Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Γεια σας ,ονομάζομαι Έλενα και είμαι καινούργια στην ιστοσελίδα .Θέλω να μιλήσω για τον γολγοθά της τριχόπτωσης και τις αμφίβολες διαγνώσεις που έχω λάβει κατά καιρούς .
Τα μαλλιά μου κατά την παιδική μου ηλικία ήταν μέτρια σε πυκνωτητα ,πράγμα που άλλαξε στην εφηβεία όπου αυξήθηκαν τρομερά σε αριθμό και πυκνότητα.Είχα τόσα μαλλιά που ζητούσα από την κομμώτρια να μου τα λιγοστέψει κάπως.Κατά την Τρίτη λυκείου και πρώτο έτος της σχολής τα μαλλιά μου φαίνονταν επιτέλους να είναι πάλι σε φυσιολογικά επίπεδα.Μέχρι τώρα δεν είχα αντιμετωπίσει θέμα τριχόπτωσης.Την άνοιξη του 2018 και όντας 2 χρόνια χορτοφάγος που ξέχασα να αναφέρω ,πάω να λουστω και άρχισαν να πέφτουν τούφες .Τρεις μήνες αυτό το πράγμα ,300-400 μαλλιά ημερησίως και είχα και πόνους στο σκαλπ .Έκανα εξετάσεις ,χαμηλή b12 και d.Πάω δερματολόγο ,μου λέει δεν έχεις κάτι ,εγώ του έλεγα ότι οι κρόταφοι μου έχουν αλλάξει κλπ και μου έδωσε λοσιόν με μινοξιδιλι ύστερα από τα έντονα παράπονά μου .Δεν την χρησιμοποίησα και μετά τα μαλλιά άρχισαν να ηρεμούν .Και μετά τον Ιανουάριο του 19 πάλι τα ίδια .Πάει Οκτώβριος ,κάνω εξετάσεις ,χαμηλή φεριτίνη .Πάω σε άλλη δερματολόγο ,μου λέει είσαι υπερβολική έχεις πολλά μαλλιά μου δίνει βιταμίνες και λοσιόν .Εντομεταξι τώρα έχω και recession στο hairline το οποίο και της έδειξα και δεν ασχολήθηκε καν ,με έστειλε ψυχολόγο .Μήνες ολόκληρους αυτή η κατάσταση ,ανέβηκε η φεριτίνη ,αλλαγή καμία ,πάω σε άλλη δερματολόγο πολύ γνωστή και για πάθησης μαλλιών .Δεν μου βρίσκει τίποτα πάλι ,μόνο πολύ ξηροδερμία.Συνεχίζει η κατάσταση ,πάω Συγγρο.Με το που με βλέπει λέει βλέπω μια αραίωση ,θετικότατο pull test ,διέγνωσε τριχορροια και έδωσε σαμπουάν πάλι για δερματίτιδα .Καιιιι μετά πήγα ιδιωτικά σε τροχό λόγο για τριχοριζογραμμα ,το οποίο βγήκε μεικτό με 9.0% δυστροφίες πράγμα που δείχνει ανδρογενετική αλλά εκείνος επιμένει ότι δεν έχω τίποτα και είναι αναστρέψιμο !Εχω τρελαθεί ,έχω κουραστεί και τα νεύρα μου έχουν σπάσει ,συν ότι όλοι οι γιατροί με στέλνουν σε ψυχίατρο .Έδειξα και τα αποτελέσματα και σε άλλο γιατρό που συνεργάζεται με κλινική στο Βέλγιο και πάλι τρελή βγήκα !Πιστευα ότι ήταν χρόνιο telegenic effluvium αλλά με διατροφικές τρίχες και με ατροφία των δικών μου ,εγώ ξέρω ότι πρόκειται γι ανδρογενετική .Εσείς με βάση το ποσοστό των διατροφικών τι πιστεύεται ;
Κανεις εξετάσεις αίματος και τσεκάρεις τα αποτελέσματα σου. Βελτιώνεις άμεσα μέσω διατροφής και συμπληρωμάτων που σου πει ο γιατρός, τις τιμές που είναι χαμηλές και βάζεις στόχο οι βελτιωμένες τιμές, δηλαδή τιμες εντός φυσιολογικών ορίων, να μείνουν σταθερές για μεγάλο διάστημα και όχι να τις βελτιωμένες ένα 6μηνο και το άλλο να χαλάνε πάλι. Τσεκάρεις επισης θυρεοειδή γιατί δεν αναφέρθηκες. Επειδή το πρόβλημα σου μάλλον δεν είναι δερματολογικο θα σου πρότεινα να πας ακόμα και σε κάποιον παθολόγο και να του πεις κανε τις εξετάσεις που χρειάζομαι σε μέταλλα βιταμίνες ιχνοστοιχεία και αφορούν τα μαλλιά.

Πρέπει να διατηρείς.μια σωστή διατροφή, έλεος με τις μόδες χορτοφαγίας..... Δεν είναι για όλους, και θέλουν προσοχή στις επιλογές τροφών για να τα συμπεριλαμβάνουν όλα.
 

Georgie

Well-Known Member
Δηλαδη το οτι όλοι οι γιατροί που επισκέφτηκε η φίλη την παρέπεμψαν σε αλλη ειδικότητα δε σου λεει τιποτα .
Η Μόδα (sic) της χορτοφαγίας φταίει !
Μας πετάς και το έλεος να βάλουμε μυαλό και να πλακωσουμε τα κοκορετσια για να εχουμε σωστή διατροφή !
 

Elenak98

New Member
Δηλαδη το οτι όλοι οι γιατροί που επισκέφτηκε η φίλη την παρέπεμψαν σε αλλη ειδικότητα δε σου λεει τιποτα .
Η Μόδα (sic) της χορτοφαγίας φταίει !
Μας πετάς και το έλεος να βάλουμε μυαλό και να πλακωσουμε τα κοκορετσια για να εχουμε σωστή διατροφή !

Ναι η διατροφή πριν 3 χρόνια και η βιταμίνες που ανέβηκαν τα επίπεδα κανονικότατα .Επίσης σε περίπτωση θεμάτων με διατροφή ,είτε διατροφικές διαταραχές είτε δίαιτα φτωχή σε θρεπτικά συστατικά ,προκύπτει τελογενης τριχορροια και στο τριχοριζογραμμα δεν υπάρχουν δυστροφικες τρίχες.Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που συνοδεύομαι από το συγγενικό πρόσωπο που έχει θέμα αραιώσεις ,τους λέω να κοιτάξουν και απλά κάνουν εντάξει σιγά δεν είναι τόσο τραγικό και δεν το συνδέουν καν με την περίπτωση μου ,πράγμα απαράδεκτο .
 

Georgie

Well-Known Member
Ναι η διατροφή πριν 3 χρόνια και η βιταμίνες που ανέβηκαν τα επίπεδα κανονικότατα .Επίσης σε περίπτωση θεμάτων με διατροφή ,είτε διατροφικές διαταραχές είτε δίαιτα φτωχή σε θρεπτικά συστατικά ,προκύπτει τελογενης τριχορροια και στο τριχοριζογραμμα δεν υπάρχουν δυστροφικες τρίχες.Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που συνοδεύομαι από το συγγενικό πρόσωπο που έχει θέμα αραιώσεις ,τους λέω να κοιτάξουν και απλά κάνουν εντάξει σιγά δεν είναι τόσο τραγικό και δεν το συνδέουν καν με την περίπτωση μου ,πράγμα απαράδεκτο .
Εγω θα σου έλεγα εντελώς φιλικά να ακούσεις τις οδηγίες και τις συμβουλές που σου έδωσαν οι γιατροί που σε εξέτασαν .
Εδω στο φορουμ κανένας δε μπορει να αναπληρώσει κανενα γιατρό .
 

Kostas97

Well-Known Member
Δηλαδη το οτι όλοι οι γιατροί που επισκέφτηκε η φίλη την παρέπεμψαν σε αλλη ειδικότητα δε σου λεει τιποτα .
Η Μόδα (sic) της χορτοφαγίας φταίει !
Μας πετάς και το έλεος να βάλουμε μυαλό και να πλακωσουμε τα κοκορετσια για να εχουμε σωστή διατροφή !
Ειμαι υπερ της χορτοφαγιας. Αλλα φιλε Georgie θεωρω πως πολυς κοσμος δεν γνωριζει πως να προσαρμοσει την χορτοφαγια πανω του ωστε να μην εχει ελλειψη σε απαραιτητα μικροθρεπτικα, με αποτελεσμα να εχω πολλα φιλαρακια που ολα ειναι ελλειπη σε β12 αλλα και φεριτινη. Οσο για τα αλλα που προτεινεις στη φιλη. Συμφωνω.

Θυρεοειδής υπάρχει στην οικογένεια ,όσες φορές έχω εξεταστεί μέχρι τώρα δεν έχω εμφανίσει κάποιο πρόβλημα .Να σημειώσω ότι τα επίπεδα τον βιταμινών έχουν διορθωθεί ,και ότι επίσης θεωρώ ότι υπάρχει κληρονομική προδιάθεση ,οι άνδρες της οικογένειας το έχουν σίγουρα .Και μια από της γυναίκες το έχει ,αλλά εμφανίστηκε πολύ αργότερα και αφότου έγινε αφαίρεση θυρεοειδή.Επίσης εάν ήταν θέμα διατροφής πιστεύω ότι θα διορθωνότανε και δεν θα υπήρχαν διατροφικές :/
Σωστα και συγγενεις μου μετα απο αφαιρεση θυροειδη ειχαν παρατηρησει το ιδιο. Κοιτα αφου εισαι βεβαιη οτι δεν σου λειπει κατι και οπως φαινεται σου ξεκαθαριζουν οι γιατροι οτι το θεμα ειναι μικρο ή και καθολου θεωρω πως ισως το προβλημα βρισκεται στο μυαλο σου λογω της υπερενασχολησης σου και της συγκρισης συνεχεια με το παρελθον.Καποιες φωτογραφιες βοηθουσαν στο να καταλαβουμε καλυτερα.
 

Aldo

Well-Known Member
Ειναι μακρια τα μαλλια σου? εχουν ογκο ? η τριχα σου δεν είναι καθολου λεπτή.
Τα μαλλια σου το κρατας συνεχεια οπως στην φωτο? μοιρασμένα ?

Απο την φωτογραφια που είδα δεν βλέπω κάποιο προόβλημα εγώ.
Απαντησε μου όμως στις παραπάνω ερωτήσεις :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Γεια σας ,ονομάζομαι Έλενα και είμαι καινούργια στην ιστοσελίδα .Θέλω να μιλήσω για τον γολγοθά της τριχόπτωσης και τις αμφίβολες διαγνώσεις που έχω λάβει κατά καιρούς .
Τα μαλλιά μου κατά την παιδική μου ηλικία ήταν μέτρια σε πυκνωτητα ,πράγμα που άλλαξε στην εφηβεία όπου αυξήθηκαν τρομερά σε αριθμό και πυκνότητα.Είχα τόσα μαλλιά που ζητούσα από την κομμώτρια να μου τα λιγοστέψει κάπως.Κατά την Τρίτη λυκείου και πρώτο έτος της σχολής τα μαλλιά μου φαίνονταν επιτέλους να είναι πάλι σε φυσιολογικά επίπεδα.Μέχρι τώρα δεν είχα αντιμετωπίσει θέμα τριχόπτωσης.Την άνοιξη του 2018 και όντας 2 χρόνια χορτοφάγος που ξέχασα να αναφέρω ,πάω να λουστω και άρχισαν να πέφτουν τούφες .Τρεις μήνες αυτό το πράγμα ,300-400 μαλλιά ημερησίως και είχα και πόνους στο σκαλπ .Έκανα εξετάσεις ,χαμηλή b12 και d.Πάω δερματολόγο ,μου λέει δεν έχεις κάτι ,εγώ του έλεγα ότι οι κρόταφοι μου έχουν αλλάξει κλπ και μου έδωσε λοσιόν με μινοξιδιλι ύστερα από τα έντονα παράπονά μου .Δεν την χρησιμοποίησα και μετά τα μαλλιά άρχισαν να ηρεμούν .Και μετά τον Ιανουάριο του 19 πάλι τα ίδια .Πάει Οκτώβριος ,κάνω εξετάσεις ,χαμηλή φεριτίνη .Πάω σε άλλη δερματολόγο ,μου λέει είσαι υπερβολική έχεις πολλά μαλλιά μου δίνει βιταμίνες και λοσιόν .Εντομεταξι τώρα έχω και recession στο hairline το οποίο και της έδειξα και δεν ασχολήθηκε καν ,με έστειλε ψυχολόγο .Μήνες ολόκληρους αυτή η κατάσταση ,ανέβηκε η φεριτίνη ,αλλαγή καμία ,πάω σε άλλη δερματολόγο πολύ γνωστή και για πάθησης μαλλιών .Δεν μου βρίσκει τίποτα πάλι ,μόνο πολύ ξηροδερμία.Συνεχίζει η κατάσταση ,πάω Συγγρο.Με το που με βλέπει λέει βλέπω μια αραίωση ,θετικότατο pull test ,διέγνωσε τριχορροια και έδωσε σαμπουάν πάλι για δερματίτιδα .Καιιιι μετά πήγα ιδιωτικά σε τροχό λόγο για τριχοριζογραμμα ,το οποίο βγήκε μεικτό με 9.0% δυστροφίες πράγμα που δείχνει ανδρογενετική αλλά εκείνος επιμένει ότι δεν έχω τίποτα και είναι αναστρέψιμο !Εχω τρελαθεί ,έχω κουραστεί και τα νεύρα μου έχουν σπάσει ,συν ότι όλοι οι γιατροί με στέλνουν σε ψυχίατρο .Έδειξα και τα αποτελέσματα και σε άλλο γιατρό που συνεργάζεται με κλινική στο Βέλγιο και πάλι τρελή βγήκα !Πιστευα ότι ήταν χρόνιο telegenic effluvium αλλά με διατροφικές τρίχες και με ατροφία των δικών μου ,εγώ ξέρω ότι πρόκειται γι ανδρογενετική .Εσείς με βάση το ποσοστό των διατροφικών τι πιστεύεται ;
Γεια σου και καλώς ήρθες 1 παίζει σημαντικό ρόλο η χορτοφαγία πολλές γυναίκες ακόμα και influencers εκτός της τριχόπτωσης είχαν και προβληματα γονιμότητας δεν λέω ότι είμαι κατά της χορτοφαγίας όμως το ανθρώπινο σώμα δυστηχως δεν είναι σχεδιασμένο έτσι όσο και να το θέλουμε 2 παίρνεις άμεσα βιταμίνες με σύμπλεγμα b και ψευδάργυρο σου προτείνω τις epicrin ιδίως για γυναίκες κάνανε φοβερή δουλειά στην γυναίκα μου που είχε κάποια στιγμή προβλημα 3 κανείς δεν ξέρει καλύτερα τον οργανισμό του και το σώμα του καλύτερα από τον ίδιο είχα και δόξα τον Θεό ακόμα έχω μαλλί Άφανα όταν κατάλαβα ότι είχα πρόβλημα ολοι μου λέγαν είσαι τρελός ρε συ με τέτοιο μαλλί μακάρι να είχαμε το μαλλί σου κτλ από τους φίλους και την γυναίκα μου μέχρι τον κουρέα μου όλοι εκτός από την δερματολόγο μου που πήγα σαν αγγαρεία και τελικά το μαλλί μου επανέρχεται τώρα όταν τους δείχνω φωτογραφίες πριν και μετά σε βρεγμένο μαλλί όλοι μου.λενε ρε τρελέ είχες πρόβλημα τελικά @€&€-€++_+_(#+. Και 4 σημαντικό δες την βιταμίνη d ναι ναι αυτή του ήλιου εμένα η έλλειψη της μου προκαλούσε πρόβλημα από τα δόντια και τα κόκκαλα (ανήσυχα πόδια στον ύπνο) μέχρι τα μαλλιά με ένα deltafix από φαρμακείο το διορθώνεις άμεσα .5 αν άρχισες μινοξ να την συνεχίσεις είναι ένα προϊόν που αν το αρχίσεις το παντρεύεσαι το σταματάς η το ελατωνεις μόνο στην εγκυμοσύνη σου.προτιμησε το γεννοσημο σε φαρμακείο παρά αφρούς rogain κτλ μαζί με άλλα οξέα για καλύτερη απορρόφηση και μαζί με άλλο σκεύασμα με βιταμίνες μέσα και άλλα που το κατασκευάζουν σε φαρμακείο με συνταγή δερματολόγου .6 ελπίζω πραγματικά να βρεις έναν καλό δερματολόγο (ποιο πιθανό μεν να βρεις 500 εύρος στον δρόμο όμως προσπάθησε το ρωτά και πάρε γνώμες για καποιον που δεν είναι εισπρακτικός και έχει επιτυχίες με τους ασθενείς του .καλή τυχη
 
Μπλουζα