GregKont fue, 3290 grafts, 09-10/01/2020

gregkont13

Verified MM member
Ναι γιατί το κεφάλι καμπυλώνει άρα αυτό που βλέπεις σαν προβολή είναι μεγαλύτερο στην πραγματικότητα.
Γι αυτο με fue only, ακομα και τις καλες πυκνοτητες που εχω πισω, δυσκολα χωρις φινα. Γι αυτο σκεφτομαι στριπ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Γι αυτο με fue only, ακομα και τις καλες πυκνοτητες που εχω πισω, δυσκολα χωρις φινα. Γι αυτο σκεφτομαι στριπ.
Αφού μπήκες στο χορό θα το κάνεις σωστά να τελειώνεις να το ευχαριστηθείς .
Δεν υπάρχει επιστροφή .
Τώρα για στριπ είναι σοβαρή η πιθανότατα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
189cm2 δηλαδή μικρή γιατί δεν έχεις πλαϊνά. 7000/189=37g θα σου έπαιρνε, άρα η πυκνότητα σου θα είναι (ήταν) 75-80g. Δεν ξέρω τον λόγο αλλά τέτοια κεφάλια συνήθως δεν έχουν μεγάλους λόγους. Σου έγραψε ότι έχεις και retrograde πάνω από τα αυτιά. Άρα σου μένουν 7000-3290=3710g. Είναι λίγα για να καλύψεις την περιοχή που μένει. Ειδικά επειδή δεν παίρνεις φίνα το ρίσκο μεγαλώνει. Με τέτοια δότρια είσαι ιδανικός για FUT γιατί θα πάρεις περισσότερα graft που οπωσδήποτε τα χρειάζεσαι. Θεωρώ ότι θές οπωσδήποτε 5000g αν θες νά έχεις υψηλές απαιτήσεις και ένα buffer για ότι προκύψει. Εννοείται μιλάμε για μακροχρόνιο σχεδιασμό.
 

gregkont13

Verified MM member
189cm2 δηλαδή μικρή γιατί δεν έχεις πλαϊνά. 7000/189=37g θα σου έπαιρνε, άρα η πυκνότητα σου θα είναι (ήταν) 75-80g. Δεν ξέρω τον λόγο αλλά τέτοια κεφάλια συνήθως δεν έχουν μεγάλους λόγους. Σου έγραψε ότι έχεις και retrograde πάνω από τα αυτιά. Άρα σου μένουν 7000-3290=3710g. Είναι λίγα για να καλύψεις την περιοχή που μένει. Ειδικά επειδή δεν παίρνεις φίνα το ρίσκο μεγαλώνει. Με τέτοια δότρια είσαι ιδανικός για FUT γιατί θα πάρεις περισσότερα graft που οπωσδήποτε τα χρειάζεσαι. Θεωρώ ότι θές οπωσδήποτε 5000g αν θες νά έχεις υψηλές απαιτήσεις και ένα buffer για ότι προκύψει. Εννοείται μιλάμε για μακροχρόνιο σχεδιασμό.
Μετρησα την επιφανεια που μενει μεχρι πισω και ειναι περιπου 135 cm, οποτε τα 3710 δεν με φτανουν χωρις φινα μακροχρονια. Γι αυτο θελω να παω για fut γυρω στα 5000 γκραφτς σε δυο χρονια. Συντομα θα δω τι ελαστικοτητα εχω. Συμφωνα με τον μιχαλη, χωρις να δωσει νουμερα, εχω πολλα πολυτριχα.
 

gregkont13

Verified MM member
189cm2 δηλαδή μικρή γιατί δεν έχεις πλαϊνά. 7000/189=37g θα σου έπαιρνε, άρα η πυκνότητα σου θα είναι (ήταν) 75-80g. Δεν ξέρω τον λόγο αλλά τέτοια κεφάλια συνήθως δεν έχουν μεγάλους λόγους. Σου έγραψε ότι έχεις και retrograde πάνω από τα αυτιά. Άρα σου μένουν 7000-3290=3710g. Είναι λίγα για να καλύψεις την περιοχή που μένει. Ειδικά επειδή δεν παίρνεις φίνα το ρίσκο μεγαλώνει. Με τέτοια δότρια είσαι ιδανικός για FUT γιατί θα πάρεις περισσότερα graft που οπωσδήποτε τα χρειάζεσαι. Θεωρώ ότι θές οπωσδήποτε 5000g αν θες νά έχεις υψηλές απαιτήσεις και ένα buffer για ότι προκύψει. Εννοείται μιλάμε για μακροχρόνιο σχεδιασμό.
btw, μου ειπες τα ιδια ακριβως με τον Πανο
 

Panos1982

Well-Known Member
Δεν εχω πολυ χρονο.... αλλα τα εχει πει ο cvial.....
Απο μια δοτρια με 190cm
αν συνδιασουμε στριπ κ φυε με μεσο ορο 85 θυλακες ανα τετ.
μπορουμε να παρουμε τα εξης θυλακια.

Το στριπ με μια μεση ελαστικοτητα μπορει να δωσει ενα πλατος 3εκ. το μηκος του στριπ κυμαινεται περιπου στα 30εκ.
Αυτο μας κανει 90 τετ.εκ. 90Χ85(θυλακες) 7650 θυλακια.

Αν αφαιρεσουμε τωρα απο τα 190 εκ της δοτριας τα 90εκ που πηγαν στο στριπ μας μενουν 100τ.εκ με φυε.

100Χ85(θυλακες) = 8500 θυλακες με μια εξαγωγη του 40% μας κανει 3400.

Συνολικα δλδ μπορουμε να παρουμε 7650 + 3400 = 11050 θυλακια με τον συνδιασμο των 2 τεχνικων
ΧΩΡΙΣ να υπολογιζουμε το split που μπορει να γινει......

Υποσημειωση* το ποσα θα δωσει το στριπ ακομα δε μπορουμε να το ξερουμε γιατι εξαρταται πολυ απ την ελαστικοτητα που εχει ο @gregkont13.
αν ας πουμε εχει πιο μεγαλη του μεσου ορου κ αντι για 3εκ. μπορει να ανεβει το πλατος στα 4εκ.
αυτο αμεωσως αμεσως σημαινει ενα εξτρα εκατοστο Χ 30 εκ μηκος..... δλδ 30τ. εκ
30 εκ με 85 θυλακες ειναι αλλα 2500 θυλακια....
καταλαβαινετε δλδ ποσο σημαντικο ρολο μπορει να παιξει η ελαστικοτητα σχετικα με το ποσα θυλακια μπορουμε να εχουμε διαθεσιμα....


Απ: μεταμοσχευση στο βανκουβερ 2-11-2009 Dr. Hasson 3240 grafts

η λωριδα που μου εβγαλαν ειχε διαστασεις 28 Χ 1.4 εκατοστα........
οποτε αν θελω να βρω την φυσικη πυκνοτητα που εχει το μαλλι μου ανα τετραγωνικο εκατοστο κανω το εξης.....
28χ1.4=39.2 Αρα 39,2 ειναι το εμβαδον τησ δοτριας που αφαιρεθηκε.....και εκει μεσα υπηρχαν 3240 θυλακια......
αρα 3240/39,2 = 82.6 Οποτε η πυκνοτητα της δοτριας μου ειναι 82,6 θυλακια ανα τετραγωνικο εκατοστο...

Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα του δικου μου στριπ π ειχα κανει.... υπολογισα οτι εχω μεσο ορο 82.6 θυλακια τοτε μονο που εχω
75 μετα απο μετρηση που εκανα στο consultation του ερντο.
Αυτη η διαφορα οφειλεται στο σπλιτ που μου ειχε κανει ο χασσον μονο που δεν το ειχα υπολογισει αυτο τοτε.....μιας κ δεν μ ειχε κανει ακριβη μετρησεις....
Εφτιαχνα hairline και η occipital που βρισκεται το στριπ δεν εχει πολλα μονοτριχα....αλλα πολυτριχα.... οποτε εγινε ενα σπλιτ κ γι αυτο εγω τα βρηκα 82.6 ενω πραγματικα εχω 75.... ανεβηκαν τα θυλακια αλλα επεσε ο λογος....

Τα 11.000 που υπολογιζουμε εδω ειναι χωρις σπλιτ και μπορουν να ανεβουν αν χρειαστει.....
επισης η ελαστικοτητα μπορει να αλλαξει πολυ τα δεδομενα οπως ειπα στον αριθμο.

Αυτα για την ωρα....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πανό νομίζω ότι το 40% της FUE είναι πολύ. Μόνο στην temporal μπορεις να το πάρεις έτσι που είναι εκτός strip. Στην περιοχή του strip αφαιρώντας όλη την πυκνότητα μετακινείς graft από μη safe zone στην safe (προ στριπ) για να κλείσει το strip οπότε η safe για FUE είναι μικρότερη. Επί της ουσίας δεν γεννάς ούτε graft ούτε πυκνότητα απλά κάνεις μια τέλεια ομογενοποίηση και ανακατανομή που σου επιτρέπεις να αφαιρέσεις κάποιο επιπρόσθετο ποσοστό με FUE χωρίς να φαίνεται αραίωση. Πρακτικά δηλαδή το ίδιο που κάνει και ο Erdo με το splitting στη δότρια.
 

Panos1982

Well-Known Member
Πανό νομίζω ότι το 40% της FUE είναι πολύ. Μόνο στην temporal μπορεις να το πάρεις έτσι που είναι εκτός strip. Στην περιοχή του strip αφαιρώντας όλη την πυκνότητα μετακινείς graft από μη safe zone στην safe (προ στριπ) για να κλείσει το strip οπότε η safe για FUE είναι μικρότερη.

Ναι ειναι μικροτερη γι αυτο απο τα 190εκ της safe zone αφαιρεσα τα 90 εκ.
Κ πλεον η safe για fue θα ειναι 100εκ.
Αυτο ειπα κ πιο πανω απλα μπορει να μη το κατάλαβες.
Σε αυτα τα 100 εκ πλεον ομως μπορεις να Αφαιρεσεις το 40% κανονικα μιας κ ειναι αθικτα.
Δεν θα βγεις εκτός της safe.
Αυτά τα νουμερα π.ειπα ηταν εφ οσων δεν βγεις απ την safe....αν βγεις θα μεγαλώσουν....
Βεβαια ειναι κ ενα ποσοστο 5% που θα παθει transaction απ τη fue κι επισης ενα παλι μικρο ποσοστο π θα τεμαχισει το νυστέρι π.κανει το στριπ αλλα αυτα δε τα μετραω μιας κ η προσπαθεια εκτιμησης της δοτριας ειναι κατα προσσεγιση εφ οσων οπως ειπα η ελαστικοτητα μπορει να αλλαξει ριζικα τα πραγματα.....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι έχεις δίκιο το διάβασα γρήγορα από το κινητό και δεν πρόσεξα ότι αφαιρέσες την strip περιοχή. Πρακτικά κερδίζεις το 60% του στριπ δηλαδή 90Χ80x60%=4300g που για να τα λέμε όλα τα χάνεις (όλα ή ένα μέρος) από κάπου άλλου σε πυκνότητα με το stretching (αφού δεν αλλάζει το εμβαδόν του τριχωτού) απλά δεν είναι από safe zone.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Εκανα λαικ μεχρι εκει που λες οτι κερδιζεις αντι για 40% το 100% δηλαδη ενα +60% στη περιοχη που γινεται το στριπ.
Μετα σε εχασα....δεν καταλαβα τι εννοεις οτι το χανεις επειδη δεν αλλαζει το εμβαδο ρου τριχωτό απο safe zone...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό που θέλω να πω είναι το εξής:
το τριχωτό της κεφαλής σου έχει μια συγκεκριμένη περιμετρική οριοθέτηση (hairline, σβέρκος, κλπ) που καθορίζει το εμβαδόν του και συγκεκριμένες τρίχες που σου δίνουν μια μέση πυκνότητα. Αν εσύ αφαιρέσεις μια λωρίδα δέρματος με όλες τις τρίχες θεωρούμε ότι δεν μεταβάλλεις το εμβαδόν του τριχωτού αφού εκμεταλλεύεσαι την ελαστικότητα του δέρματος για να κλείσεις την ουλή. Άρα αφού το εμβαδόν παραμένει το ίδιο, αλλά χάνεται ένας αριθμός τριχών, είναι προφανές ότι η μέση πυκνότητα πέφτει δηλαδή μεγαλώνει η απόσταση ανάμεσα στα grafts λόγω του stretching. Η μόνη περίπτωση να μην συμβαίνει αυτό (να πέσει η μέση πυκνότητα) είναι αν μεταβάλεις το εμβαδόν μετά την αφαίρεση του στριπ δηλαδή η hairline και το τελείωμα στο σβέρκο να τραβιόνται προς τα μέσα (δεν μου φαίνεται πιθανό τουλάχιστον για την hairline). Το πιθανότερο είναι ένα mixed σενάριο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos1982

Well-Known Member
Πρακτικά κερδίζεις το 60% του στριπ δηλαδή 90Χ80x60%=4300g που για να τα λέμε όλα τα χάνεις (όλα ή ένα μέρος) από κάπου άλλου σε πυκνότητα

Δλδ εννοεις οτι fut +fue = fue only
Οταν λες οτι χανεις ολα ? Η ενα μερος ??
Με το ενα μερος θα συμφωνησω αλλα με το ολα οχι γτ αποδεδιγμενα το πρωτο combo αυξανει κ διευρυνει τις δυνατότητες της δοτριας αποδεδειγμενα.
Αν εννοουσες αυτο βεβαια στο παραπανω quote.

Κατάλαβα τι εννοείς με το stretching κ την μειωμένη πυκνοτητα.
Αναγκαστηκα συμβαινει αυτο "μερικως" δεν εχεις καθολου αδικο.

Πολλοι γιατροι προτεινουν να ξεκινας πρωτα με fut και στην συνεχεια να κανεις fue για εναν βασικο λογο.
Οι οπες fue αφηνουν ενα κενο δερμα μια τρύπα περιπου 1 χιλ. Στη δοτρια. Σε καθε μια τρυπα για να κλεισει δημιουργειται ουλωδης ιστος ο οποίος καμμια σχεση δεν εχει σε συσταση κ ιδιοτητες με το κανονικο δερμα. Οταν εχεις κανει 8000 οπες του 1 χιλ κ καθε τρυπα εχει πλεον ουλωδη ιστο το ολο δερμα πισω χανει μεγαλο μερος της ελαστικοτητας που ειχε καποτε κ τις ιδιοτητες π ειχε το δερμα να μεταβαλεται γτ ο ουλωδης ιστος δεν εχει τις δυνατοτητες κ την ελαστικοτητα κ προσαρμοστικοτητα π ειχε το δερμα π ηταν εκει κ μειωνει πολυ τις δυνατοτητες του μελοντικου στριπ Αλλα και του "stretch back" effect επισης
Κι αυτο δεν ειναι καθολου καλο κ επιθυμητο.

Οταν καποιος κανει στριπ δε θα κανει κατευθείαν 3εκ πλατος.... θα κανει 1.5 ή 2(αν εχει παραπανω ελαστικοτητα) με αποτελεσμα να μην τσιτωσει ο γιατρος το δερμα πισω εντονα κ δημιουργηθεί εντονο stretch .κ μονο αφου περασει 1 χρονος θα κανει κ 2ο...αργοτερα κ 3ο....κλπ...για να δινει την δυνατοτητα στο δέρμα να επανακαμπτει κ να ξανακερδιζει μερος της ελαστικοτητας του.
Οταν κανεις στριπ στην αρχη το δερμα ειναι τσιτωμενο κ οντως χανει καποια ελαστικοτητα κ το παρατηρεις ειδικα το 1ο.μηνα, απ τον 3ο ομως κ μετα σιγα σιγα εχει επανελθει παλι το μεγαλύτερο ποσοστο πισω το λεγομενο stretch back effect που ανέφερα. Γιατι το.δερμα εχει αυτη την ιδιότητα να ειναι εύπλαστο σαν πλαστελίνη. Και κυριως "απλωνει" εκει ακριβως που ειναι η ουλη κ εγινε το κολλημα περισσότερο κ πολυ λιγοτερο στα υπόλοιπα μερη κ οσο απομακρυνεσαι τοσο κ πιο ανεπαισθητη η διαφορα κ μειωνεται η ενταση του φαινομενου του stretch.
Οπως ακριβως οταν πετας μια πετρα στη θαλασσα το κυμα στο σημειο ειναι εντονο κ οσο προχωραει η ενταση του μειώνεται....

Στο θεμα μας τωρα παρ ολο το stretch back που κανει το δερμα παρ ολα αυτα,
Τα σημεια παθαινουν ενα ειδος lifting...ειναι συνηθως αναπόφευκτο. Κι αν δεν γινει σε καποιον με το 1ο στριπ επειδη εχει τρελη ελαστικοτητα θα εχει γινει στο τελευταίο.... εχει παρατηρηθει σε πολλα ατομα που εκαναν οτι το σημείο του κροουν κυριως στη "ρουφυχτρα" σαν σημαδι οτι προ στριπ ηταν στο ταδε υψος κ μετα ηταν πιο χαμηλα.....(με συγκριτικες φωτο)
Τωρα δεν εχω χρονο θα μπορεσω να σου βρω και φωτο ομως αν ψαξω.
Οποτε για να μη μακρυγορησω αλλο ειναι βέβαιο οτι η safe περιοχη μικραινει....οσο κι αν το δερμα κανει stretch back γινεται ειδος λιφτινγκ στα ακρα.
Και οχι τοσο οτι η πυκνοτητα μειωνεται ιδιαιτερα λογο stretct οσο οτι κυριως ερχονται θυλακια απο τη μη safe zone στην καποτε safe.....στο upper plate του strip.(και γενικα η μετακινηση ειναι ανεπαισθητη αλλα μεσα απο φωτο διακριενται οτι το κροουν εχει κατεβει κ αντιστοιχα ο σβερκος πιθανον να ανεβαινει)
Αρα προφανως κ τα (safe)τετραγωνικα δεν παραμενουν ιδια αλλα.μειωνονται.
Απλα σε αυτα τα τετ. Ειναι πλεον non safe grafts (upper plate)

Τα παντα παντως στην fue ειναι πιο σταθερα κ ευκολα μετρησιμα ,
στην στριπ καθολου μιας κ η ελαστικοτητα καθοριζει τα παντα κ μπορει να αλλαξει ριζικα τις δυνατότητες εξαγωγης σε υπερθετικους βαθμους ακομα κ αναμεσα σε 2 ομοια κεφαλια με ιδια χαρακτήριστικα τριχας παχος διαμετρο εκταση δοτριας κλπ αν ο ενας εχει ως μονη διαφορα το σφυχτο δερμα τοτε θα ειναι καταδικασμενος να εχει κ πολυ μικροτερες δυνατότητες εξαγωγης κ η δοτρια του θα μπορει να δωσει πολυ λιγοτερα μοσχεύματα παρ οτι φαινομενικα ηταν ολοιδια με του αλλου.
Κ ο συνδιασμος των 2 τεχνικων αυξανει την μαξιμουμ δυνατοτητα της δοτριας απ οτι η καθε μια τεχνικη απο μονη της.

Υ.Γ τελειωνοντας εμεινα με την αισθηση οτι λεμε το ιδιο πράγμα με αλλα λογια παντος.....
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannis1991

Well-Known Member
Ακόμα θυμάμαι αυτό που είχες πει για τον Χασον όταν είχε δει τον Ομάρ και κατάλαβε την ελαστικότητα του που αναφώνησε oh my god!!! Ο τυπος έβγαλε 6900 μοσχευμάτα έτσι σε μια μερα!!! Ο ορισμός αν σε θέλει η τυχη!
 

Panos1982

Well-Known Member
Καταρχήν @CVIAL οπου λεω stretch back εννοώ οτι γινεται μια εκτονωση του stretch οτι ξανα αποκταται μερος ελαστικοτητας.....
Νομιζω χρησιμοποιησα λαθος τον ορο στο προηγούμενο ποστ...αλλα το νοημα παραμενει το ιδιο.(*για να μην μπερδευτεις)

@giannis1991 αυτο που θυμασαι πραγματα που εχω ζησει κ εγω τα εχω ξεχασει με ξεπερναει......
Κ το χεις κανει κι αλλη φορα...
Cheers ^^ :)
Οντως ειχαμε παει στο γραφειο του hasson πιανει εμενα ειχα σκληρο δερμα...
Πιανει τον γιωργο....κ λεει oh my god...
Ταραχτηκε.... του λεει εχεις μια απ τις καλύτερες ελαστικοτητες π εχω συναντήσει.....
Το αποτελεσμα..... 7000 θυλακια την επομενη μερα.....
Αυτα ειναι....μερικοι ειναι κ τυχεροι πανω στην ατυχια τους....
Εγω απο ελαστικοτητα λιγα πραματα...:/
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καταρχήν @CVIAL οπου λεω stretch back εννοώ οτι γινεται μια εκτονωση του stretch οτι ξανα αποκταται μερος ελαστικοτητας.....
Νομιζω χρησιμοποιησα λαθος τον ορο στο προηγούμενο ποστ...αλλα το νοημα παραμενει το ιδιο.(*για να μην μπερδευτεις)

@giannis1991 αυτο που θυμασαι πραγματα που εχω ζησει κ εγω τα εχω ξεχασει με ξεπερναει......
Κ το χεις κανει κι αλλη φορα...
Cheers ^^ :)
Οντως ειχαμε παει στο γραφειο του hasson πιανει εμενα ειχα σκληρο δερμα...
Πιανει τον γιωργο....κ λεει oh my god...
Ταραχτηκε.... του λεει εχεις μια απ τις καλύτερες ελαστικοτητες π εχω συναντήσει.....
Το αποτελεσμα..... 7000 θυλακια την επομενη μερα.....
Αυτα ειναι....μερικοι ειναι κ τυχεροι πανω στην ατυχια τους....
Εγω απο ελαστικοτητα λιγα πραματα...:/

Το γνωρίζω το φαινόμενο strech-back και κατάλαβα πως το χρησιμοποιείς. Έχω ετοιμάσει μια πολύ αναλυτική απάντηση θα την ποστάρω σε λίγο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δλδ εννοεις οτι fut +fue = fue only
Οταν λες οτι χανεις ολα ? Η ενα μερος ??
Με το ενα μερος θα συμφωνησω αλλα με το ολα οχι γτ αποδεδιγμενα το πρωτο combo αυξανει κ διευρυνει τις δυνατότητες της δοτριας αποδεδειγμενα.
Αν εννοουσες αυτο βεβαια στο παραπανω quote.

Κατάλαβα τι εννοείς με το stretching κ την μειωμένη πυκνοτητα.
Αναγκαστηκα συμβαινει αυτο "μερικως" δεν εχεις καθολου αδικο.

Πολλοι γιατροι προτεινουν να ξεκινας πρωτα με fut και στην συνεχεια να κανεις fue για εναν βασικο λογο.
Οι οπες fue αφηνουν ενα κενο δερμα μια τρύπα περιπου 1 χιλ. Στη δοτρια. Σε καθε μια τρυπα για να κλεισει δημιουργειται ουλωδης ιστος ο οποίος καμμια σχεση δεν εχει σε συσταση κ ιδιοτητες με το κανονικο δερμα. Οταν εχεις κανει 8000 οπες του 1 χιλ κ καθε τρυπα εχει πλεον ουλωδη ιστο το ολο δερμα πισω χανει μεγαλο μερος της ελαστικοτητας που ειχε καποτε κ τις ιδιοτητες π ειχε το δερμα να μεταβαλεται γτ ο ουλωδης ιστος δεν εχει τις δυνατοτητες κ την ελαστικοτητα κ προσαρμοστικοτητα π ειχε το δερμα π ηταν εκει κ μειωνει πολυ τις δυνατοτητες του μελοντικου στριπ Αλλα και του "stretch back" effect επισης
Κι αυτο δεν ειναι καθολου καλο κ επιθυμητο.

Οταν καποιος κανει στριπ δε θα κανει κατευθείαν 3εκ πλατος.... θα κανει 1.5 ή 2(αν εχει παραπανω ελαστικοτητα) με αποτελεσμα να μην τσιτωσει ο γιατρος το δερμα πισω εντονα κ δημιουργηθεί εντονο stretch .κ μονο αφου περασει 1 χρονος θα κανει κ 2ο...αργοτερα κ 3ο....κλπ...για να δινει την δυνατοτητα στο δέρμα να επανακαμπτει κ να ξανακερδιζει μερος της ελαστικοτητας του.
Οταν κανεις στριπ στην αρχη το δερμα ειναι τσιτωμενο κ οντως χανει καποια ελαστικοτητα κ το παρατηρεις ειδικα το 1ο.μηνα, απ τον 3ο ομως κ μετα σιγα σιγα εχει επανελθει παλι το μεγαλύτερο ποσοστο πισω το λεγομενο stretch back effect που ανέφερα. Γιατι το.δερμα εχει αυτη την ιδιότητα να ειναι εύπλαστο σαν πλαστελίνη. Και κυριως "απλωνει" εκει ακριβως που ειναι η ουλη κ εγινε το κολλημα περισσότερο κ πολυ λιγοτερο στα υπόλοιπα μερη κ οσο απομακρυνεσαι τοσο κ πιο ανεπαισθητη η διαφορα κ μειωνεται η ενταση του φαινομενου του stretch.
Οπως ακριβως οταν πετας μια πετρα στη θαλασσα το κυμα στο σημειο ειναι εντονο κ οσο προχωραει η ενταση του μειώνεται....

Στο θεμα μας τωρα παρ ολο το stretch back που κανει το δερμα παρ ολα αυτα,
Τα σημεια παθαινουν ενα ειδος lifting...ειναι συνηθως αναπόφευκτο. Κι αν δεν γινει σε καποιον με το 1ο στριπ επειδη εχει τρελη ελαστικοτητα θα εχει γινει στο τελευταίο.... εχει παρατηρηθει σε πολλα ατομα που εκαναν οτι το σημείο του κροουν κυριως στη "ρουφυχτρα" σαν σημαδι οτι προ στριπ ηταν στο ταδε υψος κ μετα ηταν πιο χαμηλα.....(με συγκριτικες φωτο)
Τωρα δεν εχω χρονο θα μπορεσω να σου βρω και φωτο ομως αν ψαξω.
Οποτε για να μη μακρυγορησω αλλο ειναι βέβαιο οτι η safe περιοχη μικραινει....οσο κι αν το δερμα κανει stretch back γινεται ειδος λιφτινγκ στα ακρα.
Και οχι τοσο οτι η πυκνοτητα μειωνεται ιδιαιτερα λογο stretct οσο οτι κυριως ερχονται θυλακια απο τη μη safe zone στην καποτε safe.....στο upper plate του strip.(και γενικα η μετακινηση ειναι ανεπαισθητη αλλα μεσα απο φωτο διακριενται οτι το κροουν εχει κατεβει κ αντιστοιχα ο σβερκος πιθανον να ανεβαινει)
Αρα προφανως κ τα (safe)τετραγωνικα δεν παραμενουν ιδια αλλα.μειωνονται.
Απλα σε αυτα τα τετ. Ειναι πλεον non safe grafts (upper plate)

Τα παντα παντως στην fue ειναι πιο σταθερα κ ευκολα μετρησιμα ,
στην στριπ καθολου μιας κ η ελαστικοτητα καθοριζει τα παντα κ μπορει να αλλαξει ριζικα τις δυνατότητες εξαγωγης σε υπερθετικους βαθμους ακομα κ αναμεσα σε 2 ομοια κεφαλια με ιδια χαρακτήριστικα τριχας παχος διαμετρο εκταση δοτριας κλπ αν ο ενας εχει ως μονη διαφορα το σφυχτο δερμα τοτε θα ειναι καταδικασμενος να εχει κ πολυ μικροτερες δυνατότητες εξαγωγης κ η δοτρια του θα μπορει να δωσει πολυ λιγοτερα μοσχεύματα παρ οτι φαινομενικα ηταν ολοιδια με του αλλου.
Κ ο συνδιασμος των 2 τεχνικων αυξανει την μαξιμουμ δυνατοτητα της δοτριας απ οτι η καθε μια τεχνικη απο μονη της.

Υ.Γ τελειωνοντας εμεινα με την αισθηση οτι λεμε το ιδιο πράγμα με αλλα λογια παντος.....

Έχω δηλώσει πολλές φόρες ότι FUT+FUE>FUE only δεν τίθεται θέμα επ' αυτού. Εξάλλου έχει αποδειχτεί και πειραματικά οπότε δεν έχουμε κάτι να συζητήσουμε, η θεωρία πρέπει να επιβεβαιώνει το πείραμα/παρατήρηση. Το θέμα προς συζήτηση είναι τo πόσο παραπάνω και αν μπορεί να προσδιοριστεί με κάποιο τρόπο αναλυτικά.

Δεν είμαι πεπεισμένος ότι πρέπει να προσθέσεις στα graft της FUT το 40% με FUE της δότριας που έχει απομείνει αν αφαίρεσεις την περιοχή του στριπ που έφυγε. Αυτό εννοώ. Έχω κάνει το παρακάτω σκιτσάκι

COMBO.jpg


Να το εξηγήσω λίγο. Για λόγους απλούστευσης πήρα σαν safe δότρια μια περιοχή 9 (ύψος) x 10 (πλάτος) και επέμβαση FUT με πλάτος στριπ 2cm. Μέση πυκνότητα δότριας 80g/cm2. Η περιοχή Α ύψους 3.5cm αντιπροσωπεύει την safe περιοχή πριν την FUT προς το crown ενώ η Β την ίδια προς τον σβέρκο, αφού και στις 2 περιπτώσεις εξαιρέσουμε το στριπ. Οι υπολογισμοί έχουν ως εξής:

Συνολικά graft Δότριας: 9x10x80 = 7200g
graft από FUT: 2x10x80 = 1600g
υπολειπόμενα graft για FUE: 7200-1600 = 5600g x 40% (υπολογισμός Πάνου) = 2240g

Να εξηγήσω ότι το ποσοστό που αφαιρείς με FUE δεν είναι πάντα το ίδιο αλλά έχει σχέση με την αρχική πυκνότητα και τον λόγο h/g αφού η κάλυψη εκφράζεται με τρίχες ανά cm2. Αν θεωρήσουμε ότι μπορείς στα 80g/cm2 να βγάλεις 40% δηλαδή 32g το κατώτατο οριό σου είναι το 80-32=48g. Αν συναντήσεις μικρότερη πυκνότητα πρέπει να μειώσεις το ποσοστό έτσι ώστε να καταλήξεις στα 48g θεωρώντας ότι ο λόγος παραμένει ο ίδιος όπως συμβαίνει παρακάτω.

Η περιοχή Β μετα το στριπ επεκτάθηκε κατά ένα εκατοστό για να ραφτεί, άρα μεγάλωσε λόγω ελαστικότητας. Επειδή δεν είναι πακτωμένη στο όριο του σβέρκου θεωρούμε ότι έγινε σε κάποιο ποσοστό ευρύτερο λίφτινγκ δηλαδή ανέβηκε η περιοχή του σβέρκου προς τα πάνω όπως επίσης και οι αποστάσεις μεταξύ των graft (x) μεγάλωσαν, κατόπιν λόγω του strech-back φαινομένου επανήλθαν (μερικώς ή ολικώς). Εγώ θεωρώ ότι από αυτή όλη την διαδικασία το λιφτινγκ είναι 0.5cm ή 50% (δεν ξέρω το ακριβές νούμερο) δηλαδή ο σβέρκος ανέβηκε 0.5cm.
Οι υπολογισμοί εχουν ως εξής:
Εμβαδόν safe περιοχής FUE (πριν το FUT)= 3.5cm x 10 = 35cm2 με διαθέσιμα graft προς εξαγωγή 35x80x40%=1120
Εμβαδόν safe περιοχής FUE (μετά το FUT)= (1+3.5-0.5) x 10 = 40cm2
Πυκνότητα safe περιοχής FUE (μετά το FUT)= 2800 (δηλαδή 35x80) / 40 = 70g
Graft που μπορουν να εξαχθουν με FUE: 22g (70g- min48g) x 40 = 880g
Όπως βλέπουμε το νούμερο (880) είναι μικρότερο από αυτό που θα παιρνόταν από την FUE πριν το στριπ (1120).

Η περιοχή A μετα το στριπ επεκτάθηκε επίσης κατά ένα εκατοστό για να ραφτεί, άρα μεγάλωσε λόγω ελαστικότητας. Επειδή δεν είναι πακτωμένη στο όριο της safe περιοχής του crown θεωρούμε ότι έγινε σε κάποιο ποσοστό ευρύτερο λίφτινγκ δηλαδή κατέβηκε η safe περιοχή και ορισμένα graft που δεν είναι safe εισήλθαν στην περιοχή που είχε προσδιοριστεί ως safe πριν την FUT. Eπίσης και οι αποστάσεις μεταξύ των graft (x) μεγάλωσαν και κατόπιν λόγω του strech-back φαινομένου επανήλθαν (μερικώς ή ολικώς). Θεωρώ ότι από αυτή όλη την διαδικασία το λιφτινγκ είναι επίσης 0.5cm ή 50% (δεν ξέρω το ακριβές νούμερο) άρα εισήλθαν graft από μη safe κατά 0.5cm.
Οι υπολογισμοί εχουν ως εξής:
Εμβαδόν safe περιοχής FUE (πριν το FUT)= 3.5cm x 10 = 35cm2 με διαθέσιμα graft προς εξαγωγή 35x80x40%=1120
Εμβαδόν safe περιοχής FUE (μετά το FUT)= (1+3.5) x 10 = 45cm2 (εδώ δεν αφαιρούμε το 0.5cm γιατί τα graft που εισήλθαν δεν είναι safe)
Πυκνότητα safe περιοχής FUE (μετά το FUT)= 2800/45 = 62g
Graft που μπορουν να εξαχθουν με FUE: 14g (62g-min48g) x 40 = 560g
Όπως βλέπουμε το νούμερο (560) είναι μικρότερο από αυτό που θα παιρνόταν από την FUE πριν το στριπ (1120).

Αν προσθέσουμε το Α+Β=880+560=1440 αντί για 2240, δηλαδή το 40% (2240/5600) έγινε περίπου 26% (1440/5600), άρα ο συνολικός αριθμός που μπορείς να πάρεις με combo είναι το FUT+ 26%xFUE της υπόλοιπης αρχικής δότριας περιοχής αφαιρουμένου του στριπ. Εννοείται ότι το νούμερο αλλάζει αν αλλάξει το ποσοστό του lifting και το εμβαδόν της δότριας περιοχής. Σίγουρα όμως δεν είναι 40% αλλά κάποιο μέρος αυτού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gregkont13

Verified MM member
Έχω δηλώσει πολλές φόρες ότι FUT+FUE>FUE only δεν τίθεται θέμα επ' αυτού. Εξάλλου έχει αποδειχτεί και πειραματικά οπότε δεν έχουμε κάτι να συζητήσουμε, η θεωρία πρέπει να επιβεβαιώνει το πείραμα/παρατήρηση. Το θέμα προς συζήτηση είναι τo πόσο παραπάνω και αν μπορεί να προσδιοριστεί με κάποιο τρόπο αναλυτικά.

Δεν είμαι πεπεισμένος ότι πρέπει να προσθέσεις στα graft της FUT το 40% με FUE της δότριας που έχει απομείνει αν αφαίρεσεις την περιοχή του στριπ που έφυγε. Αυτό εννοώ. Έχω κάνει το παρακάτω σκιτσάκι

Προβολή συνημμένου 26584
Να το εξηγήσω λίγο. Για λόγους απλούστευσης πήρα σαν safe δότρια μια περιοχή 9 (ύψος) x 10 (πλάτος) και επέμβαση FUT με πλάτος στριπ 2cm. Μέση πυκνότητα δότριας 80g/cm2. Η περιοχή Α ύψους 3.5cm αντιπροσωπεύει την safe περιοχή πριν την FUT προς το crown ενώ η Β την ίδια προς τον σβέρκο, αφού και στις 2 περιπτώσεις εξαιρέσουμε το στριπ. Οι υπολογισμοί έχουν ως εξής:

Συνολικά graft Δότριας: 9x10x80 = 7200g
graft από FUT: 2x10x80 = 1600g
υπολειπόμενα graft για FUE: 7200-1600 = 5600g x 40% (υπολογισμός Πάνου) = 2240g

Να εξηγήσω ότι το ποσοστό που αφαιρείς με FUE δεν είναι πάντα το ίδιο αλλά έχει σχέση με την αρχική πυκνότητα και τον λόγο h/g αφού η κάλυψη εκφράζεται με τρίχες ανά cm2. Αν θεωρήσουμε ότι μπορείς στα 80g/cm2 να βγάλεις 40% δηλαδή 32g το κατώτατο οριό σου είναι το 80-32=48g. Αν συναντήσεις μικρότερη πυκνότητα πρέπει να μειώσεις το ποσοστό έτσι ώστε να καταλήξεις στα 48g θεωρώντας ότι ο λόγος παραμένει ο ίδιος όπως συμβαίνει παρακάτω.

Η περιοχή Β μετα το στριπ επεκτάθηκε κατά ένα εκατοστό για να ραφτεί, άρα μεγάλωσε λόγω ελαστικότητας. Επειδή δεν είναι πακτωμένη στο όριο του σβέρκου θεωρούμε ότι έγινε σε κάποιο ποσοστό ευρύτερο λίφτινγκ δηλαδή ανέβηκε η περιοχή του σβέρκου προς τα πάνω όπως επίσης και οι αποστάσεις μεταξύ των graft (x) μεγάλωσαν, κατόπιν λόγω του strech-back φαινομένου επανήλθαν (μερικώς ή ολικώς). Εγώ θεωρώ ότι από αυτή όλη την διαδικασία το λιφτινγκ είναι 0.5cm ή 50% (δεν ξέρω το ακριβές νούμερο) δηλαδή ο σβέρκος ανέβηκε 0.5cm.
Οι υπολογισμοί εχουν ως εξής:
Εμβαδόν safe περιοχής FUE (πριν το FUT)= 3.5cm x 10 = 35cm2 με διαθέσιμα graft προς εξαγωγή 35x80x40%=1120
Εμβαδόν safe περιοχής FUE (μετά το FUT)= (1+3.5-0.5) x 10 = 40cm2
Πυκνότητα safe περιοχής FUE (μετά το FUT)= 2800 (δηλαδή 35x80) / 40 = 70g
Graft που μπορουν να εξαχθουν με FUE: 22g (70g- min48g) x 40 = 880g
Όπως βλέπουμε το νούμερο (880) είναι μικρότερο από αυτό που θα παιρνόταν από την FUE πριν το στριπ (1120).

Η περιοχή A μετα το στριπ επεκτάθηκε επίσης κατά ένα εκατοστό για να ραφτεί, άρα μεγάλωσε λόγω ελαστικότητας. Επειδή δεν είναι πακτωμένη στο όριο της safe περιοχής του crown θεωρούμε ότι έγινε σε κάποιο ποσοστό ευρύτερο λίφτινγκ δηλαδή κατέβηκε η safe περιοχή και ορισμένα graft που δεν είναι safe εισήλθαν στην περιοχή που είχε προσδιοριστεί ως safe πριν την FUT. Eπίσης και οι αποστάσεις μεταξύ των graft (x) μεγάλωσαν και κατόπιν λόγω του strech-back φαινομένου επανήλθαν (μερικώς ή ολικώς). Θεωρώ ότι από αυτή όλη την διαδικασία το λιφτινγκ είναι επίσης 0.5cm ή 50% (δεν ξέρω το ακριβές νούμερο) άρα εισήλθαν graft από μη safe κατά 0.5cm.
Οι υπολογισμοί εχουν ως εξής:
Εμβαδόν safe περιοχής FUE (πριν το FUT)= 3.5cm x 10 = 35cm2 με διαθέσιμα graft προς εξαγωγή 35x80x40%=1120
Εμβαδόν safe περιοχής FUE (μετά το FUT)= (1+3.5) x 10 = 45cm2 (εδώ δεν αφαιρούμε το 0.5cm γιατί τα graft που εισήλθαν δεν είναι safe)
Πυκνότητα safe περιοχής FUE (μετά το FUT)= 2800/45 = 62g
Graft που μπορουν να εξαχθουν με FUE: 14g (62g-min48g) x 40 = 560g
Όπως βλέπουμε το νούμερο (560) είναι μικρότερο από αυτό που θα παιρνόταν από την FUE πριν το στριπ (1120).

Αν προσθέσουμε το Α+Β=880+560=1440 αντί για 2240, δηλαδή το 40% (2240/5600) έγινε περίπου 26% (1440/5600), άρα ο συνολικός αριθμός που μπορείς να πάρεις με combo είναι το FUT+ 26%xFUE της υπόλοιπης αρχικής δότριας περιοχής αφαιρουμένου του στριπ. Εννοείται ότι το νούμερο αλλάζει αν αλλάξει το ποσοστό του lifting και το εμβαδόν της δότριας περιοχής. Σίγουρα όμως δεν είναι 40% αλλά κάποιο μέρος αυτού.

ισως θα μπορουσαμε να ρωτησουμε και το γιατρο μιας που κανει fut και fue
 
Μπλουζα