Dualgen 15% φτιαχτό φαρμακείο

JORJE

Active Member
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ.!
Γνωρίζει κάποιος κάποιο φαρμακείο στον Πειραιά ή στις πέριξ περιοχές να φτιάχνει διάλυμα dualgen 15% ή οπουδήποτε αλλού και να το παραγγείλω τηλεφωνικώς κ αν έχει κάποιος συνταγή,θα παρακαλούσα να τη γράψει.
Σε όσα φαρμακεία πάω δεν μου φτιάχνουν διάλυμα με μίνοξ πάνω από 10%,λόγω του ότι φοβούνται παρενέργειες κ θέλουν συνταγή γιατρού.Έχω μία συνταγή,αλλά δεν πρέπει να είναι σωστές οι αναλογίες κ δεν αναλαμβάνουν.Τέλος είμαι χρήστης φίνας 4 ετών κ ριγκέιν 5% 19 έτη (!) που πλέον είναι νεράκι,για πρόβλημα στο crown.Μόνο συντήρηση.Είμαι σε επίπεδο nw 3v κ θέλω λίγο να μπουστάρω τη κορυφή μου,μέχρι να καταλήξω σε ποια κλινική θα πραγματοποιήσω μμ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manch84

New Member
Φίλε JORJE καλησπέρα,

Μπορείς να μου πεις σε πιο φαρμακείο το φτιάχνεις? μένουμε κοντά και θέλω και εγώ να ξεκινήσω την θεραπεία.

Σε ευχαριστώ.
 

JORJE

Active Member
Φίλε JORJE καλησπέρα,

Μπορείς να μου πεις σε πιο φαρμακείο το φτιάχνεις? μένουμε κοντά και θέλω και εγώ να ξεκινήσω την θεραπεία.

Σε ευχαριστώ.
Καλησπέρα!Θα σου γράψω τη συνταγή του Dualgen 10%.Και γω εδώ μέσα την βρήκα από ένα άλλο μέλος του forum.
Πας στο φαρμακείο και του ζητάς να φτιάξει ένα διάλυμα των 100 ml που να περιέχει τα κάτωθι συστατικά:
60 ml αιθανόλη
20 ml προπυλενογλυκόλη
10 gr μινοξιδίλη
5 gr αζελαικό οξύ
25 mg ρετινόλη
1 mg καφείνη
Βιοτίνη 1 αμπούλα(100 mg)
Κυστείνη 350 mg
Eau de rose(ροδόνερο) 3gr
Ότι του λείπει για τα 100ml να το συμπληρώσει με κεκαθαρμένο ύδωρ.

Αυτή είναι η φόρμουλα στο περίπου του DUALGEN.Αν θες το dualgen 10% να γίνει 15% θα πρέπει να σου βάλει 15 gr μινοξιδίλη.Αν κ δύσκολα θα σου βάλει πάνω από 10%.Εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρει φαρμακείο να το φτιάξει.Το φαρμακείο είναι του Μαρτ...κα στα Ταμπούρια.Πολύ μεγάλο κ ευρέως γνωστό στη περιοχή που φτιάχνει κ διάφορα φτιαχτά διαλύματα.Η τιμή του είναι γύρω στα 60-65 ευρώ.Είναι ακριβό,αλλά σε μένα δούλεψε στο crown(Πρωί κ βράδι χρήση).Καλή επιτυχία!!

Φίλε JORJE καλησπέρα,

Μπορείς να μου πεις σε πιο φαρμακείο το φτιάχνεις? μένουμε κοντά και θέλω και εγώ να ξεκινήσω την θεραπεία.

Σε ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

JORJE

Active Member
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Παίρνεις και κάτι άλλο συνδυαστικά?
Σε τοπικό όχι,αυτό τα καλύπτει όλα..Είναι από τα πιο δυνατά διαλύματα κατά της αα..Εγώ παίρνω και φίνα 3 χρόνια.Αυτό είναι το κύριο όπλο που έχουμε κατά της ανδρογενετικής αλωπεκίας.Τ'άλλα όλα είναι βοηθητικά.Αν θες ολοκληρωμένη αγωγή,θα πρέπει να πάρεις φιναστερίδη.Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχεις,αλλά χωρίς φίνα μακροπροθεσμα αποτέλεσματα δεν πρόκειται να δεις.Ειδικά αν πρόκειται να κάνεις μμ,επιβάλλεται το συγκεκριμένο φάρμακο να το λαμβάνεις,τουλάχιστον 1 έτος πριν..Σε κάθε περίπτωση δες το,ψάξτο κ συ καλύτερα ή συζήτησε το με το δερματολόγο σου.
Σε τοπικά το dualgen πάντως είναι από τα πιο ισχυρά,με ορίζοντα δράσης 1 με 2 έτη..
 

simpa

Active Member
Τσιμπησα και εγώ το maxogen. Η εταιαρια σου δίνει δωρεάν δείγμα οπότε εννοείται το εκμεταλευτηκα.
Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα Fagron MFT, 5% μινοξ, 0.1% φινα.
Το maxogen απαιτεί μία εφαρμογή την ημέρα και έχει συγκεκριμένα:
Τα ίδια που έχει το MFT, αλλά σε μεγαλύτερη περιεκτικότητα
Minoxidill 7%
Finasteride 0.15%
και extra τα παρακάτω:
Caffeine 0.01mg
ABN Complex οπου ειναι κάτι βιταμίνες (Adenosine, Biotin and Niacinamide) 0.01mg
Retinoic Acid 0.25mg
Azelaic acid 15mg
Fluocinolone 0.1mg

Το έχει δοκιμάσει κανένας? Εάν ναι με τι αποτελέσματα?

Φαντάζομαι μία εφαρμογή είναι αρκετή λόγω της Tretinoin η οποία σε συνδιασμό με την μίνοξ για εφαρμογή μία φορα την μέρα, έχει τα ίδια αποτελέσματα που έχει η μινοξ από μόνη της με 2 εφαρμογές την μερα.
Μετα για τις 2 τελευταίες ουσίες δεν ξέρω πολλά.... Την fluocinolone αναγράφουν ότι χρησιμοποιείται ως anti-inflamation agent.
To Azelaic acid λειτουργεί λενε ότι λειτοθυργεί ως DHT blocker, ουσία για την οποία μπαίνω σε σκεψεις....
 
Τελευταία επεξεργασία:

m3e36

Well-Known Member
Simpa απο που πηρες το maxogen?
Δωσε ενα link αν θες?
Πληρωσες τελωνειο?
Ποσο σου βγηκε το καθε μπουκαλακι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα