι και κανα κρυφο μυστικο....
Προφανως
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πιστευω δεν βγαζει νοημα κιολας να συνεχιζει να χρησιμοποιει αυτο το μεγεθος punch o Τυρκαλας αμα προκαλουσε προβληματα λογω μεγέθους. Σιγουρα κατι εχει δει παραπανω απο τα καθημερινα περιστατικα που κανει.... Δηλαδη αμα προκαλουσε τραυματισμο των διπλανων g, τοτε η λογικη λεει οτι απλα θα το ειχε αλλαξει.


Τωρα προφανως και αυτη η κλινικη δεν θα το χρησιμοποιει. Δηλαδη δεν νομιζω να μενει πισω καποια γνωστη κλινικη και να μη αλλαζει αυτα που βλεπει οτι προκαλουν προβληματα. Δεν ειναι και κανα κρυφο μυστικο....

Η DHI έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία 30 χρόνια ως προς το Punch? Για να καταλάβεις αν προκαλεί και πως προκαλεί ζημιά πρέπει να περιμένεις ένα χρόνο και μετά ΑΝ πας για 2η μμ θα το δεις και φυσικά αυτό δεν ισχύει για όλους. αλλά για μια κατηγορία. Ο Τυρκάλας τώρα ξεκίνησε με τέτοια mega-session, θα το καταλάβει σε μερικά χρόνια.
 

alex7

Well-Known Member
Η DHI έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία 30 χρόνια ως προς το Punch? Για να καταλάβεις αν προκαλεί και πως προκαλεί ζημιά πρέπει να περιμένεις ένα χρόνο και μετά ΑΝ πας για 2η μμ θα το δεις και φυσικά αυτό δεν ισχύει για όλους. αλλά για μια κατηγορία. Ο Τυρκάλας τώρα ξεκίνησε με τέτοια mega-session, θα το καταλάβει σε μερικά χρόνια.
Τα έχει δοκιμάσει σε πολλές περιπτώσεις λέει .Αυτό το τουρκικό παλιά τα δούλευαν όλοι στην Ελλάδα και γινόταν η σφαγή της δότριας .Τώρα έχουν εξελιχθεί πολύ .Δεν έχουν καμία σχέση με τα παλιά punch .Η τεχνολογία εξελίσσεται και ευτυχώς όλοι εμείς που πάμε τώρα πέσαμε στα καινούργια εργαλεία
 

vlafo

Well-Known Member
Καλή επιτυχία φίλε vlafo και από εμένα. Ωραία παρουσίαση με αναφορές από το ξεκίνημα του προβλήματος, το μπακραουντ αλλά και τους τρόπους αντιμετώπισης, είναι ιδιαίτερα σημαντικό να αναφέρονται. Τα μέλη έχουν μια ολοκληρωμένη εικόνα και ελπίζω κάποιοι να εντοπίζουν πόσο δύσκολη απόφαση είναι για αρκετούς , αλλά και τι έρευνα έχουν ρίξει ώστε να ελαχιστοποιησουν το περιθώριο λάθους.Μπράβο σου που το έκανες.

Πέρα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά που υπάρχουν άλλα μέλη να τα υπεραναλυσουν με πλούσιες γνώσεις.. Θα ήθελα να σταθώ στο ποσό σημαντικό είναι πως οι γιατροί που ήθελες να πας ήταν στην ελίτ, δεδομένων των δυσκολιών όμως πηγές
ας πούμε σε έναν ανερχόμενο γιατρό που σε ενθουσίασε σε μεγάλο βαθμό ενώ όλοι γνωρίζουμε τον δικό σου πήχη. Αυτό με κάνει αρκετά αίσιοδοξο διότι αν ο συγκεκριμένος με αυτήν τη τιμή αποδείξει της ικανότητες του θα μιλάμε για μια νέα δυνατή επιλογή.

Κάποιες ερωτήσεις: ο αδερφός σου κάνει χρήση φιναστεριδης; Ύστερα από τις μμ του τι εικόνα έχει; Ακολουθησε ακριβώς το μοτίβο του πατέρα σας.Ο γιατρός κάνει μετρήσεις σε πάχος τρίχας, εμβαδομετρηση ληπτριας δοτριας;(σε βαθμό ερντο Λορέν) Οσον αφορά το εργαλείο εξαγωγής από την δοτρια, τι πάχος είχε; Νομίζω το διάβασα κάπου στο νήμα αλλά δεν το βρίσκω.Και τέλος εάν έχεις άποψη, γιατί δεν υπάρχει μια προώθηση διαφήμιση των περιστατικών του, θέλει απλά από κοντά και είναι άλλης νοοτροπίας όπως πχ η hattingen clinic, ο Γιώργος νομίζω και αυτός ανέφερε πως έχει καλά αποτελέσματα αλλά δεν είναι διαδεδομένα ας πούμε..

Τα καλύτερα σου εύχομαι και πάλι και κράτα μας όσο μπορείς ενήμερους.
Είσαι ο μόνος αδικημένος, και σε άφησα τελευταίο προκειμένου να σου δώσω ολοκληρωμένες απαντήσεις.
Ο αδερφός μου ακολούθησε το πάτερν του πατέρα μου αλλά δεν νομίζω να έφτασε nw7 σταμάτησε περίπου nw5_nw6.
Δε μπορώ τώρα να καταλάβω,αλλά με 2μμ και τόπικ που βάζει φαίνεται φούλ απλά δεν έχω καθαρή εικόνα.
Εγώ δεν το ακολούθησα και δεν παίζει ρόλο η φίνα,γιατί όπως έχω αναφέρει την έκοψα 6 χρόνια για να δω που θα με πάει και ήμουνα σταθερός nw3 με μικρές απώλειες σε σχέση με πριν που την έπαιρνα.
Τα υπόλοιπα έχουν απαντηθεί όλα με λεπτομέρεια.
Αποτελέσματα του γιατρού εδώ δεν έχουν αναρτηθεί,άμα θέλεις του ζητάς και σου δείχνει τα ανάλογα με την περίπτωση σου.
Εγώ πάντως δεν είδα ένα μέτριο,όλα πολύ καλά σαν αυτά που βλέπεις στο εξωτερικό τα τοπ,σε όλα σχεδιασμό, πυκνότητες και διαχείριση δότριας.
Ελπίζω να σε κάλυψα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα έχει δοκιμάσει σε πολλές περιπτώσεις λέει .Αυτό το τουρκικό παλιά τα δούλευαν όλοι στην Ελλάδα και γινόταν η σφαγή της δότριας .Τώρα έχουν εξελιχθεί πολύ .Δεν έχουν καμία σχέση με τα παλιά punch .Η τεχνολογία εξελίσσεται και ευτυχώς όλοι εμείς που πάμε τώρα πέσαμε στα καινούργια εργαλεία

Εννοείς το motorised. Το θέμα είναι ότι η DHI δούλευε (και δουλεύει) manual που είναι σαφώς ευμενέστερο από οποιόδηποτε motorised και γινόταν (και γίνεται) η σφαγή του Δράμαλη. Προφανώς η εξέλιξη στα motorised είναι πολύ καλή λόγω καλύτερου ελέγχου των στροφών, του συστήματος αναρόφησης, κλπ, κλπ. Περί αυτού ουδεμία αντίρρηση. Το βασικό πρόβλημα όμως της τοπογραφίας του graft όπως την πόσταρα παραμένει. Εξάλλου το πρόβλημα του Β. δεν είναι μόνο το κακό μοτεράκι αλλά και η μη χρησιμοποίηση όλου του εύρους της δότριας, δηλαδή ο συνδυασμός και των 2. Φυσικά όλα εξαρτώνται και από την εμπειρία και τα skills αυτού που το χρησιμοποιεί. Εδώ έχουμε έναν γιατρό με ονοματεπώνυμο στον Β. πολλές διαφορετικές και ανώνυμες (τις περισσότερες φορές) νοσηλεύτριες.
 

alex7

Well-Known Member
Εννοείς το motorised. Το θέμα είναι ότι η DHI δούλευε (και δουλεύει) manual που είναι σαφώς ευμενέστερο από οποιόδηποτε motorised και γινόταν (και γίνεται) η σφαγή του Δράμαλη. Προφανώς η εξέλιξη στα motorised είναι πολύ καλή λόγω καλύτερου ελέγχου των στροφών, του συστήματος αναρόφησης, κλπ, κλπ. Περί αυτού ουδεμία αντίρρηση. Το βασικό πρόβλημα όμως της τοπογραφίας του graft όπως την πόσταρα παραμένει. Εξάλλου το πρόβλημα του Β. δεν είναι μόνο το κακό μοτεράκι αλλά και η μη χρησιμοποίηση όλου του εύρους της δότριας, δηλαδή ο συνδυασμός και των 2. Φυσικά όλα εξαρτώνται και από την εμπειρία και τα skills αυτού που το χρησιμοποιεί. Εδώ έχουμε έναν γιατρό με ονοματεπώνυμο στον Β. πολλές διαφορετικές και ανώνυμες (τις περισσότερες φορές) νοσηλεύτριες.
Καλά σίγουρα μέτρα και η ικανότητα του γιατρού .Η DHI νομίζω δουλεύει δίκες της πατέντες .Πάντως όλοι εξελίσσονται και τα punch φυσικά
 

manly_Man

Well-Known Member
Η DHI έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία 30 χρόνια ως προς το Punch? Για να καταλάβεις αν προκαλεί και πως προκαλεί ζημιά πρέπει να περιμένεις ένα χρόνο και μετά ΑΝ πας για 2η μμ θα το δεις και φυσικά αυτό δεν ισχύει για όλους. αλλά για μια κατηγορία. Ο Τυρκάλας τώρα ξεκίνησε με τέτοια mega-session, θα το καταλάβει σε μερικά χρόνια.
Ναι έχει αλλάξει και η dhi την νοοτροπια της στα punch. Στο νημα του Mogan που εκανε την τελευταια του επεμβαση στον Ευαγγελατο, ανεφερε οτι χρησιμοποιησαν νεα ηλεκτρικα punch 0.9 mm. Προφανως θα το κανουν και σε αλλα περιστατικα.

Ποσα χρονια ειναι στην Starks ο Τυρκαλας γιατι δεν θυμαμαι (Ας μα πει ο @Giorgos-3 ) Το οτι εμφανισε τωρα στο φορουμ περιστατικα δεν σημαινει οτι δεν τα εκανε και πιο πριν παντως, οποτε θα εχει δει και αν προκαλουσε ζημια. Και σιγουρα μετραει και η ικανοτητα του γιατρου στο αν θα τραυματισει τα γειτονικα. Οσα περιστατικα εχουμε απο τον τυρκαλα μπορομε να δουμε αν εχει καποιο προβλημα η δοτρια τους στο 12μηνο ή οχι.
 

leas

Well-Known Member
Σε καμία περίπτωση αδικημένος, τυχερός θα έλεγα που έχουμε ένα νέο ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ νήμα. Προσπάθησε να μην ξενερώσεις και εκνευριστείς στην πορεία σταματώντας την παρουσιαση, είναι απο τα νήματα που αντλούμε γνώση. Σου εύχομαι τα καλύτερα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
cvial πες μου σε παρακαλω ομως μια γνωμη, με την τοπικη αναισθησια , με αρκετη δοση απο φυσιολογικο ορο , δεν τεντωνει το δερμα για εκεινες τις ωρες , ωστε προσωρινα μεγαλωνει η αποσταση μεταξυ των τριχοθυλακων ; Θα μπορουσε ας πουμε μεγαλυτερη δοση αναισθησιας μαζι με αυτον τον "τυμπανισμο" να "συγχωρεσει" ενα punch 1mm ; Αυτο ειχα στο μυαλο μου πως κανει ο Τυρκαλας

Εδώ έχεις ένα δίκιο makis25. Θα μπορούσε. Όχι όμως με μεγαλύτερη δόση αναισθητικού γιατί είναι προβληματική αλλά με περισσότερο φυσιολογικό ορό. Δεν είναι συνηθισμένη πρακτική (στην δότρια, στην λήπτρια ναι) και δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα. Θεωρητικά όμως στέκει. Για όλες τις κλινικές που έχω άποψη δεν καταφεύγουν σε τέτοιες λύσεις αλλά στέκονται στο 0.9mm max με την tumesence που πρακαλεί έτσι και αλλιώς η κανονική αναισθησία.
 

Kostas97

Well-Known Member
Εγώ δεν το ακολούθησα και δεν παίζει ρόλο η φίνα,γιατί όπως έχω αναφέρει την έκοψα 6 χρόνια για να δω που θα με πάει και ήμουνα σταθερός nw3 με μικρές απώλειες σε σχέση με πριν που την έπαιρνα.
Vlafo το γονιδιο θεωρεις το ειχες και απο τις δυο πλευρες ή μονο απο το πατερα; Αυτο σημαινει πως ακομα και με πατερα NW7 μπορει καποιος να εμφανιστει με NW3.
Παντως γνωriζω ακομα ενα μελος που αρχισε φινα νεος και μετα απο χρονια χρησης την εκοψε και δεν προχωρησε ιδιαιτερα το pattern.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι έχει αλλάξει και η dhi την νοοτροπια της στα punch. Στο νημα του Mogan που εκανε την τελευταια του επεμβαση στον Ευαγγελατο, ανεφερε οτι χρησιμοποιησαν νεα ηλεκτρικα punch 0.9 mm. Προφανως θα το κανουν και σε αλλα περιστατικα.

Ποσα χρονια ειναι στην Starks ο Τυρκαλας γιατι δεν θυμαμαι (Ας μα πει ο @Giorgos-3 ) Το οτι εμφανισε τωρα στο φορουμ περιστατικα δεν σημαινει οτι δεν τα εκανε και πιο πριν παντως, οποτε θα εχει δει και αν προκαλουσε ζημια. Και σιγουρα μετραει και η ικανοτητα του γιατρου στο αν θα τραυματισει τα γειτονικα. Οσα περιστατικα εχουμε απο τον τυρκαλα μπορομε να δουμε αν εχει καποιο προβλημα η δοτρια τους στο 12μηνο ή οχι.

Μετά από 30 χρόνια και μάλλον για λόγους που αφορά το well being των γιατρών αφού επιμένουν σε αυτό το μοντέλο. Όπως και να έχει θα δείξει το μέλλον σε κανά χρόνο.
 

vlafo

Well-Known Member
Σε καμία περίπτωση αδικημένος, τυχερός θα έλεγα που έχουμε ένα νέο ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ νήμα. Προσπάθησε να μην ξενερώσεις και εκνευριστείς στην πορεία σταματώντας την παρουσιαση, είναι απο τα νήματα που αντλούμε γνώση. Σου εύχομαι τα καλύτερα.
Χαίρομαι ιδιαίτερα για αυτό.
Αυτός ήταν ο σκοπός,όποιος θέλει να ανατρέχει και να παίρνει όλη την πληροφορία επεξεργασμένη με κάθε λεπτομέρεια και να γνωρίζει που πάει.
Όχι δεν τη σταματάω ούτως συ άλλως οι λίγοι που σε εκνευρίζουν σκόπιμα,απομωνόνονται από τους πολλούς.
Άλλωστε έχω δείξει δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη σοβαρή κριτική.
Σε ευχαριστώ τα δύσκολα περάσανε τώρα είμαστε όπως παλιά πάλι.
 

vlafo

Well-Known Member
Vlafo το γονιδιο θεωρεις το ειχες και απο τις δυο πλευρες ή μονο απο το πατερα; Αυτο σημαινει πως ακομα και με πατερα NW7 μπορει καποιος να εμφανιστει με NW3.
Παντως γνωriζω ακομα ενα μελος που αρχισε φινα νεος και μετα απο χρονια χρησης την εκοψε και δεν προχωρησε ιδιαιτερα το pattern.
Από πατέρα καθαρά.
Όλα τα σημάδια αν τα συγκρίνεις μαζί του,πότε ξεκίνησε,που ξεκίνησε και πως εξελίχθηκε ηλικιακά αυτό δείχνουν.
Βέβαια δεν είναι και απόλυτο αλλά φυσικά και αν προέρχεσαι από κληρονομικότητα nw7 δε σημαίνει ότι θα καταλήξεις έτσι.
Και αυτό ισχύει και για 2 αδέρφια φυσικά.
Πόσες περιπτώσεις έχουμε δει που ο ένας είναι φαλακρός,ο άλλος φουλ μαλλί,οι δύο φαλακροί και οι δύο με μαλλιά.?
Πολλά.
Παίζει ρόλο ποιό γονίδιο επικράτησε στον έναν ή και στους δύο.
 

vlafo

Well-Known Member
Μετά από 30 χρόνια και μάλλον για λόγους που αφορά το well being των γιατρών αφού επιμένουν σε αυτό το μοντέλο. Όπως και να έχει θα δείξει το μέλλον σε κανά χρόνο.
Το μέλλον της dhi είναι συγκεκριμένο και το έχουμε πει.
Έτσι όπως είναι το μοντέλο της,αρκείται σε αυτό και αυτά θα είναι τα αποτελέσματα της πάντα,δεν πρόκειται να αλλάξουνε και πολλά πράγματα όπως και του Βεκρή αντίστοιχα.
Τώρα μικρές βελτιώσεις καλές είναι για το συμφέρον της κλινικής,αλλά ουσιαστική διαφορά στα αποτελέσματα δεν πρόκειται να φέρουν.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το μέλλον της dhi είναι συγκεκριμένο και το έχουμε πει.
Έτσι όπως είναι το μοντέλο της,αρκείται σε αυτό και αυτά θα είναι τα αποτελέσματα της πάντα,δεν πρόκειται να αλλάξουνε και πολλά πράγματα όπως και του Βεκρή αντίστοιχα.
Τώρα μικρές βελτιώσεις καλές είναι για το συμφέρον της κλινικής,αλλά ουσιαστική διαφορά στα αποτελέσματα δεν πρόκειται να φέρουν.

Συμφωνώ για έναν απλό λόγο που δεν έχει καμμία σχέση με την επιστήμη. Άλλο να είσαι υπάλληλος με χάλια εργοδότη και άλλο αφεντικό του εαυτού σου.
 

Kostas97

Well-Known Member
Από πατέρα καθαρά.
Όλα τα σημάδια αν τα συγκρίνεις μαζί του,πότε ξεκίνησε,που ξεκίνησε και πως εξελίχθηκε ηλικιακά αυτό δείχνουν.
Βέβαια δεν είναι και απόλυτο αλλά φυσικά και αν προέρχεσαι από κληρονομικότητα nw7 δε σημαίνει ότι θα καταλήξεις έτσι.
Και αυτό ισχύει και για 2 αδέρφια φυσικά.
Πόσες περιπτώσεις έχουμε δει που ο ένας είναι φαλακρός,ο άλλος φουλ μαλλί,οι δύο φαλακροί και οι δύο με μαλλιά.?
Πολλά.
Παίζει ρόλο ποιό γονίδιο επικράτησε στον έναν ή και στους δύο.
Σωστα! Στην βιολογια υπαρχουν τα επικρατη και υπολοιπομενα γονιδια. Οποτεδηποτε υπαρχει επικρατες γονιδιο το υπολοιπομενο μπορει ειτε να εχει μειωμενη δραση ειτε και μηδενικη αναλογως παθησης.
Η φαλαρκα αν θεωρησουμε οτι ειναι ενα υπολοιπομενο γονιδιο και η υπαρξη του(μια φορα διπλα σε επικρατες) δημιουργει την μειωμενη δραση που ανεφερα πανω μπορει να δικαιολογησει 50% πιθανοτητες καποιος να εχει μειωμενο Norwood και 25% να χει φουλ μαλλι καθως επισης 25% να εχει μεγαλο Norwood.
Ολα αυτα βεβαια δεδομενου οτι απο τον εναν γονεα παιρνεις το κακο γονιδιο και ο αλλος γονεας εχει και το επικρατες και το υπολοιπομενο.
Μια μπακαλιστικη επιφανειακη ερμηνια :D
καθως θα μπορουσαν και τα γονιδια να εκφραστουν κατω απο συγκυριες οι οποιες δεν ειναι γνωστες. Οπως π.χ. καποιος εχει ενα αυτοανοσο και εκδηλωνεται καποια χρονικη στιγμη που το περιβαλλον ευννοει ενω καποιος αλλος εχει και δεν εκδηλωνεται ποτε.
 
Μπλουζα