Elithair Instabul - 02/11/20

Nik.Mos

Well-Known Member
Οσοι πασχουμε απο ΑΓΑ ειμαστε αναγκασμενοι να συμβιβαζομαστε και να εγκλωβιζομαστε στον μονοδρομο προσγειωμενων προσδοκιων ως προς το τι μπορουμε ρεαλιστικα να πετυχουμε για την βελτιωση τη αισθητικης μας εικονας
Με λιγα λογια, εσυ δεν πασχεις απο ΑΓΑ με συνεπεια να εχεις ενα ευρυτερο φασμα κινησεων και επιλογων και ακομη και η μετρια διαχειριση δοτριας(που σε καποιους η ορθη διαχειριση της ειναι επιτακτικης αναγκης) θα εχει μικρο εως μηδαμινο αντικτυπο μακροπροθεσμα.
Προσωπικα δεν θα κοιταζα ποτε για κανεναν λογο ουτε τουρκικη ουτε ελληνικη αγορα,ακομα και αν καποια ονοματα της πρωτης φιγουραρουν στο top tier,ποσο μαλλον κλινικες μεσαιων δυνατοτητων.
Ετσι απο περιεργεια,μπορεις να μου πεις με ποια διαδικασια εγινε η αξιολογηση της δοτριας σου απο τον dr balwi και τι σου ειπε ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aris81

Well-Known Member
Οσοι πασχουμε απο ΑΓΑ ειμαστε αναγκασμενοι να συμβιβαζομαστε και να εγκλωβιζομαστε στον μονοδρομο προσγειωμενων προσδοκιων ως προς το τι μπορουμε ρεαλιστικα να πετυχουμε για την βελτιωση τη αισθητικης μας εικονας
Με λιγα λογια, εσυ δεν πασχεις απο ΑΓΑ με συνεπεια να εχεις ενα ευρυτερο φασμα κινησεων και επιλογων και ακομη και η μετρια διαχειριση δοτριας(που σε καποιους η ορθη διαχειριση της ειναι επιτακτικης αναγκης) θα εχει μικρο εως μηδαμινο αντικτυπο μακροπροθεσμα.
Προσωπικα δεν θα κοιταζα ποτε για κανεναν λογο ουτε τουρκικη ουτε ελληνικη αγορα,ακομα και αν καποια ονοματα της πρωτης φιγουραρουν στο top tier,ποσο μαλλον κλινικες μεσαιων δυνατοτητων.
Ετσι απο περιεργεια,μπορεις να μου πεις με ποια διαδικασια εγινε η αξιολογηση της δοτριας σου απο τον dr balwi και τι σου ειπε ;

Κατά τη συνάντηση χρησιμοποίησε κάτι εργαλεία,μεταξύ άλλων κάτι σαν οπτομετρίας και επίσης μετά από κάποιες ερωτήσεις και πέρασμα του χεριού του από το κεφάλι μου,αξιολόγησε την τριχόπτωσή μου από λίγη εως ελάχιστη.
Μετά έταιρος γιατρός που ήταν παρών,μου είπε πως η γνώμη τους είναι να μην βιαστώ,να μην υπερβάλλω με τα grafts(μιας και ρώτησα αν μπορούμε να βάλουμε και στην κορυφή,ανάμεσα στο υπάρχον μαλλί) και να επέμβω μία φορά τώρα και αν το θελήσω αργότερα ακόμη μία φορά,ώστε να πάρω ακριβώς το αποτέλεσμα που θέλω.Αλλά η γνώμη τους είναι δεν θα με ξαναδούν για πολλά χρόνια.
Και γενικά ότι η δότρια έχει να δώσει.

Κοίτα,μπορεί να μην είμαι αντικειμενικά βαρύ περιστατικό,αλλά υπάρχει και το υποκειμενικό του πράγματος,εγώ ένιωθα πολύ άδειος στα πλαϊνά και προτού δω τα πράγματα να γίνονται χειρότερα,έκανα τη μεταμόσχευση.
Επίσης το γεγονός ότι έχω καλή δότρια,κ.λ.π.μπορεί να μου δίνει ευρύτερο φάσμα κινήσεων,όμως δε σημαίνει ότι υπάρχουν περιθώρια να πάω κάπου και να με γαζώσουν.
 
  • Like
Reactions: spi

Nik.Mos

Well-Known Member
Κοίτα,μπορεί να μην είμαι αντικειμενικά βαρύ περιστατικό,αλλά υπάρχει και το υποκειμενικό του πράγματος,εγώ ένιωθα πολύ άδειος στα πλαϊνά και προτού δω τα πράγματα να γίνονται χειρότερα,έκανα τη μεταμόσχευση.
Μα δεν σχολιασα αρνητικα την επιθυμια σου να επεμβεις σε κατι που σε ενοχλει και να το αλλαξεις,εννοειται επραξες καλως.
Το σχολιο μου αφορουσε την δυνατοτητα που σου παρεχει η ηλικια σου και το γεγονος οτι δεν πασχεις απο ΑΓΑ, να χρησιμοποιησεις με μια πολυτελεια την δοτρια σου ,που αλλοι ,συμπεριλαμβανομενου και εμου ,δεν μπορουμε.Αυτο το ανεφερα ως κατι πολυ θετικο στην δικη σου περιπτωση.
Αν ομως κανουμε μια υποθεση εργασιας και επασχες απο ΑΓΑ και αντιμετωπιζες σοβαρο θεμα ,θα επιχειρουσα να σε μεταπεισω ως προς την επιλογη τουρκικης κλινικης,οσο και ελληνικης αντιστοιχως.
Παρεπιπτοντως πως πας ;Βρισκεσαι στην ενατη μερα αν δεν κανω λαθος
 
  • Like
Reactions: spi

vagosx

Well-Known Member
Πιθανώς λόγω COVID να κάνουν ολοι οι γιατροί καποια καλύτερη τιμη, εδώ κοτζάμ Ερντο είναι στις προσφορές.
 

vagosx

Well-Known Member
Το καλοκαίρι ειχε δώσει συνέντευξη στο belli capelli forum και ανάμεσα στα αλλά έλεγε ότι λόγω COVID έκανε σαν κλινική κάποιες καλύτερες τιμες
 

Aris81

Well-Known Member
Μα δεν σχολιασα αρνητικα την επιθυμια σου να επεμβεις σε κατι που σε ενοχλει και να το αλλαξεις,εννοειται επραξες καλως.
Το σχολιο μου αφορουσε την δυνατοτητα που σου παρεχει η ηλικια σου και το γεγονος οτι δεν πασχεις απο ΑΓΑ, να χρησιμοποιησεις με μια πολυτελεια την δοτρια σου ,που αλλοι ,συμπεριλαμβανομενου και εμου ,δεν μπορουμε.Αυτο το ανεφερα ως κατι πολυ θετικο στην δικη σου περιπτωση.
Αν ομως κανουμε μια υποθεση εργασιας και επασχες απο ΑΓΑ και αντιμετωπιζες σοβαρο θεμα ,θα επιχειρουσα να σε μεταπεισω ως προς την επιλογη τουρκικης κλινικης,οσο και ελληνικης αντιστοιχως.
Παρεπιπτοντως πως πας ;Βρισκεσαι στην ενατη μερα αν δεν κανω λαθος

Όντως,με σοβαρότερο θέμα ούτε η Ελλάδα,ούτε η Τουρκία θα αποτελούσαν επιλογή..
Επίσης θα είχα μεγαλύτερο μπάτζετ και θα έκανα μεγαλύτερη έρευνα

Ακριβώς.Καλά τα πάω,ακουλουθώ τις οδηγίες πιστά,Biotin,πολυβιταμίνες,κ.λ.π.
Ψιλοαγνώνομαι και μην κάνω κατά λάθος καμιά ζημιά στα grafts,αν και με αυτήν την κρούστα που έχει δημιουργηθεί,
λίγο δύσκολο μου φαίνεται..
 

Aris81

Well-Known Member
Πιθανώς λόγω COVID να κάνουν ολοι οι γιατροί καποια καλύτερη τιμη, εδώ κοτζάμ Ερντο είναι στις προσφορές.

Εγώ έχοντας κλείσει τιμή πριν το Covid,αλλά μην μπορώντας να κάνω την επέμβαση εξαιτίας του,
διαπίστωσα ότι όσοι έκλεισαν τιμή εν μέσω Covid,πέτυχαν καλύτερες τιμές.
 

Georgie

Well-Known Member
Ο Ερντογαν παραμένει στα 2.5 € το τριχοθυλακιο, και με το team του στο 1.9 € Μετα απο email που πήρε γνωστός μου προχθές .
Φίλε @Nik.Mos δε συμφωνώ καθόλου μαζι σου απο τη στιγμή που και στη Τουρκια και στην Ελλαδα πήραν πολλοί Άνθρωποι πολυ καλα αποτελέσματα χωρις να χρειαστεί να πουλήσουν οικόπεδο .
Μέτρια και κακά αποτελέσματα εχουμε δει και απο άλλου με πιο ακριβές τιμες και πιο μεγάλα ονόματα .
Εχεις κανει μεταμοσχευση ?
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Ο Ερντογαν παραμένει στα 2.5 € το τριχοθυλακιο, και με το team του στο 1.9 € Μετα απο email που πήρε γνωστός μου προχθές .
Φίλε @Nik.Mos δε συμφωνώ καθόλου μαζι σου απο τη στιγμή που και στη Τουρκια και στην Ελλαδα πήραν πολλοί Άνθρωποι πολυ καλα αποτελέσματα χωρις να χρειαστεί να πουλήσουν οικόπεδο .
Μέτρια και κακά αποτελέσματα εχουμε δει και απο άλλου με πιο ακριβές τιμες και πιο μεγάλα ονόματα .
Εχεις κανει μεταμοσχευση ?
Εχω πολυ καλους φιλους απο την Τουρκια ,συνομηλικους αλλα και μεγαλυτερους απο μενα που εχουν εμπειρια απο τις τουρκικες κλινικες και μια γενικοτερη αντιπροσωπευτικη εικονα της καταστασης που επικρατει στην τουρκικη αγορα μεταμοσχευσεων.
Λογω πενιχρων απολαβων στους περισσοτερους Τουρκους φανταζει ουτοπια και απιαστο ονειρο η μμ εκτος της χωρας τους,αναγκαζονται λοιπον να κανουν εκπτωσεις στα θελω τους και στις φιλοδοξιες τους.
Ο ορισμος του καλου αποτελεσματος ειναι τελειως υποκειμενικος.Προσωπικα οι επιτυχιες των Ελληνων γιατρων δεν με εντυπωσιαζουν και δεν με καλυπτουν ουτε στο ελαχιστο.Οι Τουρκοι στο αισθητικο κομματι του αποτελεσματος ειναι σαφως ανωτεροι,αλλα υστερουν δραματικα συγκρινομενοι με τους καλους ευρωπαιους και αμερικανους χειρουργους.
Ναι ειχα κανει το μοιραιο λαθος στην ηλικια των 18 να προβω σε επεμβαση και με δεδομενη την ελλειψη επαρκων γνωσεων εκεινη την εποχη πηγα και διαλεξα την χειροτερη του κλαδου.Εκμεταλλευτηκαν την αγνοια μου και με υποσχεσεις τυπου "θα σου κανουμε ενα κεφαλι διαμαντι" πιαστηκα στην φακα σαν κοροιδο.Αλλα ειναι αυτο που λενε,στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vagosx

Well-Known Member
Πάντως στην Τουρκία για μένα υπάρχουν και 3 κλινικες που ανήκουν μέσα στην δεκάδα των καλύτερων κλινικών παγκοσμιως.
 

Aris81

Well-Known Member
13η μέρα λοιπόν..
Τα scabs είτε έπεσαν,είτε τα απομάκρυνα σύμφωνα με τις οδηγίες
Συνήθως σε αυτό το σημείο παίρνουμε μια πρώτη ιδέα πως θα δείχνουν τα εμφυτεύματά μας
όταν μεγαλώσουν ξανά,αλλά είμαι ακόμη πρησμένος,σε βαθμό που η νέα Hairline είναι πιο πίσω από το σημείο που ξεκινούσε η παλιά..
Κάθε μέρα όμως ξεπρήζεται ολοένα και περισσότερο το κεφάλι μου.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201116_132429.jpg
    IMG_20201116_132429.jpg
    652.5 KB · Προβολές: 276
  • IMG_20201116_132443.jpg
    IMG_20201116_132443.jpg
    934.6 KB · Προβολές: 259
  • IMG_20201116_132504.jpg
    IMG_20201116_132504.jpg
    1 MB · Προβολές: 274
  • IMG_20201116_132523.jpg
    IMG_20201116_132523.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 282
  • IMG_20201116_142433.jpg
    IMG_20201116_142433.jpg
    505.7 KB · Προβολές: 264

Aris81

Well-Known Member
Δυστυχώς επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι που εξέφρασα πριν μερικές μέρες..

Όπως θα δείτε στην παρακάτω φωτογραφία, στις ρωγμές στην κρούστα/scrabs,
τα εμφυτεύματα,μετατοπίστηκαν αριστερά και δεξιά της ρωγμής,με αποτέλεσμα όσα,
εγκλωβισμένα στην κρούστα,δεν άντεξαν την μετατόπιση ξεριζώθηκαν..

Δεν θα τα βάψω όμως μαύρα,θεωρώ πως με τον αριθμό των grafts,τα προυπάρχοντα μαλλιά και το κούρεμά μου
που κατά 99% θα είναι πάλι με τα μαλλιά προς τα εμπρος,δε θα υπάρξει πρόβλημα..
Αν θέλουμε να καταλογίσουμε λάθος,είναι δικό μου που δεν πήρα απευθείας τα χάπια κατά του πρηξίματος,
με αποτέλεσμα περισσότερο πρήξιμο,ρωγμές,κ.λ.π.

Πλέον λούσιμο στο ντους και όχι με το ψεκαστικό χειρός,
με το σαμπουάν της κλινικής.
Κατά τα άλλα multivitamins,Biotin,MSM κάψουλες
IMG_20201116_142455.jpg
 

veg

Active Member
αν ισχυει αυτο ( εσυ το γνωριζεις καλυτερα ) θεωρω οτι τα κενα αυτα αφενος δεν θα φαινονται παρα μονο σε καποιον που εχει σκοπο να τα βρει και αφετερου υπαρχει και μια περιπτωση να συμβαλουν στην φυσικοτητα του αποτελεσματος και στην ανομοιογενεια της τριχοφυιας . Νομιζω εισαι οκ .
 

Aris81

Well-Known Member
αν ισχυει αυτο ( εσυ το γνωριζεις καλυτερα ) θεωρω οτι τα κενα αυτα αφενος δεν θα φαινονται παρα μονο σε καποιον που εχει σκοπο να τα βρει και αφετερου υπαρχει και μια περιπτωση να συμβαλουν στην φυσικοτητα του αποτελεσματος και στην ανομοιογενεια της τριχοφυιας . Νομιζω εισαι οκ .

Eίναι ακριβώς τα σημεία που είχα επισημάνει σε παλαιότερο μήνυμα

Aρχικά θέλω να πω,πως καθένας μπορεί να γράψει ότι θέλει στο thread.
Πρόθεσή μου ήταν να ενημερώσω με φωτογραφία τη μέρα που θα πέσουν οι κρούστες.

Όμως συμβαίνει κάτι που με προβληματίζει..
Είμαι στην 7η μέρα και τηρώ ευλαβικά τις οδηγίες.
Το κεφάλι μου ήταν/είναι πρησμένο μετά τη μεταμόσχευση και επίσης μου έγινε στη δότρια PRP θεραπεία.
Οπότε στην δότρια,δημιουργήθηκε μια ενιαία κρούστα πληγών και υγρού PRP.
Με το σταδιακό ξέπρισμα,η κρούστα αυτή σπάει σε μερικά σημεία και δημιουργείται ρωγμή στην κρούστα.
Η ανησυχία μου είναι αν αυτό το σπάσιμο και η μετατόπιση,συμπαρασύρει Προβολή συνημμένου 28843τα grafts που είναι εγκλωβισμένα σε αυτή την κρούστα.

αλλά δε θα τα βάψω μαύρα...
Μάλιστα συγκλίνω με την άποψή σου,κάποιες "ατέλειες" ίσως κάνουν το τελικό αποτέλεσμα πιο φυσικό.
Πλέον αρχίσει και μου αρέσει ακόμη και η ασύμμετρη Hairline μου.
Ο καιρός θα δείξει..
 

Nik.Mos

Well-Known Member
@Aris81 Αυτες οι ρωγμουλες δεν χρειαζεται να σε ανησυχουν.Φροντισε να ακολουθεις τις μετεγχειρητικες οδηγιες και να μην παρεκκλινεις καθολου.Ολα καλα θα πανε!καλη συνεχεια
 
Μπλουζα