Φαγούρα μετά από μεταμόσχευση

Ntelios

New Member
Καλησπέρα στη ομάδα,

Έκανα πριν 5 μέρες μεταμόσχευση μαλλιών από την περιοχή πίσω από το κεφάλι για το πάνω μέρος και έχουν αρχίσει κάτι ψιλοφαγούρες στο πίσω μέρος.

Έψαξα στο google και μου έβγαλε αυτό το φόρουμ που φαίνεται αξιοπρεπές και ενεργό και είπα να ρωτήσω αν είχε κάποιος παρόμοιο σύμπτωμα.

Θεωρείται φυσιολογικό? Πρέπει να πάρω κάποια αλοιφή?
Επίσης διάβασα κάπου ότι η μινοξυδίλη βοηθάει στο να πυκνώσουν τα μαλλιά.Αληθεύει και αν ναι τι προϊόντα προτείνετε και από που να αγοράσω? Είδα έχει υγρό και αφρό είναι κάποιο καλύτερο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Η φαγουρα ειναι φυσιολογική και στη δοτρια και στη ληπτρια καθώς επουλώνεται .
Μην αρχίσεις το ξύσιμο !
Τωρα για τα αλλα, οτι σου είπαν απο τη κλινική πρωτίστως .
Καλή φυτρωση
 

dimitris50423

Well-Known Member
Αν ψεκαζεις με φυσιολογικό ορό το κεφάλι δεν θα έχεις καθόλου φαγούρα. Που την έκανες την μεταμόσχευση; Ούτε για μινοξιδιλη σου είπαν;
 

Ntelios

New Member
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Ορό ψεκάζω απλά ήθελα να μάθω αν και για πόσο καιρό είναι φυσιολογικό.

Την μεταμόσχευση την έκανα κατόπιν σύστασης από φίλο στην DHI. Μου είπαν για ένα regaine απλά στο ψάξιμο είδα ότι υπάρχουν ένα σωρό και δεν ξέρω τι να προσέξω αν συνίσταται κάποια συγκεκριμένη μάρκα.Άκουσα επίσης ότι αν το σταματήσεις σταματάει και το αποτέλεσμα?
Επίσης σε πόσο καιρό γίνεται πλήρης επούλωση και τι θεωρείται ως καλό αποτέλεσμα σε αριθμό τριχών?

Σε εμένα βάλανε περίπου 1800 θυλάκια με περίπου 4000 τρίχες θεωρείται καλό ποσοστό επιτυχίας?
 

piros75

Well-Known Member
Απόλυτα φυσιολογική η φαγούρα Ntelios μην σε ανησυχεί μπορεί να έχεις φαγούρες έντονες μέχρι και την 12 μέρα και πιο ανεκτές για αρκετό καιρό στη συνέχεια. Όσο για το Ριγκειν κλπ, η δραστική ουσία που χρειάζεσαι είναι η μινοξιδίλη 5% μπορείς να την βρεις σε διάφορα σκευάσματα είτε Ελλάδα, είτε εξωτερικό και υπάρχουν και κάποια φαρμακεία που θα μπορούσαν να στην φτιάξουν. Αλλά αφήνω άλλους να απαντήσουν σε αυτό γιατί εγώ δεν είμαι και τόσο σχετικός.

Αν θέλεις άνοιξε ένα νήμα στις παρουσιάσεις εδώ: https://www.hairlossgr.com/forum/forums/dhi.59/ για να παρουσιάσεις την μεταμόσχευσή σου, να βάλεις φωτογραφίες του πριν και να σου πούμε και εμείς γνώμη. Αν πάλι δεν θες, δεν πειράζει. Εύχομαι καλή φύτρωση.
 

Ntelios

New Member
Οκ παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την απάντηση. Θα ψάξω και στο forum πιο πολύ για προτάσεις για μινοξιδίλη και θα ακολουθήσω και την συμβουλή του @piros75 για την δημοσίευση στο αντίστοιχο category της DHI να μου πείτε τη γνώμη σας. Ένα φούσκωμα που έχω που έχει κατέβει ανάμεσα στα μάτια είναι φυσιολογικό;
 
D

Deleted member 24312

Καλησπέρα στη ομάδα,

Έκανα πριν 5 μέρες μεταμόσχευση μαλλιών από την περιοχή πίσω από το κεφάλι για το πάνω μέρος και έχουν αρχίσει κάτι ψιλοφαγούρες στο πίσω μέρος.

Έψαξα στο google και μου έβγαλε αυτό το φόρουμ που φαίνεται αξιοπρεπές και ενεργό και είπα να ρωτήσω αν είχε κάποιος παρόμοιο σύμπτωμα.

Θεωρείται φυσιολογικό? Πρέπει να πάρω κάποια αλοιφή?
Επίσης διάβασα κάπου ότι η μινοξυδίλη βοηθάει στο να πυκνώσουν τα μαλλιά.Αληθεύει και αν ναι τι προϊόντα προτείνετε και από που να αγοράσω? Είδα έχει υγρό και αφρό είναι κάποιο καλύτερο?
Καλησπέρα φίλε, καλή φυτρωση,,,, η φαγούρα είναι δυστυχώς αναπόφευκτη,, εγώ έκανα 2μμ κ φαγούρα είχα κ έχω,,,μην ξυσεις το κεφάλι σου,,μην το ακουμπάς,, μπορείς να το βρεχεις ελαφρά , να το λουζεις κ η φαγούρα φεύγει.επίσης να περιμένεις κ λίγα σπυράκια σε 1,2 μήνες,,μην τα πειράζεις κ μην τα σπας,, λίγο χλιαρό νεράκι κ θα φύγουν μόνα τους. .όσο για τα χημικά που αναφέρεις,,, ψαξτο λίγο καλύτερα,,, μπορεί να μην χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις ,, φυσικά πάντα ο γιατρός σου είναι ο πλέον αρμόδιος να σε συμβουλεύσει..
 
Μπλουζα